Witam wszystkich na forum mam pytanie odnosnie blankow Batsona.Sa to dwa blanki ISA1027F oraz HS1025F czy ktorys z tych blankow nadaje sie do budowy kija morskiego?Nie znam charakterystyki tych blankow wiec moze ktos podpowie do jakich przynet mozna ich uzyc oraz czy wogole mozna mowic o wyjeciu ryby na kijubez uzycia oseki kijami na tych blankach.
#1 OFFLINE
Napisano 01 styczeń 2009 - 16:25
#2 OFFLINE
Napisano 01 styczeń 2009 - 16:30
#3 OFFLINE
Napisano 01 styczeń 2009 - 17:59
#4 OFFLINE
Napisano 01 styczeń 2009 - 19:02
Pozdr
#5 OFFLINE
Napisano 01 styczeń 2009 - 19:08
#6 OFFLINE
Napisano 01 styczeń 2009 - 20:18
Wędki do celu opisanego przez Ciebie robimy dość często, segment morski jest u nas dość popularny, zresztą ze względu na to że sam łowię w morzu to staram się ściągać do pracowni wszelkie blanki nadające się do takiego łowienia, choć zarówno ja jak i coraz więcej moich klientów łowimy na wędki krótkie, w przedziale 190-230cm. Jednak z tych dłuższych jest też parę sprawdzonych modeli na których robimy czy robiliśmy wędki na dorsze.
Jeśli chcesz mieć wędkę naprawdę mocną to polecam Lamiglasa CSB108 2M 2,75 25-150 gr 30lb. Bardzo mocny kij ale z mało subtelną szczytówką moim zdaniem, jednak do przynet 120-180gr bedzie ok.
Duzo lzejszy i z delikatniejszą szczytówka ale bardzo mocnym dolnikiem jest StCroix 2C80HF2 2,40m , 40lb, oryginalny 90 gr jest moim zdaniem zaniżony, w praktyce świetnie chodzi z przynętami 90-150gr a i więcej dałby pewnie rady.
Talony z serii Pilk: długość 2,40 lub 2,75 60-180gr 30lb - czuła szczytówka i bardzo mocne dolniki.
No i ostatni blank który mamy od niedawna ale jeszcze nie robiłem na nim wedki dorszowej, choć moim zdaniem bedzie do tego idealny przy przynetach 80-150 gr: ATC IF861415, 2,60m . Mi się bardzo podoba.
Ogólnie mówiąc firmy produkujące blanki morskie robią je głownie do dł 7' i w 1 części, dłuższe zaczynają się od 9' i w górę , są one blankami surfcastingowymi, do łowienia z plaży. Po prostu z łodzi do łowienia ciężkiego i sporych ryb używa się krótkich wędek- ja się z tym zgadzam, tylko trzeba przełamać barierę psychologiczną , tak jak kiedyś standardem sandaczowym na łodkę był kij 9' a dziś jest to 7'. Dlatego wybór blanków w takich parametrach jak podałeś jest bardzo mały i są to na ogół konstrukcje zaadoptowane do tego celu z innych przeznaczeń.
Pozdr
#7 OFFLINE
Napisano 01 styczeń 2009 - 20:41
#8 OFFLINE
Napisano 01 styczeń 2009 - 22:20
Natomiast nie zgodzę się że wszystkie jednoczęściówki są takie same i nie ma wyboru, znajdziesz wśród nich kije o budowie jak w RCLB ale też o małej zbiezności i monstrualnie grubych ściankach . Są kije o akcji szczytowej jak i głębokiej, parabolicznej. Są konstrukcje niskomodułowe lub kompozytowe jak i wysokomodułowe: bardzo lekkie i szybkie, tak jak jeden z moich ulubionych StCroix Legend Tournament 7'3 4M73MHF - tem model mozna przedłużyć jeszcze do dł 7'6 lub nawet 8'.
Jesli 1 cześć ci nie przeszkadza to fajne kije robilismy na St Croix Inshore Saltwater 2SW80HF : 8' 40lb . Blank jest dość lekki mocny i czuły.
Wędek na 3/4 nie robilismy do tej pory do tego konkretnie celu, sam uzywałem takiego na poczatkach dorszowania, jednak był to kij fabryczny. Wg mnie nie ma co kombinować, jesli nie jeżdzisz pociągiem czy samolotem to 1 czesciówka jest najlepsza użytkowo, jeśli nie to 2-skład załatwia sprawę. Ale to kwestia gustu, jak potrzebujesz krótki skład to jest jeszcze Blank Alpsa 9' 30 lb w 3 składzie lub taki sam 8 i 8'6 w 2-skł. Nie są za lekkie za to bardzo mocne i grubościenne, do pilkerów do 150 gr beda ok.
Pozdr
#9 OFFLINE
Napisano 02 styczeń 2009 - 09:59
Z tego powodu bezpieczniej wybrac kij kompozytowy z dod. wł.szklanego lub calkowicie szklany. Jezeli to ma byc do pilkerow co najmniej 150g to lekkie nie bedzie tak czy inaczej.
Jezeli, jak widze, nie zalezy ci na tym, zeby patyk byl w 2 kawalkach to zadanie jest ulatwione. Takich wedek jest sporo u roznych producentow.
Gorzej, jak sie chce to miec w kawalkach...a tak jest najwszechstronniej biorac pod uwage, ze nie wiadomo gdzie nas rzuci.
Do tego co zostalo napisane moge dorzucic Seekery - propozycja typowo morska, modeli tyle ze mozna sie pogubic...najmocniejsze byly chyba do 180LB
Mozna tez sprobowac czegos gotowego, np byla taka fajna seria Penów never crackow...a zeby nie bylo za bardzo katalogowo...jest Shakespear rowniez ze spora oferta, wzialem sobie z niej takiego big watera 2cz 2,4m 30LB - bardzo fajny kij.
Pewnie, ze fajniejszy jest Talon pilk 2,4m...z tym ze ja bym sie zastanowil czy by go wziac na kuter....na suma jest bardzo ok...
Gumo
#10 OFFLINE
Napisano 02 styczeń 2009 - 15:08
#11 OFFLINE
Napisano 04 styczeń 2009 - 21:16
Gumo, ja wiem że teoretycznie szkło lub kompozyt są najbardziej odporne na urazy, pukanie o relingi, przydeptania kolegów z chorbą morską i mnóstwa innych niespodzianek czekających na nasze wędki na dużych jednostkach Jednak mimo uzbrojenia sporej ilości wędek do tego celu nie wrócił do mnie jeszcze żaden kij połamany na dorszach. A robiłem do tego kije na lekkich, wysokomodułowych blankach jak wspomniane Tournamenty, Avidy, ATC V i inne. I są to kije używane prze wędkarzy jeżdżących na dorsze min. kilka razy w miesiącu, używane w różnych warunkach pogodowych i na róznych statkach. Może wiec z tą urazowością w praktyce nie jest tak źle jak się teoretycznie wydaje A zapewniam cię że łowienie takim kijem jest o niebo przyjemniejsze niż kompozytem lub szklakiem ważącym duuuużo więcej,szczególnie jak trzymasz go w ręku przez 8-10 godzin. Po prostu trzeba tego spróbować żeby się przekonać Jest jeszcze kwestia że nie nie wszyscy dorośli do takie sprzętu na morze (mam nadzieję że nikogo tym nie urażam), sam widzę jak wędkarze szanują swoje zestawy: przywiezione w bagażniku z kołowrotkiem i zaczepionym pilkerem, przygniecione bagażami, na statku traktowane jakby były nie tylko z pełnego szkła ale i ze stali, obijane i tłuczone o relingi , wyciągarki i inne wyposażenie rybaków po kilku głębszych... Coż, wówczas nic innego poza szkłem i maxymalnie grubościennym kompozytem tego nie przeżyje....
Pozdr
#12 OFFLINE
Napisano 05 styczeń 2009 - 15:00
#13 OFFLINE
Napisano 05 styczeń 2009 - 15:06
Co innego np. 6m lodeczka z 100ka pod maska i kabinka. Tutaj juz spokojnie mozna operowac weglowka, znajac jej ograniczenia.
Z tym ze ja bym uzyl weglowki jedynie do lekkiego lowienia..np wspomniany Talon pilk 240(posiadam w swoich zbiorach) jest zdolny dobrze znosic obciazenia do max maximorum 100g.(to prawda, ze uWas nie trzeba glebiej, dookola 10-15m)
Nie wliczam tutaj blankow, ktore tylko w nazwie sa czystymi weglowkami, np. tak traktuje St. croix SC II (sa bodajze 2 ciekawe propozycje w 2 czesciowkach)
Natomiast naprawde mocne, nie tylko ze wzgledu na mozliwosc rozdupcenia sa blanki kompozytowe i szklane. Ciezkie? No jezeli maja przeniesc te 40 minimum LB to lekkie byc nie moga, obojetnie z czego(nie uzbroi sie tego raczej w muchowe przelotki typu L, a i underwrap raczej obowiazkowy).
Jaka bedzie roznica w trzymaniu TAKIEGO BLANKU skoro jego dlugosc bedzie okolo 2m?
Poza tym na koncu dynda pol kilo zelaza...
Ja natomiast znam wcale nierzadkie przypadki awarii z weglowymi wedkami na Morzu z kutra i wnosze z tego, co napisales, ze wszystko przed Toba w tej materii...
Gumo
#14 OFFLINE
Napisano 05 styczeń 2009 - 15:54
Ja też widziałem prawie na każdym rejsie łamiące się grafity, jednak były to niestety produkcje masowe, może faktycznie wszystko przede mną, jednak do tej pory mam czyste konto jeśli chodzi o morskie kije które budowaliśmy Niestety jak kij jest długi, dwuczęściowy i nie daj boże jest wklejanką to ryzyko połamania jest zdecydowanie większe.
To prawda, ze trzeba dorosnac...ja na wyprawe z klasycznego kutra sie nie wybieram. Jak do mnie doszla cala otoczka tego sportu to mi sie zygac chce chociaz u mnie nie buja...
To może cos takiego:
jeśli ci się podoba to zapraszam od marca Jest trochę większa niż 6 metrów i ma 115 kucyków ale mieści się w twoich wymaganiach mam nadzieję
Pozdr
Załączone pliki
#15 OFFLINE
Napisano 05 styczeń 2009 - 18:32
To sa dwa roznoimienne bieguny, mimo ze oba dotykaja zagadnienia blanku na morze.
Wiadomo, ze im glebiej i warunki gorsze, tym wedka przystosowana do operowania wiekszym ciezarem i krotsza bo siła x ramię. I z uwagi na brutalna sile, jaka trzeba wkladac w operowanie wypada to zrobic z czegos jebutnego.
A i nie tylko w wyrybionym naszym Baltyku to sie przyda.
Jesli chodzi o wode 10-15m to na srodladziu jeziora bywaja glebsze, wiec dlaczego nie stosowac sprzetu do srednio-ciezkiego lowienia szzcupakow albo troci?
Wiem, wiem ze sie przy pomoscie cos Ci tam buja...
Tylko...dlaczego nie teraz plynac...pogoda sie ladnie ustalila..?
Wszystko jest mozliwe...wezme i Twoj namiar pod uwage...lekki Off ale na wedkach ta impreza to sie dopiero rozpoczyna...
Gumo
#16 OFFLINE
Napisano 06 styczeń 2009 - 00:21
Bo morze ogólnie jest jak śródlądzie, to bardzo duże spektrum warunków i sytuacji, nie załatwisz tego jednym uniwersalnym kijem na wszystkie możliwe warunki.
Jednak ja po paru latach doświadczeń i eksperymentowania ze sprzętem przy Bałtyckim standardzie (20-60m głębokości, pilkery 80-200gr) nadal będę trwał przy swojej wersji Ale w dużym stopniu to kwestia gustu: jeden woli pulchne brunetki inny filigranowe blondynki.Które są lepsze i praktyczniejsze? Nie wiadomo...
A na to moje bujadło mam sprzętowo jeszcze inne propozycje niż wymienione, ale to już inny temat
Teraz z pogodą jest prawdziwa ruletka, dziś jest w miarę spokojnie, jutro może być sztorm . No i mróz który w ciągu jednej nocy zetnie port ( tak było kilka dni temu, w ciągu kilku godzin pojawił się lodowy śryż przy plaży uniemożliwiający łowienie) .Ja wolę nie ryzykować, poczekam do wiosny, z wiatrem tez będzie różnie ale ominą mnie lodowe niespodzianki.
Pozdr
#17 OFFLINE
Napisano 06 styczeń 2009 - 06:01
Piękny ten Twój krążownik! Piękny
#18 OFFLINE
Napisano 06 styczeń 2009 - 18:11
Bo morze ogólnie jest jak śródlądzie, to bardzo duże spektrum warunków i sytuacji, nie załatwisz tego jednym uniwersalnym kijem na wszystkie możliwe warunki.
Mysle, ze tutaj mozemy dyskusje zamknac, akurat mnie tego nie trzeba tlumaczyc...rotacje sprzetu mam spora...
Ja rowniez zostane przy swojej wersji (z zastrzezeniem, ze Talon pilk 30LB nie nadaje sie na przynety powyzej 100g(a moze i jeszzce mniej) z powodu zbyt delikatnej szzcytowki).
W sumie niewazne, i tak kazdy wybierze sam i po jakims czasie bedzie wiedzial...
Gumo
#19 OFFLINE
Napisano 06 styczeń 2009 - 20:40
#20 OFFLINE
Napisano 08 styczeń 2009 - 13:14
Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: dorsz, blank
BLANKI
Hand made →
Rodbuilding (budowa wędek) →
Blank na sandacza do łowienia na lekkoNapisany przez DeeMeeD , 10 lis 2022 blank, sandacz na lekko |
|
|
||
BLANKI
Hand made →
Rodbuilding (budowa wędek) →
MJ Rod BlanksNapisany przez bartosz311287 , 26 paź 2021 blank, mjrodblanks |
|
|
||
BLANKI
Hand made →
Rodbuilding (budowa wędek) →
Blank do morskiej wędki typu stickbait - prośba o pomocNapisany przez Such a Jerk... , 31 paź 2020 blank, pomoc, morski blank |
|
|
||
Hand made →
Rodbuilding (budowa wędek) →
Blanki karpiowe TAC z takle24.de.Napisany przez MarcinZ , 05 paź 2019 blank, karp, tac |
|
|
||
BLANKI
Hand made →
Rodbuilding (budowa wędek) →
Blank TR845-3-MHXNapisany przez Waldi , 12 wrz 2019 blank, mhx, travel |
|
|
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0
0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych