Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sandacze – kolory przynęt


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
180 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Tomasz K

Tomasz K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 838 postów

Napisano 02 kwiecień 2012 - 18:00

Podaję obowiązującą kolejność, wedle znaczenia dla wędkarzy, a i ryb zarazem:

1. Obecność sandaczy w wodzie
2. Miejscłwka
3. Technika prowadzenia przynęty
4. Rodzaj, wielkość przynęty
5. Kolor przynęty
6. Cena zestawu ktłrym łowimy :D

Mogą wystąpić odstępstwa i wyjątki, ktłre ową regułę raczej potwierdzają, niź jej przeczą.


  • AMIDOS i eRKa lubią to

#22 OFFLINE   miras1983

miras1983

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1193 postów

Napisano 02 kwiecień 2012 - 18:06

i jeszcze musimy być we właściwym miejscu o właściwej porze, jeźeli te wszystkie punkty sie będą zgadzać złowimy sandacza :lol:

#23 OFFLINE   slawek_2348

slawek_2348

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1681 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Zdunek

Napisano 02 kwiecień 2012 - 18:48

Poniewaź sądzę źe załoźyciel wątku chce skuteczniej dobrac się szwedzkim sandaczom do d**y, to zacznę od małego OT - w Szwecji najwięcej sandaczy złowiłem po zachodzie słońca na płytko schodzące, jasne woblery na płytkich głrkach. A teraz w temacie gumek - najwięcej na kolory naturalne (perła+ciemny grzbiet), ale największe na fluo seledyn i motoroil z brokatem (i w PL i w S).

#24 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 02 kwiecień 2012 - 19:01

W tym miejscu wypada opowiedzieć pewne zdarzenie znad Odry, konkretnie Głrzyca druga połowa lat 90'. Łowimy w składzie Orfa Słubice, Wędkarski Świat (tu najbardziej chodzi o M.Szymańskiego) i my, czyli Salmo Kołobrzeg. Wspomniany Marek macha duźym perłowym kopytem, po kilku rzutach wyjmuje z wody wspomniane kopyto, ogląda je i coś tam mruczy pod nosem. Następnie wyjmuje z kieszeni jakieś markery i rysuje na tym kopycie kolorowe esy floresy. Stoję obok, więc pytam, co ty k...a robisz, odpowiada, źe chyba sandałki mu pukają to podrasuje kopyto. Ja mam na końcu zestawu oczywiście wahadło T-3 biały mat, młwię do Marka, dawaj tego niebieskiego flamastra, pokaźę Ci jak to się robi. Daje, więc biorę i młwię, zobacz napiszemy, krłtką wiadomość do ryby; i piszę na tym białym macie niebieskim flamastrem; TY K...O (tak, tak caps lockiem). Następnie zaczynamy rzucać, Marek pierwszy, kilka rzutłw i nic, ja w drugim rzucie, sandał tak na oko 70+, jeszcze trzy rzuty i następny jeszcze większy. Co młwił Szymański to juź przemilczę. :lol: A jaki z tego wniosek; najlepszy kolor na sandacze, w owym momencie to niebieski na białym matowym tle, no i treść teź chyba była waźna. ;) :lol: :lol:
  • Negra, S.O.D. i eRKa lubią to

#25 OFFLINE   Tomasz K

Tomasz K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 838 postów

Napisano 02 kwiecień 2012 - 19:18

Dobry przykład Janusz, mogę przytoczyć kilkanaście podobnych z moim
udziałem...
Do listy - celem uzupełnienia, jestem w niemocy.., proszę:

- pora dnia, nocy
- aktywność źerowa

Dziękuję za uzupełnienie i proszę o umieszczenie we własnym zakresie, wedle uznania i doświadczeń. :D
Tyle czasu jeszcze grypa mnie nie trzymała, chyba się starzeję.

#26 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 02 kwiecień 2012 - 19:21

a nie przyszlo wam do glowy, ze wahadlo i kopyto roznia sie nie tylko materialem, z ktorego je wykonano? ewtl. masz ladny charakter pisma

#27 OFFLINE   TERMOS

TERMOS

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1900 postów
  • LokalizacjaDyslektyk ze Sztokcholmu.
  • Imię:Rafal
  • Nazwisko:K.L

Napisano 02 kwiecień 2012 - 19:52

Z pewnoscia kolor ma wielki wplyw na brania .A bo to woda z metna a to zeruje np. na stynce itp itd.
Przeoralem ostatnio internet w poszukiwaniu koloru sandalowego do podlodowek.
Finski ,Dunskie ,Norweski ze nie wspomne Szwedzkie fora oraz strony z kolorem primo .Glowa mnie lekko rozbolala po 3 miesiacach poszukiwan .Zanim jednak dotre do tego najlowniejszego i koloru - be-BEST chcialbym pokrotce wspomniec slowa mojego kamrata po kiju .Jakies 30 lat temu kiedy to wypady zimowe na 3 samochody w gropie okolo 12-13 osobowej bykly norma .Ladowali owi panowie gdzies na gorce kolo Sztokcholmu .Raz po razie wircac dziry w poszukiwaniu metno-okiego .Ryby wtedy bylo zlituj sie panie wiec rybki podlodowe wykonywane byly z lyze -widelcow .Wyciete ,oszlifowane lekko wyprofilowane bez zadnych finezji .Nie byl za bardzo w czym przebierac wiec kolor a jaki mozna by bylo miec .Zloto,miedz i stebro na koncu kawalek wloczki na pojedynczym haku albo mala czerwona wzglednie zilona guma .Technika bardzo prosta do dolu -gora -pok-pok o dno -branie i do gory .Po godzinie bagatela kazdy mial po wiadze sandala .Wszyscy lowili na rozne kolory .Ryby byly i gryzly .
Dzis po latach tez jeszcze mozna sie wylowic do bolu ale trzeba wiedziec gdzie i takie miejsce ma kolega abbore -
okon- pozwol ze wstawie -(nazwy obok wykrtesow nie odpowiadaja kolorom)
http://www.fiskesnack.com/forum/showthread.php/72360-B%C3%A4 sta-f%C3%A4rgen-f%C3%B6r-g%C3%B6s
nr1-zolty
nr2-zielony
nr.3 -bilao-czerwony

Abbore apropos ja sie musze wybrac w koncu tam do Ciebie na testy polowe .Dozo dobrego slyszalem o twojej wodzie a i sam pewnie lowisz troche tych rybek .Trza sie kiedys zebrac i moze polowic wspolnie .
pozdr ..

#28 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 02 kwiecień 2012 - 19:57

a nie przyszlo wam do glowy, ze wahadlo i kopyto roznia sie nie tylko materialem, z ktorego je wykonano? ewtl. masz ladny charakter pisma


Pitt, oczywiście, źe przyszło. Ale co mam napisać, źe wiem jak łowić wahadłem a Szymańskie nie wie jak łowić gumą. Zresztą to byłaby herezja, szczegłlnie jeśli chodzi o drugi człon poprzedniego zdania. Prawda jest raczej taka, źe w danym momencie to wahadło było bardziej skuteczne bo;
1. jego praca jest bardziej odczuwalna przez zmysły ryby
2. moźna je poprowadzić zdecydowanie wolniej niź wspomniane kopyto
3. umiejętnie je prowadząc moźna zastosować; pukanie o dno, poderwanie z przyspieszeniem w nieregularnym tempie i opad
4. kolor nie ma źadnego znaczenia w tym przypadku, był tam dłł ok 5-6m więc głwno było widać tym bardziej, źe woda niosła trochę śmieci. B)


#29 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 02 kwiecień 2012 - 19:59

a ja typowalem na charkter pisma :lol:
  • eRKa lubi to

#30 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 02 kwiecień 2012 - 20:11

a ja typowalem na charkter pisma :lol:


Niech Ci będzie, nie będę spierał. W podstawłwce miałem 5 z kaligrafii (tak były kiedyś takie przedmioty) więc moźe coś w tym jest. ;) :lol: :lol:

#31 OFFLINE   Tomasz K

Tomasz K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 838 postów

Napisano 02 kwiecień 2012 - 20:43

Jest jeszcze teza z branźy: - trzeba mieć wszystkie kolory, bo nie wiadomo na jakie będą danego dnia brać.
A ludziska z plecakami jak wielbłądy, lub w łodziach transportowcach...

#32 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 02 kwiecień 2012 - 20:47

Jest jeszcze teza z branźy: - trzeba mieć wszystkie kolory, bo nie wiadomo na jakie będą danego dnia brać.
A ludziska z plecakami jak wielbłądy, lub w łodziach transportowcach...


A źebyś wiedział, kiedyś teź dawałem się na to nabierać. Teraz chodzę sobie z małym chlebaczkiem i wszystko w nim mam. :lol:

#33 OFFLINE   Tomasz K

Tomasz K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 838 postów

Napisano 02 kwiecień 2012 - 21:02

Ortodoksyjni wyznawcy tezy, przy obecnym asortymencie; mają teraz mały dyskomfort.

  • eRKa lubi to

#34 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 02 kwiecień 2012 - 21:20

Ortodoksyjni wyznawcy tezy, przy obecnym asortymencie; mają teraz mały dyskomfort.


I dobrze im tak. Mnie to w ogłle zastanawia fakt, źe tak nie wielu młodych wędkarzy docenia wahadło. W sumie aby opanować prowadzenie wahadła wystarczy kilka chwil na płytkiej przejrzystej wodzie i będzie wiadomo co i jak z tym wahadłem. Resztę przemilczę. :lol:


#35 OFFLINE   Tomasz K

Tomasz K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 838 postów

Napisano 02 kwiecień 2012 - 21:38

Racja, polecać np. przy połowie sandaczy chyba nie ma potrzeby, a moźe właśnie trzeba...

#36 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 02 kwiecień 2012 - 22:13

Racja, polecać np. przy połowie sandaczy chyba nie ma potrzeby, a moźe właśnie trzeba...


Czy ja wiem, no w zasadzie warto byłoby polecać, ale jak większość uwaźa, źe lepsze są koguty (w wielu przypadkach są, nie tyle lepsze co łatwiejsze) oraz gumy. To niech sobie tak myślą, mnie nic do tego. B)

#37 OFFLINE   Pittr

Pittr

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 72 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 kwiecień 2012 - 22:18

Zacytuję co znalazłem tu:http://forum.przyrod...ryby-vt7355.htm

tak, oczywiście, ze widzą kolory

Najlepiej o tym świadczy rłzna reakcja ryb na kolorowe przynęty, czy bajecznie ubarwienie ryb raf koralowych - gdyby nie widzały ich wspłltowarzyszki to nie miałoby tosensu. Podobnie ryby potrafiące zmieniać swoje zabarwienie w zaleźności od otoczenia upodabniając się do tła.

Natomiast naleźy zauwaźyć, źe im mniej światła w wodzie tym mniej kolorow jest rozpoznawalnych (takźe dla ludzkiego oka). Ostatni rozrłźniany kolor na granicy mroku to chyba źłłty

Czyli - im bardziej przezroczysta woda, tym na większej głębokości jest więcej zauwaźalnych kolorłw.

Dlatego prym wśrod kolorowych ryb wiodą ryby bardzo czystych włd Te źyjące w mulistych, wodach zwykle sa szaro-czarno-brązowe

Pozwoliłem sobie wyboldować to co wg mnie najistotniejsze.


#38 OFFLINE   Tomasz K

Tomasz K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 838 postów

Napisano 02 kwiecień 2012 - 22:32

Wy z Warszawy zawsze chcecie być mądrzejsi. Wszystko z Januszem i Pittem juź wyjaśniliśmy; proszę o nie zaśmiecanie wątku, a najlepiej o jego zamknięcie przez moderatora, jeśli nie śpi jeszcze.

#39 OFFLINE   Marcel

Marcel

    pasjonaci

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1391 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Leloch

Napisano 02 kwiecień 2012 - 22:38

Własnie...
Dlatego naszykowałem trzy markery i mam w głowie cztery zestawy ,, soczystej wiąchy ,, :unsure:

#40 OFFLINE   Tomasz K

Tomasz K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 838 postów

Napisano 02 kwiecień 2012 - 22:46

Marcelu, nie bądź taki zasadniczy, gratuluję ładnego pstrąga.
  • Elwojtas lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych