Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

OBROTÓWKI


  • Please log in to reply
197 replies to this topic

#161 OFFLINE   JimbeamPK

JimbeamPK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 96 posts
  • LokalizacjaKalisz

Posted 12 September 2022 - 09:57

Zna ktoś może modele czy firmy produkujące obrotówki w rozmiarze 6-7 ?



#162 OFFLINE   Jabberwokie

Jabberwokie

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 88 posts
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Radek

Posted 12 September 2022 - 10:09

Dam Effzett na pewno są produkowane w rozmiarze 6.

W rozmiarze 7 będą Meppsy ;)


Edited by Jabberwokie, 12 September 2022 - 10:10.


#163 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 posts
  • LokalizacjaSiedlce

Posted 12 September 2022 - 10:56

Zna ktoś może modele czy firmy produkujące obrotówki w rozmiarze 6-7 ?

Firma Rublex produkuje model Ondex lekkiej, przeznaczonej na płycizny obrotówki w rozmiarze 6 i standardowej obrotówki Veltic także nr 6.



#164 OFFLINE   JimbeamPK

JimbeamPK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 96 posts
  • LokalizacjaKalisz

Posted 12 September 2022 - 12:54

Ok dziękuje za informację. :)


  • Andżej likes this

#165 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 posts
  • LokalizacjaSiedlce

Posted 20 September 2022 - 11:13

Należy pamiętać, że rozmiar obrotówki 7 czy 8, nie zawsze świadczy o tym, że są to wielkie obrotówki.

Attached File  DSC09123.JPG   81.09KB   17 downloads

Proszę popatrzeć na załączoną fot., jest tu cały typoszereg znakomitych obrotówek Rublex Alta. 

Ich numeracja to 2, 3, 4, 5, 6, 7 i 8. Przy tych cyfrach oznaczających wielkość, powinna być podana jeszcze jednostka masy "g" czyli gram. Bo tyle one ważą.

Bez tej jednostki numeracja może wprowadzać w błąd, gdyż kupujący może sobie wyobrażać, że np. paletka błystki Alta nr 8, jest większa od Mepps Aglia nr 7.

Tymczasem stosując meppsowaską skalę wielkości błystki Aglia, Alta 7 jest wielkości Aglii 3,5 - gdyby taka była produkowana, a Alta 8, jest wielkości Aglii 4.

 


  • Lepton, Andżej and żabosław like this

#166 OFFLINE   Lepton

Lepton

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 824 posts
  • Imię:Andrzej

Posted 20 September 2022 - 16:42

Rarytasy.

Na naszym rynku niestety nieosiągalne. Skrzydełko jest identyczne jak w Celcie, czy tylko podobne?



#167 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 posts
  • LokalizacjaSiedlce

Posted 20 September 2022 - 17:45

Rarytasy.

Na naszym rynku niestety nieosiągalne. Skrzydełko jest identyczne jak w Celcie, czy tylko podobne?

Na naszym rynku nigdy ich nie było.

Ten gęsto upakowany typoszereg pochodzi z lat 80-tych.

Kilka, może już kilkanaście lat temu, na ebay'u pojawiło się ich sporo, głównie w Szwajcarii i trochę we Francji. Tam je więc kupowałem.

Skrzydełko jest tylko podobne, ale inne są proporcje długości do szerokości i większa głębokość tłoczenia Alty.

Ta seria, to wspaniała gratka dla kolekcjonerów.

Widocznie tylko kolekcjonerzy je kupowali, gdyż po pewnym czasie Rublex ograniczył ten model do 3 szt. w całym typoszeregu: 3g, 5g i 7g.


  • Lepton and żabosław like this

#168 OFFLINE   WSW

WSW

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 36 posts
  • LokalizacjaTrzebnica
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Sobota

Posted 20 September 2022 - 20:52

Na naszym rynku nigdy ich nie było.

 

 

Były, bo kilka ich kupiłem. Myślę, że na początku lat 90-tych, we  wrocławskich sklepach. Parę mi pewnie jeszcze gdzieś na dnie pudełek zostało. Sporo się nimi narzucałem, ale skutecznością nie grzeszyły. Były gorsze od klasycznych Mepssów i Velticów. Konstrukcyjnie też nie najlepsze, szeroko wirująca paletka mocniej skręcała żyłkę niż modele wspomniane wcześniej.  Ale miałem z Altą niesamowitą przygodę, w nietypowych warunkach pogodowych, muszę przyznać.



#169 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 posts
  • LokalizacjaSiedlce

Posted 21 September 2022 - 18:14

Były, bo kilka ich kupiłem. Myślę, że na początku lat 90-tych, we  wrocławskich sklepach. Parę mi pewnie jeszcze gdzieś na dnie pudełek zostało. Sporo się nimi narzucałem, ale skutecznością nie grzeszyły. Były gorsze od klasycznych Mepssów i Velticów. Konstrukcyjnie też nie najlepsze, szeroko wirująca paletka mocniej skręcała żyłkę niż modele wspomniane wcześniej.  Ale miałem z Altą niesamowitą przygodę, w nietypowych warunkach pogodowych, muszę przyznać.

No cóż w latach 1988-1992 byłem na kontraktach w RFN. Tam właśnie kupiłem 4szt. pierwsze Alty nr 7, które zamówiłem u zaprzyjaźnionego właściciela sklepu wędkarskiego, a czekałem na nie dość długo.

W czym rublexowskie Alty były gorsze od Meppsów? Bo przecież model Veltic, to też produkt Rublexa.

Zwróć uwagę, że w rublexowskich Altach, Celtach, Velticach, Elvach, korpusy są indywidualnie dorabiane do każdej wielkości obrotówki indywidualnie, nie ma unifikacji elementów, poza kulkami pod strzemiączkiem paletki. Dlatego każda obrotówka doskonale startuje i znakomicie się kręci, nawet w najmniejszym rozmiarze, z czym niestety najmniejsze rozmiary niektórych modeli Meppsa mają kłopot.

Attached File  DSC00047.JPG   80.87KB   18 downloads

Na fot. powyżej widać, że do zwykłego kompletu średnich obrotówek Mepps i Lucky John, z przerobionymi, lekkimi korpusami, i płytko chodzącymi japońskimi woblerami do twitchingu, które latają dalej niż większość obrotówek, dołączyłem kilka Alt i dwie Celty. Chciałem porównać ich pracę, gdyż ja z kolei, niespecjalnie przepadam za Celtami z wyjątkiem nr 1.

Attached File  DSC00052.JPG   87.26KB   21 downloads

Jak widać na fot. powyżej, do testu wziąłem Celtę nr 4 i dwie zbliżone wielkością Alty nr 7 i nr 8, oraz Celtę nr 2 i zbliżone wielkością Alty nr 3 i 4. O Celcie nr 6 opowiem trochę później.

Test potwierdza, że paletka wirówki Alta, kręci się stosunkowo wąsko, gdyż jest głębiej tłoczona niż Celta. Celta z kolei ma bardziej wydłużoną paletkę, optycznie kąt wirowania skrzydełek Alty i Celty – jest niemal identyczny, mimo, że paletki mają różne kształty.

Kąt ten jest zbliżony do meppsowskiego Cometa. Dotyczy to zarówno mniejszych jak i większych modeli Alta i Celta.

Aby sprawdzić wibrację korpusu obrotówek stosuję przypon ze struny gitarowej o długości ok. 13cm, zwłaszcza, gdy łowię naprzemiennie woblerami minnow, techniką twitchingu. Sztywny przypon dobrze pokazuje wibrację.

Wibracja korpusu Celty nr 2 i Alty nr 3, była na podobnym poziomie, Alta nr 4 wyraźnie mocniej biła korpusem od Celty nr 2 i Alty nr 3, natomiast Alta nr 6, miała wyczuwalnie mniejszą wibrację korpusu niż nr 4. Celta nr 4 i Alty nr 7 i 8 biły korpusem na podobnym poziomie i na podobnym poziomie skręcały żyłkę. Należy tu dodać, że bicie korpusu wszystkich tych obrotówek było znacznie mniejsze niż rublexowskiego Veltica, czy meppsowskiej Aglii.

Mepps Aglia ze standardowym korpusem, czy Winner z prawie nieważkim korpusem, pracują podobnie – są jednakowo szalone i bardzo skuteczne na różnych wodach (na wodach o różnej głębokości ze względu na ich masę).

Był okres, że często łowiłem na miejskim zalewie, w czasach, gdy był systematycznie zarybiany. Wtedy to wyselekcjonowałem sobie obrotówki, na które najwięcej złowiłem szczupaków. Długo przewodził w tej klasyfikacji srebrny i złoty Mepps Adour nr 3, ale przerobiony, bez dociążającej główki z przodu i igielitowym korpusie, jak w Mepps Winner, bo to płytki zbiornik. Drugim moim odkryciem była właśnie srebrna Alta nr 6 z czerwonym wzorem jak ta na fot. Na nią właśnie złowiłem chyba najwięcej szczupaków, choć największe jednak na Adoura nr 3.

Obecnie doszły woblery i gumy, co z tego skoro drapieżnikiem nikt zalewu nie zarybia, a naturalnych tarlisk w nim jak na lekarstwo.


  • Marcin Rafalski, grzegorz197503, Karpiu95 and 1 other like this

#170 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4,572 posts
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Posted 21 July 2023 - 17:32

Panowie czyjego autorstwa są te obrotówki i wahadełko ?

 

Attached File  obr.jpg   105.84KB   20 downloads



#171 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,652 posts
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Posted 21 July 2023 - 17:58

Mogę się mylić, ale te obrotówki wyglądają na "aszychminki", czyli dzieła Marka Aszychmina.


  • MaleX and S.N. like this

#172 OFFLINE   Sylwek1981

Sylwek1981

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 776 posts
  • LokalizacjaRawicz

Posted 21 July 2023 - 18:33

Obrotówki to Aszychminki a wahadełko moim zdaniem jest Krzyszczyka - Goldfish.
  • S.N. likes this

#173 OFFLINE   Ide52

Ide52

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 posts
  • Lokalizacjaobok Warty

Posted 21 July 2023 - 19:08

Które obrotówki w rozmiarze 0 i 00 bezproblemowo się kręcą? Ostatnie małe Meppsy, które kupiłem, niestety nie działają praktycznie wcale. Dopiero po poprawkach jako - tako , a tak porażka.


  • Andżej likes this

#174 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 posts
  • LokalizacjaSiedlce

Posted 22 July 2023 - 14:01

Które obrotówki w rozmiarze 0 i 00 bezproblemowo się kręcą? Ostatnie małe Meppsy, które kupiłem, niestety nie działają praktycznie wcale. Dopiero po poprawkach jako - tako , a tak porażka.

Już tu opisałem jak sobie z tym poradzić, tak poprawione chodzą i startują znakomicie.

OBROTÓWKI - strona 2 - Spinning - jerkbait.pl - spinning, baitcasting, flyfishing - strona 2



#175 OFFLINE   chulo

chulo

    Forumowicz

  • TWÓRCY+
  • PipPip
  • 370 posts
  • Lokalizacjapwbaits.pl
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Wasilewski

Posted 18 August 2023 - 16:21

Zna ktoś może modele czy firmy produkujące obrotówki w rozmiarze 6-7 ?



#176 OFFLINE   chulo

chulo

    Forumowicz

  • TWÓRCY+
  • PipPip
  • 370 posts
  • Lokalizacjapwbaits.pl
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Wasilewski

Posted 18 August 2023 - 16:22

Cześć, wykonuję takie przynęty. 7 ma 30gr i około 27cm z chwostem


#177 OFFLINE   yffea

yffea

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 530 posts
  • LokalizacjaKraków

Posted 24 August 2023 - 20:18

Które obrotówki w rozmiarze 0 i 00 bezproblemowo się kręcą? Ostatnie małe Meppsy, które kupiłem, niestety nie działają praktycznie wcale. Dopiero po poprawkach jako - tako , a tak porażka.



#178 OFFLINE   yffea

yffea

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 530 posts
  • LokalizacjaKraków

Posted 24 August 2023 - 20:18

Które obrotówki w rozmiarze 0 i 00 bezproblemowo się kręcą? Ostatnie małe Meppsy, które kupiłem, niestety nie działają praktycznie wcale. Dopiero po poprawkach jako - tako , a tak porażka.


Smith Ar-S pięknie się kręcą od razu po wpadnięciu do wody

#179 OFFLINE   jozef.wielki.98

jozef.wielki.98

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 posts

Posted 30 September 2023 - 04:03

Witam wszystkich, mam takie pytanie - czy łowi ktoś z was na obrotowki z przednim obciążeniem i jak się sprawdzają

Wysłane z mojego Lenovo TB-X104L przy użyciu Tapatalka

#180 ONLINE   Dziad Wodny

Dziad Wodny

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 67 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:D
  • Nazwisko:W

Posted 30 September 2023 - 10:50

Które obrotówki w rozmiarze 0 i 00 bezproblemowo się kręcą? Ostatnie małe Meppsy, które kupiłem, niestety nie działają praktycznie wcale. Dopiero po poprawkach jako - tako , a tak porażka.


DAM Effzett. Nie trzeba ich poprawiać i dlatego wolę je od Meppsów. Moim zdaniem nie rdzewieją też tak jak te ostatnie.
  • Tom Rob and Umbra like this