Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Głowacica na muchę - sprzęt, zachowanie i prowadzenie.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
355 odpowiedzi w tym temacie

#261 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 27 wrzesień 2017 - 17:34

W Przemyślu i powyżej były regularnie "potwory".

#262 OFFLINE   Hansolo

Hansolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Radosław

Napisano 27 wrzesień 2017 - 18:17

W ubiegłym roku widziałem jedną w okolicy Leska. Holowałem niewielkiego lipienia i podpłynęła za nim ale nie za szybko, dopiero jak była 3-4 metry ode mnie to zawróciła jak torpeda. W pierwszej chwili jak to chłop znad pomorskiej rzeki mówię do brata troć/ łosoś, dopiero po chwili przyszło oświecenie że to głowa. Miała tak na Bolka oko i w wodzie 70-80 cm, a wyszła z takiego fajnego szmaragdowego głęboczka ;)



#263 OFFLINE   Jerzy Kowalski

Jerzy Kowalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisano 27 wrzesień 2017 - 20:04

Może dla głowacica wystarczą takie regulacje jak na Słowacji albo w Słowenii ... w końcu kraje podobnie zorganizowane i z podobnym dziedzictwem ... Łatwo znaleźć jak wyglada tam czas trwania sezonu, system wydawania zezwoleń, zakres uprawnień, sposób wykonywania połowu ...

Nie w pełni zorientowanym chciałbym wspomnieć, że jak zaczynałem łowić pstrągi to limit był ... siedem ... Pięć to już było ograniczenie ... Ale łowiących pstrągi można było na palcach policzyć, a wód było duuuużo więcej, średnie roczne przepływy o wiele bardziej korzystne, warunki życia i rozrodu ryb o wiele lepsze ...

Dziś w miarę dobrze funkcjonują tylko takie łowiska, w których głównym czynnikiem korzystnym jest dostosowanie połowów, liczby łowiących, "wysiłków połowowych", do możliwości środowiska ... takie sztuczne odtworzenie tego, co ...dziesiąt lat temu było naturalne ... ;-)

Pozdrawiam serdecznie

Jerzy Kowalski
  • Sławek Oppeln Bronikowski, Paweł nizinny, Fatso i 2 innych osób lubią to

#264 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 28 wrzesień 2017 - 07:09

Może dla głowacica wystarczą takie regulacje jak na Słowacji albo w Słowenii ... w końcu kraje podobnie zorganizowane i z podobnym dziedzictwem ... Łatwo znaleźć jak wyglada tam czas trwania sezonu, system wydawania zezwoleń, zakres uprawnień, sposób wykonywania połowu ...

 

 

Nie wystarczą. Osobiście jestem zdania, że regulacje zmierzające do ograniczenia/lepszego kontrolowania legalnej presji sprawią, że odpływ głowatkowego mięsa tylko zmieni kierunek.  Należałoby zacząć od prawa karnego - gdy zapewnimy prawnie skuteczną ochronę majątku jakim są ryby w rzekach, jak polski złodziej ryb będzie ryzykował tym, czym ryzykuje na Słowacji czy Austrii (o Słowenii się nie wypowiadam) to dopiero wtedy można przejść do regulacji presji wędkarskiej.   

Pozdrawiam


  • venom_666, trout master i ptr lubią to

#265 OFFLINE   tombrajder

tombrajder

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 174 postów
  • LokalizacjaBielsko-Biała
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:B.

Napisano 28 wrzesień 2017 - 14:18

Hej. Kolego @mart123 mógłbyś szerzej opisać sytuację głowacicy w Słowacji. Chętnie poczytam bo w necie mało info, chyba że po słowacku. A ode mnie znacznie bliżej na Vah niż do Sromowców...

Wysłane z mojego GT-I9506 przy użyciu Tapatalka

#266 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 29 wrzesień 2017 - 07:12

Hej. Kolego @mart123 mógłbyś szerzej opisać sytuację głowacicy w Słowacji. Chętnie poczytam bo w necie mało info, chyba że po słowacku. A ode mnie znacznie bliżej na Vah niż do Sromowców...

Wysłane z mojego GT-I9506 przy użyciu Tapatalka

 

Ja pisałem o karach za kłusownictwo. Jak to wygląda na Słowacji wiem od mojego kolegi, który miał okazję spotkać się i porozmawiać z miejscowymi pasjonanatmi połowu tej ryby. Kłusownictwo tam to po prostu kradzież mienia, delikwent trafia na komisariat i jest traktowany jak pospolity złodziej. Sprawa trafia do sądu, który po udowodnieniu winy skazuje gościa na karę, albo odsiadki albo finansową. w zależnoiści od ciężaru przestępstwa. Minimum to grzywna 1000€ i nie funkcjonuje tam pojęcie "niskiej szkodliwości".  Oczywiście delikwent długo nie ma szansy na uzyskanie pozwolenia na połów w obwodzie, na którym popełnił czyn.



#267 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 29 wrzesień 2017 - 09:13

Z wielka tęsknota czekam na takie przepisy i kary jak w cywilizowanych krajach.
Po powrocie z USA czy zachodniej Europy już dawno stwierdziłem że w PL jest jeszcze wolność (czytaj "dziki zachód" i wolna amerykanka). :(
  • ptr lubi to

#268 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 29 wrzesień 2017 - 20:21

Po przeczytaniu tego wątku nachodzi mnie jedna myśl... usiąść sobie na wysokiej skale lub skarpie, siedzieć i gapić się przez polaroidy w wodę. I rzucić muchę po trzech dniach, tam gdzie trzeba.

 

Nie wiem tylko dlaczego w muchach Mart123 są dwa haki. W moich szczupakowych muchach tego nie ma, ale być może głowacica wącha streamera?


  • darek1 lubi to

#269 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 29 wrzesień 2017 - 21:41

Jeden ci wystarczy.
Chyba że będziesz łowił na "pióro" 20cm i wyżej.
  • Krzysiek Dmyszewicz lubi to

#270 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 02 październik 2017 - 08:30

Nie wiem tylko dlaczego w muchach Mart123 są dwa haki. W moich szczupakowych muchach tego nie ma, ale być może głowacica wącha streamera?

 To były jedne z pierwszych much. Z czasem, tak jak pisze troutmaster, przestałem robić tandemy jeżeli długość muchy nie przekracza ok. 20cm.


  • Krzysiek Dmyszewicz lubi to

#271 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5790 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 02 październik 2017 - 13:56

Odbiegliśmy od tematu, ale co tam. Napiszę przewrotnie, że nadzieja w tabletach, smartfonach, spodniach rurkach i  zniewieścieniu. 

Poprosił mnie sąsiad : Weź tego mojego chłopaka na ryby, niech zobaczy las, wodę, może mu się spodoba. No to dobra , jedziemy.  Od tego momentu wku...w miałem większy niż gdybym zabrał fajki a nie zabrał ognia. Przez trzy godziny płakało mi to ni- chłopak ni -dziewczyna  w wieku 14 lat, że kleszcze, komary , pokrzywy, pajęczyny, LTE nie ma zasięgu.  Dlatego te nowinki techniczne, smycz " fejs-zbuka "  są nadzieją, bo młodzież wygody szuka w wieku, gdy my uczyliśmy się łowić, albo już łowiliśmy dłuższy czas. Mam to szczęście że mój pierworodny lat 9 garnie się, pióra mi z podwórza znosi / a jakże od wrony, mewy, wróbla / , nawet na nimfkę próbuje. Już teraz nie wie  jak to w torbie z biedrony łososiowate  białko się nosi bo stary cap przykład mu daje.

Kto zabiera szlachetne ryby niech się przełamie , choć raz wymiarową wypuści , zapewniam inaczej się poczuje , tak jak nigdy dotąd. Żeby nie było morskie okonie, sandacze - uwielbiam.

Tylko że piszesz o dzieciach z miast. Te z naddunajeckich wiosek z braku innych atrakcji nadal biegają po krzaczorach, a jak tata wracał z nocki z rybą i nastawała ogólna radość, tak pewnie i ja będę w przyszłości dzieckom jeść przynosił i też może będę bohaterem we własnym domu jak na co dzień jestem gamoniem.

Co normalniejsi będą łowić muchą i walić w łeb. Przecież można, a nawet trzeba.



#272 OFFLINE   Hansolo

Hansolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Radosław

Napisano 02 październik 2017 - 14:06

No cóż może i nad Dunajec trafi elektryczność, alfabet , misjonarze. Na poważnie to podałem przykład ze swojego ogródka. Jak jest na południu Polski nie wiem, ale może jakby pleban mówił z ołtarza że kłusowanie to grzech i krosty na dupie wyrosną i bocian dzieci nie przyniesie, to choćby trochę kłusowanie zelżało. Mi kłusowanie kojarzy się z ciasnotą umysłową , gumofilcem i maksymalnie 8 klasami szkoły. Oczywiście nie mowa o kłusownictwie jeziorowym - biznesowym.


Użytkownik Hansolo edytował ten post 02 październik 2017 - 14:07

  • wujek, Zielony i tomaszek11 lubią to

#273 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 24 październik 2017 - 18:55

Ktoś coś łowi czy cisza w eterze? Chwalić się. :)

U mnie jak na razie 3:1 (główki/szczupak). Wszystko streamer. 

 

http://www.flyfishin...157129&offset=0

 

______

Załączone pliki


  • lukomat, Adrian Tałocha, Krzysiek Dmyszewicz i 10 innych osób lubią to

#274 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 25 październik 2017 - 01:07

Ladna. Najwieksza z tych trzech?
Co trzeba miec w glowie zeby ubic 120cm rybe, ktorej jest tak malo w rzekach?

#275 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 25 październik 2017 - 05:23

Ladna. Najwieksza z tych trzech?

 

Anooooo.
Pierwsza 76cm, kolejna 78cm i "świeża" 83cm. Te dwie pierwsze na pewno różne bo kropki na policzkach są inne. Ogólnie jak tak patrzę w "galerię" to wszystkie ryby są inne. Żadna się raczej nie powtarza. Te "80" z wcześniejszych lat to tez inne ryby niż ta ostatnia bo to raczej samce- ścigacze, długie a chude. Ostatnia glowatka to pewnie samica podobnie jak ta "108" z mojego profilowego. :)
_________

Załączone pliki



#276 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 25 październik 2017 - 22:12

O,to juz kawal rybska. Mam nadzieje zawitac zima na poludniu Polski i sprobowac swoich sil z glowatka.
Jak jest z walecznoscia? Do czego mozna przyrownac taka osiemdziesiatke? Szczupak, pstrag, troc/losos?

#277 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 25 październik 2017 - 22:39

Samice walczą chyba waleczniej niż samce (ścigacze).
Po zacięciu wywraca się jak pstrąg. Gdy odpuści to schodzi do dna i możesz robić na co pozwala ci sprzęt. Czasami odjeżdża na środek lub głębiej do dołka.
Największy opór stawia zaraz po zapięciu. Wariuje i kotłuje jak krokodyl. Przy siłowym holu wściekła czesto "wyskakuje" (stara się) nad wodę.

#278 OFFLINE   tomi78

tomi78

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1187 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 26 październik 2017 - 18:41

(...)

Arek czekam na kolejne fajne posty o głowatkach pozdrowionka :)


Użytkownik Kacper.K edytował ten post 26 październik 2017 - 19:25


#279 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 26 październik 2017 - 19:25

Wracamy do tematu, musiałem trochę posprzątać... 

Panowie, trzymajmy poziom :) 



#280 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 28 październik 2017 - 22:06

Witam.

No Pany ... najświeższe wiadomości w temacie moratorium na głowacicę i jej całkowty C&R.

Nowy Pan Prezes zna temat i będzie go poruszał w czasie spotkań w Okręgach.

Teraz najwięcej zależy chyba od władz Okręgów w Nowym Sączu i Krośnie.

A nuż czytają to Forum.

Jak będzie "ciśnienie oddolne" ze strony wędkarzy na Zarządy Okręgów to sprawa otwarta i do wykonania.

Pozdrawiam.

PS. ... i trzymajmy kciuki za nowego Pana Prezesa ...


  • Bastuś z Bratko, Zielony i tondromski lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych