Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

O wypuszczaniu ryb - po raz kolejny


  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   CLAUDIO

CLAUDIO

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 929 postów
  • LokalizacjaMADRID

Napisano 11 wrzesień 2011 - 22:01

Niedawno sie dowiedzialem jak sie uzdrawia szczupaka po wycholowaniu z glebin!I jak do dotlenic w momencie wypuszczenia!Tak walnac rybe w wode glowa do przodu zeby wpadajaca woda pod cisnieniem natlenila skszela w wiekrzym stopniu! :huh: Ale odrazu zaznaczam,ze widzialem i moge powiedziec ze DZIALA!!!A o nastepnej SZTUCZCE nie napisze bo by mnie chyba z forum wywalili!Ale DZIALA!

#2 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3493 postów

Napisano 12 wrzesień 2011 - 09:28

Niedawno sie dowiedzialem jak sie uzdrawia szczupaka po wycholowaniu z glebin!I jak do dotlenic w momencie wypuszczenia!Tak walnac rybe w wode glowa do przodu zeby wpadajaca woda pod cisnieniem natlenila skszela w wiekrzym stopniu! :huh: Ale odrazu zaznaczam,ze widzialem i moge powiedziec ze DZIALA!!!A o nastepnej SZTUCZCE nie napisze bo by mnie chyba z forum wywalili!Ale DZIALA!


Przebicie szpilką pęcherza ?
Nie jestem przekonany czy dziaÅ‚a ... to Åźe ryba odpÅ‚ywa nie znaczy, Åźe przeÅźyÅ‚a.

#3 OFFLINE   CLAUDIO

CLAUDIO

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 929 postów
  • LokalizacjaMADRID

Napisano 12 wrzesień 2011 - 12:16



Przebicie szpilką pęcherza ?
Nie jestem przekonany czy dziaÅ‚a ... to Åźe ryba odpÅ‚ywa nie znaczy, Åźe przeÅźyÅ‚a.[/quote]


Co Ty gadasz!Jak mam cos przebic to wole DZIEWICE :mellow: Nic z tych rzeczy!Wypchniecie powietrza do pyska kladac rybe do gory nogami i wypychajac z niej powietrze od brzucha ku gorze,tak ze ryba po tym zabiegu wyglada jak wycisnieta skarpeta!ale najwazniejsze ,ze przezywa.Odplywa troche ZAKRECONA ale zyje i MOZNA JA ZLAPAC PONOWNIE!
A co do przebijania to chyba tez dziala skoro na najwiekrzych zawodach szczupakowych w Hiszpani i chyba Europie ten zabieg jest powszechnie praktykowany i po zawodach nie widac zdechly ryb na potege!!!

#4 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 12 wrzesień 2011 - 12:21

(...) Wypchniecie powietrza do pyska kladac rybe do gory nogami i wypychajac z niej powietrze od brzucha ku gorze,tak ze ryba po tym zabiegu wyglada jak wycisnieta skarpeta!(...)


DoskonaÅ‚y sposÃÅ‚b, zapewne, ale istnieje ryzyko, Åźe zadziaÅ‚a tylko w przypadku tych ryb, ktÃÅ‚re majÄ… nogi


#5 OFFLINE   Mateusz Baran

Mateusz Baran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2557 postów
  • LokalizacjaBrussels

Napisano 12 wrzesień 2011 - 12:22

tak, o przebijaniu mÃÅ‚wi siÄ™ takÅźe przy poÅ‚owie gÅ‚Ä™binowym ryb morskich. ChciaÅ‚em cos o tym napisać wiÄ™cej w WW, ale ciÄ™Åźko dotrzeć do rzetelnych i potwierdzonych info.

#6 OFFLINE   CLAUDIO

CLAUDIO

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 929 postów
  • LokalizacjaMADRID

Napisano 12 wrzesień 2011 - 12:29

Baloo,tak jak napisalem ta metode sie stosuje na zawodach w Hiszpani i naprawde nie widac zdechlych ryb!Wiadomo ze nie wszystkie przezywaja bo taka jest kolej rzeczy w przypadku zawodow!Jak chcesz moge przeslac link zebys zobaczyl o czym mowie.Link jest z tych wlasnie zawodow o jakich pisalem!Pozdro.

#7 OFFLINE   CLAUDIO

CLAUDIO

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 929 postów
  • LokalizacjaMADRID

Napisano 12 wrzesień 2011 - 22:55

Tutaj znalazlem narazie tyle TYLKO w 43 sek widac co robi przy szczupaku.


#8 OFFLINE   CLAUDIO

CLAUDIO

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 929 postów
  • LokalizacjaMADRID

Napisano 12 wrzesień 2011 - 23:05

tutaj w 46 sek cos widac!Narazie tylko tyle znalazlem :(

Na 1:10 tez cos jest.

#9 OFFLINE   lesiewicz

lesiewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1765 postów
  • LokalizacjaKalisz
  • ImiÄ™:Dariusz
  • Nazwisko:Lesiewicz

Napisano 13 wrzesień 2011 - 09:57

Ostatnio na NGC Wild oglÄ…daÅ‚em jak Jakub Vágner po zÅ‚owieniu okonia nilowego przebijaÅ‚ mu pÄ™cherz Åźeby ten mÃÅ‚gÅ‚ siÄ™ zanurzyć.
Po takim zabiegu ryba odpłynęła bez problemu.
SwojÄ… drogÄ… trzeba znać trochÄ™ anatomie ryb Åźeby bawić siÄ™ w doktorka.

#10 OFFLINE   Tomislawus

Tomislawus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 postów
  • LokalizacjaKieÅ‚czów

Napisano 13 wrzesień 2011 - 12:15







#11 OFFLINE   pitt

pitt

    JadÄ™ na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 13 wrzesień 2011 - 17:51

temat lekko polaryzujacy ... z tego co wiem od kolegow z holandii, 'takie' wrzucanie sandaczy dziala podobno fenomenalnie ... o szczupakach w tym kontekscie sie nie wypowiem, bo uwazam, ze to porownywanie jablek z kartoflami ... i mala sciaga ze strony glownej

Pitt: Jakie radzicie stosowac srodki ostroznosci przy holu sandaczy z duzych glebokosci (tak by ryba mogla zostac wypuszczona)?

(Glebokosc zlowienia i dekompresja - U ryb zlowionych i szybko wyholowanych z glebokiej wody, moga powstac obrazenia wywolane dekompresja. Dekompresja moze spowodowac rozszerzenie sie pecherza plawnego lub zatory gazowe i krwawienia co w konsekwencji powoduje smierc ryby. ZrÃÅ‚dlo: internet, przyp. Autor)

Jigga: W moich oczach, sandacze zlapane glebiej niz 12 metrÃÅ‚w, to przypadki kuchenne. Wypuszczenie tych ryb jest praktycznie niemozliwe. Oczywiscie, jest szansa, ze ryby przezyja, ale wiekszosc z nich takiego wedkowania nie przetrwa. Osobiscie nie lowie glebiej niz 12 metrÃÅ‚w aby zaoszczedzic rybom dekompresji i meczacej smierci. Dlatego, zwlaszcza zima, powinnismy zwracac uwage na to, gdzie lowimy i na jakich glebokosciach.

Minden: Trudny i specyficzny temat. Co zrobic by uniknac nieprzyjemnych sytuacji? To proste. Nie lowic za gleboko!!! Jezeli zima jestesmy na wodzie z miejscami o glebokosci, powiedzmy 20 – 25 m, to powinnismy takie spoty omijac. Sam szukam miejsc do maks. glebokosci do okolo 12 m ... a i to juz moze byc bardzo krytyczne. Kiedy mam zahaczona rybe, na powiedzmy 9 metrach, to holoje ja bardzo powoli ale i w takim przypadku moze dojsc do dekompresji. Wielu wedkarzy uwaza a nawet publikuje to na lamach prasy, ze powolne hole i wrzucanie ryb 'duzym lukiem' do wody niweluje dekompresje. To jest wedlug mnie, bardzo nieodpowiedzialne! Kiedy slysze i czytam o polowach na 15 lub 30 metrach to robi mi sie niedobrze. C&R nie polega na bezmyslnym wypuszczaniu kazdej zlapanej ryby, bez wzgledu na jej stan, C&R powinno sluzyc zachowaniu rÃÅ‚wnowagi i zasobnosci rybostanu naszych wÃÅ‚d.

Dennis: Przede wszystkim nie lowic glebiej niz 10-11 m. Ja wyszukuje lowiska zimowe w ten sposÃÅ‚b, zebym nie musial sie martwic o ich glebokosc. W ten sposÃÅ‚b minimalizujemy niebezpieczenstwo dekompresji u ryb. Pewnie, ze nawet holujac z 8 metrÃÅ‚w moze sie cos stac ... ale pewnie duzo rzadziej, niz holujac z 14 metrÃÅ‚w. Czy powolne hole lub specjalne techniki wypuszczania ryb poprawiaja sytuacje? Smiem twierdzic, ze nie.

Christoph: Omijac glebokie lowiska i glebokie miejscÃÅ‚wki! Nawet jak sandacze stoja ponizej 15 metrÃÅ‚w i tylko na takiej glebokosci, to powinnismy dac rybom spokÃÅ‚j. Moja osobista granica to 12 metrÃÅ‚w, glebiej nie schodze. Ryby powinnismy holowac powoli. Sandacz powinien dostac szanse wyrÃÅ‚wnania cisnienia. Szybko wypuszczczac i w zadnym wypadku nie przetrzymywac ryb, np. w lifewellu.

http://jerkbait.pl/art/photos/131/p_24.jpg

 <a href='http://jerkbait.pl/art/photos/131/p_23.jpg' class='bbc_url' title=''>http://jerkbait.pl/a...os/131/p_23.jpg</a>

#12 OFFLINE   Maja 2

Maja 2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 389 postów
  • LokalizacjaBartoszyce
  • ImiÄ™:Tomasz
  • Nazwisko:Majewski

Napisano 14 wrzesień 2011 - 11:44

Niedawno oglÄ…daÅ‚em jakiÅ› film, prawdopodobnie z serii WMH, na ktÃÅ‚rym z dekompresjÄ… ryb morskich radzono sobie przytrzymujÄ…c je w trakcie holu na jakiejÅ› okreÅ›lonej gÅ‚Ä™bokoÅ›ci, do czasu aÅź na powierzchni pojawiaÅ‚y siÄ™ pÄ™cherze powietrza wypuszczone przez rybÄ™. SposÃÅ‚b ten miaÅ‚ pozwalać na wypuszczenie ryb i rzeczywiÅ›cie dawaÅ‚y radÄ™ odpÅ‚ynąć.

#13 OFFLINE   Gadget

Gadget

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 713 postów
  • LokalizacjaRumia

Napisano 14 wrzesień 2011 - 11:53

bardzo ciekawy sposÃÅ‚b wypuszczanie sandaczy jest na tym filmie i kilku innych z tej serii pozdro



#14 OFFLINE   Night_Walker

Night_Walker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1004 postów

Napisano 17 wrzesień 2011 - 00:25

http://pl.wikipedia....a_dekompresyjna

Zgodnie z prawem Henry'ego, jeÅ›li ciÅ›nienie gazu nad lustrem pÅ‚ynu zostaje zmniejszone, ilość gazu rozpuszczonego w pÅ‚ynie rÃÅ‚wnieÅź ulega zmniejszeniu. To samo zjawisko wystÄ™puje przy otwieraniu butelki z gazowanym napojem, kiedy odkrÄ™camy nakrÄ™tkÄ™, sÅ‚ychać ulatujÄ…cy gaz i widać tworzÄ…ce siÄ™ pÄ™cherzyki dwutlenku wÄ™gla.

Moim zdaniem ma tu zastosowanie :D Ponadto nie jestem pewien, czy nadmuchany pÄ™cherz pÅ‚awny nie rozrywa/uszkadza waÅźnych organÃÅ‚w, co rÃÅ‚wnieÅź oznaczaÅ‚oby Å›mierć. Co z tego, ze ryba odpÅ‚ynie (opadnie na dno) z przebitym pÄ™cherzem, skoro jedyny efekt jest taki, Åźe nie widać trupa?

A rzucanie rybÄ… z wysokoÅ›ci...o ile zbytnio nie zaszkodzi, to raczej i nie pomoze. Czemu? WiÄ™ksze ciÅ›nienie moÅźe faktycznie dać wiÄ™kszy zastrzyk tlenu w krÃÅ‚tszym czasie, aczkolwiek pare sekund przebywania w wodzie daÅ‚oby takÄ… samÄ… ilość. A Åźe ryba reaguje ÅźywioÅ‚owo, szybciej odpÅ‚ywajÄ…c? Raczej z powodu silniejszych bodźcÃÅ‚w, niÅź nagÅ‚ego natlenienia. Choć taki zachÄ™cajÄ…cy impuls moÅźe siÄ™ przydać, o ile uderzenie o wodÄ™ nie jest dla ryby szkodliwe. Ponadto...tak 'wrzucona' ryba chyba dość szybko znika z pola widzenia? Czyli trudno ustalić co siÄ™ z niÄ… dzieje. Szybsze znalezienie siÄ™ na gÅ‚Ä™bokoÅ›ci o wyÅźszym ciÅ›nieniu mogÅ‚oby być argumentem...gdyby wyÅźsze ciÅ›nienie mogÅ‚o naprawić juÅź powstaÅ‚e uszkodzenia, a Åźe sÄ… one nieodwracalne, i co miaÅ‚o siÄ™ zÅ‚ego stać, to staÅ‚o siÄ™ podczas holu...bez sensu ;p

Takie tam luźne przemyÅ›lenia, moÅźe komuÅ› siÄ™ przydadzÄ… :D

EDIT: ortografiÄ™ postanowiÅ‚em uszanować kasujÄ…c literÃÅ‚wkÄ™




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych