Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Nasze muchy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6182 odpowiedzi w tym temacie

#1981 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4369 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 05 wrzesień 2016 - 18:17

Arek wiaz te spenciki ceglaste bo zostaly mi tylko 4 szt. a 17 wrzesnia przybywam na San hehe

 

-----------

17 września o spentach będziesz mógł już zapomnieć. Dzisiaj właśnie pokazała mi się (na oknie  :lol: ) jasna oliwka która będzie rządziła cały m-c aż napłynie i zastąpi ją ciemna oliwka. Foty nie miałem czasu strzelić ale może jeszcze mnie odwiedzi i Wam podrzucę na temat. 

Niżej za to macie muszki (truposzczaki wyjęta z mojego zgwałconego pudełka) które ją imitują. 

 

Dla Michała rzuciłem też parę trupków na Alu i w wodę aby nie tylko on miał receptę na sukces. Najskuteczniejsze są te które ... "nie mają skrzydeł" czyli CDC.   ;)

 

Są też fotki "jasnej oliwki" która już będzie rządzić przez cały m-c. Oczywiście są to też niedobitki pudełkowe.

Każda może być skuteczna. Sucha, nimfetka (pedałek), emerger. Sucha ze skrzydełkami jak na fotce i położonymi (jak chruścik). Wielkości #16-18. Czasami nawet i dobrze wypasiona sucha #14 będzie OK.

 

Dzisiaj lało cały dzień a wędkarzy ni hu, hu. Najlepszy okres aby połowić na suchą jętkę (wyloty podczas deszczyku gwarantowane) a San od 1 września zrobił się "no kill"-owy i ... presji brak. 

Po co więc 40 wyjść jak wystarczy zrobić "No kill" na pewnych odcinkach i będzie spokój. I ja bym bez stresu poszedł sobie na potoczki nie myśląc że zabraknie mi "biletów" na grudniowo-styczniowe głowacice.  :mellow:  :(

 

Do imadełek więc i nad wodę bo to najlepszy okres w roku jaki może być (jeżeli chodzi o jej stan, kolor, stabilność) a i ryby nie wkurw****.  ;)  :P

 

OTWORZYŁEM 100 STRONĘ CZYŻBYM COŚ MIAŁ STAWIAĆ?!?!?!?!!!!!!  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Załączone pliki


Użytkownik trout master edytował ten post 05 wrzesień 2016 - 18:18

  • Maciek Rożniata, Pisarz.......ewski Piotr, MichałZ i 2 innych osób lubią to

#1982 OFFLINE   marckus

marckus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 193 postów
  • LokalizacjaŻagań
  • Imię:Marcin

Napisano 05 wrzesień 2016 - 19:22

OTWORZYŁEM 100 STRONĘ CZYŻBYM COŚ MIAŁ STAWIAĆ?!?!?!?!!!!!!  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

 

Nie będziemy namawiać :D 



#1983 OFFLINE   Pisarz.......ewski Piotr

Pisarz.......ewski Piotr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2662 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 05 wrzesień 2016 - 19:35

Przez cały dzień padało :(  , to dobry czas żeby mokre ukręcić :D ,

Załączone pliki


  • marckus lubi to

#1984 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 615 postów

Napisano 05 wrzesień 2016 - 20:01

Piotr, muszki coraz lepsze. Na pewno do łowienia. Jak byś miał ochotę popracować nad wyglądem, to tylko trochę proporcje można by poprawić. Taki cienki tułów przy tym haczyku można zakończyć razem z prostym odcinkiem trzonka, a jeżynka trochę krótsza i zdecydowanie skromniejsza może być ;)


  • Pisarz.......ewski Piotr lubi to

#1985 OFFLINE   MichałZ

MichałZ

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 651 postów

Napisano 05 wrzesień 2016 - 20:25

Michał, zawsze podziwiałem Twoje muchy, wiadomo - wykonanie, proporcje, staranność, no po prostu mucha nie siada ;)

To co mi się w Twoich produkcjach szczególnie podoba to wyczucie koloru, zdradzające dużą kulturę plastyczną,

nawet jaskrawe akcenty "siedzą" jak u dobrego malarza.

 

Dzięki za ten ogrom miłych słów. Staram się "nie kucać" na robocie ;-)



#1986 OFFLINE   MichałZ

MichałZ

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 651 postów

Napisano 05 wrzesień 2016 - 20:40


 

 

 

 

Dla Michała rzuciłem też parę trupków na Alu i w wodę aby nie tylko on miał receptę na sukces. Najskuteczniejsze są te które ... "nie mają skrzydeł" czyli CDC.   ;)

 

 

 

Rzadko łowię na trupy, ale jeśli już mi się przytrafi to mam kilka muszek ze skrzydłami z syntetycznego materiału o nazwie Aero Dry Wing od TMC. Bardzo fajnie to pływa i przyzwoicie prezentuje.


 



#1987 OFFLINE   marckus

marckus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 193 postów
  • LokalizacjaŻagań
  • Imię:Marcin

Napisano 07 wrzesień 2016 - 18:55

Dzisiejsza rozmiarowo nr #14, chciałbym Was dopytać czy  jest w miarę i czy idę w dobrym kierunku  :ph34r:

 

ef15ec01b44c9eb8gen.jpg


  • Pisarz.......ewski Piotr lubi to

#1988 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 07 wrzesień 2016 - 20:39

W dobrym kierunku, w dobrym :). Co prawda fotka niewiele przedstawia (bliżej obiektyw przysuń). 

Tułów dość równy, jeżynka dobra jedynie mogłaby być nieco krótsza (ja robię długość jeżynki do żądła haka, 2 owijki przed i 2 owijki za skrzydełkami). Skrzydełka z kaczki - minimalnie szersze powinny być i nieco krótsze. To nie jest prosty materiał, trochę czasu należy mu poświęcić :)

 

Do łowienia jak najbardziej ;)


  • marckus lubi to

#1989 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 615 postów

Napisano 07 wrzesień 2016 - 20:50

Marcin, po pierwsze mało widać bo mało muchy jest na zdjęciu. :)  Dominuje tło.

Zawsze w takiej sytuacji trudno coś powiedzieć. Każdy jest trochę wrażliwy na punkcie swoich wytworów :) . Wydaje się, że trochę za wcześnie zabrałeś się za muszkę ze skrzydełkami. Na ryby z nią to jak najbardziej, ale wizualnie można to i owo zmienić. Spróbuj zawiązać kilka muszek bez skrzydełek z samą jeżynką. Akurat suchą jeżynkę wiąże się dosyć prosto.  Jak zacznie Ci wychodzić ładna foremna jeżynka, to wtedy można się brać za skrzydełka. Piórko na jeżynkę trzeba zaczesać, przymierzyć do haczyka. Przywiązać za stosinkę i nawijać "kantem" zwój koło zwoju.

 

Edit: napisaliśmy z Kacprem chyba równocześnie :-)


Użytkownik Pluszszcz edytował ten post 07 wrzesień 2016 - 20:52

  • Pisarz.......ewski Piotr, Kacper.K i marckus lubią to

#1990 OFFLINE   marckus

marckus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 193 postów
  • LokalizacjaŻagań
  • Imię:Marcin

Napisano 07 wrzesień 2016 - 21:00

Dzięki Panowie za rady, jutro powalczę raz jeszcze oraz postaram się wrzucić porządne zdjęcia. Łatwe te muszki ze skrzydełkami to nie są, ale nikt nie mówił, że będzie łatwo. Jak człowiek nie spróbuje to się nie nauczy.



#1991 OFFLINE   Pisarz.......ewski Piotr

Pisarz.......ewski Piotr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2662 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 10 wrzesień 2016 - 13:10

Piotr, muszki coraz lepsze. Na pewno do łowienia. Jak byś miał ochotę popracować nad wyglądem, to tylko trochę proporcje można by poprawić. Taki cienki tułów przy tym haczyku można zakończyć razem z prostym odcinkiem trzonka, a jeżynka trochę krótsza i zdecydowanie skromniejsza może być ;)

Dziękuję za rady :) . Mam nadzieję że ta muszka już lepsza.

Załączone pliki


  • Kacper.K i marckus lubią to

#1992 OFFLINE   marckus

marckus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 193 postów
  • LokalizacjaŻagań
  • Imię:Marcin

Napisano 10 wrzesień 2016 - 15:22

Muszki na #14

 

a7fb08e6aa4fb9bemed.jpg

 
6e7ed197726ff81emed.jpg
 
80a4410001a9d963med.jpg

  • Pisarz.......ewski Piotr i zelo lubią to

#1993 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 10 wrzesień 2016 - 15:35

Marcin, robiąc zdjęcia Twój aparat łapie ostrość na imadle, a nie na muszce. Zrób kilkanaście zdjęć, z bliższej i dalszej odległości - wybierzesz sobie z nich najlepsze. Teraz niewiele detali widać, jedynie zarys muchy. Wygląda to dobrze, tylko bardziej przyłóż się do zdjęć :). Sam jestem laikiem jeśli chodzi o robienie zdjęć, nie mam do tego ręki ;). Muszę się udać na lekcje fotografowania do @Kwaq, sprzęt już mam :).  


  • marckus lubi to

#1994 OFFLINE   marckus

marckus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 193 postów
  • LokalizacjaŻagań
  • Imię:Marcin

Napisano 10 wrzesień 2016 - 15:42

Kacper, fotograf kiepski ze mnie a mój szajsung z bliska robi tragedie  :wacko: Coś będę musiał pomyśleć o jakimś aparacie i statywie, żeby mi się ręce nie telepały :D Kacper jaki masz sprzęt do zdjęć?



#1995 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 10 wrzesień 2016 - 15:58

Sprzęt kupiłem niedawno, jeszcze nim much nie cykałem. Pentax K-7 z obiektywem 18-55. Chcę jeszcze dokupić filtr makro do małych much. Z tym, że tak jak wspominałem - na razie walczę z lustrem, pstrykam na różnych ustawieniach przesłony i potem studiuję na kompie różnice. Jeszcze kilka wagonów chleba muszę zjeść żeby się wypowiadać o fotografii (nie wspominając o fotografice, bo w tym to w ogóle zero). 

Muchy do tej pory robiłem telefonem - Galaxy S3, próbowałem też robić Huawei'em P8lite ale ma znacznie gorsze kolory niż ten mój leciwy Samsung. Najważniejsze jest światło, ja robię na dworze i najlepszy jest moment jak słońce jest za chmurami i świeci od tyłu. Staraj się aby tło było jednolite, im więcej przedmiotów za muchą tym trudniej będzie złapać ostrość. 


  • marckus lubi to

#1996 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4369 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 10 wrzesień 2016 - 18:40

Patrząc na te muchy od razu wiedziałem że nie beda one pływać. Materiał na Body to jakiś quill, cutgut, czy promień pióra?
Jeżynka (czy pakunek) zrobiona troche jak w nimfie i z sierści sarny (chyba) a to nie pływa jak namoknie. Same skrzydełka też nie są w stanie utrzymać takiej muchy. Chyba że to ten typ muchy czyli emerger Fly. :)

Przy haku #14 i suchej muszce, skrzydełka powinny być też na pewno wieksze.

#1997 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 615 postów

Napisano 10 wrzesień 2016 - 20:51

Dziękuję za rady :) . Mam nadzieję że ta muszka już lepsza.

Piotr, zdecydowanie lepsza. Starannie nawinięty tulów i proporcjonalna jeżynka wszystko zmieniły. Pewnie sam zauważyłeś, że w tych proporcjach muszka wygląda lepiej :) Tak nawinięty tułów fajnie imituje odwłok owada, przypomina trochę tułów nawinięty pawim Quillem. W przypadku  mokrych muszek gdzie  przewijką jest lameta powinno być pięć albo trzy nawoje (kiedy muszka jest mała) tego materiału. Jeśli chodzi o jeżynkę, to można by się tylko postarać, żeby wyglądała trochę bardziej opływowo. Z jeżynką w mokrych muchach niestety nie jest już tak prosto jak w suchych  :) i nie zawsze chce wyjść tak jak by się chciało. Szczególnie w przypadku kury. Ja najczęściej przywiązuję koniec piórka (nie stosinkę) i nawijam "kantem" poprawiając trochę ułożenie promieni igłą.

 Dobrzy ludzie na ff poradzili mi kiedyś żeby robić fotki kiedy mucha jest ułożona w poziomie albo trochę miała podniesiony przodek, wtedy lepiej się prezentuje. No i haczyk powinien być raczej bardziej widoczny. ;)


  • Pisarz.......ewski Piotr lubi to

#1998 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 615 postów

Napisano 10 wrzesień 2016 - 21:01

Kacper, fotograf kiepski ze mnie a mój szajsung z bliska robi tragedie  :wacko: Coś będę musiał pomyśleć o jakimś aparacie i statywie, żeby mi się ręce nie telepały :D Kacper jaki masz sprzęt do zdjęć?

Marcin, podstawa to dobre rozproszone (zmiękczone światło). Takie małe studio oświetleniowe można zrobić prowizorycznym sposobem z butli po jakimś płynie. Takiej np. po płynie do spryskiwczy (dużej) . Odcinasz część z korkiem i dno. Kładziesz na jednym boku. Z tyłu dajesz jakieś tło, z przodu fotografujesz. Muszkę na jakiejś podstawce do środka. Oświetlasz lampą albo (lepiej dwiema) i możesz robić zdjęcia :)


  • marckus lubi to

#1999 OFFLINE   Pisarz.......ewski Piotr

Pisarz.......ewski Piotr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2662 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 10 wrzesień 2016 - 21:26

Piotr, zdecydowanie lepsza. Starannie nawinięty tulów i proporcjonalna jeżynka wszystko zmieniły. Pewnie sam zauważyłeś, że w tych proporcjach muszka wygląda lepiej :) Tak nawinięty tułów fajnie imituje odwłok owada, przypomina trochę tułów nawinięty pawim Quillem. W przypadku  mokrych muszek gdzie  przewijką jest lameta powinno być pięć albo trzy nawoje (kiedy muszka jest mała) tego materiału. Jeśli chodzi o jeżynkę, to można by się tylko postarać, żeby wyglądała trochę bardziej opływowo. Z jeżynką w mokrych muchach niestety nie jest już tak prosto jak w suchych  :) i nie zawsze chce wyjść tak jak by się chciało. Szczególnie w przypadku kury. Ja najczęściej przywiązuję koniec piórka (nie stosinkę) i nawijam "kantem" poprawiając trochę ułożenie promieni igłą.

 Dobrzy ludzie na ff poradzili mi kiedyś żeby robić fotki kiedy mucha jest ułożona w poziomie albo trochę miała podniesiony przodek, wtedy lepiej się prezentuje. No i haczyk powinien być raczej bardziej widoczny. ;)

Tak na szybko.

Zastosowałem się do Twoich rad :) , za które jestem naprawdę bardzo wdzięczny :) .

Załączone pliki



#2000 OFFLINE   marckus

marckus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 193 postów
  • LokalizacjaŻagań
  • Imię:Marcin

Napisano 10 wrzesień 2016 - 21:38

Chyba że to ten typ muchy czyli emerger Fly. :)

Ten typ muchy emerger :)

 

 

Materiał na Body to jakiś quill, cutgut, czy promień pióra?
 

 

Materiał użyty na body to quill.

 

Marcin, podstawa to dobre rozproszone (zmiękczone światło). Takie małe studio oświetleniowe można zrobić prowizorycznym sposobem z butli po jakimś płynie. Takiej np. po płynie do spryskiwczy (dużej) . Odcinasz część z korkiem i dno. Kładziesz na jednym boku. Z tyłu dajesz jakieś tło, z przodu fotografujesz. Muszkę na jakiejś podstawce do środka. Oświetlasz lampą albo (lepiej dwiema) i możesz robić zdjęcia :)

 

Irku dzięki za rady, może spróbuje z takim rozwiązaniem, zobaczymy jak to wyjdzie. Jakiś niereformowalny jestem w robiony tych zdjęć :D


Użytkownik marckus edytował ten post 10 wrzesień 2016 - 21:41

  • Pluszszcz lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych