Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

PZW vs Wody Polskie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
363 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 638 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 27 styczeń 2023 - 17:52

Progi nic nie "spowalniają". 

A w Malczycach nie obserwowałem osobiście, tylko kliknąłem sobie tutaj:
https://hydro.imgw.p...hydro/151160150
 

 

Hej, dopiero dziś odpaliłem link. Tez tam czasem sprawdzałem. Oprócz wodowskazów jest fajna i w miarę aktualna mapa (w przeciwieństwie do guglowej).

No więc, sprawdzałeś ruch wody za progiem. Bo próg Malczyce jest przed Malczycami a wodowskaz w Malczycach. Dziś jak się patrzy na 3 dni to w ciągu doby tez tam skok o 1m, ale przed progiem w Brzegu Dolnym juz tylko 0,5m w tym samym czasie, czyli połowę?

 

[...]


Użytkownik Friko edytował ten post 27 styczeń 2023 - 22:46


#122 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 28 styczeń 2023 - 09:20

Hej, dopiero dziś odpaliłem link. Tez tam czasem sprawdzałem. Oprócz wodowskazów jest fajna i w miarę aktualna mapa (w przeciwieństwie do guglowej).
No więc, sprawdzałeś ruch wody za progiem. Bo próg Malczyce jest przed Malczycami a wodowskaz w Malczycach. Dziś jak się patrzy na 3 dni to w ciągu doby tez tam skok o 1m, ale przed progiem w Brzegu Dolnym juz tylko 0,5m w tym samym czasie, czyli połowę?
 
[...]


Wszystko zależy od tego, jak wygląda koryto w danym miejscu i przed nim (jak zauważono, powyżej progu mamy quasi zaporówkę, więc wody jest tam sporo i nie dziwi, że spadek o 0,5m tam, gdzie indziej powoduje wzrost o metr itd.)
Ale napisałem Malczyce, bo fizycznie mi o Malczyce chodziło. Zmiana o metr co chwila to niezła jazda. Oczywiście w niektórych miejscach zmiana będzie o 0,5m. A w jeszcze innych kto wie, może poleci na pysk nawet o więcej.

#123 OFFLINE   adamos

adamos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 346 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 29 styczeń 2023 - 15:20

Myślę, że warto obejrzeć.

 



#124 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 29 styczeń 2023 - 15:34

Przed chwilą skończyłem oglądać. Może ten wywiad otworzy oczy kilku dyskutantom.

#125 OFFLINE   elmo

elmo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 485 postów

Napisano 29 styczeń 2023 - 17:11

Czy to wychodzilo by na to aktualnie, ze nawet jesli PZW (jako uzytkownik rybacki) utrzyma wszystkie swoje obwody, to po przedluzeniu konczacych sie kolejno umów nowych dzierzawy i tak te obwody weszły by automatycznie do programu wody polskie? Czyli oprocz wlasnych zezwolen PZW, beda na obwodach pzw mogi lowic wedkarze ktorzy oplacili krajowa skladke?
To bylby koniec oplacania skladek PZW, bo dualizm skladek. I zostajemy z typowo uzytkownikami rybackimi?

#126 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 29 styczeń 2023 - 17:35

I zostajemy z typowo uzytkownikami rybackimi?


Zostajemy, a oni muszą gdzieś zarabiać kasę. Jakąś kasę zarobią na zezwoleniach dla "miejscowych" którzy nie są zainteresowani zezwoleniami krajowymi. Za to ubytek pieniędzy od "przyjezdnych" z zezwoleniami krajowymi trzeba zrekompensować. Czyli trzeba łowić, bo jakoś trzeba przeżyć.

#127 OFFLINE   adamos

adamos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 346 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 29 styczeń 2023 - 19:02

Osobiście jestem za jedną składką a co za tym idzie możliwością połowu ryb w całym kraju. Czy tak będzie i w jakiej formie tego nie wiadomo. Nie wszystkie wody są użytkowane tak samo, część jest dzierżawiona przez rybaka część nie, podejście do każdej wody będzie różne. Polski Ład lubi operacje na żywym organizmie, więc czeka nas kilka lat zamieszania zanim coś sensownego się wyklaruje.

W moim okręgu dzierżawa większości wód przez PZW kończy się za dwa lata, co dalej? dalej pozostaje sporo wód gminnych na których łowi większość wędkarzy. Pewnie z czasem okręgi odłączą się od zarządu głównego, potem koła od okręgu co dla wędkarzy może wyjść na dobre. Składki zostaną w kole , skończy się turystka wędkarska na jednośladach, każdy zacznie dbać o swoją wodę.

Czy tak będzie? nie wiemy, jedna nocna ustawa może wiele zmienić.


  • Biesan i Pluszszcz lubią to

#128 ONLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6254 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 29 styczeń 2023 - 20:01

@adamos, nie masz racji. Wiele dzierżaw przez okręgi będzie trwało jeszcze lata, niektóre umowy były zawierane rok, dwa lata temu.

A jeśli chodzi o program "Nasze Wody", to rzeczywiście WP próbują narzucić go wszystkim dzierżawcom, ale raczej nie mają żadnych szans. Już kilka okręgów jest w sporze na ten temat z WP i zapewne niebawem sprawy trafią do sądów, albo WP wycofają się ze swoich pomysłów.


  • MaleX, Mysha i Piotrek Milupa lubią to

#129 OFFLINE   adamos

adamos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 346 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 29 styczeń 2023 - 20:18

@adamos, nie masz racji. Wiele dzierżaw przez okręgi będzie trwało jeszcze lata, niektóre umowy były zawierane rok, dwa lata temu.

 

 

Pisałem o swoim okręgu, nie sprawdzałem jak jest w innych okręgach, jedynie te wody co mnie interesują.



#130 OFFLINE   elmo

elmo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 485 postów

Napisano 29 styczeń 2023 - 21:26

Jesli tak jest, ze ustawowo nasze wody sa potraktowane jak stawy hodowlane, a kazdy dzierzawca musi rybaczyć, to wedkarze sa na straconej pozycji, tak na doczepkę.

A jak to jest np. w PZŁ? Czy myśliwi z PZŁ są na doczepkę do np. komercyjnych ubojni, ktore mogą dzierzawic lasy i prowadzić odlow masowy zwierzyny (jednoczesnie sprzedawac zezwolenia mysliwym na swoje lasy)?
  • Biesan i Andżej lubią to

#131 OFFLINE   polk

polk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów
  • LokalizacjaKałuszyn
  • Imię:Paweł

Napisano 29 styczeń 2023 - 22:11

Skoro Wody Polskie przy nowej umowie na dzierżawę obwodu rybackiego na siłę przymuszają do przystąpienia do OPŁATY KRAJOWEJ to jest jedno dobre rozwiązanie. Aby łowić potrzebna jest karta i zezwolenie. I chodzi o to oby dzierżawca wydawał Zezwolenie No Kill tylko dla osób korzystających z opłaty krajowej. Zezwolenie by obowiązywało tylko na te obwody na które były by nowe umowy. Oczywiście dotychczasowe zezwolenia, odpłatne, dla osób chcących zabierać ryby by funkcjonowały. Jeśli chce ktoś zabierać ryby to niech opłaci w danym okręgu lub gospodarstwie czy stowarzyszeniu.

#132 OFFLINE   zeralda

zeralda

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 366 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 30 styczeń 2023 - 07:52

To znaczy jak sobie wyobrażacie kontrolę presji wędkarskiej oraz idące za tym wynagrodzenie dla dzierżawcy obwodu?

Czyli najlepsi dzierżawcy będą wyru..... Tzn dobre wody będą musiały przeżyć najazd Hunów z całej Polski przy jednoczesnym spadku przychodów ze sprzedaży licencji (wszak miejscowi kupią raczej licencję WP na całą Polskę).

Wysłane z mojego POCO F1 przy użyciu Tapatalka
  • Sławek Oppeln Bronikowski, rybarak i vako lubią to

#133 OFFLINE   Zed Zgred

Zed Zgred

    Zed Zgred

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1503 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:RA-V

Napisano 30 styczeń 2023 - 09:38

Jedna opłata na cały kraj to legalizacja bylejakości leniwych członków stowarzyszenia i przymuszanie do lenistwa tych którym się jeszcze coś chce. To będzie miś na miarę naszych możliwości. :)


  • Sławek Oppeln Bronikowski, DanekM, rybarak i 3 innych osób lubią to

#134 ONLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6254 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 30 styczeń 2023 - 10:31

Mrzonki o jednej licencji na wszystkie wody śródlądowe są skazane na niebyt. Raczej nastąpi dalsze rozdrobnienie zezwoleń, dużo łatwiej jest sprzedać zezwolenie na jeden obwód/zbiornik za 30 zł na weekend niż zezwolenie za 500 zł na pięćdziesiąt wód na rok.

Z drugiej strony zdecydowana większość wędkujących w tym kraju bywa 20-30 dni w roku nad wodą. Generalnie zapłaciliby więcej, ale w nieoprocentowanych ratach  :P Dla przeciętnego obywatela byłoby to dużo łatwiejsze do strawienia. I nie trzeba by być członkiem żadnej organizacji, angażować się, bywać, można by płacić i wymagać.

A chętni do częstego łowienia płaciliby dużo, ale tylko tam, gdzie łowią. Jak w tramwaju - wsiadam, płacę, łowię.

Czy to dobry model biznesowy? Nie wiem, ale w innych krajach działa całkiem sprawnie. W Polsce zapewne największym problemem byłoby łowienie bez zezwolenia, a skuteczna kontrola jest okrutnie kosztowna na większych obszarach.



#135 OFFLINE   Zed Zgred

Zed Zgred

    Zed Zgred

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1503 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:RA-V

Napisano 30 styczeń 2023 - 10:49


Czy to dobry model biznesowy? Nie wiem, ale w innych krajach działa całkiem sprawnie. W Polsce zapewne największym problemem byłoby łowienie bez zezwolenia, a skuteczna kontrola jest okrutnie kosztowna na większych obszarach.

"W innych krajach... "
Myślę że ten popularny argument jest najgorszym z możliwych. Deficyt wody, ilość wędkarzy vs ilość wody i w końcu nasza historia i model społeczny jaki się z niej wyłonił. Te czynniki taki model biznesowy przerobią w misia na miarę naszych możliwości. Wystarczy spojrzeć na to co się dzieje w obecnej chwili. Wszyscy patrzą i komentują formalną przemianę członka w płatnika...i nic. :)
 



#136 OFFLINE   adamos

adamos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 346 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 31 styczeń 2023 - 17:55

Mrzonki o jednej licencji na wszystkie wody śródlądowe są skazane na niebyt.

Tu jest pełna zgoda, pod egidą PZW to są mrzonki, można zapomnieć o temacie.


  • strary lubi to

#137 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 638 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 31 styczeń 2023 - 19:08

Myślę, że warto obejrzeć.

Dzięki. Było warto.

Bardzo mądra rozmowa. I z długiej tej rozmowy wcale nie najważniejsze jest to o zarybianiu. Tylko to o rozmawianiu i uwzględnianiu potrzeb innych. Wysłyszalem jeszcze, ze jak właściciel/zarządca zaczyna robić coś dobrego i porządnie to nawet „pan Mieciu z rodziną” sam tez zaczyna dbać i pilnować innych …

 

Szkoda, ze tu się nie da rozmawiać. Wystarczy zadać pytanie, czasem tylko podchwytliwe i od razu zrypa i bardziej lub mniej inteligentne ataki. Do usuwania postów włącznie.

 

Komuś te rozmowy jednak bardzo przeszkadzają. No chyba, że jest to jedynie słuszne spijanie sobie z dziubków. Reszta to leniwa ciemna masa i nie powinna sie odzywać. I się niestety nie odzywa.



#138 OFFLINE   Zed Zgred

Zed Zgred

    Zed Zgred

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1503 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:RA-V

Napisano 01 luty 2023 - 13:21

Dzięki. Było warto.

Bardzo mądra rozmowa. I z długiej tej rozmowy wcale nie najważniejsze jest to o zarybianiu. Tylko to o rozmawianiu i uwzględnianiu potrzeb innych. Wysłyszalem jeszcze, ze jak właściciel/zarządca zaczyna robić coś dobrego i porządnie to nawet „pan Mieciu z rodziną” sam tez zaczyna dbać i pilnować innych …

 

Szkoda, ze tu się nie da rozmawiać. Wystarczy zadać pytanie, czasem tylko podchwytliwe i od razu zrypa i bardziej lub mniej inteligentne ataki. Do usuwania postów włącznie.

 

Komuś te rozmowy jednak bardzo przeszkadzają. No chyba, że jest to jedynie słuszne spijanie sobie z dziubków. Reszta to leniwa ciemna masa i nie powinna sie odzywać. I się niestety nie odzywa.

Może trochę autorefleksji?
Każdy merytorycznie odniósł się do Twoich "mądrości" a Ty teraz bidoku szlochasz w kącie. Podać chusteczki?


  • MaleX, Mysha i zeralda lubią to

#139 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 638 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 01 luty 2023 - 17:38

Zawsze to lepiej szlochać niż być zgredem :D



#140 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 02 luty 2023 - 10:28

Oczywizda :clappinghands:

  

Chlipen schlochen to mentalna podstawa bytu wędkarskiego świata. Na nic więcej go nie stać, nic więcej nie musi! Możemy jeszcze ewentualnie sporządzić jakąś petycję adresowaną na Berdyczów, co by ostatecznie potwierdziło żeśmy są kompletnie ślepi na fakt. że wszystkie decyzyjne nitki trzymamy od lat w swoich własnych rękach.

A tu nagle buch!! i masz jeszcze jeden kłopot - reżimowe Wody Polskie chcą od nas przejąć tą nieużywana kompetencję, nagle i znienacka.. i jak najszybciej wszystko obetonować!!  :D

No pasaran - podłe Wody skarbu państwa, człowieki z wędką wam nie pozwolą  :D  






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych