Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędka jedno czy dwuczęściowa?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4914 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 24 październik 2011 - 18:45

Henry Royce budował dla nałogowych angielskich fishermanów specjalny model RR Phantom z tunelem w którym mieściła się jednoczęściowa kilkunastostopowa łososiówka . I to jest Paweł właściwy kierunek , nie jakieś tam składane zbabienie i foliowe rękawy , czy też inne torebki ;)

#22 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18619 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 październik 2011 - 18:59

jednoczęsciowa kilkunastostopowa łososiówka właściwym kierunkiem :o są rzeczy na niebie i ziemi o których nie śniło się moderatorom :lol:


pozostanę jednak orędownikiem przyziemnego, drobnomieszczańskiego pragmatyzmu Mein Herr

#23 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 28 październik 2011 - 17:39

Ja, cienias sprzętowy, proszę dyskutujących Szanownych Kolegów, zaawansowanych w tematyce tego działu, by wymienili przykłady modeli, które są dostępne w 1 i 2 częściach, ze wskazaniem wyższości jednoskładu lub nikłej różnicy między takim, a uciętym w połowie. Przecież poza utarczkami opartymi na filozofii wędkarstwa (zawierającego rodbuilding), jest chyba jakaś praktyka? :D Nie potrzebuję wykresów, a subiektywne doznania chętnie przeczytam, ale możliwie nieoderwane od konkretnych przykładów.

Pozdrawiam
Grzesiek

#24 OFFLINE   woblerwz

woblerwz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaBrzeg
  • Imię:Wojtek

Napisano 28 październik 2011 - 18:35

Co najlepiej mam obłowione nie z podobnych tylko tych samych modeli to MHX MB843 i pochlastana wersja MB843-2. Poza istotną różnicą w wymiarach kija złożonego innych znaczących nie odczułem. Modele P844 i P844-2 tegoż samego producenta , trochę mniej nimi łowiłem ale też nie było znaczących różnic. No może poza tym ze w modelach bez 2 na końcu złącze było zakleszczone :mellow:

#25 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 28 październik 2011 - 20:07

Mam muchówki 4-ro częściowe i jakoś nie odczuwam różnicy.Jak dobra firma to wie co robi a komfort transportu bezcenny :D.

#26 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5009 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 28 październik 2011 - 20:49

Ja nie jestem onanistą sprzętowym i nie zrobiłem sam ani jednej wędki ale czytałem kiedyś post R.H. w którym napisał, że łowiąc dużą ilość dużych boleni większość łączeń nie wytrzymuje tych pierd...ć i ulega w jakimś stopniu uszkodzeniom. Niestety należy przyjąć, że raczej nikt inny nie będzie miał okazji przekonać się o tym na własnej skórze stąd różnice będą raczej niewidzialne.

Kiedyś siedziałem dwa dni nad swoim stawem i odławiałem z niego szczupaki za pomocą jednoczęściówki St. Croix a potem kolejne 3 dni używałem dwuskładowego Avid-a i nie odczułem różnic a oba kije wytrzymały, potem mój ojciec poprawiał po mnie przez miesiąc avidem i też go nie uszkodził. Ryb było tyle, że przeciętny wędkarz nie obciąży swojego kija w podobny sposób łowiąc kilka lat.

#27 OFFLINE   Wojciechowski

Wojciechowski

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 63 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 październik 2011 - 07:45

Z czysto mechanicznego/konstrukcyjnego punktu widzenia blank jednoczęściowy jest ideałem. Jednolita konstrukcja, pozbawiona jakichkolwiek łączeń, stref przesztywnienia i zaburzenia ugięcia, jest tym, czego byśmy wszyscy chcieli. Niestety problemem jest transport. I dla naszej wygody większość decyduje się na dwuskłady.
Mam dwa wędziska morskie jednoczęściowe na blankach Batson serii SWB i są to pały do ciężkiej, morskiej orki. Dla nich nie ma taryfy ulgowej, ani lepszego traktowania. Ja się o te blanki nie boję. Nie ma możliwości, aby to pękło ! Jednorodna konstrukcja pokazuje tu swój pazur. I nie ma mocnych :D))

#28 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 29 październik 2011 - 18:39

No pewnie, że po 10-milionowym wymachu, złącze może zaszwankować samo z siebie, a w jednoskładzie nie ma co się popsuć, ale pytam o praktykę w tym względzie i konkretne przykłady.
Rzadko przecież katujemy jedną wędkę cały sezon 24/7 i w normalnym użytkowaniu klasowe blanki dwuczęściowe, czy travele, służą wielu Kolegom latami czy całe dekady (i know, i know, you dont fish 24/7 but your gear should built like you do ;) )

Pytam o ten sam model jednej firmy i wychwycone różnice w czułości, ugięciu, balansie, sprężystości, również trwałości, między jednoskładem, a 2-częściowym.

Przykład na przykład, popularne poppingi Batsona: IP844 / IP844F 213cm 21g 17lb, bądź lżejszy IP843 / IP843F 213cm 18g 14lb.

Pozdrawiam
Grzesiek

#29 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 08 listopad 2011 - 02:05

Pytam o ten sam model jednej firmy i wychwycone różnice w czułości, ugięciu, balansie, sprężystości, również trwałości, między jednoskładem, a 2-częściowym.

Przykład na przykład, popularne poppingi Batsona: IP844 / IP844F 213cm 21g 17lb, bądź lżejszy IP843 / IP843F 213cm 18g 14lb.


Nie ma na Forum żadnego rodbuidera - profesjonalisty, ani hobbysty, czy też użytkownika wędek, który by mógł i chciał podzielić się takimi szczególnymi doświadczeniami? :D