Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędka jedno czy dwuczęściowa?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   mega2006

mega2006

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 44 postów

Napisano 22 październik 2011 - 07:58

Witam.

Kijek pod szczupaka i sandacza ok. 2,1m.

Czy kijek jednoczęściowy daje jakąś przewagę? Do tej pory miałem tylko dwuczęściowe. Proszę o wyjaśnienie :D

Pozdrawiam

#2 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2664 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 22 październik 2011 - 08:11

Daje! Dzięki niemu masz większy samochód :lol:
Pzdr,
Fatso

#3 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 22 październik 2011 - 17:03

Coś z tym samochodem jest na rzeczy.Jak bym nie miał combi, to pewnie bym się pozbył Premiera w jednoskładzie.Atak dałem sie namówić Fatso :mellow: na przeróbkę w casta i przepadłem :lol: Ale to był pierwszy i pewnie pozostanie jedynym jednoskładem stojącym w kącie salonu ,w zaszczytnym miejscu przy lampie.I się go nie pozbędę bo mina żonki bezcenna kiedy przypadkiem potknie się o niego wzrokiem :huh: :huh: :lol:

Pzrd
Rafał

#4 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 22 październik 2011 - 17:18

Dąbek trzeba skrzyknąć chłopaków i zrobimy CI zrzutę na drugiego jednoskłada :D.
Będzie jeszcze lepsza mina żonki :lol: :lol: :lol: .

#5 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9512 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 22 październik 2011 - 17:28

............. Ale to był pierwszy i pewnie pozostanie jedynym jednoskładem stojącym w kącie.................
Pzrd
Rafał

Zupełnie niedawno, też tak myślałem :lol:

#6 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 22 październik 2011 - 17:52

Jozi ,jeszcze jeden i można powiesić nad TV jak szble B) W razie czego to akurat u nas rozpylają szczepionkę przeciw wściekliźnie :lol:
Poper na wszelki wypadek nie biore nawet do ręki patyków pod pasiaki i zandery,bo coś ostatnio jestem wpływowy :unsure:

Pzdr

#7 OFFLINE   woblerwz

woblerwz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaBrzeg
  • Imię:Wojtek

Napisano 23 październik 2011 - 06:20

Posiadanie tylko jednego jednoskłada jest niedopouszczalne. Stoi samotnie jak .. na weselu. A kilka to już sympatyczna towarzyska grupka. :mellow:

#8 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 23 październik 2011 - 11:42

Witam.

Kijek pod szczupaka i sandacza ok. 2,1m.

Czy kijek jednoczęściowy daje jakąś przewagę? Do tej pory miałem tylko dwuczęściowe. Proszę o wyjaśnienie :D

Pozdrawiam

...krótko - czułość, dynamika, szybkość, ugięcie....

Dokładnie @woblerwz - u mnie za szafą stoi wesołe trio Elitek, od pasiakowej chudzinki 8lb po 14 funtową sandaczową szpadkę...


#9 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 23 październik 2011 - 17:59

Większość kijów w moim arsenale to jednoskłady, jeżdżę malutką Fiestką i nie mam problemów :D To tyle jeśli chodzi o transport.

#10 OFFLINE   angler1212

angler1212

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 206 postów
  • LokalizacjaKrak,wawa

Napisano 24 październik 2011 - 12:22

Witam.

Kijek pod szczupaka i sandacza ok. 2,1m.

Czy kijek jednoczęściowy daje jakąś przewagę? Do tej pory miałem tylko dwuczęściowe. Proszę o wyjaśnienie :D

Pozdrawiam


Tak naprawdę ma to dwie bardzo istotne kwestie
Pierwsza to wytrzymałość blanku - blank w monobloku jest jest o wiele bardziej wytrzymały. Zdarza się w dwuskładach że blank pęka w miejscach łączenia, np przy gwałtownym zacięciu czy też wyrzucie.

Poza tym jednoskład jest o wiele bardziej czuły od dwuczęściówki, ponieważ blank ten ma jednolitą spójność włókien od szczytówki do samego dolnika (nie jest przerwany jak w dwuskładach)

Dodać trzeba jeszcze lepsze ugięcie pod rybą. Czasem zdarza się że w dwuskładach blank w miejscu łączenia jest przesztywniony.

Sam osobiście większość kijów na łódkę i nie tylko mam jednoczęściowych. Rewelacja, i tak jak wobler129 napisał - nawet w małym autku nie ma z tym problemów :D



#11 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18619 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 październik 2011 - 13:42

No cóż, ciekawy byłem jaki kierunek przybierze ta dyskusja Przyszła pora wtrącić i swoje trzy grosze.

Korzystam zarówno z blanków jednoczęsciowych jak i dwuczęściowych. Nie zauważam istotnych różnic w zachowaniu się tych blanków. Nie neguję faktu iż teoretycznie blanki jednoczęsciowe powinny być mocniejsze itp natomiast jak dla mnie realia są takie, że [ oczywiście przy blankach dobrej jakości i pochodzących od renomowanych producentów ] praktyczne różnice sa często trudno zauważalne.

Blank może być prawidłow lub nieprawidłowo zaprojketowany. Blank może być prawidłowo lub wadliwie wykonany. Blank może być dobrze, lub mniej dobrze dobrany to ryby, techniki przynętey. Ale to wszystko moim zdaniem dotyczy w równym stopniu blanków jedno- jak i dwuczęściowych.

Faktem jest natomiast iż blank dwuczęsciowy zrobić jest nieco trudniej, dlatego też blanki dwuczęsciowe z reguły są droższe.

Czasami jest też tak, że np. w blanku jdnoczęściowym występuje model którego nie ma w dwóch kawałkach.

Moim zdaniem wokół składowości blanków narosło wiele niepotrzebnych mitów. Np. mit transportowy. Ostatnio do Skandynawii jechałem z kilkoma jednoczęściówkami długości 7'6 - dało się. Czy mit dotyczący pekania na złaczu - większość kijów dwuczęściowych widziałem uszkodzonych w zupełnie innych miejscach

Po przeciwległej stronie do blanków jednoczęściowych są zaś blanki typu travel. W blankach muchowych 4 -skład to popularny standard od lat, gdyby się nie sprawdzał, pewnie nie byłby już produkowany Ja sam zas czekam na travela 8'3 w czteroskładzie, bo z jednoczęsciówką a nawet dwuczęściówką do samolotu trudno się jednak zapakowac

Reasumując: wszystko jest dla ludzi, i jedenoczęsciówki, i dwuczęściówki i travele - i o ile pochodzą z pewnego źródła i korzysta się z nich z głową, to można to robić moim zdaniem bez obaw i bez potrzeby utrwalania błędnych stereotypów.

Najważniejsze żeby blank był dobrze dobrany do potrzeb i umiejętniości :D










#12 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 24 październik 2011 - 13:58

Oj Paweł, faktem jest, że w dwu (i więcej) częściówce można załatwić złącze przez chwilę nieuwagi. Ja łamałem blanki w różnistych miejscach – i dolniki i szczytówki, ale tylko złącze zdemolowałem z własnej winy. Do tego dochodzi zapiekanie się złącza, rysowanie się, tendencje do luzowania. Jak sam zauważyłeś problem transportowy w jednoczęścówkach jednak występuje. Od pewnej długości jest on w zasadzie nie do przeskoczenia. Etc., etc., - za i przeciw można by mnożyć. Za to konkluzja jest jak najbardziej słuszna.

A żeby dodać coś od siebie, to przewrotnie dodam, że ja tam wolę krótkie jednoczęściówki – zbroi mi się je łatwiej <_<


#13 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18619 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 październik 2011 - 14:02

Pytanie brzmiało: czy kijek jednoczęściowy daje jakąś przewagę ?

Daje przewagę Twoim zdaniem, Krzychu?

#14 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 24 październik 2011 - 14:07

Sorry, Gregory, ale nie.
Ale jak zwykle i tu muszę zrobić zastrzeżenie. Wyjątek stanowią najcięższe kijem sumowe i morskie. Zdecydowanie miałbym większy komfort psychiczny łowiąc właśnie takim (jednoczęściowym) kijem, szczególnie ekstremalnie obciążanym. Pamiętajmy jednak, że wątek dotyczył wędek na szczupaki/sandacze, które to nie są jakoś specjalnie narażone na ekstremalne hole.


#15 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18619 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 październik 2011 - 14:14

No właśnie. Zgadzam sie w zupełności.

A propos zbrojenia, to zwróć uwagę że jednoskład moze i prosciej sie zbroi, ale za to przy serwisie w dwuczęsciowym ruszasz tylko jeden skład - najczesciej szczytowke bo tu najwiecej wedek z pomoca lub bez pomocy wedkarza nawala. Oczywiscie, o ile do danego modelu jestes w stanie dobrac szczytowke <_< ale przynajmniej jest teoretyczna szansa ze nie trzeba bedzie pruc calego kija.
  • mowik lubi to

#16 OFFLINE   woblerwz

woblerwz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaBrzeg
  • Imię:Wojtek

Napisano 24 październik 2011 - 14:17

Do 7' wolę jednoczęściowe, z transportem nie mam problemów, nie muszę sprawdzać złącza czy się luzuje, czy jest czyste. Takim przypadkiem kiedy dwie cześci są lepsze to wyjazd w kilka osób, wtedy jednoczęściówka w aucie przeszkadza.I przy przechodzeniu przez drzwi 7-mio stopowe w jednym kawałku też trochę przeszkadzaja. Na złączu nie złamałem jeszcze kija, na koncie 2 dolniki i kilka szczytówek- w trakcie łowienia. Czułość w blankach dwucześciowych z porządnych fabryk jest taka jak jednoczęśiówki moim zdaniem, tu nie zauważyłem różnic.

#17 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 24 październik 2011 - 14:21

Tańszy blank, droższa naprawa, droższa obsługa gwarancyjna w razie awarii. Coś za coś. Jest szereg takich niuansików, które wydają się być istotne: wyżej wymieniony, do tego teoretycznie mniejsze ryzyko awarii, mniejsza masa, bardziej równomierne ugięcie,… ale… Moim zdaniem jednak przede wszystkim trzeba kierować się tym, na co już zwróciłeś uwagę: dobraniem parametrów blanku do własnych preferencji.

#18 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9512 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 24 październik 2011 - 16:31

Do 7' wolę jednoczęściowe, z transportem nie mam problemów, nie muszę sprawdzać złącza czy się luzuje, czy jest czyste. Takim przypadkiem kiedy dwie cześci są lepsze to wyjazd w kilka osób, wtedy jednoczęściówka w aucie przeszkadza.I przy przechodzeniu przez drzwi 7-mio stopowe w jednym kawałku też trochę przeszkadzaja. Na złączu nie złamałem jeszcze kija, na koncie 2 dolniki i kilka szczytówek- w trakcie łowienia. Czułość w blankach dwucześciowych z porządnych fabryk jest taka jak jednoczęśiówki moim zdaniem, tu nie zauważyłem różnic.

Identyfikuję się z tym co powyżej w 100% :D

#19 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4914 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 24 październik 2011 - 18:20

Wiecznie ten duch Adama Słodowego straszy ludzi poczciwych . Składaki to plugawy kompromis z koniecznością i własnym wygodnictwem .
A do składanych widelców i łyżek nie tęsknicie , hę ??

#20 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18619 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 październik 2011 - 18:28

No coż są ludzie dla których kompromis musi być plugawy :lol: ... a są ludzie dla których może być mądry B)

EDIT: nie wspominając o tym że to dzięki składakom mamy do praktycznej dyspozycji kije 8, 9, i 10 stopowe - chyba że to także plugawy kompromis <_<