Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

PZW vs Wody Polskie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
363 odpowiedzi w tym temacie

#161 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 491 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 14 luty 2023 - 08:31

Dla entuzjastów opłaty krajowej w WP  wypowiedź pana Dionizego dla jednego z tygodników: 
 
[...}Zapowiada, że Wody Polskie wkrótce wypuszczą aplikację mobilną, która rozwiąże ten problem. Wędkarz będzie się logował i określał, gdzie chce łowić. Jeśli zobaczy zielone światło, będzie mógł. Do aplikacji trzeba będzie wpisywać wszystkie ryby zabierane do domu. Dzięki temu system codziennie przeliczy, ile ich ubyło w danym zbiorniku. Jeśli zbyt wiele, następni zobaczą w aplikacji czerwone światło – zakaz wyciągania wędki. [...]


Aplikacja Mój Mały Mięsiarz.
Szkodniki-egoiści ją pokochają. Na wodach PZW pałując ryby, psuje się pdzyjemność z wędkowania sobie i innym. Na łowiskach WP będzie można zablokować každemu, włącznie z no-killowcamj, dostęp do wody, co dla p0laka (nie mylić z Polakiem) jest tylko dodatkową motywacją, by zatłuc złowioną rybę.
Bo sam pomysł z aplikacją w teorii mógłby być OK. W praktyce to będzie ona służyła do szpiegowania za dobrymi miejscami, gdzie jeszcze coś bierze, bo standardy moralne w PSR są takie, że by do nich dotrzeć w sensownym czasie, trzeba naprawdę dużo ołowiu uwiesić do przynęty.

Oczywiście w zdrowych warunkach to szpiegowanie nic by nie dało, bo ryba byłaby niemal wszędzie, a ludzie by ich nie zabierali.

#162 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 14 luty 2023 - 08:37

[...}Zapowiada, że Wody Polskie wkrótce wypuszczą aplikację mobilną, która rozwiąże ten problem. Wędkarz będzie się logował i określał, gdzie chce łowić. Jeśli zobaczy zielone światło, będzie mógł. Do aplikacji trzeba będzie wpisywać wszystkie ryby zabierane do domu. Dzięki temu system codziennie przeliczy, ile ich ubyło w danym zbiorniku. Jeśli zbyt wiele, następni zobaczą w aplikacji czerwone światło – zakaz wyciągania wędki. [...]


Gdy im się to uda to będzie to ich pierwsze sensowne działanie. Chociaż postać pana Dionizego nie budzi mojego zaufania.
  • JerryM i adamos lubią to

#163 OFFLINE   Miko89

Miko89

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 luty 2023 - 09:46

No i cała ta koncepcja skończy się tym, że główni zainteresowani kotletami nie będą wpisywać zabranych ryb tak jak teraz do rejestrów, więc zielone światełko będzie zawsze. I tyle z tego rewolucyjnego pomysłu.


  • Biesan, pawelz i Andżej lubią to

#164 OFFLINE   pawelz

pawelz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 171 postów

Napisano 14 luty 2023 - 10:18

Gdy im się to uda to będzie to ich pierwsze sensowne działanie. Chociaż postać pana Dionizego nie budzi mojego zaufania.

Powaznie uwazasz to za sensowne dzialanie ?. Moze sie okazac, ze nie pojade nigdzie na ryby, bo w promieniu 50 km bede mial same czerwone swiatelka. Mimo ze od 20 lat nie zabralem zadnej ryby. I druga sprawa, jak okresla ile ryb musi wyjechac z danego odcinka wody zeby zakazac na nim lowic ?. Kto to i w jaki sposob ustali ?. Tylko nie pisz o jakichs odlowach kontolowanych, bo w wielu przypadkach nie maja wiele wspolnego z rzeczywistoscia. A poza tym czasami jade nad wode nie kierujac sie ile nalowie, a po to, zeby polowic samemu. Wiem, ze szanse na ryby mam tam niewielkie, ale nie scigam sie z nikim o miejscowke. Czy tam tez teraz bedzie czerwone swiatelko, bo ryb malo ?.


  • strary i Andżej lubią to

#165 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 491 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 14 luty 2023 - 11:38

No i cała ta koncepcja skończy się tym, że główni zainteresowani kotletami nie będą wpisywać zabranych ryb tak jak teraz do rejestrów, więc zielone światełko będzie zawsze. I tyle z tego rewolucyjnego pomysłu.


No zresztą co da to czerwone światło? "Gratulacje, szkodniki, tu osiągnęliście sukces", a ryb przecież od tego nie przybędzie, a żadna ilość zarybień nie zapewni okazów, które są i będą tępione z największą zawziętością.

#166 OFFLINE   silstar

silstar

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 14 luty 2023 - 12:56

A mi się wydaje, że cała idea tej aplikacji ma służyć temu, żeby było wiadomo, na których wodach wędkarze wędkują. Trzeba w końcu jakoś podzielić kasę z opłat za licencję pomiędzy dzierżawców, którzy dołączyli do projektu "Opłata Krajowa".

W obecnej papierowej formie jakoś tego nie widzę, a w telefonie musowo włączona lokalizacja i już wiadomo, kto i gdzie wędkuje.


  • Andżej lubi to

#167 OFFLINE   MichaEL

MichaEL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 76 postów
  • LokalizacjaŁódzkie

Napisano 14 luty 2023 - 13:32

Sama aplikacja jako narzędzie do oceny presji wędkarskiej ma sens, ale pozostaje jeszcze kwestia użycia narzędzia. Wszak brzytwa jest przydatna do golenia, natomiast w ręku małpy, wiadomo
  • MajKar, S.N. i Andżej lubią to

#168 OFFLINE   pawelz

pawelz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 171 postów

Napisano 14 luty 2023 - 13:36

Niech mnie ktos poprawi, jesli zle rozumiem. Robie jakas oplate krajowa z X zl (niewazne za ile). Mam aplikacje na telefonie i ide lowic. Ide nad wode i podaje lokalizacje badz aplikacja sama ja odczytuje. Sprawdzam swiatelko - zielone lowie, czerwone, wynocha. Tak to ma byc ?. I co ciekawe, te swiatelka moga sie zmieniac. Oplace taka "krajowke" z nadzieja ze polowie np caly rok nz zbiorniku X a oni mi go wylacza po miesiacu, bo za duzo ryb wyjechalo. OK. Ale jestem ciekaw reakcji tych, ktorzy tak bardzo sie buntowali w 2022 roku, ze po spuszczeniu wody w ZS wylaczyli czesc akwenu z wedkowania, zrobili NK na niektorych odcinkach  i zakazali lowienia z lodek. Ciekawe jak zachowaja sie w takim przypadku i jakich zwrotow zarzadaja. ciekawe co z wedkarzami, ktorzy zawloka lodke nad jezioro, oplaca za cumowanie po czym zobacza czerwona kropke na telefonie.



#169 OFFLINE   MichaEL

MichaEL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 76 postów
  • LokalizacjaŁódzkie

Napisano 14 luty 2023 - 14:03

Wody Polskie mają udostępnić wędkarzom wszystkie wody i dlatego będą do nich ograniczać dostęp i czego Ty jeszcze nie rozumiesz?😉😂
  • S.N. i Andżej lubią to

#170 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6254 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 14 luty 2023 - 14:29

A jacyś dzierżawcy dołączyli do programu Wód Polskich?


  • Mysha i psychowobsy lubią to

#171 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 491 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 14 luty 2023 - 14:41

Podstawowy problem polega na tym, że nie da się wprowadzić porządku w wędkarstwie, skoro środowisko wędkarskie jest skrajnie zdemoralizowane.
Łamanie wszystkich możliwych przepisów, ignorowanie okresów ochronnych i wymiarów, skrajny egoizm objawiający się pałowaniem okazów, śmiecenie.
To coś, jak próba organizacji sklepu samoobsługowego w mieście, gdzie 1/2 populacji to złodzieje, mając do dyspozycji 1 ochroniarza na 50 wyjść ze sklepu, ochroniarza, który jest dobrym kumplem sporej liczby złodziei i zasadniczo ma w d..., że kradną. A jak ktoś nie kradnie - to złodzieje grożą mu przemocą, dewastują mu mienie, albo wprost napadają i co śmieszne, nikogo taka skrajna patologia i zezwierzęcenie nie dziwi.

By to wszystko działało, musiałoby to działać w wielkim przybliżeniu tak:

- aplikacja obowiązkowa, więc PSR od razu może wypatrzyć zawodników bez uprawnień i wlepić WYSOKI mandat (np. 5000 zł, a nie jakieś grosze)
- PSR i SSR chętnie odwiedzają ludzi z apką nawet na totalnym zadu... i kontrolują zabieranie ryb (tu kosmiczne kary za kłusolstwo)

- zwiększenie liczebności PSR, SSR z zachętą finansową, sprzętem, szkoleniami i poważniejszymi uprawnieniami - powinni być tym, czym WOT dla WP.
- zwykli wędkarze dostają możliwość szybkiego wezwania PSR/SSR w razie wykrycia łamania przepisów i reakcja ma miejsce w ciągu max kilkudziesięciu minut, a nie między parę godzin, a nigdy
- zastosowanie dronów do wyszukiwania wędkarzy łamiących przepisy i monitorowania łowisk.

Brzmi jak zamordyzm?
No niestety. Ale póki towarzystwo nie będzie się BAŁO kontroli, póki nie będą się chować po krzakach na sam dźwięk drona (docelowo można dźwięk drona puszczać z głośnika 2 razy dziennie w losowych godzinach, póki kary nie będą dewastować finansów) - to nic się nie zmieni.
Warto podkreślić, że kasa na takie działania jak najbardziej jest. PZW śpi na mamonie. Wody Polskie to gigantyczny syfon do pieniędzy podatników.
Po 20-30 latach można by było ze sporej części wyżej opisanych środków zrezygnować, zakładając, że społeczeństwo dojrzeje do wędkowania bez bata nad łbem. Moim zdaniem nie dojrzeje, bo "cywilizowanie się" zostało zakończone i od paru lat postępuje ponowna degeneracja, co widać choćby po stanie trawników i chodników - coraz więcej ludzi nie sprząta po zwierzętach.

Oczywiście nikt takich ostrych zmian nie wprowadzi, bo wędkarska patologia to cenny "elektorat", o który trzeba dbać. A cywilizowani ludzie? A cywilizowani ludzie w Polsce nikogo nie obchodzą, mają płacić podatki/składki i siedzieć cicho.


 


Użytkownik Andżej edytował ten post 14 luty 2023 - 14:43

  • DanekM, Little Wing i zeralda lubią to

#172 OFFLINE   silstar

silstar

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 14 luty 2023 - 15:54

A jacyś dzierżawcy dołączyli do programu Wód Polskich?

W Poznaniu dołączyło PZW z pierwszym jeziorem: Konarzewskie. Chociaż słowo „dołączyło” chyba nie jest poprawnie użyte. Raczej powinno być „zostało wcielone”


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#173 OFFLINE   MichaEL

MichaEL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 76 postów
  • LokalizacjaŁódzkie

Napisano 14 luty 2023 - 16:19

@Andrzej
Wiele fajnych spostrzeżeń
Warte podkreślenia jest to, że przyczyn t ego stanu rzeczy wyjątkowo nie można tłumaczyć niedofinansowaniem!
A to naprawdę wyjątkowa sprawa, bo zwykle brakiem kasy tłumaczy się wszystko. Widać nadmiar pieniędzy jest jeszcze gorszy🤫

Swoją drogą uważam, że co do zasady, sama kwota składek nie jest wysoka.
Możliwość wędkowania przez cały rok na wszystkich wodach okręgu, kosztuje tyle co
- dwa dni jazdy na nartach
- miesięczny karnet na basen
- dwie godziny jazdy gokartem
Co z tego, skoro ekwiwalent jaki za to dostajemy jest wart sześć złotych i czterdzieści pięć groszy.
Ale o tym już w innych wątkach było dosyć.
  • strary, HaDe i Andżej lubią to

#174 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 14 luty 2023 - 16:34

Powaznie uwazasz to za sensowne dzialanie ?. Moze sie okazac, ze nie pojade nigdzie na ryby, bo w promieniu 50 km bede mial same czerwone swiatelka. Mimo ze od 20 lat nie zabralem zadnej ryby. I druga sprawa, jak okresla ile ryb musi wyjechac z danego odcinka wody zeby zakazac na nim lowic ?. Kto to i w jaki sposob ustali ?. Tylko nie pisz o jakichs odlowach kontolowanych, bo w wielu przypadkach nie maja wiele wspolnego z rzeczywistoscia. A poza tym czasami jade nad wode nie kierujac sie ile nalowie, a po to, zeby polowic samemu. Wiem, ze szanse na ryby mam tam niewielkie, ale nie scigam sie z nikim o miejscowke. Czy tam tez teraz bedzie czerwone swiatelko, bo ryb malo ?.


Tak uważam, choć nie wierzę, że im się to uda 😀. Zawsze byłem zwolennikiem, tego że eksplatuje się wodę do określonych granic. Jeśli dochodzi się do tej granicy to trzeba dać wodzie odpocząć. NK to też rodzaj presji na ryby.
Są łowiska np. łososiowe gdzie liczy się ryby, które wchodzą do rzeki, a potem łowi określoną ilość. Po złowieniu limitu łowisko jest zamknięte i nikt nie płacze.

U nas to mażenie ściętej głowy 😀.

#175 OFFLINE   zeralda

zeralda

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 366 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 14 luty 2023 - 17:03

Można przecież podzielić wody na klasy atrakcyjności (jakości środowiskowej). Tam gdzie obwód jest szczególnie cenny przyrodniczo bądź staramy się w nim przywrócić naturalne zjawiska (np. naturalne tarło itp.) dajemy klasę najwyższą i ograniczamy presję. Tak gdzie rzeka jest mocno przekształcona dajemy klasę V i robimy burdel z "wpuszczanymi" rybami. Oczywiście między tymi skrajnymi klasami może być wiele łowisk/obwodów pośrednich.


Użytkownik zeralda edytował ten post 14 luty 2023 - 17:04

  • Andżej lubi to

#176 OFFLINE   MichaEL

MichaEL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 76 postów
  • LokalizacjaŁódzkie

Napisano 14 luty 2023 - 17:27

Można przecież podzielić wody na klasy atrakcyjności (jakości środowiskowej). Tam gdzie obwód jest szczególnie cenny przyrodniczo bądź staramy się w nim przywrócić naturalne zjawiska (np. naturalne tarło itp.) dajemy klasę najwyższą i ograniczamy presję. Tak gdzie rzeka jest mocno przekształcona dajemy klasę V i robimy burdel z "wpuszczanymi" rybami. Oczywiście między tymi skrajnymi klasami może być wiele łowisk/obwodów pośrednich.

Można, tylko po co się męczyć😉
Z sarkazmem, ale to nie jest tak, że my tu jesteśmy mądrzy, a w WP czy w organach PZW są sami idioci.
(Kiedyś przyznaje, myślałem że tak jest, dzisiaj wiem, że to po prostu ludzie na wskroś pragmatyczni)
Załoze się, że kazdy z nich w zasadzie wie, że całość sprowadza się do trzech rzeczy

1. Kontrola stanu i czystości wody
2. Odtworzenie i ochrona tarlisk
3. Walka z kłusownictwem

To wszystko
Wystarczy otworzyć w każdym okręgu trzy projekty i nimi zarządzać. Ale po co, 20 lat temu nikt tego od chłopa nie oczekiwał, 10 lat temu nie oczekiwał, w zeszłym roku znowu wybrali, więc w zasadzie po co się wychylać?
W zasadzie łatwiej jest kupić sto ton narybku, mniej pracy tyle samo płacy. Czyli trudno odmówić logiki.

Użytkownik MichaEL edytował ten post 14 luty 2023 - 17:28

  • mercoss, zeralda i Andżej lubią to

#177 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 14 luty 2023 - 18:22

. Ale po co, 20 lat temu nikt tego od chłopa nie oczekiwał, 10 lat temu nie oczekiwał, w zeszłym roku znowu wybrali, więc w zasadzie po co się wychylać?

 

Wiesz znam/znałem kilku ludzi pracujących w tych instytucjach. I Twoja opinia to typowe "babskie gadanie". Mam przyjaciela, dzięki któremu powstało kilka bardzo dobrych łowisk. Fachowca jeśli chodzi o rozród lipienia i ryb reofilnych. Przepracował sporo czasu w PZW, użerając się czasami z działaczami ("złowiłem 2 karasie na złoty medal to wiem") lub wędkarzami internetowymi ("złodzieje łapiom i nie zarybiajom"). Chłop dał sobie spokój, znalazł lepiej płatną i spokojniejszą robotę. Nie babrze się w wodzie, nie siedzi po kilkanaście godzin na wylęgarni. Spoko, jego wola. Tylko by nauczyć się zawodu to trochę trzeba "ikry do kanału ściekowego wylać". A my na tym straciliśmy.


  • psychowobsy lubi to

#178 OFFLINE   MichaEL

MichaEL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 76 postów
  • LokalizacjaŁódzkie

Napisano 14 luty 2023 - 18:36

@Mysha,
Te zacne i znane mi wyjątki potwierdzają moja regułę. Romantycy nie zostają prezesami, tylko pragmatycy.
Pozdrawiam
  • Andżej lubi to

#179 OFFLINE   PiotrCz

PiotrCz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 218 postów

Napisano 14 luty 2023 - 19:35

A jacyś dzierżawcy dołączyli do programu Wód Polskich?

Podpisując nową dzierżawę obwodu rybackiego ''najemca'' będzie miał obowiązek udostępniania wody wędkarzom. Fajnie wyjaśnił to w rozmowie z jednym z dzierżawców Sebastian Kowalczyk. Film dostępny na YT.



#180 OFFLINE   rybarak

rybarak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 370 postów

Napisano 14 luty 2023 - 21:20

Obowiązkowo powinni dołożyć lampkę sygnalizującą, że karta się zwróciła.
  • psychowobsy i Andżej lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych