Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kołowrotek do BIG GAME Redington Delta 11/12


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
103 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 08 luty 2017 - 19:45

Potrzebuję kolowrotka do Big Game na Atlantyk. Tuńczyki, billfishe i inne cuda. Szukam taniej alternatywy dla Hatcha 12 Plus. Potrzebuję dużej średnicy szpuli, wytrzymałego hamulca minimum 6lb na słoną wodę oraz dużej pojemności na setki metrów backingu. Jak nie znajdę zestawu za rozsądną cenę to pozostanę przy jigowaniu i trollingu, ale chciałbym spróbować na muchę bo ryby raczej będą :)

Czy miał ktoś z was do czynienia z kręciołkiem Redington Delta 11/12? Na razie to jedno z tańszych rozwiązań które znalazłem, trochę sie go boję i mam wątpliwość czy jest wystarczająco pojemny. Znalazłem nowkę za 500zł więc jak na salta to chyba tanio.

Macie jakieś alternatywy?

Użytkownik ictus edytował ten post 08 luty 2017 - 19:50

  • Paweł Bugajski lubi to

#2 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 08 luty 2017 - 20:17

Ja używam największego Loopa


  • ictus lubi to

#3 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 08 luty 2017 - 20:41

Przepiękny i na pewno fajny ale ciut za drogi dla mnie. Szpula 126mm miodzio! Na pewno warto wydać na niego kasę ale muszę poszukać czegoś tańszego. Właśnie opłaciłem wakacje na kanarach. Wpłacam teraz zaliczkę na czartery. Muszę to ogarnąć ekonomicznie bo nie dam rady kupić prawilnego sprzętu. Sam kijek Xi2 to 250-300$. Zostaje jeszcze reszta akcesoriów. Jak nie skompletuję sprzętu w małej cenie to zostanę przy spiningu. Sprzęt muchowy mam za słaby. Chyba tylko materiał na przypony mam prawidłowy.

Kuba - ty się znasz na rzeczy - nie znasz jakiegoś biedaka który łowi ekonomicznym sprzętem? Na razie wszyscy do których zadzwoniłem twierdzą że tanio się nie da.

Użytkownik ictus edytował ten post 08 luty 2017 - 21:25


#4 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 08 luty 2017 - 21:52

Wszystko jesmożliwe...



#5 OFFLINE   bigos

bigos

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 650 postów
  • LokalizacjaIrlandia

Napisano 08 luty 2017 - 22:06

Na kanarach bilfiszy na muche raczej nie polowisz wiec jeden problem masz z glowy. Jak cudem uda ci sie zaciac duzego tunczyka to masz z glowy drugi problem ktory zalatwi za ciebie ryba. Czyli w sumie kolowrotek za 500 pln moze sie okazac na tamte warunki i ryby realnie do zlowienia calkiem ok i mocno bym sie zastanowil czy warto isc w klase 12. Mysle ze warto realnie ocenic mozliwosci jakie daje lowisko, doswiadczenie zalogi w fly fishingu i nie wywalac kasy na cos co bedzie przerostem formy nad trescia. Cudow tam na muche nie polowisz wiec ja bym zaryzykowal po taniosci i max 10 klasa sprzet + podchodzic do tematow ktore da sie tym dosiegnac i wyjac z wody. Pozdro
  • ictus i Krzysiu lubią to

#6 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 08 luty 2017 - 22:47

Pytań kilka

-kiedy jedziesz

-czy wtedy są baby tuna (ryby max 50kg)?

-czy łódka na której chcesz łowić obsługuje te ryby na muchę? Bo jeśli tylko typowy trolling itd to z muchówką moze byc bardzo ciężko.

-czym mogą się pochwalić jeśli chodzi o złowione ryby na muchę?

 

Co do sprzętu - każdy będzie zasłaby, jeśli zapniesz cokolwiek ponad kilkadziesiąt kilo. Oczywiscie, ryby są wyciągane i na muchę, i na nie-markowy sprzęt. Nie wiem jak obecnie, ale jeszcze niedawno poza klasowy (nieoficjalny) rekord tuńczyka yellowfin na muchę (ok 100kg?kg) został złowiony na wędkę na blanku bloke rods (relatywnie tanie blanki) i na kręcioł SKB za 100e :) :) :)

http://fishskb.co.uk...a 2-500x500.JPG

W tym momencie posiadam 14 i 16wt, i to jest dalej mało.

Zobacz w ofercie TFO - mają kije bluewater

Znam dwie miejscówki w Europie, słyszałem o trzeciej, gdzie skiperzy mają doświadczenie z tuna na muchę.

I na koniec - dasz radę?

Tak całkiem serio, bez złośliwości. Większość moich klientów i znajomych miała problem na fali z ustaniem na łodzi. Naście - dziesiat minut samego jigowania i były nerwowe spojrzenia.

Teraz - wyobraź sobie metrową falę, muchówkę i 2h morderczego holu.

 

W pełni zgadzam się z Bigosem - 10, max 12 wt. Ogarnąć mniejszą łodkę, poszukać normalnych ryb.


Użytkownik Big Fat Tuna edytował ten post 08 luty 2017 - 22:51

  • ictus lubi to

#7 OFFLINE   Tu nie ma ryb.

Tu nie ma ryb.

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1200 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Łukasz

Napisano 08 luty 2017 - 23:45

chciałem spina zrobić na tym bloke spl,piekelnie mocne blanki

 

 ps rekord to 128lbs z 2011r czyli koło 60kg



#8 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 09 luty 2017 - 01:27

Co do ryb, to Big Eye Tuna na które też będę polował powinny być niezbyt małe ok 70kg+ maks do 140, ale zwykle nie przekraczają tam 100kg. Wiadomo że może być inaczej jak będą tylko do 50kg to nic nie poradzę, ale będziemy pływać za dużymi. Z tego miejsca na kanarach jest zresztą oficjalny rekord świata IGFA tej ryby. Szkoda mi trochę pływać specjalnie za mniejszymi rybami, bo mam na to tylko 3 dni. Jak nie wyjdzie muchowanie to wezmę do ręki spinning i sprawa się uprości. Wolałbym żeby mi sprzęt nie strzelił na pierwszej zapiętej rybie.

Cały czas będą tuńczyki skipjacki ale zamierzam je omijać bo to maluchy. Małych yellowfinów nałowiłem się już na Karaibach, jak będą ławice starszych dużych ryb na pewno podejmę probę bojową.

Nie mam wiedzy ile jakich ryb złowili na muchę ale wiem że na marliny pływają też z teaserami bez haków, a przynęta z hakiem jest rzucana po podprowadzeniu marlina do łodzi. Myślę że podobnie można będzie zrobić z muchą. Zatrzymanie silnika przed rzutem nie powinno być problemem.
Zresztą próba nie strzelba. Jak dojdę do wniosku że to jest kompletnie bez sensu, albo nie stać mnie na sprzęt to zostanę przy spinningu.

Co do kija - czyli Sage Xi2 14 WT będzie za lekki? Wczoraj był do wzięcia za 1188zł.

Na łodzi mam bardzo duże doświadczenie, sterowałem na 5m falach, łowiłem na kilkumetrowych, to mój żywioł. Niestety na słoną muchę na oceanie niestety nie. Zawsze spin z łódki wydawał się wygodniejszy. Chciałbym jednak nauczyć się czegoś nowego - miejsce z dużymi rybami uważam za idealne. Oby 2h hol się przytrafił! Bardziej obawiam się finansów na nowy sprzęt. Jak się nie uda skompletować tanio sprzętu - trudno. Nikt jednak nie powie że nie próbowałem :)

Do dużych ryb w trolu mam Penn'a Senatora #117L za którego dałem tysiaka i da radę z każdą rybą. Liczyłem na to że są jakieś pancerne kołowrotki muchowe za małą kasę, które dadzą radę na oceanie.

Użytkownik ictus edytował ten post 09 luty 2017 - 01:51


#9 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 09 luty 2017 - 09:09

Dla mnie idea zbrojenia się w swój sprzęt na taką wyprawę nie ma sensu - gajd powinien mieć zestawy dla klienta.

Jeśli nie ma i tych ryb tak nie łowili, to... no z resztą, pojedziesz, zobaczysz.

mam xi2 14wt. Na małe ryby tak, nic większego na to zbytnio nie widzę.

Łowiłeś yellowfin więc wiesz co się dzieje jak podepniesz.

Nie są to ryby na początek morskiej przygody z muchą.


  • ictus lubi to

#10 OFFLINE   aigle

aigle

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Tomek

Napisano 09 luty 2017 - 09:23

Mam za szafą takie cudo . Myślę że to koniec łańcucha na muchę ;-) 

Nie wiem czy kiedykolwiek  , będzie mi dane wykorzystać moc tego kija. 

Załączone pliki


Użytkownik aigle edytował ten post 09 luty 2017 - 09:41

  • Kuba Standera lubi to

#11 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 09 luty 2017 - 09:48

A

I jeszcze jedno. Złożenie zestawu. Odpowiednie węzły, zarobienie linek, łączenia przyponu z linką i running/backing. Dlatego lepiej mieć skipera z gotowym sprzetem.

Ja ten rok niestety musze odpuścić, ale od '18 zamierzam wrócić do tematu :)

Co do wędki penna i wyciągnięcia każdej ryby ;) 

Te misie co się kręcą w okolicy Gibu każdą wędkę zjadłyby przed śniadaniem :)

W zeszłym sezonie miałem klienta - dzien wcześniej na łodzi trollingowej 209kg tuna. Pierwsza prośba - pojedźmy na cokolwiek, byle nie tuna :) i on i zona zobaczyli poprzednie wcielenia, w upale 42 stopnie holując tą rybę przez 2h45' :) z pomocą załogi itd :)


Użytkownik Big Fat Tuna edytował ten post 09 luty 2017 - 10:21

  • woblerek48 lubi to

#12 OFFLINE   tomaszek11

tomaszek11

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • LokalizacjaNadolice Wielkie

Napisano 09 luty 2017 - 11:07

Trochę ponad rok temu podchodziłem do tego samego tematu. Plany były duże, kilka miesięcy na wodzie, dużo przemieszczania się i jeszcze więcej łowienia w różnych miejscach z różnymi przewodnikami. Od flatsów po otwarty ocean. Za mną długa korespondencja z osobami które regularnie tam łowią.

Błędem początkowym było przejmowanie wszystkich wcześniejszych doświadczeń. Co się da adaptować to ok, ale niestety nie wszystko.

Na początku wydawało mi się że to co mam, czyli #12 BIIMX z największym (11/14) Danielssonem będzie OK.

Z czasem wyszło mi że będzie ok...... ale na rozgrzewkę lub do "rekreacyjnego" pomachania sobie. Wbrew pozorom różnica w mocy do #14 Sage nie jest duża, wydaje się duża w domu na kanapie. Nad wodą to co innego. Dlatego Xi3 #16 bo trudno o coś większego kalibru. Wiem że część osób mieszkających na stałe w tamtych kierunkach łowi na kije robione niekoniecznie na blankach muchowych. Nie machasz bez przerwy przez cały dzień więc gramy tak bardzo się nie liczą. Solidny szklak z kołowym ugięciem też da radę robić za muchówkę na największe .... i jest tanią alternatywą lub zapasem.

Jak kołowrotek waży pół kilo to 100 gram więcej w kiju już tak nie boli.

 

Nie traktowałbym kołowrotka jako zwijaka linki w takim łowieniu

6lbs hamulca które chcesz - na karasie lub klenie jakieś   :-) ;-) dłonią pomożesz sobie przy krótkich odjazdach.

Danielsson, Loop - to jest w zasadzie "tania" alternatywa dla Hatch'a 12plus, H5D jest w zasadzie bardzo tani..... 

Z większego kalibru jakiś czas temu Hardy Fortuna były wyprzedawane za połowę ceny (czyli jakieś 300 funtów) im większe tym taniej, hamulec praktycznie do kompletnego zablokowania, myślę że z reszek można jeszcze coś wybrać.

 

Rynek w Europie jest właśnie taki że wszyscy zbroją się na pojedyncze wyjazdy, potem sprzęt poleży trochę i jest sprzedawany za grosze, czasami nawet ryby nie widział. Może to jest sposób jeśli masz trochę czasu. Fortuny czy Zane pojawią się dość regularnie na ebay .uk czy .de.

Zresztą ze mną mniej więcej tak samo, życie się zmieniło, plany się zmieniły.....więc doradzanie potraktuj jako rady dobrze przygotowanego teoretyka.

Mój sprzęt jeszcze oceanu nie widział ale czeka przygotowany ;-)

 

tomaszek11


Użytkownik tomaszek11 edytował ten post 09 luty 2017 - 11:09

  • Kuba Standera i Night_Walker lubią to

#13 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 09 luty 2017 - 11:38

Tak, zdecydowanie, 6lb to nieporozumienie.

Ryba nurkuje, musisz ją podnieść. Blokowanie szpuli gołą dłonią  czy łapanie linki może skończyć się w szpitalu.

Problem zasadniczy - ryba jest głęboko, musisz ją podnieść. Pompujesz nogami, po kawałeczku, obie ręce trzymają wędkę więc hamulca trzeba mieć sporo.

Chodzą słuchy że hatche gną się przy takim łowieniu, ale - musiałbym zobaczyć zeby uwierzyć na 100%.

Ogólnie, jak wcześniej - to nie jest dobre łowienie na start muchowej przygody w słonej wodzie.

Szansa na stracenie sprzetu a nawet zrobienie obie krzywdy jest naprawdę duża.

Że zacytuję z pamięci wstęp książki o łowieniu tuńczyków.

"Osoby chcące łowić tuny powyżej 100funtów na muchę, powinny zacząć od wizyty u psychiatry"

:D :D

Zobacz na filmik Dyckersa. Łowią małe ryby, wędka 13-15 strzela.

Są kije przeznaczone do takich ryb, wiem że bloke szykuje się do 19wt. Pytanie tylko czy wędkarz wytrzyma tyle co sprzęt :)


  • tomi78 lubi to

#14 OFFLINE   woblerek48

woblerek48

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1178 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska

Napisano 09 luty 2017 - 11:39

A

I jeszcze jedno. Złożenie zestawu. Odpowiednie węzły, zarobienie linek, łączenia przyponu z linką i running/backing. Dlatego lepiej mieć skipera z gotowym sprzetem.

Ja ten rok niestety musze odpuścić, ale od '18 zamierzam wrócić do tematu :)

Co do wędki penna i wyciągnięcia każdej ryby ;)

Te misie co się kręcą w okolicy Gibu każdą wędkę zjadłyby przed śniadaniem :)

W zeszłym sezonie miałem klienta - dzien wcześniej na łodzi trollingowej 209kg tuna. Pierwsza prośba - pojedźmy na cokolwiek, byle nie tuna :) i on i zona zobaczyli poprzednie wcielenia, w upale 42 stopnie holując tą rybę przez 2h45' :) z pomocą załogi itd :)

WITAM Oglądam dość często program Polowanie na Tuńczyka to wyobrażam sobie jaki sprzęt trzeba posiadać aby zmierzyć się z ta rybą i nie tylko z tuńczykiem a każdą inną o masie pona 100kg.Żyłki.haki i wiązania muszą być dopracowane perfekt.Kije mocne i zbrojone w przelotki nie wiem ale na łożyskach ? Podziwiam takich wędkarzy i wyprawa na łodzi musi być adrenalina dla zapaleńców.



#15 OFFLINE   dreadknight

dreadknight

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1019 postów

Napisano 09 luty 2017 - 12:26

chciałem spina zrobić na tym bloke spl,piekelnie mocne blanki

 

 ps rekord to 128lbs z 2011r czyli koło 60kg

Jak te blanki się na nazywają dokładnie ? Szukam ale nie mogę znaleźć :/



#16 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1976 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 09 luty 2017 - 12:29

Tak se czytam i się  zastanawiam, gdzie jest granica rozsądku jeśli chodzi o rozmiar ryb łowionych na muchę?


  • Krzysiu lubi to

#17 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 09 luty 2017 - 12:56

Bloke rods, na ebay

 

Granica jest tylko w naszej głowie, jedna z największych zniewag dla mnie to "rozsądny człowiek"

Ale ok, ja jestem pierdolnięty ;) :D


  • Jack__Daniels lubi to

#18 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1976 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 09 luty 2017 - 13:23

"rozsądny człowiek" płynie na kilogramowe dorsze ze sprzętem który podołałby sumowi na rekord PL :D


  • Guzu lubi to

#19 OFFLINE   Hansolo

Hansolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Radosław

Napisano 09 luty 2017 - 14:49

"rozsądny człowiek" płynie na kilogramowe dorsze ze sprzętem który podołałby sumowi na rekord PL :D

Lub idzie od 01.01 na keltony troci z takim asortymentem i woblerami na tajmenia.


  • Guzu lubi to

#20 OFFLINE   bigos

bigos

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 650 postów
  • LokalizacjaIrlandia

Napisano 09 luty 2017 - 17:06

Tak se czytam i się  zastanawiam, gdzie jest granica rozsądku jeśli chodzi o rozmiar ryb łowionych na muchę?

Kiedy zacinasz rybe na muche i to ty sie jej boisz a nie ona ciebie to wlasnie przekroczyles grance rozsadku :)))