Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szczupaki 2019


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
281 odpowiedzi w tym temacie

#181 OFFLINE   rapek

rapek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 423 postów
  • Lokalizacjasudety

Napisano 23 wrzesień 2019 - 20:18

Niedzielne zębacze jako przyłów przy kuszeniu zanderów 84 i 90 na 15 cm jaskółkę.

Załączone pliki



#182 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2417 postów

Napisano 26 wrzesień 2019 - 21:08

PZW Tarnobrzeg również zakazuje echosond, z bliżej niewiadomego powodu.

#183 OFFLINE   Kolorowy

Kolorowy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 143 postów
  • LokalizacjaPołudnie
  • Imię:Damian

Napisano 26 wrzesień 2019 - 23:58

Zacząłem wędkarski dzień od wyprawy nad rzekę z postanowieniem złowienia klenia na żabę a'la Sayonara. Niestety dzisiaj klenie nie miały ochoty na dania kuchni francuskiej.
O 15:30 dałem za wygraną i odpuściłem kleniom. W samochodzie czekał ciężki sprzęt. Celem oczywiście były szczupaki na jednym z okolicznych zbiorników. Przejechałem więc na docelowe łowisko i ... parkując troszkę uszkodziłem auto, bo jakiś kołek w trawie wbił... kołek. Jako, że miałem jeszcze godzinę do umówionego spotkania z Arkiem, to poszedłem na miejsce które rzadko obławiamy, mimo że jest naprawdę obiecujące. Po walce z gąszczem roślin przywodzącym na myśl podzwrotnikową dżunglę w końcu dotarłem na stanowisko. Pierwsze rozejrzenie się po wodzie pozwoliło stwierdzić aktywność drapieżnika. Tu i ówdzie wzdręgi wyskakiwały z wody atakowane przez niezidentifikowane "coś". Do ręki powędrował mój zestaw UL. Na końcu przyponu wisiał sobie cannibal 10cm na 10g główce. Pierwsze rzuty zaowocowały kontaktami z rybami. Niestety nie było to to, czego bym chciał... ryby podskubywały ogonek gumowej przynęty. Po pół godzinie bezowocnego jednak biczoowania wody zmieniłem kaliber przynęt i obłowiłem miejsce dużymi gumami. Niestety kontaktu nie uświadczyłem, za to zadzwonił Arek z wiadomością że będzie za 5 minut.Pozwijałem manatki i poszedłem walczyć z dżunglą. Kiedy się spotkaliśmy i podzieliłem się z nim wrażeniami, stwierdził że znów wrócimy o kiju. Zeszliśmy nad wodę i zaczęliśmy łowić, niestety wędkowanie w tym miejscu nie było zbyt fascynujące. Od trzech miesięcy, średnio trzy razy w tygodniu, o tej samej porze idziemy i łowimy w takiej samej kolejności, na tych samych stanowiskach. Czasami przynosi to skutki, jednak ostatnio ciążyła nad nami jakaś klątwa. Od pewnego czasu z rybami była posucha. Wiedząc, że są w tym zbiorniku porządne ryby nie rezygnowaliśmy jednak. Arek zaczął obławiać swoje miejsce Herring Shaadem od SG, ja dla równowagi zacząłem znów od zestawu L i założyłem tego samego Cannibala co kilkanaście minut wcześniej.Szybko zaliczyłem dwa fajne pstryknięcia, niestety nie zdołałem w porę zareagować zacięciem. Kompan poinformowany o sytuacji i zmienił przynętę na 14cm Berkley'a PulsheShada w kolorze perły. Po dwóch rzutach wyholował całkiem sympatycznego pistoleta. Poskładałem w głowie fakty i domysły. Skoro szczupak dał się sprowokować na jasną gumę, wziąłem czym prędzej w łapy ciężki zestaw i założyłem na jego agrafkę 15cm. Ricky'iego The Roach'a.Pierwsze rzuty oddałem na moją prawą stronę, za każdym razem zgarniając kłęby moczarki. W końcu rzuciłem przynętę kilka metrów powyżej miejsca, w którym na słabszym zestawie miałem przed kilkoma minutami puknięcia w ogonek gumowej przynęty.Delikatnie i powoli podbijałem gumę. Nagle zza krzaków usłyszałem jakiś głos i odwóciłem swoją uwagę od prowadzenia przynęty. Z reguły jest to bardzo mało znane i strasznie trudne technicznie łowisko, co odstrasza amatorów darmowego mięsa. Od kilku miesięcy dopiero drugi raz widziałem tam człowieka... Zza krzaków wyłonił się jakiś leśny dziadek i stanął za plecami Arka, mnie chyba nie zauważył. Pech sprawił, że w tym momencie poczułem szarpnięcie kijem i odruchowo zaciąłem. Od razu wiedziałem, że ryba jest "dobra", zaraz też widziałem jak szczupak chce zrobić świecę... W myślach krzyczałem "zepnij się!". Nie chciałem, aby dziadek zauważył taką rybę. Poluzowałem więc rybie zestaw, i ta odpuściła sobie skakanie ponad taflę wody. Dziadek na całe szczęście nie zauważył zamieszania i odszedł. Po cichu żeby nie zwrócić niepotrzebnej uwagi, zawołałem Arka. Ten myślał, że nabijam się z dziadka, nie zdawał sobie sprawy z tego, że na kiju mam bardzo fajną rybę. Dalszy hol trwał tylko kilka chwil. Dzięki ciężkiemu zestawowi ryba szybciutko zagościła w moim podbieraku, do którego jak to zwykle w podobnych przypadkach bywa, nie chciała się zbytnio zmieścić...
Z trudem zdusiłem w gardle okrzyk euforii. Z Arkiem zbiliśmy sobie piątkę i zacząłem poszukiwania Westina w przepastnej paszczy szczupaka. Przynęta była zapięta głęboko i w "twarde", nie było więc szans na jakąkolwiek spinkę. Po szybkiej sesji zdjęciowej i mierzeniu szczupak bez marudzenia pognał do wody. Tym oto sposobem objąłem pierwszą pozycję w zakładzie z Arkiem o największą castingową rybę tego roku.Do dalszego wędkowania musiałem trochę odpocząć. Ręce mi się trzęsły z emocji. Nowa życiówka, złowiona w wyjątkowo niesprzyjających okolicznościach... wrażeń było aż nadto.Kilka razy miałem już na tej wodzie podobne ryby na kiju, lecz za każdym razem coś szło nie tak i ostatecznie żadnej z nich nie udało się zmierzyć - choć przynajmniej jedna była już na brzegu. Tym razem, mimo wyjątkowo niekorzystnych okoliczności, udało się!
Dziesiątki wędkogodzin spędzonych z Arkiem, rozmów z Kolegami i udzielanych rad oraz uporu, by mimo monotonii i nudzie nie zmieniać łowiska tylko pracować nad nim przyniosło piękny efekt.
A coś czuję, że to nie ostatnia moja życiówka z tej wody w tym sezonie, jesień dopiero się zaczęła!

Załączony plik  received_381633866090419.jpeg   107,52 KB   42 Ilość pobrań

Sprzętowo:
Abu Revo SX
SG MPP2 221 20-60g
Daiwa Shinobi 20lb

 

 

NOMINACJA DO KONKURSU  "OPIS MIESIĄCA"                                     :good:


Użytkownik bartsiedlce edytował ten post 30 wrzesień 2019 - 12:23


#184 OFFLINE   jbk

jbk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1278 postów
  • LokalizacjaKętrzyn , Meolo(I)
  • Imię:Jarosław
  • Nazwisko:Balik

Napisano 29 wrzesień 2019 - 16:18

Myślałem że już w tym roku nie połowię na zbiorniku Centro Cadore bo zapowiadana pogoda była niezbyt sprzyjająca. Im bliżej weekendu tym rokowania były coraz lepsze. W czwartek wziąłem wolne na piątek i wykupiłem trzydniowe zezwolenia. I to była słuszna decyzja  :D

W piątek udało mi się złowić rybę 110 cm 

 

Załączony plik  110.jpg   58,07 KB   45 Ilość pobrań

 

A w sobotę 101 cm. 

 

Załączony plik  101.jpg   64,56 KB   44 Ilość pobrań

 

Niedziela już nie była tak udana . Dopłynąłem na miejscówkę . Nie udało mi się zaciąć pierwszej ryby a druga 90+ wzięła przy samym pontonie i spadła. Nie przejmowałem się tym za bardzo bo zostały przynajmniej dwie godziny łowienia. Ale po chwili wyłączył mi się akumulator. Wczoraj grzebałem coś w ustawieniach i coś schrzaniłem. Wyłączył się przy 11.5 Volta. Łowienie bez ciągłej korekcji przy skałach mija się z celem . Pozostało mi tylko wiosłować do miejsca slipowania, jedynie dwa km  :D . Od jutro ryby odpoczywają od wędkarzy. Mi pozostało przemyśleć to co przeżyłem tam aby za rok podnieść skuteczność i złowić w końcu 130+



#185 OFFLINE   iNSaNeMaN

iNSaNeMaN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 302 postów
  • LokalizacjaGdynia
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Wedkarski Instynkt

Napisano 30 wrzesień 2019 - 08:11

Wczoraj i mi udalo sie cos wytarmosic :)
Załączony plik  IMG_20190930_090906.jpg   51,44 KB   44 Ilość pobrań

#186 OFFLINE   Pike_69

Pike_69

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 69 postów

Napisano 30 wrzesień 2019 - 15:52

Pany pytanie do znawców

Kiedy szczupak zmienia miejsce w jeziorze z płytkiego na głębokie ?

Czy wpływ ma zimna woda czy raczej umiejscowienie drobnicy ?
  • Sadek8 lubi to

#187 OFFLINE   Pike_69

Pike_69

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 69 postów

Napisano 30 wrzesień 2019 - 18:50

Jest na 3-4 metrach i schodzi na ton 9-12 metrów


Użytkownik bartsiedlce edytował ten post 07 październik 2019 - 09:32


#188 OFFLINE   iNSaNeMaN

iNSaNeMaN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 302 postów
  • LokalizacjaGdynia
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Wedkarski Instynkt

Napisano 01 październik 2019 - 06:04

U mnie juz poszly glebiej

#189 OFFLINE   Sławek.Sobolewski

Sławek.Sobolewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2336 postów
  • LokalizacjaWarmia&Mazury, kraina 3000 jezior w dorzeczu Wisły i rzek pobrzeża Bałtyku

Napisano 01 październik 2019 - 08:10

Jest na 3-4 metrach i schodzi na ton 9-12 metrów

 

Są ryby które nigdy nie przebywają na płytkiej wodzie, z wyjątkiem okresów tarła. 99% swojego życia spędzają w toni, snują się za sielawą miedzy innymi, sporadycznie podchodzą pod strome spady, górki. Nie muszą to być wcale wielkie kabany, nawet ryby ok 60cm mogą mieć takie preferencje. Inne upodobały sobie rozległe blaty 3-5m i to jest ich rewir od początku do końca życia, nie schodzą zwykle na głęboką wodę. Inne wbrew obowiązującemu przekonaniu że szczupak stoi jak kołek w miejscu żerują aktywnie, przemieszczają się i migrują na znaczne odległości. Jest masa różnych czynników determinujących zachowanie ryb. W okresie nagłej cyrkulacji wody w zbiornikach np. jesienią dzieje się sporo, ryby dość szybko muszą reagować na zmiany ciśnienia, temperatur wody i zmiany natlenienia, zmniejszenie ilości światła, cały ekosystem się "gotuje" sytuacja jest dynamiczna. Na mniejszych zbiornikach gdzie z łatwością człowiek może zaburzyć równowagę populacji poszczególnych gatunków i robi to zresztą skutecznie okresy żerowania są znacznie skrócone a nawet niezauważalne dla wędkarza, znalezienie ryby jest łatwe, złowienie trudne :)

 

Odpowiedź na Twoje pytanie - To już! :)



#190 OFFLINE   Pike_69

Pike_69

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 69 postów

Napisano 01 październik 2019 - 11:32

A w teorii na głębokich jeziorach lepsze jest niskie czy wysokie ciśnienie na szczupłego ?

#191 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 01 październik 2019 - 11:46

Moim zadaniem wzrastające ciśnienie połączone z wiatrem południowym lub zachodnimi jest teoretycznie najlepsze.
Na spadkach ciśnienia też jest ok, każda zmiana pobudza. Niekorzystne są utrzymujące się wysokie lub niskie ciśnienie, szczególnie to drugie.

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
  • Filip14 lubi to

#192 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5790 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 01 październik 2019 - 12:02

Ciekawe Marcin co piszesz, myślałem że lepsze jest ustabilizowane ciśnienie i w przypadku szczupaka raczej to niższe.


  • MarCinFin lubi to

#193 OFFLINE   Pike_69

Pike_69

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 69 postów

Napisano 01 październik 2019 - 12:18

Tez miałem wrażenie ze niskie ciśnienie jest lepsze

Trochę zgłupiałem
  • MarCinFin lubi to

#194 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 01 październik 2019 - 12:27

Może coś pomyliłem

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
  • maggot lubi to

#195 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 01 październik 2019 - 12:36

https://www.wedkarz....OWOW-SZCZUPAKOW
Tu dowiecie się prawdy

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
  • wujek lubi to

#196 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15588 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 październik 2019 - 12:38

Dla mnie ciśnienie nie ma znaczenia. Jak jest ciśnienie na ryby to jadę  ;)



#197 OFFLINE   rafcik87

rafcik87

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 199 postów
  • LokalizacjaPiaseczno
  • Imię:Rafał

Napisano 01 październik 2019 - 13:41

Najlepszym sposobem jest zlokalizowanie pokarmu ryb, które szukamy. W przypadku drapieżników będzie to drobnica lub ryby, na których żerują.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

#198 OFFLINE   trygram

trygram

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 20 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Marek

Napisano 01 październik 2019 - 18:23

<...>

 

Trzy godzinki rano po huraganowym wietrze. Nysa Kłodzka. 53 i 56, dodatkowo niewymiary, uderzenia i spady. Koniec urlopu:-(


Użytkownik Jano edytował ten post 01 październik 2019 - 20:12

  • SID lubi to

#199 OFFLINE   Lysy...

Lysy...

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 148 postów
  • LokalizacjaChoszczno
  • Imię:Mariusz

Napisano 05 październik 2019 - 09:54

Przyszła jesień więc bardziej skupiam się na Szczupakach niż Okoniach. 86cm Waga nieznana :D
IMG-20191003-141945.jpg



#200 OFFLINE   bony20

bony20

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 403 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto

Napisano 06 październik 2019 - 10:29

Dziś pierwszy przymrozek
Załączony plik  received_487098732137471.jpeg   63,46 KB   46 Ilość pobrań




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych