Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Laptop Vista i XP


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   dziadzior

dziadzior

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 36 postów

Napisano 04 październik 2011 - 14:08

Witam, mam nietypowy problem dobry dla informatyka, moze ktoś na tym forum mi pomoże. Mam hasło na jedynym koncie na laptopie i nie znam tego hasła. System operacyjny to vista do której nie mam płyty, i ta viste chce zamienić na xp. Laptop to Acer Aspire 5920, nie widzi płyty oryginalnego XP Home Z SP2.

Dyski przełączylem z SATA na IDE, biosa mam 1.37 a xp z SP2 obsługuje 1.29, wymiana biosa na niższa wersję jest trudna serwis nie podejmuje się każdej takiej zmiany. Poradzili mi instalacje XP z SP3 który wypala od razu na takim biosie, ściągnałem od razu XP z SP3 nagrałem jako dysk startowy i po próbie wypalenia przez menadżer rozruchu wyskoczył mi menadzer rozruchu... VIsty. Czyli nic nowego ale.. oczywiście widzi tylko viste. Jak uruchomic menadżer rozruchu xp? Albo cokolwiek innego zrobic żebym miał XP zamiast tej visty bez właczania komputera tak naprawde (hasło)

#2 OFFLINE   Damian111oneeleven

Damian111oneeleven

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 338 postów

Napisano 04 październik 2011 - 15:39

hej, szybciej pewnie znajdziesz pomoc na tematycznych forach :D na pewno coś znajdziesz bo to było wałkowane,
sam jakiś czas temu wymieniałem viste na XP'ka na Fujitsu Siemens Amilo Li czyli niezbyt nowy laptop, też z początku się naczytałem jaka to będzie katorga ale ogarnołem temat i poszło z górki, tego samego dnia :lol:

sterowniki tylko trochę ciężko znaleźć bo nie ma typowego supportu producentów pod stary system.. ale ktoś już może zbierał do tego modelu który posiadasz i gdzieś udostępnia.
pozdrawiam

#3 OFFLINE   shared

shared

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 69 postów
  • LokalizacjaOkolice Olsztyna
  • Imię:Michał

Napisano 06 październik 2011 - 08:50

Laptop to Acer Aspire 5920, nie widzi płyty oryginalnego XP Home Z SP2.


A bootowanie z cd/dvd kolega ma ustawione? Bez tego instalacja z płyty nie wystartuje. Jeśli ustawione i nie wyskakuje komunikat Naciśnij dowolny klawisz aby uruchomić z CD to albo płyta uszkodzona, albo napęd. Wersja Service Packa w tym momencie nie ma znaczenia. Jak to ustawić?

Wchodzisz w BIOS (F2), zakładka Boot, zjedź na IDE CD i przesuń to na samą górę (chyba F6). Potem F10, potwierdzasz zapis i wyjście i po restarcie powinien pojawić się napis... Naciśnij dowolny klawisz aby uruchomić Z CD. SATA MODE zostaw na IDE MODE.

Inny sposób bootowania z CD to:
W BIOSIE w zakładce main pozycja F12 Boot Menu musi być ENABLED. Jeśli jest, to na pierwszym czarnym ekranie po włączeniu naciskasz F12 i wybierasz IDE CD. Potem już jak wyżej.

Inne sposoby na przywrócenie kompa do stanu użytkowania:

1.
Uruchamiasz w trybie awaryjnym (wciskając F8 przy starcie komputera) i logujesz się na konto Administrator (o ile hasło nie zostało wcześniej ustawione na to konto, zwykle nie jest ), potem zmieniasz hasło swojego konta i uruchamiasz kompa od nowa, tym razem już normalnie.

2.
Po włączeniu kompa na ekranie POSTu (pierwszy czarny ekran) Naciskasz ALT+F10 (możesz trzymać ALT i naciskać F10 kilka razy), powinno się uruchomić Acer eRecovery Management, wybierasz Restore i po kilku następnych krokach cieszysz się świeżym systemem Vista. Dokładnie nie opiszę procedury przywracania bo nie mam Acera pod reką.

Jeśli konsola odzyskiwania/przywracania systemu nie uruchamia się po naciśnięciu ALT+F10 to wejdź w BIOSa i sprawdź w zakładce Main, czy pozycja D2D Recovery jest ENABLED, jeśli nie to przestaw, zapisz ustawienia i wyjdź(F10).

3.
Ophcrack, Password Renew 1.1 Utility, itp. ale tutaj już opisywał nie będę, bo powyższe sposoby wystarczą do rozwiązania problemu.



PS. Mam nadzieję, że robisz to na własnym komputerze...