Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Lakierowanie woblerków - problem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
121 odpowiedzi w tym temacie

#101 ONLINE   cyprys19

cyprys19

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 3940 postów
  • Lokalizacjapułtusk okolice
  • Imię:marcin
  • Nazwisko:k

Napisano 15 sierpień 2021 - 14:57

Dokładnie tak.
Zaznaczam że używałem jej do drewnianych korpusów, nie testowałem na żywicy.
Z tego co pamiętam można chyba rozcieńczać tą farbę wodą, ale trzeba bardzo dobrze wymieszać.

#102 OFFLINE   md30

md30

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 147 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:C&R

Napisano 16 sierpień 2021 - 07:57

Cześć.
Czy miał może ktoś z Was taki problem z hartzlackiem? Korpus po wyschnięciu lakieru wygląda tak. Może coś będzie widać na zdjęciu. Lakier spływał strużkami. Już raz kiedyś tak miałem. I nie wiem czemu. Dodam, że korpus jest dość duży, ma 15 cm.

attachicon.gif IMG_20210814_125632.jpg

Korpus był malowany pokostem? 



#103 OFFLINE   lenny

lenny

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1547 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Leszek

Napisano 16 sierpień 2021 - 08:42

Korpus był malowany pokostem?


Nie, to odlew z żywicy, z podkładem. Lakier poszedł na podkład.

#104 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 16 sierpień 2021 - 09:08

Z żywicy wychodzi często "tłusty" utwardzacz na wierzch. Jeżeli poleciałeś podkładem wodnym to może "wyszedł" ten utwardzacz na wierzch i dlatego następna warstwa spływała. Po żywicy przecierałbym raczej korpusy acetonem lub czymś innym do odtłuszczania. Ewent. kąpiel i dokładne wytarcie do sucha przed podkładem.
  • lenny lubi to

#105 OFFLINE   lenny

lenny

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1547 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Leszek

Napisano 16 sierpień 2021 - 16:23

Dzięki. Sprawdzę z acetonem.
Nigdy jakoś specjalnie nie odtłuszczałem korpusów i nigdy nie było problemów z malowaniem czy lakierowaniem. Zawsze też lakier nakładałem na już pomalowany wobler. Czasami, podobnie jak w tym przypadku, myłem tylko korpusy z pyłu, wodą z płynem do naczyń.

#106 OFFLINE   Sebastian Lovec-Rapy

Sebastian Lovec-Rapy

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 202 postów
  • Lokalizacjawww.Lovec-Rapy.eu
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:Rybitwa

Napisano 16 sierpień 2021 - 19:07

Z żywicy wychodzi często "tłusty" utwardzacz na wierzch. Jeżeli poleciałeś podkładem wodnym to może "wyszedł" ten utwardzacz na wierzch i dlatego następna warstwa spływała. Po żywicy przecierałbym raczej korpusy acetonem lub czymś innym do odtłuszczania. Ewent. kąpiel i dokładne wytarcie do sucha przed podkładem.

Obstawiam dokładnie ten scenariusz ;)


  • lenny lubi to

#107 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 16 sierpień 2021 - 22:53

"Dzięki. Sprawdzę z acetonem.
Nigdy jakoś specjalnie nie odtłuszczałem korpusów i nigdy nie było problemów z malowaniem czy lakierowaniem. Zawsze też lakier nakładałem na już pomalowany wobler. Czasami, podobnie jak w tym przypadku, myłem tylko korpusy z pyłu, wodą z płynem do naczyń".

--------
To pochwal się jeszcze jaką żywicę odlewałeś. Będziemy już może wszystko wiedzieć.

#108 OFFLINE   lenny

lenny

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1547 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Leszek

Napisano 17 sierpień 2021 - 05:58

--------
To pochwal się jeszcze jaką żywicę odlewałeś. Będziemy już może wszystko wiedzieć.


Żywica to Rencast FC52. Zawsze tej używałem i nigdy nie było problemu z lakierowaniem

#109 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 17 sierpień 2021 - 09:25

Poliuretanowa. Z takimi nie miałem kontaktu. Jednak przy piankach poliuretanowych jeżeli któryś składnik był słabo wymieszany to również potrafił pokazać się na powierzchni i sprawiać kłopot. Może z tymi żywicami jest inaczej ale spróbuj odtłuszczać skoro proporcje dajesz tak jak trzeba. Coś musi wypływać na powierzchnie skoro farba/lakier się nie czepia. Chyba że coś jest przeterminowane wiec i odparowywanie z jakiegoś składnika też wchodzi w rachubę. Tak czy siak próbuj i będzie ok. Odtłuszczanie nie jest trudne. Poprobuj może len czegoś mniej agresywnego niż aceton. Spiryt, benzyna, nitro, itp. Może nawet mycie w zwykłym szarym mydle/mydlinach i splukanie wodą wystarczy. Próby, testy i później wiesz już dużo więcej. Powodzenia. :)
  • lenny lubi to

#110 OFFLINE   Likho

Likho

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów

Napisano 17 sierpień 2021 - 09:29

To i ja dodam coś od siebie. W porównaniu do kolegów z forum doświadczenie z woblerami mam znikome, trochę zrobiłem, trochę ryb złowiłem ale też mocno walczę z żywica. W/w rencast 52 , problemy z tłustymi powierzchniami. I wyglądało to tak jak na zdjęciu. Próbowałem różnych metod a teraz spróbowałem ja wygrzać w piekarniku i to dziś rano testowo, po zdjęciu z suszarki kolejnych wobkow z rozstepami. Gotowe odlewy do 60 stopni , później podkręciłem piekarnik do 100 cały proces jakas godzinw. Później jakiś cleaner do paznokci , który podkradlem mojej lubej ( raczej nie zauważy). Wobki malowane akrylami wodnymi z puchy , co warstwę używałem suszarki, na ostatnią warstwę poszedł clar bezbarwny połysk i po procesie malowania znów wrócił piekarnik 50-60 stopni na 20 minut. Na chwilę obecną wobek testowy został potraktowany żywicą i kręci się na suszarce, jutro rano napisze jak wyszło ale narazie wygląda dużo lepiej niż pozostałe, ktore zrobiłem.

Załączone pliki



#111 OFFLINE   Likho

Likho

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów

Napisano 18 sierpień 2021 - 07:07

C.d. moich wywodów. Cykadowobler zdjęty z suszarki, wylądował w piekarniku na 20 minut w 60 stopniach i chyba efekt jest jak najbardziej w porządku. Teraz tylko pyknac jakąś serie żeby potwierdzić regułe.

Załączone pliki


  • Sebastian Lovec-Rapy lubi to

#112 OFFLINE   lenny

lenny

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1547 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Leszek

Napisano 07 wrzesień 2021 - 12:20

Cześć.
Czy miał może ktoś z Was taki problem z hartzlackiem? Korpus po wyschnięciu lakieru wygląda tak. Może coś będzie widać na zdjęciu. Lakier spływał strużkami. Już raz kiedyś tak miałem. I nie wiem czemu. Dodam, że korpus jest dość duży, ma 15 cm.
 

Po wielu testach i próbach z malowaniem, lakierowaniem, odtłuszczaniem itp. doszedłem do tego, że jedynym winowajcą jest podkład.

Dokładnie ten,

Załączony plik  sniezka-farba-emalia-do-plastiku-pcv-biala-750ml.jpg   288,23 KB   8 Ilość pobrań

 

Na ten podkład nie można bezpośrednio położyć lakieru HZ.

Jak już jest pokryty farbami, jest ok.



#113 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 08 styczeń 2022 - 13:04

Mam pytanko. Lakiery poliuretanowe rozpuszczalnikowe (np. stary Domalux czy Hartzlack) nie rozpuszczają czy nie gryzą ołówka grafitowego czy kolorowych kredek dziecięcych do malowania? Ktoś tak maluje i próbował tych opcji? Ołówkiem, kredkami można fajnie zaznaczać płetwy, łuki skrzelowe, jakieś kropki czy inne detale na kopusach wobkow.

Pzdr.

#114 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6212 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 08 styczeń 2022 - 18:20

Nie powinny, możesz maznąć na kawałku czegokolwiek i szybko sprawdzisz.

#115 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 08 styczeń 2022 - 18:32

Niby tak. Ale trzeba lakier otwierać. ;)
Zrobię próbę przed lakierowaniem ale już bym dzisiaj czy jutro sobie płetwy malnął jakimś kolorkiem.

#116 OFFLINE   Santiago

Santiago

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1037 postów
  • LokalizacjaKrosno/Rzeszów

Napisano 13 styczeń 2022 - 21:59

Niby tak. Ale trzeba lakier otwierać. ;)
Zrobię próbę przed lakierowaniem ale już bym dzisiaj czy jutro sobie płetwy malnął jakimś kolorkiem.

Ja używałem kredek akwarelowych i ołówka i Hartz nic im nie zrobił :)



#117 OFFLINE   oldziu

oldziu

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 272 postów
  • LokalizacjaSłupca
  • Imię:Olgierd
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 11 luty 2022 - 16:04

Cześć, czy lakierował ktoś woblery harzlakiem w temperaturze ok.  5C? nie mam możliwości teraz w temperaturze pokojowej, jedynie garaż mi zostaje. Coś się stanie czy będzie ok z lakierem przy ok 5 warstwach?



#118 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6212 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 11 luty 2022 - 18:17

Będzie bardzo wolno schnął.

#119 ONLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 893 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 11 luty 2022 - 20:33

przy malowaniu zanurzeniowym - jest gęstszy, spływa wolniej... w efekcie zużywasz więcej lakieru, bo więcej zostaje pod woblerami... no i wolniej schnie jak pisał wyżej kolega...



#120 OFFLINE   lenny

lenny

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1547 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Leszek

Napisano 11 luty 2022 - 21:43

Dodatkowo, przy dużych woblerach, mogą zostać zacieki.
Było około 10 stopni.
Lakierowałem kiedyś duże 15cm woblery, lakier spływał bardzo wolno i zostały takie jak by smugi z lakieru - przy płetwach, skrzelach.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych