Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Winko, wino, wineczko


  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#41 OFFLINE   AdasCzeski

AdasCzeski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,322 posts
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Czeski

Posted 20 February 2015 - 20:48

Bartek, 

 

z ciekawością czytałem Twoje opisy. Nie mam tego warsztatu wprawdzie, ale... smak chyba mam, w końcu w knajpie się urodziłem ( rodzice prowadzili, matka do dziś, prowadzi knajpę w okolicy Poznania, powiem tak, jak otwierali w 1982 to była jedna z dwóch prywatnych w Wielkopolsce, jest do dziś) :)

 

To Riva Leone... dla mnie, świeże, lekkie, bardzo płytko owocowe. Może przywykłem do bardzo mocnych smaków, na dziś:

 

  Attached File  1233.jpg   14.31KB   14 downloads

 

Edit: e w sumie masz rację. Opis bez porównywania. Jak kto nie umi niech nie pisze. Dość tych kłótni,.... 


Edited by AdasCzeski, 20 February 2015 - 22:40.

  • wojciiech likes this

#42 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6,260 posts
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Posted 20 February 2015 - 23:01

Oczywiście Adamie, że pijam ziemię ognistą, nawet kilka szczepów. Nie jest łatwo dostępna u mnie, ale zawsze chętnie kupuję, choć uważam, że Cabernet Sauvignon jest nie najlepsze. Trochę zbyt ciężkie, za dużo taniny, nie nadaje się do wieczornego popijania. Może do dobrego steku byłoby ok? Nie wiem.

 

A dziś? A dziś wino zupełnie mi nieznane, ba, ze szczepu zupełnie nieznanego. Nigdy nie miałem okazji spróbować Cabernet Franc. Winko nosi nazwę Juan de Juanes i pochodzi z hiszpańskiej Valencii. Otworzyłem, spróbowałem jak zwykle, byle jakie. Wydało mi się podobne do różnych Cabernet Sauvignon, więc pozwoliłem mu odetchnąć pół godzinki. Pomogło, ale jeszcze wydało mi się "niedokończone", więc wstawiłem do lodówki. Może +20 mu nie służy? Po 15 minutach kolejna próba - zdecydowanie lepiej, czuć mnóstwo owoców, jakby jerzyny, przejrzałe śliwki, a przy tym dodatek pieprzu i innych przypraw. Podjąłem kolejną próbę zmiany smaku i wstawiłem na kolejne 15 minut do lodówki. I wreszcie strzał w dziesiątkę, wino osiągnęło optymalną temperaturę. Nagle stało się aromatyczne, głębokie, z mnóstwem przypraw korzennych, a pieprz zmienił się w nutę pieprzu cayenne.

Przedziwne wino, ale spodobało mi się.  :)

 

Zgodnie z Waszymi życzeniami etykieta:

 

Attached File  juan_de_juanes.jpg   13.73KB   11 downloads


  • wojciiech likes this

#43 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,618 posts
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Posted 21 February 2015 - 00:28

http://www.marekkond...anc-marlborough

 

http://www.marekkond...non-marlborough

 

 

Piłem, wiele razy. Dam się za nie pokroić, szczególnie za Momo :wub:  A producenta Momo - Michael'a Seresin'a, twórcę zdjęć między innymi do "Harrego Angela" ,miałem nawet okazję poznać przy okazji Camerimage w Bydgoszczy. Za takie historie uwielbiam wino.  

 

A co do smaku, co mogę powiedzieć. Marlborough w pełnej krasie. W Ketu Bay'u znajdziecie więcej owocu, w Momo wytrawności.

 

Kiedyś myślałem, że może jeszcze bardziej pokocham SB z Doliny Loary i Sancerre. Nie wyszło, dalej SB z Nowej Zelandii jest moim ukochanym winem. 

Nie piłem jeszcze Pouilly-Fume, może ono przebije Marlborough?


Edited by wojciiech, 21 February 2015 - 00:29.


#44 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6,260 posts
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Posted 21 February 2015 - 21:54

I znów niespodzianka. Koleżanka małżonka (mój sommelier) nabyła nieznane mi winko. Zwie się Dona Ermelinda i pochodzi z winnicy Casa Ermelinda Freitas w Portugalii. Przedziwna to mieszanina szczepów: Castaleo z dodatkiem Cabernet Sauvignon i Toriga Nacional. Winko wyjątkowo lekkie, ze słabym aromatem, ale bardzo przyjemne w smaku. Intensywnie owocowe, rześkie, mało tanin, nadaje się do picia bez dodatków. Dodatek Cabernet Sauvignon wymusił dość długą dekantację, od razu nabrało wyrazu i zgubiło kwaskowatość. Z kolei schłodzenie o 3-4 stopnie poniżej temperatury pokojowej wydobyło nową jakość z niego. Generalnie polecam osobom wchodzącym w świat wina i każdemu, kto chce po prostu napić się winka wieczorem. 

 

dona-ermelinda-palmela-doc-2004.png

 

Etykieta jest z 2004-go, a ja piję z 2012-go, ale jest to dokładnie to samo winko.


  • Dagon likes this

#45 OFFLINE   Marcin Rafalski

Marcin Rafalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 749 posts
  • LokalizacjaPoznań

Posted 21 February 2015 - 23:17

Gdzie kupione ? Cena ?
U.

#46 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3,547 posts
  • LokalizacjaP L

Posted 21 February 2015 - 23:36

Zapewne w Piotrze i Pawle, oni dystrybuują to wino.

#47 OFFLINE   PAMPUCH71

PAMPUCH71

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 322 posts
  • LokalizacjaBIAŁYSTOK
  • Imię:Adam

Posted 22 February 2015 - 08:54

Proponuje przy każdym polecanym winie podawać miejsce nabycia i cenę, podobnie ja, ja uczyniłem wyżej.

 

 

Proszę bardzo,carrefour ,cena 9,99zł.

dolna półka,trzeba się mocno schylić żeby je wygrzebać.

 

Przed świętami zakupiłem 26 buteleczek z myślą,że będą sobie leżakowały aż do Wielkanocy

niestety już w szafie od tygodnia tylko echo :)

ostatnio  w poszukiwaniu tego specyfiku na sklepowej wystawce nogą  przesuwałem  butle (czasami ktoś lubi chować je za innymi winkami )

i niestety również pusto...

 

blia! 



#48 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,724 posts
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Posted 22 February 2015 - 09:20

Gdzie kupione ? Cena ?
U.

"Owad" 14,99. Od 19.02 mają wysyp portugalski.



#49 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6,260 posts
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Posted 22 February 2015 - 20:51

Wybaczcie, nie przywiązywałem do tego wagi, już poprawiam się. Juan de Juanes zakupiony w Biedronce za 19,99 a Dona Ermelinda za 17,99 w tejże stonce.  ;)



#50 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,724 posts
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Posted 22 February 2015 - 21:21

Poszedłem dzisiaj do Rossmana ale że przechodziłem koło Biedronki uzupełniłem zapasy "Grey Rock" , warto przed latem zrobić zapasy tego wina ale jak wróciłem z dwoma flaszkami to obliczyłem że umiarkowanie spożywając do weekendu majowego potrzebuję 12-15 butelek a później na sezon letni jakieś 40 :rolleyes: . Chyba trzeba będzie do sklepu autem podjechać.



#51 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 posts
  • LokalizacjaSelestat(F)

Posted 22 February 2015 - 21:39



Poszedłem dzisiaj do Rossmana ale że przechodziłem koło Biedronki uzupełniłem zapasy "Grey Rock" , warto przed latem zrobić zapasy tego wina ale jak wróciłem z dwoma flaszkami to obliczyłem że umiarkowanie spożywając do weekendu majowego potrzebuję 12-15 butelek a później na sezon letni jakieś 40 :rolleyes: . Chyba trzeba będzie do sklepu autem podjechać.

 

I dlatego istnieje alternatywa ;) .

Przy okazji, cubi zaopatrzone są w zawory zabezpieczające wino przed oksydacją.



#52 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6,260 posts
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Posted 22 February 2015 - 22:55

A dziś mój sommelier zaskoczył mnie wyjątkową tanizną z Biedronki. Portugalska mieszanina z regionu Douro o nazwie Muros de Vinha. Cena powala - 12,99. O dziwo całkiem pitny sikacz, trochę owoców, taniny prawie zero, nie trzeba schładzać, ot takie cuś na wieczorek. Wszystkim nudzącym się przed telewizorkiem lub monitorkiem, polecam. Winko składa się tylko z lokalnych szczepów, mało znanych poza regionem, mianowicie Tinta Roriz, Touriga Franca i Tinta Barroca. Nigdy nie piłem żadnego z nich, ale połączenie nawet udane. Trudno coś poważnego napisać o tym winie. 

 

279105.jpg

 

 

Wybaczcie fotę, ale to najlepsza, jaką znalazłem.



#53 OFFLINE   AdasCzeski

AdasCzeski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,322 posts
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Czeski

Posted 24 February 2015 - 19:01

Mój sommelier :) przyniósł dziś to: 

 

Attached File  Benvenuto_de_la_Serna_-_Malbec-Merlot.jpg   14.31KB   8 downloads

 

Tyle, że 2010 i na dostępnych u nas na etykiecie są dwa kamienie. :) Malbec 60%, Merlot 40%. 

 

Ponownie, ciężkie... powiedziałbym wino zimowe, tłuste wręcz :), bardzo mocne. Dobre pewnie do pasztetu z dużą ilością jelenia lub dziczyzny ogólnie.   

 

Kupione w Almie, cena koło 40 zł. 


  • bartsiedlce likes this

#54 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6,260 posts
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Posted 27 February 2015 - 00:03

Dziś w moje łapki trafiło nieco dziwne winko. Selekcjonowane z regionu Alentejo w Portugalii. Mieszanina regionalnych szczepów - Alicante Bouschet, Aragonez, Trincadeira. Połączenie dość wyjątkowe, nieco taniny, brak wytrawnej nuty, za to masa owocowego aromatu, jakbym jadł dżem z jeżyn i aronii. Naprawdę ciekawe, polecam do niczego, czyli popijania bez dodatków wieczorową porą. Może jakieś słone orzeszki, albo ostry serek pleśniowy? Generalnie polecam.  :D Cena też zacna, w Biedronce 19,99.

 

Imagem_Adega_de_Borba_Tinto_Download.png



#55 OFFLINE   AdasCzeski

AdasCzeski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,322 posts
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Czeski

Posted 27 February 2015 - 17:44

Tak... wszak do lata jeszcze daleko, ale wiosna zbliża się wielkimi krokami proponuję... vinho verde. W wolnym tłumaczeniu zielone wino. 

 

W zeszłym roku latem Biedronka miała w swojej ofercie to: 

 

Attached File  Anjos-de-Portigal-Vino-Verde-330x550.jpg   23.94KB   7 downloads

 

Dziś ma podobne. Szczep Loureiro. Etykiety nie znalazłem w necie, ale bardzo podobna do ww. Kwiatki, roślinki, świeżość. 

 

Wino jest super delikatne. Chardonnay przy tym jest mocarzem. Lekkie wręcz zwiewne, mało alkoholowe, idealne na "przekąskę". Lekko gazowane. Latem z plasterkiem pomarańczy i lodem niezastąpione w każdym pikniku...

 

Cena około 12 zł.  



#56 OFFLINE   anpart

anpart

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 2,077 posts

Posted 27 February 2015 - 19:13

Przejeżdżałem dzisiaj przez miejscowość Jeruzal i w sklepie przy słynnej ławeczce zakupiłem taki rarytas.

Próbować nie mam zamiaru, także walorów smakowych nie opiszę, pójdzie na półkę jako ciekawostka ( tzw. gablotowa )

Attached Files


Edited by anpart, 27 February 2015 - 19:18.


#57 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6,260 posts
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Posted 27 February 2015 - 21:10

Andrzeju, Mamrot jest sprzedawany w Jeruzalu od początku produkcji serialu Ranczo, tamże kręconego. Każdy sezon serialu owocuje nową odsłoną Mamrota.  :P



#58 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6,260 posts
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Posted 27 February 2015 - 22:33

I kolejny dzień tygodnia portugalskiego. Dziś piję śmieszne winko z Casa Ferreirinha, zwie się Esteva Douro, region w nazwie. Jest to coupage z czterech, regionalnych szczepów: Touriga Franca, Touriga Nacional, Tinta Roriz i Tinta Barroca. Zakupione w Biedronce za 19,99. Co napisać o jego smaku? Trochę, jakbym pił owocowe winko teściowej. Mało taniny, lekko wytrawne, mnóstwo owoców, przypomina mi w smaku wiśnię, czerwone porzeczki, może odrobinę pierwszych czereśni, śladowa nuta cedru. Ogólnie bardzo fajne, delikatne, mięciutkie, nie potrzebuje asysty czerwonego mięsa, chyba pasowałoby do niedzielnego obiadku z rosołem i pieczonym kurczakiem, albo do spaghetti alla carbonara. Do kaczki zbyt delikatne, stek ucierpiałby. 

 

1375822547_27768_375x500.jpg

 

Fota z winkiem z 2011, ja piję z 2013-go. Etykieta mówi, że nadaje się do starzenia na okres 3-5 lat. Podsumowując, polecam niezbyt wymagającym smakoszom win. 


Edited by bartsiedlce, 27 February 2015 - 22:39.


#59 OFFLINE   Marcin Rafalski

Marcin Rafalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 749 posts
  • LokalizacjaPoznań

Posted 27 February 2015 - 23:59

Parę razy eksperymentowałem z winami z Biedronki, wiem, że niezłe i to bez rujnowania portwela, z rzadka, ale sie trafiają.  Ja jednak zawsze, delikatnie mówiąc byłem niezbyt usatysfakcjonowany.  :(  Pono Lidl w kwestii "do trzech dych" jest znacząco lepszy, ale mi akurat nie po drodze

U.

P.S.: Widaział gdzieś, ktoś Santa Rita Reserva Carmenere, Chile oczywiście, nie podaje rocznika, ma raczej niewielki potencjał starzenia 4-5 lat;  2008 był wyborny. 



#60 OFFLINE   pawelG

pawelG

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 226 posts

Posted 28 February 2015 - 00:28

Moje ulubione wino codzienne, to Isla Negra Cabernet Sauvignon Merlot.
Fajnie zrównoważona mieszanka szczepów, pasuje do wielu potraw. Bez cudów i obietnic na wyrost sprawdza się doskonale przy wielu okazjach. Dobrze sprawdza się po rybach w miłym gronie ;-)

Do kupienia w większości marketów w cenie ok. 20 zł.

 

A wygląda tak :

W tej cenie jeszcze nie znalazłem konkurencji,jak dla mnie to pewniak .Isla negra rewelacyjne wino polecam.

 

 

 

 

 

wino-moldawska-dolina-cabernet-sauv-cz-pPolecam też Mołdawska Doline do kupienia chyba w każdym markecie .


Edited by pawelG, 28 February 2015 - 00:33.