Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jakie woblery pstrągowe polecacie ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
212 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   PocoLoco

PocoLoco

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1306 postów
  • LokalizacjaM
  • Imię:M
  • Nazwisko:K

Napisano 18 listopad 2014 - 22:32

No co chcesz od "opadu" ;) bylo milo pogadac ide lulu :P



#42 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 18 listopad 2014 - 23:16

Zgadzam sie ze sa lepsze i gorsze przynety na pstragi, bez dwoch zdan. Inaczej nic bym tu nie pisal.

Jednak ubawilem sie na serio, a po ciezkim dniu to fajna sprawa. @mtz25 Moze przejdzmy na Ty, zaden ze mnie Pan. Inaczej niz ty zrozumialem wypowiedz @Guzu, moze dlatego mnie ubawila a ciebie nie ;) Koniec OT.

Wracajac nad pstragowa rzeke... Na pewno warto przylozyc sie do wyboru woblerow. Bardzo pieknego wobka dostalem kiedys od Piotra Piskorskiego na warsztatach pstragowych, ale docenilem go duzo pozniej, niestety uszkodzil sie i przez wyrwe nabiera wody i juz nie pracuje jak dawniej. Opowiadal wtedy o prowadzniu woblerow ciekawe rzeczy. Nie opowiem i nie pokaze tego co on, ale wiem jedno, ze bardzo wazny jest nie tylko sam wobler ale jego poprawne poprowadzenie. P.P. mowil tez interesujaca rzecz, ktora wtedy mnie dziwila, ze wobler wcale nie musi caly czas regularnie pracowac. Taki drobiazg do przemyslenia.

Użytkownik ictus edytował ten post 18 listopad 2014 - 23:20


#43 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 18 listopad 2014 - 23:21

Wszystko zależy od warunków panujących na wodzie jak i jej typu.
Na płytkie górskie wody typu San bardzo łowne i poszukiwane są woblery "Tobi" (choć i w Polsce łowiły i za jej granicami).
Praca woblera i odpowiednie jego prowadzenie bardzo często przebija wszystko. :)
  • Guzu lubi to

#44 OFFLINE   mtz25

mtz25

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 274 postów
  • Imię:Mateusz

Napisano 19 listopad 2014 - 00:05

Zgadzam sie ze sa lepsze i gorsze przynety na pstragi, bez dwoch zdan. Inaczej nic bym tu nie pisal.

Jednak ubawilem sie na serio, a po ciezkim dniu to fajna sprawa. @mtz25 Moze przejdzmy na Ty, zaden ze mnie Pan. Inaczej niz ty zrozumialem wypowiedz @Guzu, moze dlatego mnie ubawila a ciebie nie ;) Koniec OT.

Wracajac nad pstragowa rzeke... Na pewno warto przylozyc sie do wyboru woblerow. Bardzo pieknego wobka dostalem kiedys od Piotra Piskorskiego na warsztatach pstragowych, ale docenilem go duzo pozniej, niestety uszkodzil sie i przez wyrwe nabiera wody i juz nie pracuje jak dawniej. Opowiadal wtedy o prowadzniu woblerow ciekawe rzeczy. Nie opowiem i nie pokaze tego co on, ale wiem jedno, ze bardzo wazny jest nie tylko sam wobler ale jego poprawne poprowadzenie. P.P. mowil tez interesujaca rzecz, ktora wtedy mnie dziwila, ze wobler wcale nie musi caly czas regularnie pracowac. Taki drobiazg do przemyslenia.

Parafrazujac powiedzenie że dobry pianista zagra na wszystkim co ma klawisze, musze sie z taką tezą zgodzić. Prowadzenie ma znaczenie. To co mowil Pan Piotr Piskorski ze nie musi regularnie pracowac wobler, ja to odkrylem kiedys na przykladzie obrotówki, ktora sciagalem z nurtem, a gdzies tam poluzowalo sie mocowanie kolowrotka i szybciutko dokrecilem nakretke ale ten moment przerwy w zwijaniu wystarczyl by praca obrotówki przygasla i wtedy strag udezyl. Podejzewam ze szedl za nia i jak tylko zobaczyl jakies uchybienie ktore pewnie odebral za slabosc (bynajmniej ja sobie tak to tlumacze) zaarakowal. Potem wielokrotnie jeszcze to obserwowalem nad woda, jak pstragi bily w przynete ktora nie pracowala czasem wogole przez jakis czas.



#45 OFFLINE   tetsu

tetsu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 88 postów

Napisano 19 listopad 2014 - 07:08

A co powiecie na Kenarty?? Dla mnie są ok a cena nie przekracza 11zł w moich sklepach, na moim ciurku są bardzo łowne. Ale posiadam też parę woblerów Kobi które też są rewelacyjne.



#46 OFFLINE   uvex

uvex

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 285 postów
  • LokalizacjaSkarżycho
  • Imię:Robert

Napisano 19 listopad 2014 - 07:56

Kiedyś Gębale, obecnie Krakuski. Ilość modeli jak i wzorów kolorystycznych w 100% pokrywają moje zapotrzebowanie. Sporadycznie Dorado. Częściej mam tak, że na danym odcinku czy też na danej rzece woblery wogóle się nie sprawdzają. Wtedy to coś umotanego w imadełku daje radę.



#47 OFFLINE   mtz25

mtz25

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 274 postów
  • Imię:Mateusz

Napisano 19 listopad 2014 - 17:34

Kiedyś Gębale, obecnie Krakuski. Ilość modeli jak i wzorów kolorystycznych w 100% pokrywają moje zapotrzebowanie. Sporadycznie Dorado. Częściej mam tak, że na danym odcinku czy też na danej rzece woblery wogóle się nie sprawdzają. Wtedy to coś umotanego w imadełku daje radę.

Albo wahadłówki, wogóle mala wahadłówka to na pstraga świetna sprawa, w szczególnych okresach bardzo skuteczna.



#48 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 20 listopad 2014 - 11:11

Huntery - szczególnie model Horn, a potem Instynct.

Bobry - ale nie wiem jak z dostępnością bo mam jeszcze stare zapasy.

Kenarty - lubię bo dobrze trzymają się nurtu.

Salmo - to wiadomo.

Rapala - minnow - łatwo mi go animować.



#49 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 20 listopad 2014 - 13:14

Załączony plik  ps 001.jpg   91,53 KB   15 Ilość pobrań

 

Praktycznie wszystko, byle w rozmiarze "takim co to pstrąg zjada", być może woblerem pstrągowym...

Na wieko wrzuciłem takie co to generalnie najwięcej pstrążyn zahaczyły, w sumie w dowolnej wodzie, bo i w Popradzie, i w Jeziorce, i w norweskiej Akerselwie, i w Brdzie, i w Rawce, i cholera jeszcze wie gdzie...

I jak widać wszystko jakieś tam "firmówki-masówki", doradko, góralki, gloog nike, krakusiak i nawet piankowy jaxonik, z którego lakier obłaził płatami (teraz "zalakierowany" superglutem z Pudzianem), a po którego parę razy do wody właziłem... Tyle, że wszystkie troszkę poprawione, a to ster zmieniony albo scyzorem "wyregulowany", a to przy kotwicach coś pomajdrowane, a to popraweczki ubarwienia flamastrami...

 


  • theslut i ictus lubią to

#50 OFFLINE   mtz25

mtz25

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 274 postów
  • Imię:Mateusz

Napisano 20 listopad 2014 - 14:19

Bardzo fajny zestaw. Wdze tez pare recznej roboty oraz tak jak mówisz poprawone. Sporo takich nie koniecznie pstrągowych wzorów, bo niby temat brzmi pstragowych ale raczej pownien brzmiec na pstrąga. Wszystkie te okreslenia pstrągowy, boleniowy, szczupakowy sa to pewne mity. Dlaczego? Bo na kazdy z nich odpowiednio prowadzony zlowisz pstrąga. Pstragowe może byc mniej lub bardziej ubarwienie, charakter pracy ktory im odpowiada ale sam wobler nigdy pstrągowy nie jest. Sam sie na tym często łapie że mówie coś jest pstrągowe, szczupakowe czy sandaczowe. Wyrażamy wszyscy swoje opinie (ja też to robie) na temat żyłek pstrągowych, wędek pstrągowych a wreszcie przynęt pstrągowych, ale co? Chcesz łowić zyłka 0,14 to łów, lubisz łowić wędką do 30g to łów jak to są dla ciebie sprzęty pstrągowe to rób jak chcesz. Dlatego mi sie podoba to zdanie - Praktycznie wszystko, byle w rozmiarze "takim co to pstrąg zjada", być może woblerem pstrągowym...


  • Wanio lubi to

#51 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4433 postów

Napisano 20 listopad 2014 - 14:31

Praktycznie wszystko, byle w rozmiarze "takim co to pstrąg zjada", być może woblerem pstrągowym...

 

 

I tu sie kolego mylisz. Duzym woblerem mozesz imitowac innego pstraga, ktory wplywa w stanowisko swojego wiekszego brata zas ten w niego uderza by odgonic bo tak mu kaze jego terytorialny instynkt. 

 

Osobiscie pstragi lowie glownie na woblery firmowe, prym wiedzie Bonito okon i sandacz w paru kolorach, Rapala ma kilka kapitalnych woblerow na te ryby jak scatter rap countdown czy team esko. Rekodzielo lubie w miare powtarzalne i dostepne wiec Sendal i Miernik maja duzo miejsca w pudelkach. 

 

Odnosnie roznych lurebuildingowych perelek: w okreslonych warunkach potrafia byc bardzo skuteczne, tej jesieni zlowilem sporo pstragow na mykajace minnowy Macka 129, kilka na cierniki Kielo. Te inne prace trzeba poznac i mi sprawdzaja sie gdy lowie ciagnac pod prad ( czyli rzadko). Kazdy wobler trzeba poznac, wiedziec gdzie i kiedy daje efekty zas do tego potrzeba ryb w rzece by zweryfikowaly. Mi jest latwo bo lowie czesto kilkanascie badz wiecej sztuk w ciagu kilku godzin a ze spin nie jest moja ulubione metoda to bawie sie i kombinuje co by mi sie nie znudzil :) 

 

 

Bujo

 

P.S. Najwiekszego swojego pstraga 72 cm zlowilem na rapale flat rap 10 cm w kolorze clown, poprzedni mniejszy o 2 cm zezarl jankesa fluo 7 cm  zas najlepsze woblery na moich wodach bijace wszystko na glowe to boniciaki w kolorze oznaczonym jako nr. 17 :) 


  • ictus lubi to

#52 OFFLINE   PocoLoco

PocoLoco

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1306 postów
  • LokalizacjaM
  • Imię:M
  • Nazwisko:K

Napisano 20 listopad 2014 - 14:42

Jan dodaj jeszcze ze te pstragi nie sa z PL KAZDA WODA MA INNA SPECYFIKE.



#53 OFFLINE   mtz25

mtz25

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 274 postów
  • Imię:Mateusz

Napisano 20 listopad 2014 - 14:43

Ale ja wcale nie powiedzialem ze nie trzeba uzywać duzych woblerów, wogóle duzych przynet. Też wychodze z załozenia ze zabawa w drobiazgi z pstragami nie ma sensu bo łowi sie najczesciej na to ryby niemiarowe, choc regula to tez nie jest. Ja jednak z zasady nie stosuje niczego ponizej 5cm.

 

Ja swojego najwiekszego pstraga 67cm złowilem na przynęte calkiem małą bo obrotówke 2, i kilka innych powyzej 60cm tez na mniejsze rzynety wiec jak widac nie ma reguły.



#54 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 20 listopad 2014 - 14:46

Zostalem juz kilkukrotnie upomniany,takze moje doswiadczenia prosze brac z przymruzeniem oka. 

Pozwole jednak sobie skomentowac w ten sposob pojawiajaca sie tu idee : 

 

Nie wiem w jakim wedkarstwie droga do powtarzalnych sukcesow z wedka wiedzie przez posiadanie jak najwiekszej rozmaitosci przynet.
Po 20 latach spiningu wiem, ze nie w moim.

 

Miec 100 roznych przynet w pudelku to nie jest tak wielka sztuka, jak umiec lowic 10 roznymi w warunkach pstragowego lowiska.

I nie mowie tu o roznicach miedzy woblerem, blaszka, jigiem, gumka czy wirowka.

Uwazam, ze przynety mozna prowadzic i mozna nimi lowic .

Nosze nad wode kilka (doslownie) modeli przynet 

Czy jade na pstragi, czy na sandacze, czy na sumy, klenie, brzany czy bolenie.

Nie ma roznicy dla mnie czy lowie w Hiszpanii, Polsce czy w Niemczech.



#55 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 20 listopad 2014 - 15:35

Bardzo fajny zestaw. Wdze tez pare recznej roboty oraz tak jak mówisz poprawone. Sporo takich nie koniecznie pstrągowych wzorów, bo niby temat brzmi pstragowych ale raczej pownien brzmiec na pstrąga. Wszystkie te okreslenia pstrągowy, boleniowy, szczupakowy sa to pewne mity. Dlaczego? Bo na kazdy z nich odpowiednio prowadzony zlowisz pstrąga. Pstragowe może byc mniej lub bardziej ubarwienie, charakter pracy ktory im odpowiada ale sam wobler nigdy pstrągowy nie jest. Sam sie na tym często łapie że mówie coś jest pstrągowe, szczupakowe czy sandaczowe. Wyrażamy wszyscy swoje opinie (ja też to robie) na temat żyłek pstrągowych, wędek pstrągowych a wreszcie przynęt pstrągowych, ale co? Chcesz łowić zyłka 0,14 to łów, lubisz łowić wędką do 30g to łów jak to są dla ciebie sprzęty pstrągowe to rób jak chcesz. Dlatego mi sie podoba to zdanie - Praktycznie wszystko, byle w rozmiarze "takim co to pstrąg zjada", być może woblerem pstrągowym...

Cholera, Ty to jednak jesteś :) :good:


Użytkownik Jack__Daniels edytował ten post 20 listopad 2014 - 15:38

  • ictus lubi to

#56 OFFLINE   mtz25

mtz25

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 274 postów
  • Imię:Mateusz

Napisano 20 listopad 2014 - 15:36

Cholera, Ty to jednak jesteś :) :good:

Co jestem?



#57 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 21 listopad 2014 - 08:34

Znaczy się, że się znasz!


  • Guzu, Tomasz eS i kubaS 1 lubią to

#58 Guest_Tomek O_*

Guest_Tomek O_*
  • Guests

Napisano 21 listopad 2014 - 08:57

@Guzu ma zdecydowaną rację. Sam mam w pudełku jeden wzór blaszki i jeden woblera. Działa wszędzie !

Taka taktyka ma jeden zdecydowany plus. 

Nie mam problemu z decyzją co założyć.......tylko zakładam i łowię !


  • Guzu, ictus i eRKa lubią to

#59 OFFLINE   mtz25

mtz25

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 274 postów
  • Imię:Mateusz

Napisano 21 listopad 2014 - 10:31

Znaczy się, że się znasz!

A cóż to znaczy - sie znasz? Poprostu siadasz sobie na jakims kamieniu albo pniaku nad rzeką i sobie kontemplujesz, jak ci sie przypomni że przyszedłeś na ryby to sobie myslisz - brały, a dlaczego brały? A jak nie brały to dlaczego nie brały? Ciągle sobie układasz to swoje domino żeby tego pstrąga zrozumić, a zawsze ci sie potem psuje bo coś innego było i twoja teoria leci na łeb. Dlatego to jest takie fajne, wydaje ci się że juz wszystko wiesz a ten strąg cię ciągle zaskakuje. To jest takie troszke inne łowienie, takie dziwne podejscie do tej ryby, takie troche nie na dzisiaj.


  • Guzu lubi to

#60 OFFLINE   uvex

uvex

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 285 postów
  • LokalizacjaSkarżycho
  • Imię:Robert

Napisano 22 listopad 2014 - 08:52

To moje wobki. Przed sezonem kupię jeszcze ze 3 sztuki w innych kolorach i tyle. Braki w trakcie sezonu uzupełniam na bieżąco.

 

 

Załączony plik  wobk Krakuski A.jpg   53,93 KB   15 Ilość pobrań

 

 

Pozdrawiam.


  • ictus lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych