Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Blanki do Drop Shot-a

blank sandacz okoń drop shot

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
50 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Dysan

Dysan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 70 postów
  • LokalizacjaLegionowo

Napisano 08 maj 2012 - 20:00

Na Ogólnym pojawił się taki temat Kije do drop shota. ponieważ jestem zainteresowany metodą, chciałbym zapytać czy ktokolwiek ma jakąś wiedzę na temat blanków na których można zrobić kijek do takiego łowienia. Na razie znalazłem MHX-y DS-821 i 822 ale oba są do 10 g c.w. Oglądałem je i na pewno można je przeciążyć. Ale wolałbym zebrać więcej wiedzy na temat ew. blanków do tej metody, niekoniecznie o MHX-ach i tych dedykowanych.



#2 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 09 maj 2012 - 06:22

Dysan dopuszczasz się oczywistej obrazy tak mozolnie zbudowanego majestatu i tutejszego moderatora , chcąc czytać i słuchać nie tylko o MHX :(
Zastanów się co robisz !!?
Większość szanujących się firm produkujących blanki , ale i niektóre popularne OEM -y mają całkiem pokaźne segmenty łodyg odpowiednich , albo dość dobrze nadających sie do obsługi ds-a . Oprócz występujacych pod tą nazwą mozna sobie znaleźć właściwy odpowiednik pomiędzy lżejszymi poppingami i spinjigami , zwłasza z wyższych półek . Oczywiście nieustannie pozostają Ci też w odwodzie tanie i dobra , jak to autorytatywnie mówią koledzy , którzy niczego innego nie próbowali , pęki wklejanek serwowane powszechnie i nieuciążliwie na metry , sztuki , kilogramy przez biznesowych ludojadów i rekinów ..

#3 OFFLINE   Dysan

Dysan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 70 postów
  • LokalizacjaLegionowo

Napisano 09 maj 2012 - 07:44

Sławku, nie było moim celem obrażanie kogokolwiek. Jeżeli ktokolwiek odniósł takie wrażenie to przepraszam. Może niefortunnym było pytanie czy ktokolwiek ma jakąś wiedzę.

Ale wracając do tematu. Co do metody, to znam ją na razie tylko z teorii. Nie jestem zainteresowany pęczkami czy metrami wklejanek. O tym, że patyk powinien mieć czułą szczytówkę też wiem. Rozpatrywałem użycie blanku typu poping (spinjigów jakoś nie). Bardziej chodziło mi o to czy ktoś używa jakiegoś konkretnego patyka do tej metody i jak się on sprawuje. A ponieważ nie musi być już, wolałbym zaczerpnąć trochę wiedzy zamiast opierać się na swoim dość marnym (szczególnie w tym temacie)doświadczeniu.


#4 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 09 maj 2012 - 10:44

Granice pomiedzy różnorodnymi technikami są nieraz dość nieostre . Pomiędzy blankami jest podobnie . Do okoni i relatywnie niewielkich , delikatnych zestawów z takim np gulpem półuncjowy kij z delikatną szczytówką jest correct . Do duzych jesiennych okoni , sandaczy albo średnich szczupaków lepszy jest spinnjig o zbieżności poppinga i mocy 5/8 . Nieraz całkiem drobniutki niuans decyduje czy cały zestaw stroi jak należy , czy jest perfekcyjnie dobrany .
Taniość to zawsze złudny , choć silny motywator . Jeśli traktować fishing jako coś wiecej niż okolicznościową , przejściowa fascynację - prawda jak drop shot albo inne nazwy brzmią ekscytująco :D , więcej oszczędności , pożytku , ale i przyjemności daje mi sprzęt renomowanych , doświadczonych wytwórców niż czarowne marketingowe boby .
Aha , do ds-a używam starego spinnjiga Loomisa , Lamiglasa LSJ 842 oraz Avida 6,9 . Mnie zadowala :D

#5 OFFLINE   jbk

jbk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1278 postów
  • LokalizacjaKętrzyn , Meolo(I)
  • Imię:Jarosław
  • Nazwisko:Balik

Napisano 09 maj 2012 - 16:13

Posiadam kij na DS821. Najciężej łowiłem nim przy ciężarku 15-gram.Dobrze sygnalizuje branie . Na razie tylko parę małych sandaczy ma na koncie bo u mnie łowy dropshotowe dopiero jesienią.

#6 OFFLINE   Dysan

Dysan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 70 postów
  • LokalizacjaLegionowo

Napisano 09 maj 2012 - 21:42

Ciekawe bo 821 i 822 są opisane do 10 g. jeżeli 821 można dość komfortowo łowić do 15 to pewnie 822 jeszcze trochę więcej. Na macanego wygląda, że tak.
A tak z ciekawości jak głęboko łowiłeś tym 821.

#7 OFFLINE   jbk

jbk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1278 postów
  • LokalizacjaKętrzyn , Meolo(I)
  • Imię:Jarosław
  • Nazwisko:Balik

Napisano 10 maj 2012 - 05:45

Dropshota używam tylko przy zwalonych drzewach i wśród zaparkowanych łodzi tam gdzie trudno poprowadzić gumę w opadzie.Głebokości nie duże - do 4 metrów.

#8 OFFLINE   platynowłosy

platynowłosy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1274 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 październik 2014 - 21:04

Witam Panowie

 

Sprawa jest taka:

 

Zaznaczam, że dla mnie jest to nowy temat, tak jeszcze nie łowiłem .

 

Pelagiczny dropshot, czyli zębate w toni, na głębokości od 7-12m. I więcej.

Obciążenie końcowe, czyli ciężarek dropshotowy ok 30+ gr.

Gumy to "jaskółki", 15-20cm. Czyli sumaryczne cw całkiem spore.

 

Uli Beyer proponuje, aby:

1) multik był twichingowy, ok to rozumiem, dla mnie może, ale nie musi.

 

2) rękojeść casta, powinna być tak długa, aby koniec kija opierał się na końcu łokcia. Uzasadnienie: Jak jest krótka rękojeść, to często w czasie zacięcia, "ucieka" w bok gasząc skuteczne zacięcie.

 

Moje pytanie do Kolegów:

 

Panowie, o jakim kiju możemy ew mówić?

Czy znacie jakiś fabryczny wynalazek? Jakaś przeróbka?

 

O jakich kosztach można mówić w przypadku kija na zamówienie? Budżet, jak zwykle u mnie trochę ograniczony.

Chodzi mi po łbie zakup takowego kija na przyszłoroczny sezon.

 

Co zaproponowalibyście w tym temacie?

 

Pozdrawiam

Alek



#9 OFFLINE   bohors

bohors

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 118 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 09 październik 2014 - 21:19

  Do vertikala pelagicznego za sandałem z tego co zrozumiałem to szwedzi używają wędek 1.8  do 2m i od 40 do 60g cw. Tak krótkie po to aby było wygodnie tym prezentować dość ciężką gumę z obciążnikiem , a tak mocne po to aby skutecznie zaciąć. Wg mnie idealnie się nada robinson diaflex pro cast do 38g; lekki szybki , ma mocny dolnik  żeby zaciąć i dość czuły szczyt, a jak komuś za delikatnie do jest wersja do 58g ale ta już ma kołkowatą szczytówkę i nadaje się do 50g kogutów. No chyba że coś z pracowni np. na blanku MB784-MHX.



#10 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 09 październik 2014 - 21:35

Może napisz najpierw jakie kije lubisz, ciepłe, ostre? Widziałem, że nie tylko x-fastami popełniają ciężkiego verticala, wolnoć Tomku w swoim domku, jak masz super refleks i trochę siły to nawet parabolą zatniesz :D

Ja bym szukał StC legend tournament 17lb 6'8" stopy x-fasta. Szybki, ale i wchodzi w głębsze ugięcie pod rybą co by mi pasiło do pompowania w górę sporych rybek. Ewentualnie 20lb



#11 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 09 październik 2014 - 21:39

Raczej 20lb, napisałem 17, bo spojrzałem na gramaturę ołowiu a nie wziąłem gumisia pod uwagę że europejski rozmiar ;)



#12 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15588 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 październik 2014 - 22:34

  Do vertikala pelagicznego za sandałem z tego co zrozumiałem to szwedzi używają wędek 1.8  do 2m i od 40 do 60g cw. Tak krótkie po to aby było wygodnie tym prezentować dość ciężką gumę z obciążnikiem , a tak mocne po to aby skutecznie zaciąć. Wg mnie idealnie się nada robinson diaflex pro cast do 38g; lekki szybki , ma mocny dolnik  żeby zaciąć i dość czuły szczyt, a jak komuś za delikatnie do jest wersja do 58g ale ta już ma kołkowatą szczytówkę i nadaje się do 50g kogutów. No chyba że coś z pracowni np. na blanku MB784-MHX.

Kolega szuka do vertikala za zębatym, a nie sandaczem. Sielawowe tonie mu sie śnią.


  • platynowłosy lubi to

#13 OFFLINE   woblerwz

woblerwz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaBrzeg
  • Imię:Wojtek

Napisano 09 październik 2014 - 22:38

St Croix MH 20lb. Używałem Elitki , 35g + 6-7 cali guma. 


  • platynowłosy lubi to

#14 OFFLINE   Karol Krause

Karol Krause

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4148 postów
  • LokalizacjaBIAŁOŁĘKA-GŁOGÓW
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Krause

Napisano 09 październik 2014 - 22:42

Kiedyś po głowie chodził mi taki patyczek na tym blanku  

 

PSW790ML-2 236 10-25 2 EX Fast 14-65

No ale zbyt mało informacji i plany zawisły w próżni  ;)



#15 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 10 październik 2014 - 05:31

Kij dlugi 220-270 cm zadne wklejki nie wchodza w gre - w Polsce czesto widze jaK ludzie lowia drophotem na wklejkami - przyneta ma drgac poruszac sie a wklejka w tym nie pomaga- dlugi dlatego ze bedzie Ci sie wygodnie rzucac a przy 240 cm nie poczujesz tak duzego dyskomfortu w prowadzeniu - swietnym kijem by bylo cos , powerem w dole ale pracujacym na calej dlugisci - moze phenix m1 72h ( 25 lb ) do 50 gram moze troche wiecej - mam i sprawdzalem wystaczylo by zamontowac rekojesc np teleskopowo do blanku i bedziesz miec juz dosc spork dlugosc :) chyba ze lowienie tylko w pionie to wtedy nie trzeba nic kombinowac :)

Użytkownik meme174 edytował ten post 10 październik 2014 - 05:32


#16 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 10 październik 2014 - 06:51

Kij dlugi 220-270 cm zadne wklejki nie wchodza w gre - w Polsce czesto widze jaK ludzie lowia drophotem na wklejkami - przyneta ma drgac poruszac sie a wklejka w tym nie pomaga- dlugi dlatego ze bedzie Ci sie wygodnie rzucac a przy 240 cm nie poczujesz tak duzego dyskomfortu w prowadzeniu - swietnym kijem by bylo cos , powerem w dole ale pracujacym na calej dlugisci - moze phenix m1 72h ( 25 lb ) do 50 gram moze troche wiecej - mam i sprawdzalem wystaczylo by zamontowac rekojesc np teleskopowo do blanku i bedziesz miec juz dosc spork dlugosc :) chyba ze lowienie tylko w pionie to wtedy nie trzeba nic kombinowac :)

Dokładnie, nie wziąłem po uwagę, że autor może nie łowić w pionie tylko trochę się odsuwać od łodzi i wtedy dłuższa wędka jak najbardziej wskazana żeby przy łowieniu jak najmniej odchylać się od kąta prostego. Jednak na takich głębokościach jakie zostały podane nie kombinowałbym na rorzucanie dookoła tylko starał się napływać w punkt po echu i łowić jak w studni wtedy krótszy jest lepszy.

StC LTBC, którego wcześniej podawałem pasuje do twojego opisu idealnie i nie jest tak sandaczowo ostry tylko trochę cieplejszy, ale nadal szybki. Phenix idzie for me Michale :D



#17 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 10 październik 2014 - 07:48

Nie mowilem o swoim :D

Znam blank to ponyslalem ze dodam do wyboru :)
C
A z ltbc moze byc problem bo jak seria to dolnik moze byc za krotki no i autor zawsze moze wolic stala szpule :)

#18 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 10 październik 2014 - 08:14

W pierwszym poście jest coś o multiplikatorze poza tym do wertikala uważam, że jest o niebo lepszy ;)

Dolnik, krótki fakt wszystko zależy od preferencji.



#19 OFFLINE   Bartas93

Bartas93

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Bartuś
  • Nazwisko:https://bartekwedkuje.blogspot.com

Napisano 23 luty 2016 - 22:44

Witam,

 

ogólnie to temat dość nietypowy. Poszukuję kijka pod okonia, łowiąc metodą drop shot tyle, że dość ciężko. Używam ciężarków 15-20gr, od biedy 12. Problem w tym, żeby ten kij dobrze amortyzował okonie, a przy tym był czuły. Jak dotąd łowię SG Custom do 23gr. i jestem zadowolony jednakże wielu delikatnych brań na nim nie zauważam. Szczególnie mówiąc o okoniach. No i przy większych ciężarach kijek już gubi szczyt i robi się troszkę zbyt spolegliwy.

 

Interesują mnie wykałaczki seryjne jak i blanki pod ręczną robotę.

 

Pozdrawiam.

Bartek



#20 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 23 luty 2016 - 23:00

Dobrze byłoby jakbyś podał dlugosc kija/blanku, skład (jednoczęściowy czy 2-skład), spin czy cast i planowany budżet.
  • Bartas93 lubi to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank, sandacz, okoń, drop shot

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych