Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędka na bolenia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
338 odpowiedzi w tym temacie

#201 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 10 czerwiec 2018 - 13:53

@Alexspin,lubisz mącić wodę co nikomu jeszcze na dobre nie wyszło. Zamiast korzystać z wiedzy, chcesz wylansować swój wizerunek, który jak Sam wiesz, diamentowy nie jest. (...)

Przepraszam, masz rację.

 

(...)Szanuję mniejszość, która fascynuje się castingiem aczkolwiek fascynacji tej nie podzielam ani nie pojmuję jej podłoża.

Szacunek za Twój obiektywizm. :good:


  • SynBorsuka lubi to

#202 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1882 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 10 czerwiec 2018 - 14:40

Nie łowię boleni, więc za bardzo wychylać mi się nie wypada. Podglądam za to pudełka kolegów. W przypadku pocisków, to osiągnięcie satysfakcjonującej odległości nie jest zasadniczym problemem, ekspresowe prowadzenie przynęty również. Jednakże znaczny procent boleniowych przynęt to niekoniecznie wybitni lotnicy. I tu widać niezaprzeczalną przewagę stałej szpuli.

Przełożę to na mniejszy (kleniowo-jaziowy) kaliber. Dziś łowiłem z kumplem w Bugu. Dostałem srogą lekcję. Kiedy On bezproblemowo sięgał ciekawych rynienek i napływów - ja mogłem tylko biernie się przyglądać. On klenia przez duże K wyholował momentalnie, gdybym ja go trafił, to mój zestaw byłby najzwyczajniej w świecie zdemolowany. Część z nas castingowców patrzy na łowienie w skali micro, duże rzeki zaś (przynajmniej w moim przypadku) weryfikują co znaczy pojęcie "satysfakcjonująca odległość".

Przekładając to na łowienie boleni: jeżeli ktoś potrafi rzucić na 30 m. 4-5-cio gramowym woblerkiem imitującym narybek przy użyciu wędziska castingowego, które potrafi zatrzymać i w miarę szybko, bez niepotrzebnego męczenia ryby, ją wyholować, to chylę czoło.

Reasumując (podkreślam, że ja boleni nie łowię!), to uważam, że polowanie na rapy castingiem jest możliwe, ale nie daje tak dużych możliwości jak kołowrotek stałoszpulowy.


Użytkownik Koincydencja edytował ten post 10 czerwiec 2018 - 14:43

  • guciolucky, Pisarz.......ewski Piotr, coma i 1 inna osoba lubią to

#203 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4905 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 10 czerwiec 2018 - 15:34

Dodam coś z życia wziętego i to na ciepło. Przez kolejne sezony kupowałem kije do łowienia kleni, boleni i jazi. Lubię wędki uniwersalne w zakresie łowienia ryb, mieszczących się w moim ulubionym targecie. Zwykle są to konstrukcje 10-12 lb-owe. Do wczoraj wydawało mi się, że posiadam już to co najlepsze, nie żebym zaprzestał szukania ale...Od pewnego czasu moja uwaga bardzo mocno celuje ku blankom Lamiglasa, którego wcześniej nie traktowałem "poważnie", co było kardynalnym błędem... Przypadkowo podczas przeglądania giełdy moją uwagę zwrócił seryjny, półuncjowy egzemplarz 9'-10lb, chwilę później, przekazałem go Arturowi aby po wyjściu z jego warsztatu, przekonać się jak bardzo jestem zadowolony z zakupu. Nigdy wcześniej nie miałem kija tak komfortowo podającego, wręcz idealnego na moje potrzeby, kija niby średnio szybkiego a jednak gasnącego natychmiast, trzymającego w nurcie uniwersalne woblery i pozwalającego świetnie sterować bezsterowcami. Wszystkie moje przynęty zaczęły latać zdecydowanie dalej a mój nadgarstek zaczął się uśmiechać. Po latach przekonałem się, że magia dobrego kija na bolenie drzemie w modfastach zbrojonych w tytany... co znowu wciąga mnie w kolejne eksperymenty RB

#204 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 10 czerwiec 2018 - 15:38

Dzięki Koledzy za rzeczowe uwagi i podejście do mojego pytania.

Odnośnie przynęt, najczęściej używane i polecane do łowienia boleni to Salmo Thrill, A. Lipińskiego Spirit, Dorado Tender (podobno legendarny). Wszystkie wymienione to smukłe woblerki, a więc raczej lotne, w ciężarach od 6 do 25g, a więc wcale nie najlżejsze.

Za radą Szymona muszę rozejrzeć się za odpowiednim wędziskiem (myślę, że około 5-25g/240cm będzie do wydłubania) i albo będę zadowolony, albo nie... :huh:

Wyleczyłem się praktycznie już z ULcasta (nie stać mnie finansowo), być może wyleczę się również z castingowego boleniowania, bo nie przyniesie to pożądanego efektu.

Koszty są wkalkulowane w ryzyko, więcej kosztowało mnie małżeństwo... :( ;)


Użytkownik Alexspin edytował ten post 10 czerwiec 2018 - 15:43


#205 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1957 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 10 czerwiec 2018 - 15:40

Kol. guciolucky możesz zdradzić jaki to blank?


Użytkownik Artek edytował ten post 10 czerwiec 2018 - 15:41


#206 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4905 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 10 czerwiec 2018 - 15:50

Mogę, RR 90MLS, chętnie kupię sam blank lub gotowy kij do przerobienia, na zapas. Muszę też wspomnieć, że kluczowy w cały projekcie był magik @ark70, który totalnie zmienił to co seryjnie proponował Lamiglas.
  • Artek lubi to

#207 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1957 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 10 czerwiec 2018 - 15:54

To blank bardziej uniwersalny, czy pod konkretną przynętę?



#208 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4905 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 10 czerwiec 2018 - 16:00

Na moje potrzeby, najbardziej uniwersalny jaki mam na stanie z zaznaczeniem, że mała agrafka lata z niego lepiej niż niewielki wobler z wędek zdecydowanie bardziej zaawansowanych cenowo czy materiałowo, choć co do ostatniego, coraz częściej zaczynam wątpić.
  • Alexspin lubi to

#209 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1957 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 10 czerwiec 2018 - 16:03

A jak ma się ten blank wg. Ciebie pod gumy i sandacza?



#210 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4905 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 10 czerwiec 2018 - 16:14

Zdecydowanie nie pod gumy i sandacza. To o czym myślisz zapewniają inne konstrukcje ale nie są tak komfortowe rzutowo w zakresie od zero nic do 10-14g

#211 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 11 czerwiec 2018 - 06:08

Znalazłem ciekawy artykuł na interesujący mnie temat. Może się też komuś przyda.

http://jerkbait.pl/t...nie-na-casting/



#212 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 14 czerwiec 2018 - 14:45

Ja kiedyś trafiłem piękną konstrukcje Byron Clasic Momoth 270 5-15 dolnik w oplocie , kij petarda a ścianki grube jak czekolada :) może znacznie wiecej jak opisany ale katapultuje już od 3 gram dalekkkko. Nabyłem za śmieszne 140zł od gościa który nie wiedział co to i po co to ma :0

Mam tego kija tylko o wyrzucie 10-40. Blank poezja nie jeden custom może pozazdrościć mięsa. U mnie głównie pod zębatego ale radzi sobie spokojnie z sandaczem i sumem. Ja przezbroiłem go w jedno-stopkowe przelotki.Zrobił się lżejszy i przyspieszył.Już wiem że na pewno go nie puszczę bokiem do kogoś innego.



#213 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 23 czerwiec 2018 - 23:49

Planuję taki sam zabieg. Mięsa oj ma lepiej jak w masarni. Kij na dorzywocie

#214 OFFLINE   19john92

19john92

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisano 20 sierpień 2018 - 12:55

Poszukuje kija na bolenie, które chciałbym łowic z pontonu. Nie mogę znaleść seryjnego kija który miałby koło 2-2,20 m i ciężar wyrzutów około 20g i pod obciążeniem przechodził by w parabole. Kij raczej budżetowy do 300zł, patrzyłem na mikado specjalised trout 210cm i wydawał się ciekawą opcja, ale był do 15g i zastanawiam się czy to nie za mało pod boleniowe przynęty i szybkie prowadzenie.

#215 OFFLINE   asp

asp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 410 postów
  • LokalizacjaW-wa Bielany
  • Imię:Bartek

Napisano 20 sierpień 2018 - 13:24

Starsza Daiwa Powermesh 2.1 m 10-35g najprawdopodobniej spełniłaby Twoje oczekiwania. 

Ewentualnie BeastMaster jakiś. 


Użytkownik asp edytował ten post 20 sierpień 2018 - 13:28

  • guciolucky lubi to

#216 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5791 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 20 sierpień 2018 - 18:32

Co do długości nie będę się wypowiadał bo każdy ma gusta i gusciki, ale odnośnie cw 15g będzie za lekko. Bardziej celowalbym w coś 25-28g. Rozumiem że będziesz lowil w rzece. Budżetowo zobacz na Kongera, to dobre kije.

Użytkownik wujek edytował ten post 20 sierpień 2018 - 18:33


#217 OFFLINE   19john92

19john92

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisano 20 sierpień 2018 - 19:16

Może nie doprecyzowałem ale chciałem łowić na zaporówce, przynęty to woblery boleniowe takie do 10g i obrotówki long do rozmiaru 3.

#218 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5791 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 20 sierpień 2018 - 20:14

Nie łowię na zaporowkach więc się nie wypowiadam.

#219 OFFLINE   Michciu.96

Michciu.96

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 20 postów
  • Imię:Michał

Napisano 25 wrzesień 2018 - 18:31

Abu Garcia VERDICT SPINNING ML 2,79m 7-28g 2cz

Cześć co myślicie o tej wędce pod bolki? :)


Użytkownik Jano edytował ten post 26 wrzesień 2018 - 04:52


#220 OFFLINE   Michciu.96

Michciu.96

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 20 postów
  • Imię:Michał

Napisano 07 grudzień 2018 - 21:20

Cześć łowi ktoś z was tymi wędkami? Która z tych wędek będzie najlepsza  pod bolenia z małej rzeki.

 

Abu Garcia VERDICT SPINNING ML 2,79m 7-28g 2cz Mass Beat II Spin 2.74m 8-28g

 

Hornet Stinger Plus Spin 2.74m 8-28g






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych