Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Uchwyt / mocowanie przetwornika echosondy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1290 odpowiedzi w tym temacie

#181 OFFLINE   kuko

kuko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 57 postów

Napisano 24 sierpień 2017 - 06:47

Czy nie stracimy na mocy sygnału?

 

No cóż fizyki się raczej  nie oszuka. Technologia obrazowania za pomocą sonaru owszem rozwija się i z roku na rok jest coraz dokładniejsza ale dno będzie w takim przypadku zawsze zbędną przeszkodą. Czy z takiej wiazki co przechodzi przez grube dno będzie widać tyle samo co z przetwornika założonego bezpośrednio w wodzie?Wątpię i jestem baaaardzo sceptyczny.

Gdyby było inaczej to usg/rtg złamanej na nartach kończyny robilibyśmy w kombinezonie narciarskim.... ale póki co trzeba się rozebrać :)


  • Dano. i chlodnica lubią to

#182 OFFLINE   bierjoza

bierjoza

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 170 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 sierpień 2017 - 07:58

Niektórzy stosują przyssawki do przenoszenia szyb przecięte na pół. Nawet im się to sprawdza, chociaż ja od razu mam czarne wizje i widzę przetwornik na śrubie podczas ślizgu.
Informacje Totalscan mieści się we wnęce RF420, natomiast do RF390 już nie wejdzie. Dlatego będę kombinował z wanną w bakiście mimo, że nie polecał tego forumowy przedstawiciel Parkera. Dziwi mnie to ponieważ w necie można znaleźć instrukcje Lowrance i Humminbirda jak wkleić przetwornik w laminat. Może któryś z Was zna sensowną odpowiedz dlaczego niby nie można?
Ostatecznie kupię uchwyt polecony przez Dano, ale w urwia mnie sposób składania Totalscana. Mam ten blaszun, który jak nie dociągnie się śrub lubi się przestawić w poziomie. W związku z powyższym nieodzowne staje się jeżdżenie z kluczami w kieszeni.

Pytanie do ludzi, którzy mają te przetworniki montowane już na uchwycie z plastiku. Ogarnia on ślizg? Jest stabilny przy tej wielkości przetwornika?

@ptychoo
czy znalazłeś w necie jakąś instrukcję Lowrance, Humminbird badz innego producenta w której jest napisane, ze można przykleić do laminatu przetwornik TotalScan, StructureScan czy DownScan??

Sensowna odpowiedz jest taka: przetworników w których zastosowano technologie obrazowania bocznego(dolnego) nie wlaminowuje się gdyż charakterystyka pracy tych przetworników ze względu na czestotliwości na których pracują powoduje, że producent nie przewiduje takiego rozwiązania.
Zbyt duze są straty sygnału przy pracy prze poszycie kadłuba co odbije się ja jakosci obrazu. Z tego samego powodu sa ograniczenia co do przedłuzania kabla takiego przetwornika.
Oczywiscie sa przypadki, ze w łodziach które mają dno cienkie jak papier  zabieg wklejenia tego typu przetwornika powiódł się i obraz w rażący sposób sie nie pogorszył.
Gorzej gdy jest kiepsko a nie zawsze da sie odkleic przetwornik bez jego uszkodzenia- szczególnie gdy był wklejony zgodnie ze sztuką.
 


  • Dano. lubi to

#183 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 24 sierpień 2017 - 10:51

Wprost takiej informacji nie ma, jednak spotkałem kilka wzmianek, że ktoś wkleił i działało. Nikt nie mówi o wklejaniu na pałę. Trzeba by sprawdzić per konkretny przypadek,e np. przez zalanie zęzy. Później asekuracyjnie można wkleić epoksydem wanienkę z dekielkiem i zalać - nie ma problemu z wyciągnięciem. Metoda o tyle lepsza, że brak ryzyka powietrza w kleju. Co do porad producenta, od chwili gdy zobaczyłem na oficjalnym Fejsbuku jednego dystrybutora poradę o montażu przetwornika side scan ZA silnikiem, podchodzę do niektórych zaleceń w dosyć powściągliwy sposób. Lepiej sprawdzić mało inwazyjną metodą.



#184 OFFLINE   ptychoo

ptychoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaWąbrzeźno
  • Imię:Krzysztof

Napisano 24 sierpień 2017 - 14:09

"czy znalazłeś w necie jakąś instrukcję Lowrance, Humminbird badz innego producenta w której jest napisane, ze można przykleić do laminatu przetwornik TotalScan, StructureScan czy DownScan??"

Niestety nie znalazłem takiej informacji. Dzięki, że tym razem rozwinąłeś swoją wypowiedź i jest rzeczowa. 💪👍
Jak już jesteś w temacie, to proszę napisz czy można kupić ten plastikowy uchwyt przetwornika i ile kosztuje? Czy nie ma z nim problemów podczas ślizgu (zmiana położenia w pionie)?


Dlatego na początku chciałbym sprawdzić torebkę, a później wanna z płynem. Spodziewam się spadku mocy, ale przecież ja tylko pływam na zbiornikach do 20m głębokości.

#185 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2315 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 24 sierpień 2017 - 15:39

"


Dlatego na początku chciałbym sprawdzić torebkę, a później wanna z płynem. Spodziewam się spadku mocy, ale przecież ja tylko pływam na zbiornikach do 20m głębokości.



Obstawiam utratę jakości na wodzie 3-4 metry nawet.
Ale to tylko domniemanie.
Dziwny ruch - wklejać czujnik.
Średnio co dwa lata zmieniam echo i co? Nowy czujnik? Toz to nie kosztuje 200 zł...
A stary poklejony w jakiejś żywicy czy kleju - utrata 90% wartości czujnika i pewnie z 50% wartości echa do odsprzedaży dalszej.


Tapatalknięte z komórki

#186 OFFLINE   cabage

cabage

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1516 postów
  • LokalizacjaOpole
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Tohatsu/Mercury/Lowrance/MG/Ram Mounts

Napisano 24 sierpień 2017 - 18:14

Już chyba lepiej dorobić jakąś prowadnice dłuższą co by pod pokład głębiej wchodziła :) Żeby silnik nie zasłaniał przetwornika...

#187 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8446 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 24 sierpień 2017 - 18:45

Mój uchwyt dziś dotarł, trzeba wyciągnąć łódkę na brzeg ;)

#188 OFFLINE   ptychoo

ptychoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaWąbrzeźno
  • Imię:Krzysztof

Napisano 24 sierpień 2017 - 19:57

Już chyba lepiej dorobić jakąś prowadnice dłuższą co by pod pokład głębiej wchodziła :) Żeby silnik nie zasłaniał przetwornika...


Niestety kółka pod dnem są tak rozłożenie (Viola), że niestety nie da rady.

Na razie mam grubego Jaxona i daje radę, tylko ten ciągły demontaż.

Milupa, cena uchwytu bez zmian?
  • szczupak1 lubi to

#189 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8446 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 24 sierpień 2017 - 20:09

Niestety kółka pod dnem są tak rozłożenie (Viola), że niestety nie da rady.

Na razie mam grubego Jaxona i daje radę, tylko ten ciągły demontaż.

Milupa, cena uchwytu bez zmian?

 

Tak, cena się nie zmieniła, teraz kupić tylko Sikaflex i wziąć się za montaż :)



#190 OFFLINE   ptychoo

ptychoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaWąbrzeźno
  • Imię:Krzysztof

Napisano 24 sierpień 2017 - 21:44

Co w Sikaflexie niezwykłego, że nie używacie silikonu?
  • chlodnica lubi to

#191 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15588 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 sierpień 2017 - 21:55

Moim zdaniem specjalny silikon do rynien da spokojnie radę. Ewentualnie jak ktoś ma dojście to silikon do szyb samochodowych.



#192 OFFLINE   ptychoo

ptychoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaWąbrzeźno
  • Imię:Krzysztof

Napisano 24 sierpień 2017 - 22:01

Moim zdaniem sprawę ogarnie choćby silikon akwarystyczny dostępny w małych tubach. Miałem zbiorniki po 300 litrów i dawał radę. Przez kilka dobrych lat nic nie ma prawa przeciekać.

#193 OFFLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Napisano 24 sierpień 2017 - 22:17

A  ja Wam przedstawię  mój pomysł na mocowanie przetwornika. Montaż miał się odbywać na zasadzie szybko złączki   ,bez użycia narzędzi i przede wszystkim miało to być pewne mocowanie aby nie było możliwości odpięcia .

Uchwyty/zaczepy  z nierdzewki  w ilości czterech sztuk były montowane w czasie budowy łódki ( WIGRY 355 :) ) Trzy są jednakowe czwarta ma nieco wyższy łeb aby można było zablokować po  wsunięciu i opuszczeniu uchwyt.Uchwyt ma możliwość regulacji  góra dół i wtedy mamy możliwość podniesienia na czas  slipowania bądż transportu łódki na przyczepie  lub opuszczenia w czasie pływania.

Górne pokrętło służy do blokowania uchwytu aby nie wypadło z zaczepu oraz do blokady regulacji wysokości ,drugie te dolne tylko do regulacji wysokości .

Wygląda to tak  --fotki można powiększyć -- 

Załączony plik  p4.jpg   50,68 KB   41 Ilość pobrań     

Załączony plik  p1.jpg   43,57 KB   39 Ilość pobrań

Załączony plik  p2.jpg   34,43 KB   38 Ilość pobrań   

Załączony plik  p3.jpg   31,64 KB   38 Ilość pobrań             



#194 OFFLINE   pio76

pio76

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 371 postów
  • LokalizacjaChełm
  • Imię:Piotr

Napisano 26 sierpień 2017 - 11:36


Przykręcić. Niedawno dostałem taką wiadomość:


Zgubilem kabel z przetwornikiem do echa ktore od Ciebie kupilem a dokladnie elite 5chirp. Jest szansa zebys mi cos takiego zalatwil do lipca i ile by to kosztowalo? Przyssawka do mocowania przetwornika to nie jest dobry pomysl :(.

Przyczepione linka do lodki😉


Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka



#195 OFFLINE   sajdol1

sajdol1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaWawa

Napisano 26 sierpień 2017 - 22:15

Tak sobie na prv piszę i przy okazji wyszło, że jest jedna wada tego typu mocowania. 

Czujnik niestety nie jest zamontowany niżej niż silnik, co sprawia, że jedna strona bocznego sonaru jest ograniczona właśnie silnikiem.

 

Właśnie dzisiaj znalazłem taką informację na stronie lowrance. Zamówiłem to mocowanie  co ma Daniel i teraz

nie wiem czy je montować. Obecnie testuję teleskopowy uchwyt jaxona PL-AES220 i do ok. 14  km/h jest ok

ale strasznie upierdliwe jest demontowanie    go do ślizgu. Obecnie zastanawiam się czy nie wykorzystać uchwytu od minkoty.

Ciekaw jestem jak Rafał Malinowski (promujący obecnie lowrance) ma zamontowanego totalscana na swojej łajbie.



#196 OFFLINE   ptychoo

ptychoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaWąbrzeźno
  • Imię:Krzysztof

Napisano 26 sierpień 2017 - 22:44

Mam ten uchwyt Jaxona i nie demontuje go do ślizgu, ale mam skróconą rurkę główną tak, aby w swoim najkrótszym położeniu uchwyt nie wychodził poza obrys dna łódki.

Podczas ślizgu (około 44km/h) przetwornik muska o powierzchnię wody. Co prawda echo nie pokazuje dokładnie dna, ale widzę jego zarys i głębokość.

Użytkownik ptychoo edytował ten post 26 sierpień 2017 - 22:48

  • sajdol1 lubi to

#197 OFFLINE   sajdol1

sajdol1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaWawa

Napisano 26 sierpień 2017 - 22:55

Też o tym myślałem :)



#198 OFFLINE   ptychoo

ptychoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaWąbrzeźno
  • Imię:Krzysztof

Napisano 28 sierpień 2017 - 12:54

Na prośbę kolegi Sajdol1 umieszczam zdjęcia mojego przetwornika Jaxon po przeróbkach. Przeróbki tu w zasadzie dotyczyły tylko skrócenia sztycy głównej jak i części wsuwanej. Aby rozłączyć elementy trzeba wyciągnąć sworzeń z zacisku.

 

Klepka z pianką niweluje różnice poziomów, a zarazem zapobiega przesunięciu się przetwornika w osi pionowej.

Załączone pliki


Użytkownik ptychoo edytował ten post 28 sierpień 2017 - 12:55

  • sajdol1 lubi to

#199 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2315 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 28 sierpień 2017 - 12:55

To rozwiązanie sprawia, ze nadal silnik zasłania czujnik...


Tapatalknięte z komórki

#200 OFFLINE   ptychoo

ptychoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaWąbrzeźno
  • Imię:Krzysztof

Napisano 28 sierpień 2017 - 12:58

No... tak. Nigdzie nie pisałem, że jest inaczej.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych