Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Brzany 2022


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
191 odpowiedzi w tym temacie

#101 OFFLINE   asafa

asafa

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Tomek

Napisano 04 wrzesień 2022 - 19:50

Potwierdzam, dzisiaj glony na tarnowskim odcinku Dunajca mocno utrudniały łowienie żeby nie napisać niemal uniemożliwiały. Niemal, bo w każdym rzucie były glony, ale czasem udało się zaprezentować przynętę przez kilkanaście sekund, co było już sukcesem. I w trakcie takiej właśnie sytuacji, jedna brzana poprawiła mi nieco humor, choć potencjał tego dnia był dużo większy. 

 

IkOBbknin14qPI3gwhG1w1PiBm93a2kTbNCKqqTh



#102 OFFLINE   Lukasieka

Lukasieka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 221 postów
  • LokalizacjaKonin
  • Imię:Łukasz

Napisano 04 wrzesień 2022 - 20:24

Tego Ci życzę Łukaszu z całego serca . Przechytrzenie i wyholowanie takiej potwory zwieńczone zdjęciem to byłoby coś . Sam fakt , że pływają takie w twojej wodzie to już bardzo dużo . 

Na prawdę bardzo dziękuję!

W mojej okolicy jest o tyle dobrze, że poza mną i dosłownie kilkoma osobami, które co raz rzadziej, bo tylko kilka razy w sezonie wybierają się z premedytacją na brzany nie ma nikogo kto by się w ogóle podjął podejścia tych ryb zarówno na spinning jak i innymi metodami. Jako przyłów trafiają się na prawdę sporadycznie. A jeżeli już, to w większości przypadków wędkujący nie są w stanie sobie poradzić z tak silną i waleczną rybą.

Z kolei dla grunciarzy i spławikowców brzanowe miejscówki są zbyt odległe i na dobrą sprawę nieosiągalne. Dlatego ryby są w zasadzie bezpieczne. Po choćby złowionych w tym roku brzanach mierzących 20 czy 30 centymetrów można śmiało zakładać, że brzany odbywają regularnie udane tarło. Warunki mają idealne, podręcznikowe, bo jest zarówno szybki nurt, z głębokimi bardzo szybkimi rynnami, a dno wyścielone jest samymi kamieniami i głazami. Mimo, że wyjąłem dwukrotnie więcej brzan aniżeli w roku poprzednim, to nadal, po trzech latach uganiania się za nimi jestem przekonany, że to strasznie ciężkie ryby do złowienia na spinning. Na moim odcinku Warty jest co raz mniej szczupaka, bolenia, okonia czy sandacza, ale z brzaną z tego co widzę jest odwrotnie. Wynika to na pewno z racji właśnie tego, że to tak trudne do podejścia i wyjęcia ryby. Z deficytem wspomnianych wcześniej gatunków już się pogodziłem, ale jeżeli chodzi o populacje brzany, to myślę, że będzie z roku na rok co raz lepiej. Co do dużych i wielkich brzan mierzących 90+ i więcej, to wydaje mi się, że skoro takie ryby bytowały w Warcie 30 lat temu, to myślę, że spokojnie pływają tam nadal takie. Tym bardziej, że latami nikt ich nie łowił. Dopiero ostatnimi czasy pojawiło się tak jak wspominałem kilku śmiałków, którzy interesują się tymi pięknymi i walecznymi rybami.


  • malinabar, mario70 i Franc lubią to

#103 OFFLINE   Lukasieka

Lukasieka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 221 postów
  • LokalizacjaKonin
  • Imię:Łukasz

Napisano 14 wrzesień 2022 - 08:00

Od wyjęcia ostatniej brzany 1go września minęły już prawie dwa tygodnie. Nad woda byłem w tym czasie 9 razy. Zaliczyłem jedynie jakieś cztery czy pięć delikatnych brań, a poza tym nie działo się kompletnie nic. Na głowie dosłownie stawałem, żeby sprowokować jakaś brzanke. Kilkanaście różnych modeli woblerów oraz kilkanaście różnych gumek (zwłaszcza tych larwo i owado podobnych) prowadziłem na wszystkie chyba możliwe sposoby. Niekiedy trzymałem minutę i dłużej woblery w rynnie, gdzie stały brzany, ale niestety nie było żadnego zainteresowania. Nie wiedziałem co się dzieje i o co chodzi :(. Na szczęście wczoraj od rana ryby chętniej współpracowały. W pierwszym rzucie na Invadera 5 zaciąłem na prawdę pięknego bolenia, ale po 3-4 minutach wyprostował mi kotwiczki. Nie wiem czy faktycznie te Ownery się tak jakościowo popsuły czy po prostu kotwiczki tak dostają w dupę po regularnym szuraniu wobkami po kamieniach...

Tak czy owak po dosłownie kilku minutach na Dorado Stick 5,5cm uderzyła w końcu wyczekiwana brzana. Powalczyła może ze 3 minuty i w momencie kiedy sięgałem ręką po podbierak ryba praktycznie pod samymi nogami się spięła :(. Jednak po jakichś trzydziestu minutach zaliczyłem kolejne fajne branie i tym razem brzana zacięta była pewniej, gdyż zassała niemal całego Sticka 5,5cm i zapięta była na obie kotwiczki. Brzanka może nie należy do największych, bo miała 64cm, ale po tak słabym i długim okresie posuchy nad Warta i tak strasznie mnie ucieszyła.

 

Załączony plik  IMG_4367.JPG   111,53 KB   26 Ilość pobrań

 

 

NOMINACJA DO KONKURSU "OPIS MIESIĄCA"                                                 :good:


Użytkownik bartsiedlce edytował ten post 14 wrzesień 2022 - 09:25


#104 OFFLINE   Lukasieka

Lukasieka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 221 postów
  • LokalizacjaKonin
  • Imię:Łukasz

Napisano 18 wrzesień 2022 - 22:23

*
Popularny

Dwa ostatnie wypady zaliczyłem puste, ale przyszedł w końcu ten wymarzony dzień :)! Nad wodą byłem chwile po 15ej, ale przez pierwsze dwie godziny działo się mało. Wyjąłem jedynie przyłowy w postaci okonia 20+ oraz szczupaczka 40+, ale koło godziny 17ej zaliczyłem pierwsze brzanowe branie, niestety niewcięte... Potem już było tylko lepiej, bo jeden z kolegów, z którym się wybrałem miał ładną brzane, ale po kilku ładnych odjazdach mu spadła. Niedosyt był straszny i czekaliśmy na więcej :).

Koło 17:30 na rzuconego pod drugi brzeg i prowadzonego z przytrzymaniami Sticka 5,5cm od Dorado miałem piękne, mocne branie, które tym razem wykorzystałem  :). Na prawdę to było jedno z ładniejszych brań w tym sezonie. Brzana po prostu zgarnęła woblera, odbijającego się o kamienie na dnie i od razu szarżowała do przodu, pod prąd. Po kilku niezłych odjazdach brzana pokazała się przy powierzchni i ugięły mi się krótko mówiąc nogi. Obserwujący mnie z boku kolega od razu powiedział, że będzie dziewiątka z przodu, ale mi się wydawała mimo wszystko mniejsza, bo coś zbyt łatwo szło. Gorzej to wyglądało kiedy zauważyłem, ze brzana wisi jedynie na jednym w dodatku odkietym haku... Ku memu zdziwieniu wszystko dobrze się skończyło i ryba po około 3-4 minutach walki lądowała w podbieraku. Oczom swoim nie wierzyłem. Zarówno ja, jak i koledzy staliśmy z jak zamurowani :) ;). Wypiąłem Sticka 5,5, który kotwice miał zarówno przednią jak i tylną kotwicę poprostowaną i pogiętą. Patrzyłęm i nie mogłem w to uwierzyć, ale po zmierzeniu okazało się, że brzana ma 92 centymetry. Dla pewności mój kolega zmierzył rybsko raz jeszcze, ponieważ mi z wrażenia cały czas trzęsły się ręce i mogło pójść podczas mojego mierzenia coś nie tak :) . Ale jak się okazało brzana faktycznie mierzyła 92cm :D ! Nie wiedziałem co mam zrobić najpierw i co zrobić z samym sobą :) ;).

Po kilku szybkich zdjęciach rybę czas było wypuszczać. Na szczęście była w bardzo dobrej kondycji i odpłynęła niemal po chwili. Przez długi, długi czas nie docierało do mnie co się właściwie stało. Chyba dlatego też nie skupiałem się zbytnio na tym co robię po wyjęciu brzany i nie zrobiłem więcej i lepszych zdjęć. Na tych brzana jedynie leżąc na podbieraku obok kija mam wrażenie jedynie wygląda na te 92cm. Na pozostałych już niekoniecznie... Poza tym chciałem zrobić zdjęcie wspomnianego wobka ze zmasakrowanymi kotwicami. Ale mogłem przede wszystkim zrobić zdjęcie ryby leżącej przy miarce. Tak na dobra sprawę dla mnie to były tak duże emocje, że nie myślałem zbyt trzeźwo. Brzany zgłaszać nigdzie i tak zamiaru nie miałem, także nie ma chyba czego zbytnio żałować. Tym bardziej, że przez cały czas, godziny po wyjęciu swojej "życiówki" nie mogę się pozbyć uśmiechu z mojej twarzy :) :) :) .

Dodam na koniec tylko, że właśnie spełniło się jedno z moich największych wędkarskich marzeń!

 

Sprzętowo: Shimano Beastmaster FX 3,00m 7-28g.

Shimano Stradic 3000 z plecionką Dragon Invisible Clear 0,12mm.

 

Załączony plik  IMG_4374.jpg   65,49 KB   26 Ilość pobrań Załączony plik  IMG_4371.jpg   106,16 KB   25 Ilość pobrań

Załączony plik  IMG_4373.jpg   62,08 KB   25 Ilość pobrań Załączony plik  IMG_4379.JPG   40,25 KB   26 Ilość pobrań

Załączony plik  IMG_4376.jpg   63,57 KB   25 Ilość pobrań Załączony plik  IMG_4480.JPG   47,68 KB   26 Ilość pobrań

 

 

NOMINACJA DO KONKURSU "OPIS MIESIĄCA"                                                   :good:


Użytkownik bartsiedlce edytował ten post 19 wrzesień 2022 - 11:03


#105 OFFLINE   Lukasieka

Lukasieka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 221 postów
  • LokalizacjaKonin
  • Imię:Łukasz

Napisano 19 wrzesień 2022 - 11:53

Dziękuję wszystkim za gratulacje i miłe słowa!

 

Mam nadzieję, że brzany dopiero się rozkręcają i będą przez jakiś czas dobrze żerowały i tym samym dobrze brały. Jeżeli nie będzie mocno padało, to na 100% dziś także melduję się nad Wartą w poszukiwaniu kolejnych brzan. Woda na Warcie od przedwczoraj leci w dół i zauważyłem, że ryby przeniosły się w swoje letnie miejscówki. O większej niż 92cm póki co nie myślę, ale mam nadzieję, ze rzeka uraczy mnie jeszcze czymś ładnym w tym sezonie :) ;).


  • gulf, Franc i jedin lubią to

#106 OFFLINE   Lukasieka

Lukasieka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 221 postów
  • LokalizacjaKonin
  • Imię:Łukasz

Napisano 19 wrzesień 2022 - 21:22

Ryba piękna, zdjęcia też dobre. Łowca - szkoda gadać - mistrzostwo.

 

Pozdrawiam i szacunek,

Robert

Bardzo mi miło, bardzo dziękuję!

 

A ja tymczasem zaliczyłem kolejną wyprawę i kolejny wielki sukces :D ! Nad wodą byłem tak jak poprzednio koło 15ej, ale przez dłuższy czas mało się działo. Udało mi i koledze jedynie się wyjąć dwa okonie 31cm i 28cm. Dopiero koło godziny 18ej brzany przez moment zaczęły się pokazywać i chwile później rzucając pod drugi brzeg, obławiając miejscówkę po łuku doczekałem się pierwszej ryby. Brania na Sticka 5,5cm od Dorado jako takiego nie było. Po prostu wobler przestał pracować i po chwili poczułem mocny opór na kiju. Po zacięciu widziałem tylko jak plecionka szła z zaciętą rybą w górę rzeki i już wiedziałem, że będzie coś ładnego :) . Kilka parometrowych odjazdów, 3-4 minuty holu i brzana była w podbieraku. O dziwo nie była tak duża jak sądziłem. Może zbyt sugerowałem się walką tej rekordowej z poprzedniej wyprawy :). Ku memu zdziwieniu obie te brzany walczyły bardzo podobnie i w podobnym czasie zostały wyjęte. Choćby to pokazuje jak ryba rybie nierówna i to, że te największe wcale nie muszą być najsilniejsze, a pośród tych mniejszych tez trafiają się mocarne egzemplarze ;) .

Brzana mierzyła 73cm. Szybka fotka i Barbara wróciła do wody. Kotwice niestety trzeba było wymienić ponieważ zostały przez brzanę powyginane. Co ciekawe mój kolega w trakcie kiedy wypuszczałem złowioną brzankę, wszedł w miejsce gdzie doczekałem się brania i od razu, w pierwszym rzucie miał uderzenie. Podobnie jak ja na Sticka 5,5cm. Niestety brzana okazała się zbyt duża i silna jak na mojego kompana, który nie dorobił się w swoim pierwszych sezonie "brzanowym" ryby większej niż 60cm. Po kilku minutach spadła, a przyczyną były prawdopodobnie powyginane kotwiczki :angry:. Nie jestem pewien, ale chyba faktycznie te kotwice Ownera STN36BC straciły na jakości albo po prostu te brzany mają taką krzepę.
Po około godzinie, po obejściu kilku kolejnych miejscówek, wróciłem się do miejsca, z którego wyjąłem poprzednią brzane. Machałem dosłownie kilka minut i nagle zdarzyła się bliźniacza sytuacje. Prowadzony w poprzek nurtu Stick 5,5cm nagle zgasł i poczułem, że ryba już wisi na zestawie. Po zacięciu nie mogłem oderwać jej od dna. Murowała i szła w górę rzeki tak, że momentami na prawdę miałem problem, żeby utrzymać ją na wędce. Dopiero po kilku minutach brzana podniosła się pod powierzchnie. Kiedy zobaczyłem jej grzbiet oniemiałem.... Przekonany byłem, że będzie następna lokomotywa 90+. Przy powierzchni pokazała się dosłownie na chwilę i jak się okazało, to był dopiero początek. Kiedy rybsko zaczęło dyktować warunki i iść z prądem, z tyłu głowy miałem już obawy, że będzie trzeba się za nią puścić mocno zarośniętym brzegiem :(. Brzana nie odpuszczała przed dłuższą chwilę, jednak po około dziesięciu minutach zaczęła się poddawać i szła w moim kierunku. Jeszcze pod nogami trochę potańczyła i odjeżdżała na kilka metrów, ale widziałem, że już ma dość. Szybko ją podebrałem i znowu o mało co nie zemdlałem :D :D . Była o wiele grubsza i wyższa od mojej życiówki złowionej dzień wcześniej :D . Ale jak się okazało mierzyła "jedynie" 87cm! Byłem wniebowzięty! W dwa wypady pod rząd udało mi się wyjąć ryby o długości 92, 87 i 73 cm :D !!!. Dla mnie to było (i ciągle jest) jak sen :) . Kotwiczki po holu oczywiście znowu do wymiany... Po raz pierwszy w mojej trzyletniej przygodzie z brzanami udało mi się wyjąć dwie piękne brzany z tego samego miejsca w przeciągu godziny.
Jak widać brzaniska rozkręciły się na dobre. Chętnie gryzą i co jest super, biorą na prawdę piękne, grube, duże ryby :).

 

Załączony plik  IMG_4483.jpg   50,6 KB   22 Ilość pobrań  Załączony plik  IMG_4485.JPG   50,31 KB   22 Ilość pobrań

 

 

NOMINACJA DO KONKURSU "OPIS MIESIĄCA"                                                    :good:


Użytkownik bartsiedlce edytował ten post 19 wrzesień 2022 - 21:32


#107 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 19 wrzesień 2022 - 21:41

Ryby mega
Gratulacje.
A te st36bc to jakiego rozmiaru używasz ?
Bo kij uncjowy, do tego pletka może to jest przyczyną?

Użytkownik jajakub edytował ten post 19 wrzesień 2022 - 21:46


#108 OFFLINE   Lukasieka

Lukasieka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 221 postów
  • LokalizacjaKonin
  • Imię:Łukasz

Napisano 19 wrzesień 2022 - 23:15

Ryby mega
Gratulacje.
A te st36bc to jakiego rozmiaru używasz ?
Bo kij uncjowy, do tego pletka może to jest przyczyną?

Do woblerów pod brzanę, o których wspominałem zakładam #10. Ale nie pamiętam generalnie, żebym musiał np. rok czy dwa lata  temu wymieniać tak często kotwiczki przy wobkach po starciu z brzanami.


  • Franc lubi to

#109 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 20 wrzesień 2022 - 05:43

A czy te stn różnią się czymś poza oczkiem od st? Bo akurat stn w rękach nie miałem

Poza tym z chęcią zamienię kilka paczek nowych ownerów za branie 80+
Pewnie nie tylko ja.

#110 OFFLINE   Lukasieka

Lukasieka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 221 postów
  • LokalizacjaKonin
  • Imię:Łukasz

Napisano 20 wrzesień 2022 - 11:40

A czy te stn różnią się czymś poza oczkiem od st? Bo akurat stn w rękach nie miałem

Poza tym z chęcią zamienię kilka paczek nowych ownerów za branie 80+
Pewnie nie tylko ja.

Poza oczkiem, jedynie różnią się tym, że są ciut krótsze. I to chyba tyle.

 

Wracając jeszcze na chwile do mojej "życiówki", to może zbyt się nakręcam i zachowuję jak dziecko pozostawione samo w cukierni, ale patrze kilka razy dziennie na fotkę brzany leżącej przy wędce i podbieraku :) .Patrzę na nią przed zaśnięciem, zaraz po tym jak się obudzę i ciągle nie wierzę :D :D. To zdjęcie chyba najlepiej oddaje wielkość tej ryby. Ten leżący koło niej Stradic C3000, przy jej głowie wygląda jak jakaś zabawka :) ;). Brzana pysk ma tak duży, że chyba bez problemu wciągnęłaby szpulę od tego kołowrotka  :)  :) :).


Użytkownik Lukasieka edytował ten post 20 wrzesień 2022 - 11:49

  • malinabar i Franc lubią to

#111 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 20 wrzesień 2022 - 12:22

A single próbowałeś?
Te bym patrzył jak bym taką trafił:-)

#112 OFFLINE   asafa

asafa

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Tomek

Napisano 20 wrzesień 2022 - 13:18

Poza oczkiem, jedynie różnią się tym, że są ciut krótsze. I to chyba tyle.

 

Wracając jeszcze na chwile do mojej "życiówki", to może zbyt się nakręcam i zachowuję jak dziecko pozostawione samo w cukierni, ale patrze kilka razy dziennie na fotkę brzany leżącej przy wędce i podbieraku :) .Patrzę na nią przed zaśnięciem, zaraz po tym jak się obudzę i ciągle nie wierzę :D :D. To zdjęcie chyba najlepiej oddaje wielkość tej ryby. Ten leżący koło niej Stradic C3000, przy jej głowie wygląda jak jakaś zabawka :) ;). Brzana pysk ma tak duży, że chyba bez problemu wciągnęłaby szpulę od tego kołowrotka  :)  :) :).

 

W ogóle Ci się nie dziwię takiego zachowania :) A co do podbieraka, tej rekordowej brzany chyba łatwo nie było ulokować w nim? :) 



#113 OFFLINE   Lukasieka

Lukasieka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 221 postów
  • LokalizacjaKonin
  • Imię:Łukasz

Napisano 21 wrzesień 2022 - 10:21

A single próbowałeś?
Te bym patrzył jak bym taką trafił:-)

 

Nie, nigdy nie stosowałem haków do woblerów.

 

W ogóle Ci się nie dziwię takiego zachowania :) A co do podbieraka, tej rekordowej brzany chyba łatwo nie było ulokować w nim? :)

Podbierak jaki mam ma wymiary 45x50, także nie powiem, bo kiedy przyciągałem ją w stronę podbieraka miałem pełne portki :). Na całe szczęście siatka jest bardzo głęboka i jakoś się zmieściła. Chociaż w pierwszej sekundzie oparła się zarówno głową i ogonem na obręczy podbieraka, ale z powodzeniem po chwili dla mnie wpadła do siatki cała :).

 

Tak na dobrą sprawę, cały czas nie mogę uwierzyć, że tak duża brzana, była można śmiało powiedzieć tak potulna :) Była to na pewno jedna z najłatwiej wyjętych przeze mnie brzan w tym sezonie licząc z tych od siedemdziesięciu centymetrów w górę.

Prawdę mówiąc z tymi Stickiem 55 od Dorado, to był fart, przypadek. Od lipca łowiłem na niego dosłownie kilka minut i tak przeleżał sobie w pudełku. Chciałem sięgnąć po Krakuska, ale kotwiczki szczepiły mi się razem ze Stickiem właśnie. I zamiast założyć wspomnianego Krakuska, postanowiłem dać Stickowi szanse :). Jak widać okazał się strzałem w dziesiątkę. Wyjął dwie moje największe brzany w dwa dni jakie udało mi się wyciągnąć do tej pory :). Wydaje mi się (choć może się mylę), że ich kiełbiopodobny kształt i bardzo drobna praca (zwłaszcza po założeniu gramowej śruciny) bardzo dobrze odwzorowuje kiełbia, na którym często żerują brzany we wrześniu i nie tylko. Próbowałem ostatnimi czasy godzinami na Invadery, Krakuski, Blagiery, różne woblery ze stajni Wob-Art i nie działo się nic. A może po prostu wstrzeliłem się w odpowiedni moment, kiedy brzany dobrze zerowały.


Użytkownik Lukasieka edytował ten post 21 wrzesień 2022 - 10:21

  • ogorek1972 lubi to

#114 OFFLINE   asafa

asafa

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Tomek

Napisano 21 wrzesień 2022 - 12:08

Nie, nigdy nie stosowałem haków do woblerów.

 

Podbierak jaki mam ma wymiary 45x50, także nie powiem, bo kiedy przyciągałem ją w stronę podbieraka miałem pełne portki :). Na całe szczęście siatka jest bardzo głęboka i jakoś się zmieściła. Chociaż w pierwszej sekundzie oparła się zarówno głową i ogonem na obręczy podbieraka, ale z powodzeniem po chwili dla mnie wpadła do siatki cała :).

 

Tak na dobrą sprawę, cały czas nie mogę uwierzyć, że tak duża brzana, była można śmiało powiedzieć tak potulna :) Była to na pewno jedna z najłatwiej wyjętych przeze mnie brzan w tym sezonie licząc z tych od siedemdziesięciu centymetrów w górę.

Prawdę mówiąc z tymi Stickiem 55 od Dorado, to był fart, przypadek. Od lipca łowiłem na niego dosłownie kilka minut i tak przeleżał sobie w pudełku. Chciałem sięgnąć po Krakuska, ale kotwiczki szczepiły mi się razem ze Stickiem właśnie. I zamiast założyć wspomnianego Krakuska, postanowiłem dać Stickowi szanse :). Jak widać okazał się strzałem w dziesiątkę. Wyjął dwie moje największe brzany w dwa dni jakie udało mi się wyciągnąć do tej pory :). Wydaje mi się (choć może się mylę), że ich kiełbiopodobny kształt i bardzo drobna praca (zwłaszcza po założeniu gramowej śruciny) bardzo dobrze odwzorowuje kiełbia, na którym często żerują brzany we wrześniu i nie tylko. Próbowałem ostatnimi czasy godzinami na Invadery, Krakuski, Blagiery, różne woblery ze stajni Wob-Art i nie działo się nic. A może po prostu wstrzeliłem się w odpowiedni moment, kiedy brzany dobrze zerowały.

 

Ja po pierwszych powodzeniach w połowach na Invadery, zrobiłem w sierpniu zapas tego modelu plus właśnie wziąłem Sticki na próbę. Po oględzinach i pierwszych próbach wiązałem z nimi większe nadzieje niż z Invaderem. Kształt, praca + dopałka - to miało dać szybki efekt. Niestety, mimo, że dawałem im więcej szans, brzany wolały Invadery. Natomiast to było jeszcze przy mocno letniej pogodzie i temperaturze wody. Teraz warunku zmieniły się na jesienne i może to zmieni zasady gry :) Na razie niestety brak czasu żeby to sprawdzić a Twoje sukcesy pozytywnie nakręcają do działania :) 



#115 OFFLINE   Lukasieka

Lukasieka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 221 postów
  • LokalizacjaKonin
  • Imię:Łukasz

Napisano 21 wrzesień 2022 - 22:05

Mi ostatnimi czasy regularne bywanie nad wodą ładnie odpłaca, bo dziś znowu się działo. Co prawda już nie było takich sukcesów jak parę dni do tyłu, ale najpierw o dziwo zameldowała się na kiju mała brzanka 30+ na Invadera 5. A po niedługim czasie na Sticka 55 miałem bardzo ładny strzał i super odjazd w górę rzeki. Niestety po niespełna minucie brzana spadła :(. Kolejną godzinę wędrowałem z miejscówki na miejscówkę w poszukiwaniu czegoś grubszego. Upór się ponownie opłacił, gdyż po ładnym braniu na kiju wisiała brzana 70cm :). Po raz kolejny skuteczny okazał się Stick 55 od Dorado.

Byłem dobrej myśli i liczyłem, że jeszcze coś fajnego mnie czeka. Niestety jak się okazało pod koniec wypadu zmuszony byłem zakładać inne przynęty, ponieważ ostatnie dwa Sticki, które miałem w pudełku urwałem :(. Chcąc niechcąca musiałem zakładać coś innego na agrafkę i przez kolejną godzinę rzucania na Invadery, Blagiery, Kenarty Divery, Cierniki Wob-Art i Shakery oraz Piąteczki od Bielika nie zadziało się już nic. Generalnie nie ma co narzekać, bo fajna 70tka była wyjęta, a ryby jak widać cały czas nieźle gryzą. A może to dopiero początek ich intensywniejszego żerowania? Mam nadzieję, że tak właśnie jest :).

Załączone pliki



#116 OFFLINE   Lukasieka

Lukasieka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 221 postów
  • LokalizacjaKonin
  • Imię:Łukasz

Napisano 26 wrzesień 2022 - 21:23

Po trzech mizernych wypadach udało się dziś coś wyjąć :). Co prawda zaliczyłem jedno branie, ale za to konkretne, stanowcze :). Po zacięciu solidne murowanie i jazda w górę rzeki. Od razu pachniało ładną rybą :). Po dobrych 6-7 minutach udało mi się dopiero okiełznać wspomnianą brzane i na raty ją podebrać. Na prawdę była to jedna z najsilniejszych brzan jakie miałem okazje ostatnio wyjąć. A już na pewno była najbardziej kłopotliwa. Zwłaszcza podczas podbierania... Na widok podbieraka wydobywała z siebie przez dłuższa chwilę jeszcze zapasy energii i odjeżdżała za każdym razem podczas próby podebrania na dobry metr. Kiedy ryba wylądowała już na brzegu, przyszedł czas na szybki pomiar i fotkę. Niestety coś się zadziało z moim aparatem i po włączeniu samowyzwalacza zdjęcie wyszło jakie wyszło :(. Za co od razu chciałem przeprosić... Nie wiem co się tam porąbało :angry:. Na szczęście pomiar okazał się o wiele lepszy, przyjemniejszy, bo brzana mierzyła 81cm  :). Do wody wróciła migiem, niczym poparzona. W na prawdę dobrej kondycji. Mam nadzieję, że w przyszłości przyjdzie mi się jeszcze z nią zmierzyć, bo była to bardzo emocjonująca walka :).

Załączone pliki



#117 OFFLINE   Lukasieka

Lukasieka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 221 postów
  • LokalizacjaKonin
  • Imię:Łukasz

Napisano 26 wrzesień 2022 - 22:47

Wrzesień tego roku okazał się dla mnie wyjątkowo łaskawy. No i przede wszystkim szczęśliwy :). Szczerze mówiąc to nie spodziewałem się w moim wykonaniu tak dobrego rezultatu w tym sezonie brzanowym. Chciałem podejść i wyholować jedną, dwie ryby 80+, ale to co się ostatnio dzieje na Warcie przechodzi moje pojęcie :).

Mam nadzieję, że to jeszcze nie koniec, bo jak wiadomo - apetyt rośnie w miarę jedzenia ;) ;)


Użytkownik bartsiedlce edytował ten post 03 październik 2022 - 12:00

  • Thomas-xXx lubi to

#118 OFFLINE   Lukasieka

Lukasieka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 221 postów
  • LokalizacjaKonin
  • Imię:Łukasz

Napisano 27 wrzesień 2022 - 20:27

Niech Ci Baśki kija szarpią !  :D Fajnie się czyta twoje posty i ogląda fotki. Oby tak dalej !  ;)

Bardzo dziękuję! Miło mi, choć niektóre posty pisze zbyt narwany i trochę za bardzo na świeżo, na gorąco. Lepiej byłoby niekiedy jak bym już ochłonął po złapaniu czegoś, bo widzę jak potem straszne byki walę. Zwłaszcza jeżeli chodzi o gramatykę i składnię. Wyrazy w zdaniu poprzestawiane i mam wrażenie, że zbyt emocjonuje się podczas przelewania myśli na klawiaturę... Ale jeżeli mimo to, mimo tych błędów językowych jest w porządku dla niektórych, to się ciesze :) .

Wracając do tematu brzan, to postanowiłem nie zwalniać tempa i mimo fatalnej pogody wybrałem się nad rzekę. Przez pierwsze trzy godziny nie wydarzyło się kompletnie nic. A pogoda? Dramat i rozpacz. Padało na okrągło. Mniej lub bardziej, ale deszcz padał cały czas :( . Dopiero około 18:00 deszcz ustał. Chciałem obrzucać jeszcze trzy ostatnie miejscówki i miałem zwijać się do domu, ale po kilkunastu minutach na kiju pojawiła się pierwsza ryba. Jak się okazało - okoń. W miarę przyzwoitych rozmiarów, bo miał 28cm. A jak na warunki panujące w mojej okolicy na Warcie, to już przyjemna ryba. No, ale koniec końców okoń, to nie była ryba, która mnie interesowała. Trochę się tym przyłowem podbudowałem i rzucałem w jednym miejscu pod drugi brzeg przez kilka minut. Miałem się przenieść w inne, ostatnie miejsce na zakończenie tej wyprawy. Ale nagle na spychanego prawie bezwładnie, jedynie przez nurt (ponieważ w ogóle nie zwijałem) w moim kierunku Sticka 55 było typowe brzanowe zassanie. Po prostu jak to w przypadku brzan często bywa wobler przestał pracować. Stanął w miejscu. A na końcu zestawu poczułem lekki opór. Po zacięciu ryba od razu zaczęła zdrowo murować i ostro walić pod prąd. Co raz szybciej i szybciej. Pomimo dość mocno ustawionego hamulca rybsko robiło niesłychane odjazdy, skręcając przy tym strasznie szybko na boki. Po kilku takich akcjach już zastanawiałem się czy czasem nie podczepiłem jakiegoś sporego jesiotra, gdyż ryba mimo oporu stawianego przeze mnie i nurt płynęła strasznie szybko. Ale w końcu po 3-4 minutach nastąpił zwrot akcji i ryba płynęła z nurtem. Potem trochę walki pod nogami i jest :) !

Brzana lądowała bezpiecznie w podbieraku :) . Kiedy zobaczyłem jej wielki, wręcz nieproporcjonalny do reszty ciała ogon wiedziałem już dlaczego była tak szybka, zwrotna i mocna. Szybki pomiar i jest mój kolejny wielki sukces :) ! Brzana mierzyła 84cm! Byłem już na tyle spełniony, że chciałem wracać do domu, ale poszedłem kilka metrów dalej w ostatnie miejsce, gdzie miałem zamiar zostać dosłownie parę minut. Trzeci lub czwarty rzut na ostatnio zabójczo skutecznego Sticka 55 i jest kolejne podobne branie do tego sprzed kilkunastu minut. Znowu poczułem jakby na wobka napłynęła gałązka lub trawsko i Stick zgasł przytrzymany przez rybę. Kolejna jazda w górę rzeki i po paru minutach w podbieraku melduję się nastepna piękna brzana :D ! Może takie sytuacje zdarzają się często łowiącym na Sanie lub Dunajcu, ale ja patrzyłem i własnym oczom nie wierzyłem! Pod moimi nogami leżała kolejna ryba 80+. Brzana mierzyła dokładnie 86cm :D !

Nie wiem czy w moim przypadku mogłoby być lepiej :).
Nakręciłem się strasznie i chciałem jeszcze porzucać, ale rozpadało się znów na dobre i niestety nadszedł czas powrotu do domu :).
Podsumowując - był to świetny wypad w strasznie słabych okolicznościach, warunkach pogodowych. Dłonie miałem tak zmarznięte i zesztywniałe od padającego deszczu, że wracając czułem się jakbym co najmniej był na miętusowej zasiadce ;).
Na prawdę strasznie jestem zadowolony z wrześniowych i tegorocznych wyników w ogóle. Nawet nie śniło mi się, żeby w tym sezonie tak poszaleć :).

 

Załączony plik  IMG_4497.JPG   120,25 KB   27 Ilość pobrań  Załączony plik  IMG_4493.JPG   108,18 KB   25 Ilość pobrań

 

 

NOMINACJA DO KONKURSU "OPIS MIESIĄCA"                                                    :good:


Użytkownik bartsiedlce edytował ten post 03 październik 2022 - 12:01


#119 OFFLINE   Grzesiek

Grzesiek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 408 postów
  • LokalizacjaPołudnie :)

Napisano 28 wrzesień 2022 - 07:16

Szalejesz Łukasz w tym sezonie ! Szczery podziw i gratulacje !  Jak tak dalej będzie, to realne staje się złowienie przez Ciebie baśki 100 +, czego z całego serca Ci życzę :) Myślisz, że są takie w "Twojej" Warcie ?

 


Użytkownik Grzesiek edytował ten post 28 wrzesień 2022 - 07:16

  • Lukasieka lubi to

#120 OFFLINE   Sławek77

Sławek77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1371 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 28 wrzesień 2022 - 07:32

Szalejesz Łukasz w tym sezonie ! Szczery podziw i gratulacje ! Jak tak dalej będzie, to realne staje się złowienie przez Ciebie baśki 100 +, czego z całego serca Ci życzę :) Myślisz, że są takie w "Twojej" Warcie ?


Łukasz już miał taką na kiju...😉




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych