Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sumy - na co i czym?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
656 odpowiedzi w tym temacie

#141 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 01 lipiec 2016 - 20:31

1.Odnosnie czułości to chyba mało istotne przy łowieniu suma ? No i na kiju do 100 czy 150 g czuć wyraźnie pracę sumowego woblera :) , nie wiem w jakich warunkach lowisz sumy przynetami po 15g ale chętnie się dowiem, bo generalnie to nieuzbrojona guma waży 20-50 g
2.Odnosnie wagi kolowrotka, 400g to nic, od lat ludzie lowia sumy, trocie, szczupaki maszynami o wiele cięższymi o wiele dłużej niż 3 godziny i żyją a kolowrotkiem 3000 owszem rybę wyholujesz, ale umeczysz i ją i kołowrotek który ma o wiele większą szansę na rozsypanie się po którymś sumie niż te 400+ gramowe sprzęty
3.Odnosnie kija, nie miałem takiego avida w ręku nigdy więc się nie będę mądrzyc, dodam jedynie że wydaje mi się iż nie da rady sobie ze 100g gumą w wislanym nurcie a to za dnia taki standard, 50-60g ołowiu i dobry kawałek gumy


4. Jeśli Kolega poleca ten zestaw z myślą o metrowych sumach, to faktycznie może się świetnie nadawać.

#142 OFFLINE   pursuit

pursuit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 202 postów

Napisano 01 lipiec 2016 - 20:57

Na tym sprzęcie to można tylko pijawki na wiśle ciągać  ;)

Życzę powodzenia w wyjęciu wąsa 2+ w wislanym nurcie na takie wykałaczki  :lol:



#143 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 01 lipiec 2016 - 21:02

Na tym sprzęcie to można tylko pijawki na wiśle ciągać  ;)
Życzę powodzenia w wyjęciu wąsa 2+ w wislanym nurcie na takie wykałaczki  :lol:

.

wystarczy wkur.....ne złoty trzydzieści do zdemolowania takiego zestawu ;) nawet przy tej wielkości kijanie nie ma mowy o jakiejś kontroli pierwszych odjazdów oczywiście głównie w zaczepy.

#144 OFFLINE   Sławek77

Sławek77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1372 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 01 lipiec 2016 - 21:02

By było zbyt pięknie gdyby na kij 50-60g można było wyciągać kijanki 150+.Mnie też się kiedyś wydawało że kij 50g spokojnie wystarczy na trocie...aż do pewnego pięknego dnia...wrażenia bezcenne...
  • kleniu25 lubi to

#145 OFFLINE   pursuit

pursuit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 202 postów

Napisano 01 lipiec 2016 - 21:09

w zeszłym roku miałem 148 cm-wego wariata przy którym rclb70xl 25lb klęczał tak więc kij do 60 gr na wiśle to ty go metr do siebie a on ciebie 10 metrów do tyłu



#146 OFFLINE   lokoko83

lokoko83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 522 postów

Napisano 02 lipiec 2016 - 12:44

Dzisiaj przeżyłem pierwszy raz w życiu następującą  przygodę ...

Dochodzę do obiecującej miejscówki zakładam dorado lake 7 i w pierwszym rzucie łup zaczepiam o jakiś twardy czep

Po wyciągnięciu woblera z przyponu ścieka śluz

W przeciągu godziny sum (a może kilka) wychodzi za rybą do powierzchni kilka razy z tym że nie były to wyjścia 2sumów na raz

Ja oczywiście cały ten  czas rzucałem zmieniając woblery różnej maści ale bez efektu

Co mogło być powodem że sumy nie brały chociaż było widać że żerują na całego

 

Wyprawa zakończyła się bez ryby ale jestem bardzo zadowolony, takie widoki pozostaną w głowie na długie lata 


  • beton007, mwojtas i Profil_Nieaktywny lubią to

#147 OFFLINE   CM Punk

CM Punk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 689 postów

Napisano 03 lipiec 2016 - 10:39

Ja sobie skompletowałem taki zestaw sumowy (uniwersalny),miałem nim połowić w Narwi,ale patrząc,co się z tą rzeką dzieje,straciłem ochotę na łowienie,może kiedyś gdzie indziej spróbuję,chciałbym posiłować się z porządną rybą :) .

Shimano BeastMaster AX Multi Silurus 270/300 do 200g -kij,którym można dęby wyciągać z wody :D .

Shimano Nexave 6000 FA -był w zestawie z powyższym kijem,który kupiłem na Ebayu,kawał maszyny,przyzwoity nawój,bebechy solidne mimo tego,że nie jest to wyższa półka Shimano (rozkręcałem i smarowałem),spokojnie powinien dać sobie radę z wąsatym.

Plecionka Power Strike 60 LB.

Przypon bodajże AFW coś koło 30 kg.

Zestaw dość ciężki,ale myślę,że z każdą rybą pływającą w polskich wodach sobie poradzi.


  • homax i urasenty lubią to

#148 OFFLINE   homax

homax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1032 postów
  • LokalizacjaPruszków Poland Europe Earth
  • Imię:Sławomir

Napisano 03 lipiec 2016 - 12:21

No. To się nadaje!

A nie Avidzik i Exo 30.... Avid to na sandacza czy szczupłego, a Exo  30 to na klenie..



#149 OFFLINE   CM Punk

CM Punk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 689 postów

Napisano 03 lipiec 2016 - 13:26

Dokładnie,ciekawe,co by było,jakby na ten kijek zagryzło coś takiego:

 

 

Ostatecznie,dla słabszych ludzi można polecić BeastMastera XH do 100g z pierwszej serii-też powinien wytrzymać,bo te kije wytrzymują wiele :).

Ewentualnie przy odrobinie szczęścia i większym zasobie gotówki to Skyblade Adrenalin lub Profi Blinker.


Użytkownik CM Punk edytował ten post 03 lipiec 2016 - 13:34

  • AdamCh lubi to

#150 OFFLINE   Elton

Elton

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 389 postów
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 03 lipiec 2016 - 14:11

Swego czasu mocno myślałem nad Sportexem Huchen de Luxe-praca kija to poezja

 



#151 OFFLINE   marcin1741

marcin1741

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 75 postów
  • Lokalizacjablisko Warszawy
  • Imię:Marcin

Napisano 05 lipiec 2016 - 03:33

A łowił ktoś mocną jerkówką (120g- 170cm)? Zastanawiam się jak się taki kij sprawdzi pod sumem.

Przegladalem watek po tym pytaniu, lecz cisza, a mnie tez kusi ten pomysl. Moze jednak ktos cos wie jak z kijem jerkowym na suma?

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

#152 OFFLINE   gumowy

gumowy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 574 postów
  • LokalizacjaDelta Odry
  • Imię:Filip
  • Nazwisko:Skywalker

Napisano 05 lipiec 2016 - 07:58

Ten Avid 14-56g ma 25lb w dwuskladzie i 30 Lb jednosklad, te 56g to nie jest jego max, to mocny patyk. 100cm kijany wychodzą potulnie jak baranki. Z żadnym nie przeciagalem się dłużej jak 3 minuty.

Wysłane z mojego C6903 przy użyciu Tapatalka

#153 OFFLINE   neor

neor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 410 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska

Napisano 05 lipiec 2016 - 09:33

W łowieniu sumów nie widzę finezji . W innym razie przegrywam . Mój zestaw spinningowy Never Crack Heavy Spin 270cm 100- 400g WFT  + Slammer 460 + pletka 0,32 . Tak ręka boli . Łowię na łowiskach na których jest dużo zaczepów i nie ma możliwości zabawy . 



#154 OFFLINE   korol

korol

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2242 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:K

Napisano 05 lipiec 2016 - 10:29

Ten Avid to nie na sumy.
Metrowe, czy tam lekko większe to i na swoją kleniówkę do 14g wyciągam, ale o niczym to nie świadczy.

 

Wystarczy sobie wyobrazić, dwumetrowy sum, który może ciągnąć łódkę i wędka do 56g, no proszę... : )


  • pablo__20 i spinnerman lubią to

#155 OFFLINE   wędkarzKP

wędkarzKP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 81 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Karol

Napisano 06 lipiec 2016 - 14:15

Chcę w tym roku zacząć przygodę z Sumami, Wisła pod nosem, aż żal nie spróbować. Myślę głównie o trollingu, ale czasem pewnie i z ręki spróbuje rzucić. Nie nastawiam się na to, że od razu przyjdą spektakularne efekty, ale kto wie - w Wiśle wszystko się może zdarzyć. A nóż się zarażę sumowaniem. Nie chciałem od razu wydawać sporo kasy na sprzęt, więc nie jest imponujący, ale mam nadzieję, że wytrzyma: wędka penn'a 270cm do 150 gr, kołowrotek również penn - 360-siątka  z grubą plecionką (wiem, że lepszy byłby 460, ale miałem "na stanie" o oczko mniejszy). Kupiłem kółka łącznikowe kamatsu 50 kg oraz przypony Dragon 80 cm 30 kg. Kilka woblerów - Dorado Alaska oraz invader, Perch'a Salmo, mam też kilka głębiej nurkujących "uklejopodobnych" woblerów, którę chcę użyć. Mam do bardziej doświadczonych kolegów kilka pytań na początek:

- Czy i ewentualnie jakie przynęty jeszcze dokupić. Czy kotwica na suma może być za duża? Gość w sklepie dał mi mocarne kotwice (zdaje się Gamakatsu), ale mam wrażenie, że są trochę przyduże do posiadanych woblerów. 
- Mam echo i łódkę, więc będę szukał głębokich dołków, ciekawych przykos. Na co zwracacie szczególną uwagę?
- Wreszcie - w jaki sposób pływać tzn. Czy np. jedną rynnę przepływać kilka razy czy np. płynąć w górę rzeki, "zaliczyć" kilka rynien i wrócić itd.?
- No i ostatnie (mam nadzieję, że się przyda) co po tym jak następuje branie? Kotwica w dół? silnik na luz i spływ z nurtem? czy pływamy ewentualnie za rybą?

proszę o o ewentualne rady dla początkującego. Kilka wątków już na forum przerobiłem, ale dodatkowe wskazówki zawsze przydatne. Z góry dzięki za pomoc!


Użytkownik wędkarzKP edytował ten post 06 lipiec 2016 - 14:16


#156 OFFLINE   korol

korol

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2242 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:K

Napisano 06 lipiec 2016 - 14:59

Jeszcze:
-salmo hornet i Pojedyniec,
- może mocniejsze przypony,
-bardzo mocne kotwice,
 

- no i dużo cierpliwości :)


  • wędkarzKP lubi to

#157 OFFLINE   lokoko83

lokoko83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 522 postów

Napisano 16 lipiec 2016 - 11:58

Dzisiaj znowu spławiały mi się pod nosem i za cholerę nie chciały wziąć

Czy jest szansa przechytrzyć takiego suma, czy lepiej dać sobie spokój i czesać głębiej przy dnie?


  • martynski lubi to

#158 OFFLINE   Dawidoss

Dawidoss

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 83 postów

Napisano 16 lipiec 2016 - 12:10

Mój zestaw pod sumki to Sportex Jolokia 270cm cw 90-150g, Penn conflict 5000, plecionka 0,30.

Łowie trochę z ręki trochę z trolla. 

88d2a9a0468ca241gen.jpg

 

Na końcu kijanka 155cm  tak sobie wojowała :)

 

f487d9ca77f68f0bgen.jpg


Użytkownik Dawidoss edytował ten post 16 lipiec 2016 - 12:12


#159 OFFLINE   Bułka

Bułka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 786 postów
  • LokalizacjaTOSiek
  • Imię:Wojtek

Napisano 28 lipiec 2016 - 20:50

Od wiosny rozpocząłem zbieranie sprzętu na sumy. Zza wielkiej wody leci do mnie Penn Battle 6000. Do kręciołka mam zakupiony na początku sezonu kij Pezon&Michel Titan Monster Cat Lure 270 cm cw. 80-250g. Nad plecionką jeszcze się zastanawiam. Myślę, że powyższym zestawem ogarnę okoliczne wąsacze.

Użytkownik Bułka edytował ten post 28 lipiec 2016 - 20:56


#160 OFFLINE   RokiFishBoa

RokiFishBoa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1040 postów
  • Imię:Zbigniew

Napisano 29 lipiec 2016 - 08:25

Od wiosny rozpocząłem zbieranie sprzętu na sumy.(..)  Myślę, że powyższym zestawem ogarnę okoliczne wąsacze.

Z brzegu, z łodzi, z ręki, czy z trola?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych