Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Winko, wino, wineczko


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
175 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6256 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 17 luty 2015 - 23:33

Za tematem piwek pomyślałem o winach. Może nie jestem wyjątkowym smakoszem, ale kilka w życiu spożyłem.  :D

Zacząłem pić wino w Ameryce Południowej, kilka lat temu. Tam koledzy pokazali mi, jak wino powinno smakować, jak pachnieć i jak się z nim obchodzić. Od kilku lat bawię się winem, mam wiernego druha w synalku, który też zaraził się winną chorobą. Jak to bywa z młodymi ludźmi podszedł do tematu z entuzjazmem, którego mi brakuje. Nawet założył i prowadził jakiś czas blog o winie, ale to już przeszłość, zbyt mało czytelników. 

 

Ten post jest tyko i wyłącznie wprowadzeniem w temat. Proszę wszystkich pijących wino o krótkie recenzje spożywanego płynu. Istotnymi elementami będą: aromat, barwa, smak, skojarzenia owocowe, finisz, cena, region, winnica, ocena etykiety, subiektywne podsumowanie.

 

Co myślicie o takim temacie?.


  • cristovo lubi to

#2 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 17 luty 2015 - 23:39

autocenzura


Użytkownik cristovo edytował ten post 05 marzec 2015 - 14:43

  • bartsiedlce lubi to

#3 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6256 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 17 luty 2015 - 23:47

Właśnie wypiłem "fuZion"

Mieszanina shiraz 70% i cabernet sauvignon 30%, z Mendozy w Argentynie. Winnica istnieje od 1963 r., wino rozlewane w winnicy, brak pośredników.

Winko dość ciekawe, tanie w marketach, w aromacie dominuje suszona śliwka i jagody, w smaku da się wyczuć suszone figi, rodzynki i odrobinę korzeni. Nadaje się do picia samodzielnego, ale z pleśniowym serkiem na zakąskę będzie super, szczególnie z błękitnym, niezbyt słonym. Niewiele  tanin, może do polędwiczek wieprzowych? Kolor niezbyt ciekawy, lekko brązowy, osadu mało, finisz dość długi, może nawet zbyt długi. Etykieta intrygująca, ale nieskomplikowana, szara z ciekawym napisem.

Podsumowanie - wino warte swojej ceny, powinno być fajne jako dodatek do gotowania różnych potraw, a kropelkę wieczorem warto wypić. Może nawet dwie.



#4 OFFLINE   Stary Baca

Stary Baca

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • Lokalizacjaw czcinach tutejszy
  • Imię:Jacek

Napisano 17 luty 2015 - 23:56

Gratuluję wątku, brakowało takiego tematu - będę czytał z przyjemnością.



#5 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1618 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Napisano 17 luty 2015 - 23:57

Bartek, pod plesniowe sery posaje sie raczej wina slodkie. Ale wiadomo, jak kto woli.

Z tego co pijam ostatnio - polecam monte de ravasqueira z owada. Nie zawiedziesz sie.

Wiecej popiszę przy okazji.

#6 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6256 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 18 luty 2015 - 00:04

Wybacz Wojtku (jak mniemam po nicku @wojciiech), ale zdecydowanie nie poddaję się nurtom. Ja pijam zdecydowanie wytrawne wina do pleśniaków, oliwek, polędwiczek wieprzowych, czy wytrawnego/pikantnego kurczaka.  :)

Zdecydowanie uciekam od schematów, nie tylko przy winie. 

 

Kolejna recenzja pod koniec tygodnia. 


  • wojciiech lubi to

#7 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1618 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Napisano 18 luty 2015 - 00:11

I bardzo dobrze, Bartek! Szczerze zazdroszcze mozliwosci picia win z Ameryki Pld na miejscu. Zapewne i steki były... ;-)

pozdrowienia!

#8 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7990 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 18 luty 2015 - 00:52

Ostatnio pilem marlborough sauvignon blanc, niesamowity aromat, tylko niewiem kto to produkuje... Troche tych winnic jest, w tej Nowej Zelandii...

Trzeba bedzie kupowac i testowac  :D



#9 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 18 luty 2015 - 06:22

Proponuję wstawiać fotki etykiet, to naprawdę pomaga m.in. w odnalezieniu polecanego wina na półce w markecie.


  • bartsiedlce i cristovo lubią to

#10 OFFLINE   sloniu

sloniu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 127 postów
  • LokalizacjaMuscat, Oman

Napisano 18 luty 2015 - 18:10

@Del Toro, z tych klimatów polecam Sauvignon Blanc z Matua Valley, świetne mz są też Spy Valley i Satellite z tych samych okolic.
  • Del Toro lubi to

#11 OFFLINE   AdasCzeski

AdasCzeski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1322 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Czeski

Napisano 18 luty 2015 - 18:21

Proponuję wstawiać fotki etykiet, to naprawdę pomaga m.in. w odnalezieniu polecanego wina na półce w markecie.

 

Słuszne to bez dwóch zdań. 

 

Ja i żona często to: 

 

ale albo cabernet, albo merlot... 

 

o walorach się nie wypowiadam, za słaby mam język :). Smaczne. Cena w okolicy 30 zł za butelkę. 

 

Załączony plik  CD.jpg   18,37 KB   14 Ilość pobrań


Użytkownik AdasCzeski edytował ten post 18 luty 2015 - 18:22


#12 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 18 luty 2015 - 18:35

jako iż firma nasza działa głównie na terenie Francji i często się kursuje Polska-Francja i odwrotnie z każdym kolejnym powrotem się tych butelczyn zwozi trochę, od 2 do 15 euraczy za flaszkę i leżą w piwnicy......z dwieście się uzbierało, najstarsze mają po około 15 lat niestety na wiosnę 2014 miałem powódź w piwnicy i etykiety ch.. strzelił, loteria ciągle staram się coś tam wyczytać i segregować :D i jakieś półczyny wyspawać żeby nie stało jak te wynalazki do analizy, może ktoś ma fajny pomysł na składowanie winka w odpowiedniej pozycji ?


  • pepso lubi to

#13 OFFLINE   blackabyss

blackabyss

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisano 18 luty 2015 - 19:35

 ...może ktoś ma fajny pomysł na składowanie winka w odpowiedniej pozycji ?

Kazde wino nalezy skladowac tak, by lezalo pod katem, ktory umozliwi cieczy stykanie sie z korkiem. Taki uklad w zasadzie jest konieczny bo wtedy korek jest wilgotny i umozliwia wymiane gazowa. Wino  do butelek rozlewa sie okolo 1 cm od korka (gdy butelka jest jeszcze w pionie). Naturalnie miejsce przechowywania powinno byc suche i ciemne.

Swoja droga kazde wino z czasem sie psuje (choc swoj nalepszy czas osiaga po kilku-kilkunastu latach, zadko kilkudziesieciu).

Wino mozna uszlachetniac chocby poprzez sezonowanie jego w beczkach debowych (w zasadzie glownie polecane sa tylko dwie odmiany debu, nie chce mi sie szperac jakie to gatunki, ale chodzi o jakas odmiane hiszpanska i troszke gorsza amerykanska).

Takie przechpwywanei w beczkach win jest drogie, bo owe beczi uzywa sie kilka razy, po czym pory w drewnie sie zapychaja i nie nadaja sie juz. A najlepsze/najdrozsze wina sezonuje sie w kilku beczkach. W pomieszczeniach czesto dorzuca sie rozne specyfiki, kwiaty, orzechy i cuda na kiju, w ten sposob osiaga sie bardzo bogaty bukiet.

Dzis wina czesto sezonuje sie w kadziach, a kontakt wina z drewnem debu sprowadza sie do wsypaniu trocin lub wiorow debowych - od takie nowoczesne uszlachetnianie ;)

 

Wplyw na wdluzony czas przechowywania ma oczywiscie stezenie alkoholu. W winach szacuje sie, ze jest to  max 17-17,5%  w praktyce dla amatorow takie stezenie alkoholu jest oczywiscie niemozliwe, gdyz najlepsze-najszlachetniejsze drozdze dostepne obumieraja przy stezeniu kilkunastu % . Oczywiscie stezenie cukru tez ma ogromny wplyw na trwalosc wina, im wyzsze tym wino dluzej jest zakonserwowane.

 

Od kilku lat co roku staram sie zrobic na wlasny uzytek wino z wlasnych winogron (mam kilkanascie krzaczkow odmian winnych specjalnie na wino).  Jestem amatorem, ale staram sie robic wina tak jak w ksiazce, a nie tak jak moja babcia robila ;/

Lubie kazdy rodzaj alkoholu, ale dobre wino jest ponad kazdym alkoholem. W uszlachetnianiu wina nastepuje szereg reakcji chemicznych, ktore zmieniaja ciezsze alkohole na lzejsze i bardziej szlachetne. Po dobrym winie czy tez koniaku, brandy, czy po prostu potocznie naszym polskim bimerku (za bimberek uwazam tylko przepedzone dobre wino) czlowiek nie ma zadnego kaca, przeciwnie wrecz czuje sie duzo zdrowszy, bardziej witalny, zmysly wyostrzone itd. Polecam ;)

Picie siurkow za kilka euro nie daje zadnego wyobrazenia czym jest wino B)


Użytkownik blackabyss edytował ten post 18 luty 2015 - 19:35

  • cristovo lubi to

#14 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 18 luty 2015 - 19:53

Może się nie znam ale za 10 eurasow to już nie taki szczoch, Żaby i tak piją najwięcej świeżynek po kilka E i tego w sklepach jest tam najwięcej, czerwonego wina nie pije wcale, ale różowe i białe smakuje mi tam każde :D u nas żadne.

#15 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 18 luty 2015 - 19:56

blackabyss, jakie masz odmiany? Kiedyś przymierzałem się do Aurory , Traminera i Wisznowyj Rannyj ale zabrakło mi czasu.



#16 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 18 luty 2015 - 20:07

Moje ulubione wino codzienne, to Isla Negra Cabernet Sauvignon Merlot.
Fajnie zrównoważona mieszanka szczepów, pasuje do wielu potraw. Bez cudów i obietnic na wyrost sprawdza się doskonale przy wielu okazjach. Dobrze sprawdza się po rybach w miłym gronie ;-)

Do kupienia w większości marketów w cenie ok. 20 zł.

 

A wygląda tak :

Załączone pliki


  • AdasCzeski lubi to

#17 OFFLINE   Zwierzu

Zwierzu

    Nie wiem, nie znam się zarobiony jestem !

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1138 postów

Napisano 18 luty 2015 - 20:30

O ile piwo pijam bo lubię, whisky mi smakuje, vodke dla towarzystwa a retyfika kiedyś dla szpanu, to ja wina niestety nie ogarniam <_<.
Wino dla mnie głównie istnieje do czerwonego mięsa i Egri Bikaver się nazywa.
O ile próbowałem różnych rzekomo wykwintnych win, tych tańszych i droższych to doprawdy nie wiem, czym towarzystwo się zachwycało - chyba ceną :unsure:.
No co ja będę ukrywał, być może nie jestem w stanie zachwycić się wykwintnym bukietem Le ... coś tam, Bozia dała mi gardziel do innych trunków i jakoś robić och i ach nad winem nie potrafię -_-.

 

Kto wie, może kwestia degustacji w towarzystwie ludzi którzy są w stanie naprowadzić na winne niuanse mogłaby dużo wyjaśnić .

Może panowie polecą jakąś markę którą warto dłużej badać, aby w końcu uchwycić ten bukiet.


Użytkownik Zwierzu edytował ten post 18 luty 2015 - 22:19

  • robert67 i godski lubią to

#18 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7990 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 18 luty 2015 - 23:00

@Del Toro, z tych klimatów polecam Sauvignon Blanc z Matua Valley, świetne mz są też Spy Valley i Satellite z tych samych okolic.

 

Dzieki, nie omieszkam przetestowac :)



#19 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15593 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 luty 2015 - 00:29

O ile piwo pijam bo lubię, whisky mi smakuje, vodke dla towarzystwa a retyfika kiedyś dla szpanu, to ja wina niestety nie ogarniam <_<.
Wino dla mnie głównie istnieje do czerwonego mięsa i Egri Bikaver się nazywa.
O ile próbowałem różnych rzekomo wykwintnych win, tych tańszych i droższych to doprawdy nie wiem, czym towarzystwo się zachwycało - chyba ceną :unsure:.
No co ja będę ukrywał, być może nie jestem w stanie zachwycić się wykwintnym bukietem Le ... coś tam, Bozia dała mi gardziel do innych trunków i jakoś robić och i ach nad winem nie potrafię -_-.

 

Kto wie, może kwestia degustacji w towarzystwie ludzi którzy są w stanie naprowadzić na winne niuanse mogłaby dużo wyjaśnić .

Może panowie polecą jakąś markę którą warto dłużej badać, aby w końcu uchwycić ten bukiet.

To ja tez jestem takim Zwierzęciem  :)  ;)  :P 


  • Zwierzu lubi to

#20 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3539 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 19 luty 2015 - 09:46

jakieś półczyny wyspawać żeby nie stało jak te wynalazki do analizy, może ktoś ma fajny pomysł na składowanie winka w odpowiedniej pozycji ?

 

Zainwestuj w półki, zdecydowanie, wówczas - przechowywane w pozycji poziomej - wino utrzymuje wilgotność korka, który nie wysycha i wino nie utlenia się w konsekwencji.


  • MarcinZet lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych