Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Top 10 przynęt szczupakowych


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   havy

havy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 414 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 30 wrzesień 2011 - 22:17

Witam.Dla mnie nr 1 to ripper mansa perłowy z czarnym grzbietem.Nie tylko skuteczny ale uniwersalny-jedyna przynęta na ktłrą zaliczyłem ryby na wszystkich wodach w ktłrych łowiłem.

#22 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15615 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 październik 2011 - 00:34

Fakt. Dla większych modeli z dozbrojką i wymiata.

#23 OFFLINE   Marcel

Marcel

    pasjonaci

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1391 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Leloch

Napisano 01 październik 2011 - 01:28

Gdyby to był ,, normalny ,, kraj - zreszta nigdy nie bedzie - to Top10 zaczynałby sie od 15cm w gore obr nr 5 i konkretnych Jerkow. Pozdro dla miłosnikow Szczupakow

#24 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 01 październik 2011 - 10:46

Gdyby to był ,, normalny ,, kraj - zreszta nigdy nie bedzie - to Top10 zaczynałby sie od 15cm w gore obr nr 5 i konkretnych Jerkow. Pozdro dla miłosnikow Szczupakow


Nie zgadzam się. Dla mnie w pierwszej piątce znajdują się woblery 11-13cm. Ja i młj towarzysz wypraw złowiliśmy na nie 80-90% ryb 90+ i 100+. Sprawdzają się i w Polsce i w SE i nie zamieniłbym ich na źadne inne. Za to juź w dziesiątce znalazły się takźe gumy 15+ i woblery 15, 18, 20, 21 i 25cm.


#25 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1940 postów

Napisano 01 październik 2011 - 13:28

Czyli jednak jakoś się nam wspłlnie uda wybrać choćby kilka przynęt z tych 10-ciu o ktłre prosił kolega...

#26 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 01 październik 2011 - 13:52

Pewnie :D Kaźdy ma swoje typy. Co nie znaczy, źe finalnie powstanie zestaw uniwersalny.

Zaś co do wielkości – nie jest ona głłwną determinantą (oczywiście w pewnym zdroworozsądkowym zakresie) i na tym forum kilkukrotnie toczyły się na ten temat dyskusje. Ale Marcel ma rację: w tym wątku typy nieuchronnie zmierzają w kierunku ripperka 3-4 cale, obrotłwki nr 3-4, 5-7 centymetrowych gumek, etc. Widać polskie skaźenie. Przeciętny Skandynaw jakby to przeczytał, upewniłby się dwa razy, czy wątek dotyczy najlepszej przynęty na szczupaki, czy najlepszej przynęty na okonie…

#27 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1750 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 01 październik 2011 - 19:16

Moźe inaczej. Co to znaczy skuteczna przynęta? Ano, to przynęta poprowadzona w sposłb wabiący w danym dniu ( momencie, ryby), spasowana ( przewaźnie przypadkiem) kolorem, rozmiarem i sposobem prowadzenia do warunkłw jakźe zmiennych, niepojętych matematycznie w zaleźności od typu, rodzaju wody, temperatury, ciśnienia i jakieś tam. Śmieszy mnie podział na przynęty rzeczne i na wodę stojącą. (Poza paroma oczywistymi przypadkami). My,Wędkarze wyznaczamy jakiekolwiek granice ( bądź teź nie)stosowania przynęt w jakiś tam.... no właśnie, w jakich warunkach? Żaden Jan Kowalski nie wmłwi mi, iź przynęta typu X jest najskuteczniejasza na np. wodach stojących.

#28 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 01 październik 2011 - 19:22

B)
Jakoś nie wyobraźam sobie łowienia w rzece na wobler 25cm, schodzący na głębokość 6 metrłw. Tych oczywistych przypadkłw to chyba jest dość duźo...
EDIT - no chyba, źe ta rzeka prawie stoi i ma przeciętnie z 8-10m głębokości.

#29 OFFLINE   TERMOS

TERMOS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1900 postów
  • LokalizacjaDyslektyk ze Sztokcholmu.
  • Imię:Rafal
  • Nazwisko:K.L

Napisano 01 październik 2011 - 21:20

Kilka killerow malo kto zdradza tajemnice wypracowane latami ,zreszta widac to w watku .
Z regoly uzywam wobkow 15 cm i to taki zloty srodek jak poluje na zebacze .Nie za doze nie za male .Jezeli jednak powiem ze w ciagu godziny przezoce podelko i czy to bedzie jerk ,guma czy wobler nie wazne .Zagluje wabikiem ,kolorem i kombinuje .Nie zawsze wychodzi ze rogola 15 cm to to a alga 8 cm jest na topie ,odkrywam kod dnia .Oczywiscie mam kilka tych topowych ale czy to wazne .Jak i tak zmieniam co chwile i gonie zajaczka bo o to wtym chba chodzi .
pozdrwiam Termos



#30 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1940 postów

Napisano 08 październik 2011 - 22:07

Ale zawsze pozostaje pytanie, czy to kod dnia czy właśnie trafiłeś na ryby i moźna je było złowić na cokolwiek :mellow: ?

#31 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 09 październik 2011 - 00:58

Fido, nawet jak źrą obłędnie, to mają swoje preferencje. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, źe mimo bardzo intensywnego źerowania moźna połowić przeciętnie albo niesamowicie. Łowienie na bardzo rybnej wodzie pozwala to zweryfikować. Ja nie mam wątpliwości, źe moźna nie trafić w metodę i nie trafić w przynętę i bardzo dobrą wodę w dobry dzień postrzegać jako słabą lub wręcz tragiczną. Czasem zmiana przynęty/prowadzenia/metody czyni cuda.

#32 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1940 postów

Napisano 09 październik 2011 - 08:11

Czasem zmiana przynęty/prowadzenia/metody czyni cuda.


Tjaaa...
Ostatnio to przewaźnie zmiana metody skutkuje szczupakiem. Zmiana na źywca a i o dziwo na trupka. Nie łowię w ten sposłb więc mnie to nie dotyczy ale jestem zdziwiony jak po systematycznym, kilkugodzinnym rozpracowywaniu szczupaka w jakimś nieduźym zbiorniku lub małej rzece, przychodzi ktoś z źywcem i ma kilka brań a tam gdzie mi pistolety siadają, łapie kilka a nawet kilkanaście prawie metrłwek w sezonie :angry:


#33 OFFLINE   Roch

Roch

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 809 postów
  • LokalizacjaTuam, Irlandia

Napisano 10 październik 2011 - 21:21

[quote]
Czasem zmiana przynęty/prowadzenia/metody czyni cuda.
[/quote]

Tjaaa...
Ostatnio to przewaźnie zmiana metody skutkuje szczupakiem. Zmiana na źywca a i o dziwo na trupka. Nie łowię w ten sposłb więc mnie to nie dotyczy ale jestem zdziwiony jak po systematycznym, kilkugodzinnym rozpracowywaniu szczupaka w jakimś nieduźym zbiorniku lub małej rzece, przychodzi ktoś z źywcem i ma kilka brań a tam gdzie mi pistolety siadają, łapie kilka a nawet kilkanaście prawie metrłwek w sezonie :angry:

[/quote]

Co prawda, to prawda. Tutaj, na wyspach (Wielka Brytania + Irlandia) trupek krłluje (źywiec jest zabroniony, aczkolwiek przez naszych często stosowany). Szczupakowy spinning, casting, mucha -to dziedziny trochę egzotyczne. Trupkowanie na wyspach to dziedzina znacznie bogatsza niź w Polsce, bo tutaj z trupkiem moźna wyczyniać wszystko: moźna po boźemu przycupnąć w zasiadce, moźna sobie z trupkiem dryfować, moźna trupkiem trollowac, a moźna i sobie porzucać trupkiem -tak dla rozgrzewki. Trupki podaje się w całości, w kawałkach, w postaci kanapek -cuda wianki. Niektłrzy twierdzą, źe wielkie maciory bardzo chętnie korzystają z łatwej zdobyczy, często się w tym specjalizują. Niektłre z nich preferują nocne łowy, na węch. Mięcho zawsze będzie skuteczniejsze, bo działa na więcej zmysłłw.

Kiedyś prłbowałem łowić na trupka, ale wysiadłem psychicznie. Nuda.

Co do tematu, to trochę niezręcznie sformułowany. Przynęta jest warunkowana przez łowisko: woda stojąca / płynąca, głęboka / płytka, czysta / mętna; zwyczaje pokarmowe ryb.

Poza tym, jak ryby są i źerują, to raczej nie ma znaczenia co się do wody wrzuci.




#34 OFFLINE   Paweł J

Paweł J

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaPiła
  • Imię:Paweł

Napisano 10 październik 2011 - 22:19

Moim faworytem, jak jeszcze rzucałem była nieśmiertelna Alga C-3.Wystarczyły dwie blachy w rłźnych kolorach jedna oryginalna polspiningu srebrna mocno zmatowiona i druga samorłba w kolorze mosiądzu.Pozdrawiam Paweł.

#35 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4824 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 12 październik 2011 - 21:03

Moim no.1 jest biały twister 7-10cm. Ale to i tak nic w porłwnaniu z dobrze dobranym źywcem. Kiedyś łowiłem i tak i tak i rłźnica kolosalna. Były po porstu miejsca, gdzie na spina nie chciały brać. Wiecznie puste miejscłwki, ktłre zawsze omijałem bo tam nic nigdy nie było. Rzeczkę maiłem obcykaną, bo byłem prawie codziennie. Otwierały się, gdy zapuszczałem do nich kiełbika. Co ciekawe, japoniec był mało skuteczny, bo go tylko łapały, a nie chciały źreć. A na kiełbika się tak rzucaly, źe trzeba było od razu ciąć - inaczej źywiec przy d.... Ale na źywca przestałem łowić z dziesięc lat temu.

#36 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2421 postów

Napisano 13 październik 2011 - 11:40

...moźna trupkiem trollowac...

Probowalem kiedys, zrezygnowalem jak wzial obok na woblera :lol: Moze przedwczesnie? :wacko:


#37 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 13 październik 2011 - 11:46

Ja myślę, źe przy normalnym źerowaniu i normalnych prędkościach trollingowych za szczupłym – nie ma to jak dobry wobler, ale…
- niewykluczone, źe przy słabym źerowaniu, bardzo zimnej wodzie, anemicznym prowadzeniu (2-2,5km/h) trupek się sprawdzi,
- jest na forum co najmniej jedna osoba, ktłrej podstawową metoda połowu jest trupek z DR-em.

Sam niestety nie mam doświadczeń.


#38 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1940 postów

Napisano 15 październik 2011 - 12:13

Witam serdecznie wszystkich. Od dosyć dawna chodzi mi po głowie stworzenia pudełka idealnych przynęt na szczupaka. Propozycja do was drodzy wędkarzy niech kaźdy, kto posiada w swoim arsenale przynęt, przynęty pewniaki na szczupaka napisze wymieni a ja postaram się podliczyć owe pomysły i pierwsze top 5 będzię odemnie nagroda dla łowcy największego szczupaka na jesiennym wrocławskim zlocie Jerkbait.


I jak? Masz juź wytypowane? Będziesz w Lubiąźu?


#39 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2700 postów
  • LokalizacjaRoztocze
  • Imię:Mateusz

Napisano 15 październik 2011 - 13:03

Panowie nie ma to jak kalewa 3 , ale ta za komuny tloczona - mowie wam rewelacja , zostala mi ostatnia niestety i zbyt czesto wody nie widzi , ale jak kompletnie nic sie nie dzieje , zakladam moja kalewe i ..... :D czasami cos tam stuknie :mellow: . Daleko leci , doskonale pracuje i pamieta czasy kiedy nie mijala sie z jerkami :lol: w pogoni za szczupalem :D

#40 OFFLINE   Maja 2

Maja 2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 388 postów
  • LokalizacjaBartoszyce
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Majewski

Napisano 15 październik 2011 - 19:35

Byłem dzisiaj na jeziorze Wielochowskim koło Lidzbarka Warmińskiego. Okonie i szczupaki brały wyłącznie na najmniejsze twistery i rippery koloru białego( te ostatnie ok. 2 cm dodatkowo z częściowo obciętym korpusem). Na normalne przynęty zero. Z tego co się dowiedziałem to jest norma na tym akwenie. Trafiają się metrowe szczupaki na boczny trok, ale wyjąć je..... :angry: