Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Achtung smog !


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
398 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 09 styczeń 2017 - 06:00

Ćwiczenia z obaw i lęku, kolejne po ociepleniu, dziurze ozonowej, grypach, islamofobii itp  - to kolejna odgórnie narzucana narracja, kolejny biznes, czy realne zagrożenie ?

Na jakim polu obędzie się walka z kolejnym wrogiem społeczeństwa ?

Duszę się.. :) 


  • Sławek.Sobolewski, guciolucky, HaDe i 1 inna osoba lubią to

#2 Guest_szkutnik_*

Guest_szkutnik_*
  • Guests

Napisano 09 styczeń 2017 - 07:43

Co do globalnego ocieplenia to podzielam stanowisko naukowców Komitet Nauk Geologicznych PAN

http://www.planetazi...nowisko_KNG.pdf

Polecam warto przeczytać

o dziurze ozonowej, grypach, islamofobii itp. to szkoda gadać

Ale co do smogu to niestety muszę się zgodzić, jest tragedia. Ostatnio byłem w górach,Beskid Mały i się przeraziłem. W dolinach do ok 200m nad poziom gruntu jest czarno. A najgorsze jest to że ludziska wciąż instalują kotły węglowe (nawet w nowych domach) i nie dość że smrodzą to na dodatek jeszcze płacą więcej niż by zapłacili za gaz czy prąd.



#3 OFFLINE   mariuszwf

mariuszwf

    Zaawansowany

  • Forumowicz+ bez giełdy
  • PipPipPip
  • 817 postów
  • Lokalizacjapodlaskie
  • Imię:Mariusz

Napisano 09 styczeń 2017 - 07:59

Naprawdę zapłacą więcej niż za prąd i gaz? :)


  • Marcyś lubi to

#4 OFFLINE   adriano

adriano

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 594 postów
  • LokalizacjaŚwiebodzin
  • Imię:Adrian

Napisano 09 styczeń 2017 - 08:25

Jak by było tak pięknie z ogrzewaniem gazowym to by ludzie nie kombinowali z instalacją na "śmieciucha".Gaz w ogrzewaniu to wygoda ale i jest drogo.Uwierz mi ze wielu ludzi z chęcią by przeszli na gaz jak by mieli możliwość bo po co mają się piepszyc z weglem,sądzą jak mogli by przekręcić tylko "pokrętło". Grzeje gazem i wiem że kolorowo nie jest.W co drugim świeżo wybudowanym domku montuje się piece na paliwo stałe,niekoniecznie węglowe bo jest taniej.
I ja również w przyszłym sezonie przechodzę na paliwo stałe (pelet,groszek) bo jest taniej.

Użytkownik adriano edytował ten post 09 styczeń 2017 - 08:31


#5 ONLINE   Jeziorm 1

Jeziorm 1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1189 postów

Napisano 09 styczeń 2017 - 08:26

Szkutnik jestes pewien ze ludzie chca wiecej placic za wegiel i dlatego montuja te kotły?

#6 OFFLINE   Sławek77

Sławek77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1371 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 09 styczeń 2017 - 08:38

Jak by było tak pięknie z ogrzewaniem gazowym to by ludzie nie kombinowali z instalacją na "śmieciucha".Gaz w ogrzewaniu to wygoda ale i jest drogo.Uwierz mi ze wielu ludzi z chęcią by przeszli na gaz jak by mieli możliwość bo po co mają się piepszyc z weglem,sądzą jak mogli by przekręcić tylko "pokrętło". Grzeje gazem i wiem że kolorowo nie jest.W co drugim świeżo wybudowanym domku montuje się piece na paliwo stałe,niekoniecznie węglowe bo jest taniej.
I ja również w przyszłym sezonie przechodzę na paliwo stałe (pelet,groszek) bo jest taniej.


Adriano ja mam gaz.Ostatnio za 2 miesiące dostałem rachunek niecałe 900 zł.Moj ojciec pali ekogroszkiem i spała tonę na miesiąc...Tona wiemy ile kosztuje a o wygodzie i powierzchni nie wspomnę.Zgodzę się tylko że gaz ziemny nie opłaca się w starych instalacjach,w nowych na tą chwilę nie ma tańszego paliwa.

#7 ONLINE   Marcyś

Marcyś

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 09 styczeń 2017 - 08:43

Adriano ja mam gaz.Ostatnio za 2 miesiące dostałem rachunek niecałe 900 zł.Moj ojciec pali ekogroszkiem i spała tonę na miesiąc...Tona wiemy ile kosztuje a o wygodzie i powierzchni nie wspomnę.Zgodzę się tylko że gaz ziemny nie opłaca się w starych instalacjach,w nowych na tą chwilę nie ma tańszego paliwa.

W identycznych chałupach i takiej samej temperaturze ustawionej na termostacie? Pytam z ciekawości.

 

My zmieniliśmy ogrzewanie z gazowego na ekogroszek. Trudno tak dokładnie porównać bo każdy miesiąc jest inny ale jest wyraźnie taniej. Do 50%. Co prawda stary piec gazowy nie był najnowocześniejszy, to przyznaję. 

 

Gaz to wygoda, tego się nie da oszukać ;) 



#8 OFFLINE   cys82

cys82

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 154 postów
  • LokalizacjaBusko Zdrój - Żerniki Górne
  • Imię:Krzysiek

Napisano 09 styczeń 2017 - 10:01

Sam zastanawiam się nad sensem przejścia z "eko"groszku na gaz. Co prawda na razie to tylko czysto teoretycznie, bo czekamy na decyzję czy doprowadzą gaz do naszej wioski. Ale nie chce mi się wierzyć, że opalanie gazem będzie tańsze niż groszkiem..mimo , że sprawniść kotłów gazowych sięga podobno nawet 105-108%. Na pewno ogrzewanie gazowe jest wygodniejsze, odpada zaglądanie do kotłowni, czyszczenie, dokładanie. Największą szkodę dla środowiska robią osoby, które do pieców ładują śmieci. W dniu odbioru śmieci da się zauważyć kto puszcza śmieci w komin w mojej wiosce....



#9 Guest_szkutnik_*

Guest_szkutnik_*
  • Guests

Napisano 09 styczeń 2017 - 10:21

W starym domu gdzie zapotrzebowanie na energie jest bardzo duże to faktycznie kocioł węglowy może się sprawdzić. Ale w domach gdzie tak nie jest (czyli nowe, stare małe, stare dobrze izolowane) węgiel nie ma absolutnie uzasadnienia ekonomicznego.

Problem jest taki że jak jest małe zapotrzebowanie na odbiór ciepła to węgiel jest spalany z niską sprawnością( szczególnie w kotłach zasypowych górnego spalania - to te tańsze:)). W ekstremalnych przypadkach sprawność takiego kotła wynosi 30-35% I teraz licząc tona węgla 800zł o kaloryczności 24MJ to wychodzi:

 

6,6(KW z kg  węgla)* 0,35 (sprawność spalania) = 2,31(tyle otrzymujemy KW ze spalenia 1kg węgla)  i dalej

 

0,8zł (cena kg węgla) / 2,31=0 ,34zł (koszt kw z węgla)

 

Dla przykładu koszt kw z gazu 0,21zł , z prądu w taryfie nocnej też tyle

 

Wiadomo ze im większe zapotrzebowanie na ciepło to węgiel da się spalać z większą wydajnością ale bilansować z gazem będzie przy sprawności ok 65% a z taką sprawnością raczej niewiele kotłów pracuje.

 

I żeby nie było że tylko teoretyzuje to powiem że dokładnie przerabiałem ten problem kilka lat temu. Dom ok 180m2, nieocieplone ściany, dobrze ocieplony dach, szczelne okna. Wymieniłem kocioł węglowy (górniak)na gazowy kondensat. W rezultacie w ciepłe miesiące spalam mniej kasy, a w zimne więcej. Suma wychodzi na 0 z lekkim wskazaniem na gaz.

A w nowym domu gaz będzie miał olbrzymią przewagę nad węglem, ponadto należy doliczyć koszt inwestycji w kotłownie węglową.



#10 OFFLINE   t-a-d-e-k

t-a-d-e-k

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • Imię:tadek

Napisano 09 styczeń 2017 - 10:22

a ja mam na wiosce rozdzielnie gazu 300 m od domu na miasto 20 tys mieszkańców i od 20 lat nie można sie doprosić o podłączenie gazu , to samo z kanalizacją - oczyszczalnia w lini prostej 2km ode mnie , jaki smog ??  co mnie to interesuje , interesuje mnie zakup 24 ton węgla na sezon , i ładowanie dzień w dzień pieca , bo niby czym mam palić ???


  • spy i Gofer2005 lubią to

#11 Guest_szkutnik_*

Guest_szkutnik_*
  • Guests

Napisano 09 styczeń 2017 - 10:22

Sam zastanawiam się nad sensem przejścia z "eko"groszku na gaz. Co prawda na razie to tylko czysto teoretycznie, bo czekamy na decyzję czy doprowadzą gaz do naszej wioski. Ale nie chce mi się wierzyć, że opalanie gazem będzie tańsze niż groszkiem..mimo , że sprawniść kotłów gazowych sięga podobno nawet 105-108%. Na pewno ogrzewanie gazowe jest wygodniejsze, odpada zaglądanie do kotłowni, czyszczenie, dokładanie. Największą szkodę dla środowiska robią osoby, które do pieców ładują śmieci. W dniu odbioru śmieci da się zauważyć kto puszcza śmieci w komin w mojej wiosce....

sprawność gazowych sięga 95%, natomiast węglowych nawet tych z podajnikiem rzadko sięga 70%.



#12 OFFLINE   rally

rally

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 243 postów
  • Lokalizacjapiękne Podkarpacie :)
  • Imię:Wojtek
  • Nazwisko:K

Napisano 09 styczeń 2017 - 11:00

Tak jest ze wszystkim niestety w tym dziwnym kraju. Ja mam dom w formie kloca z lat 80, pięterko i parter, ocieplony + stara instalacja centralnego (był też piec gazowy starej daty, sprzedany na złom - w 5 osób wynosiliśmy go z kotłowni ;) ).

Piec jest na węgiel niestety, choć wolał bym gazować z racji wygody - paliwo to węgiel syberyjski, taniej wychodzi a spala się tak samo jak Jankowice czy inne polskie kopalnie. W zeszłym roku miałem Jankowice więc wiem co piszę, może kaloryczność minimalnie niższa ale popiołu tyle samo - za to cena 660 zł/tona za węgiel kostkę, przez taką zimę jak teraz puszczę w komin 3,5-4 tony. Niestety mając dziecko w domu, nie da rady mieć 18 stopni, musi być cieplej (moja druga połowa jest wiecznym zmarzluchem). 

 

Nie mogę podchodzić patriotycznie do zakupu węgla, bo najzwyczajniej w świecie nie stać mnie na taki patriotyzm.....:) I dalej będą ludziska palić węglem, bo na nowy kocioł gazowy i przeróbkę instalacji nie mają kasy, niestety polska rzeczywistość.

Palenie śmieci czy innego gówna za przeproszeniem jest oczywiście złe, ale najczęściej wynika z braku kasy niestety, lub też z przyzwyczajenia starszych pokoleń.

 

Nowoczesne instalacje CO gdzie tylko pompa wymusza obieg: ostatnio nie było prądu ze 3 godziny, coś dłubali na słupie chłopaki z PGE, sąsiad stoi a schodkach i klnie jak szewc bo na piecu 90, rury mało nie postrzelają, węgiel cały wyciągnął z pieca  :D .........kotłownia nowoczesna, gaz i węgiel, do wyboru do koloru w tym dniu wybór padł na węgiel. Ja mam dzięki zapobiegliwości ojca kiedyś przy budowie, obieg wymuszony i grawitacyjny całe szczęście, grzeję i bez pompy, plątanina rur jak na łodzi podwodnej ale działa. 



#13 OFFLINE   t-a-d-e-k

t-a-d-e-k

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • Imię:tadek

Napisano 09 styczeń 2017 - 11:20

no to fajnie macie -- u mnie dom 2 piętrowy  z cegły klinkierowej , max temp.w zimie 18 stopni ,a z rana to i 14 bywa , ale wszyscy sie już przyzwyczaili

 

no i oczywiście dom wpisany przez jakiegoś idiote  jako ZABYTEK , zapomnieć można o ociepleniu itd .....

 24 tony węgla idą w powietrze  , jest ok

 

 

smog ?? :wacko:   



#14 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 09 styczeń 2017 - 11:21

sprawność gazowych sięga 95%, natomiast węglowych nawet tych z podajnikiem rzadko sięga 70%.

 

zwykłych kotłów gazowych to max. ok 95% ale, ...

paradoksalnie sprawność kotła gazowego kondensacyjnego sięga powyżej 100%...

 

a dzieje się to tak:

http://muratordom.pl...h,31_11152.html



#15 OFFLINE   cys82

cys82

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 154 postów
  • LokalizacjaBusko Zdrój - Żerniki Górne
  • Imię:Krzysiek

Napisano 09 styczeń 2017 - 11:28

Widzę, że kolega @Bander mnie ubiegł :). Zwariowane prawa fizyki z tymi 100% ;)



#16 OFFLINE   rally

rally

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 243 postów
  • Lokalizacjapiękne Podkarpacie :)
  • Imię:Wojtek
  • Nazwisko:K

Napisano 09 styczeń 2017 - 11:53

no to fajnie macie -- u mnie dom 2 piętrowy  z cegły klinkierowej , max temp.w zimie 18 stopni ,a z rana to i 14 bywa , ale wszyscy sie już przyzwyczaili

 

no i oczywiście dom wpisany przez jakiegoś idiote  jako ZABYTEK , zapomnieć można o ociepleniu itd .....

 24 tony węgla idą w powietrze  , jest ok

 

 

smog ?? :wacko:   

 

Sufity można ocieplić od środka, z dobrą wentylacją nie zrobi się termos, sciany już gorzej bo zabiera przestrzeń z pomieszcenia - myślałem że się pomyliłeś, ale widzę dalej piszesz 24t węgla  :blink:  zgroza ile tego przepalisz.



#17 OFFLINE   Sławek77

Sławek77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1371 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 09 styczeń 2017 - 12:01

no to fajnie macie -- u mnie dom 2 piętrowy z cegły klinkierowej , max temp.w zimie 18 stopni ,a z rana to i 14 bywa , ale wszyscy sie już przyzwyczaili

no i oczywiście dom wpisany przez jakiegoś idiote jako ZABYTEK , zapomnieć można o ociepleniu itd .....
24 tony węgla idą w powietrze , jest ok


smog ?? :wacko:


To kilka stelek w roku przepalasz😥...Ale jak to mówią taki klimat...

#18 OFFLINE   coloumb

coloumb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 670 postów

Napisano 09 styczeń 2017 - 12:10

Slawek, uwazasz, ze powietrze w Polsce jest ok? Nie ma zadnych powodow do obaw? Masz jakies dojscia do niezaleznych badan?

#19 Guest_szkutnik_*

Guest_szkutnik_*
  • Guests

Napisano 09 styczeń 2017 - 12:53

no to fajnie macie -- u mnie dom 2 piętrowy  z cegły klinkierowej , max temp.w zimie 18 stopni ,a z rana to i 14 bywa , ale wszyscy sie już przyzwyczaili

 

no i oczywiście dom wpisany przez jakiegoś idiote  jako ZABYTEK , zapomnieć można o ociepleniu itd .....

 24 tony węgla idą w powietrze  , jest ok

 

 

smog ?? :wacko:   

Najważniejsza jest izolacja stropu, może się da jakoś u ciebie zrobić?



#20 OFFLINE   Rodu

Rodu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1898 postów
  • Imię:Robert

Napisano 09 styczeń 2017 - 18:39

Panowie wszystkie te paliwa/węgiel,drewno/ da się spalić w prawidłowy i bezpieczny dla otoczenia sposób , tylko trzeba wiedzieć jak .

Zastosować odpowiednie kotły na paliwa stałe lub je dostosować .Trzeba uświadomić także użytkowników , inwestorów .

Da się to zrobić przy niedużym nakładzie finansowym .

Pracuję nad tym od ładnych kilku lat i naprawdę da się .

Dla zainteresowanych polecam ;

www.czysteogrzewanie.pl


  • Marcelino lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych