Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

OBROTÓWKI


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
197 odpowiedzi w tym temacie

#161 OFFLINE   JimbeamPK

JimbeamPK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaKalisz

Napisano 12 wrzesień 2022 - 09:57

Zna ktoś może modele czy firmy produkujące obrotówki w rozmiarze 6-7 ?



#162 OFFLINE   Jabberwokie

Jabberwokie

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 87 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Radek

Napisano 12 wrzesień 2022 - 10:09

Dam Effzett na pewno są produkowane w rozmiarze 6.

W rozmiarze 7 będą Meppsy ;)


Użytkownik Jabberwokie edytował ten post 12 wrzesień 2022 - 10:10


#163 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 12 wrzesień 2022 - 10:56

Zna ktoś może modele czy firmy produkujące obrotówki w rozmiarze 6-7 ?

Firma Rublex produkuje model Ondex lekkiej, przeznaczonej na płycizny obrotówki w rozmiarze 6 i standardowej obrotówki Veltic także nr 6.



#164 OFFLINE   JimbeamPK

JimbeamPK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaKalisz

Napisano 12 wrzesień 2022 - 12:54

Ok dziękuje za informację. :)


  • Andżej lubi to

#165 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 20 wrzesień 2022 - 11:13

Należy pamiętać, że rozmiar obrotówki 7 czy 8, nie zawsze świadczy o tym, że są to wielkie obrotówki.

Załączony plik  DSC09123.JPG   81,09 KB   16 Ilość pobrań

Proszę popatrzeć na załączoną fot., jest tu cały typoszereg znakomitych obrotówek Rublex Alta. 

Ich numeracja to 2, 3, 4, 5, 6, 7 i 8. Przy tych cyfrach oznaczających wielkość, powinna być podana jeszcze jednostka masy "g" czyli gram. Bo tyle one ważą.

Bez tej jednostki numeracja może wprowadzać w błąd, gdyż kupujący może sobie wyobrażać, że np. paletka błystki Alta nr 8, jest większa od Mepps Aglia nr 7.

Tymczasem stosując meppsowaską skalę wielkości błystki Aglia, Alta 7 jest wielkości Aglii 3,5 - gdyby taka była produkowana, a Alta 8, jest wielkości Aglii 4.

 


  • Lepton, Andżej i żabosław lubią to

#166 OFFLINE   Lepton

Lepton

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 820 postów
  • Imię:Andrzej

Napisano 20 wrzesień 2022 - 16:42

Rarytasy.

Na naszym rynku niestety nieosiągalne. Skrzydełko jest identyczne jak w Celcie, czy tylko podobne?



#167 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 20 wrzesień 2022 - 17:45

Rarytasy.

Na naszym rynku niestety nieosiągalne. Skrzydełko jest identyczne jak w Celcie, czy tylko podobne?

Na naszym rynku nigdy ich nie było.

Ten gęsto upakowany typoszereg pochodzi z lat 80-tych.

Kilka, może już kilkanaście lat temu, na ebay'u pojawiło się ich sporo, głównie w Szwajcarii i trochę we Francji. Tam je więc kupowałem.

Skrzydełko jest tylko podobne, ale inne są proporcje długości do szerokości i większa głębokość tłoczenia Alty.

Ta seria, to wspaniała gratka dla kolekcjonerów.

Widocznie tylko kolekcjonerzy je kupowali, gdyż po pewnym czasie Rublex ograniczył ten model do 3 szt. w całym typoszeregu: 3g, 5g i 7g.


  • Lepton i żabosław lubią to

#168 OFFLINE   WSW

WSW

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 34 postów
  • LokalizacjaTrzebnica
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Sobota

Napisano 20 wrzesień 2022 - 20:52

Na naszym rynku nigdy ich nie było.

 

 

Były, bo kilka ich kupiłem. Myślę, że na początku lat 90-tych, we  wrocławskich sklepach. Parę mi pewnie jeszcze gdzieś na dnie pudełek zostało. Sporo się nimi narzucałem, ale skutecznością nie grzeszyły. Były gorsze od klasycznych Mepssów i Velticów. Konstrukcyjnie też nie najlepsze, szeroko wirująca paletka mocniej skręcała żyłkę niż modele wspomniane wcześniej.  Ale miałem z Altą niesamowitą przygodę, w nietypowych warunkach pogodowych, muszę przyznać.



#169 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 21 wrzesień 2022 - 18:14

Były, bo kilka ich kupiłem. Myślę, że na początku lat 90-tych, we  wrocławskich sklepach. Parę mi pewnie jeszcze gdzieś na dnie pudełek zostało. Sporo się nimi narzucałem, ale skutecznością nie grzeszyły. Były gorsze od klasycznych Mepssów i Velticów. Konstrukcyjnie też nie najlepsze, szeroko wirująca paletka mocniej skręcała żyłkę niż modele wspomniane wcześniej.  Ale miałem z Altą niesamowitą przygodę, w nietypowych warunkach pogodowych, muszę przyznać.

No cóż w latach 1988-1992 byłem na kontraktach w RFN. Tam właśnie kupiłem 4szt. pierwsze Alty nr 7, które zamówiłem u zaprzyjaźnionego właściciela sklepu wędkarskiego, a czekałem na nie dość długo.

W czym rublexowskie Alty były gorsze od Meppsów? Bo przecież model Veltic, to też produkt Rublexa.

Zwróć uwagę, że w rublexowskich Altach, Celtach, Velticach, Elvach, korpusy są indywidualnie dorabiane do każdej wielkości obrotówki indywidualnie, nie ma unifikacji elementów, poza kulkami pod strzemiączkiem paletki. Dlatego każda obrotówka doskonale startuje i znakomicie się kręci, nawet w najmniejszym rozmiarze, z czym niestety najmniejsze rozmiary niektórych modeli Meppsa mają kłopot.

Załączony plik  DSC00047.JPG   80,87 KB   18 Ilość pobrań

Na fot. powyżej widać, że do zwykłego kompletu średnich obrotówek Mepps i Lucky John, z przerobionymi, lekkimi korpusami, i płytko chodzącymi japońskimi woblerami do twitchingu, które latają dalej niż większość obrotówek, dołączyłem kilka Alt i dwie Celty. Chciałem porównać ich pracę, gdyż ja z kolei, niespecjalnie przepadam za Celtami z wyjątkiem nr 1.

Załączony plik  DSC00052.JPG   87,26 KB   21 Ilość pobrań

Jak widać na fot. powyżej, do testu wziąłem Celtę nr 4 i dwie zbliżone wielkością Alty nr 7 i nr 8, oraz Celtę nr 2 i zbliżone wielkością Alty nr 3 i 4. O Celcie nr 6 opowiem trochę później.

Test potwierdza, że paletka wirówki Alta, kręci się stosunkowo wąsko, gdyż jest głębiej tłoczona niż Celta. Celta z kolei ma bardziej wydłużoną paletkę, optycznie kąt wirowania skrzydełek Alty i Celty – jest niemal identyczny, mimo, że paletki mają różne kształty.

Kąt ten jest zbliżony do meppsowskiego Cometa. Dotyczy to zarówno mniejszych jak i większych modeli Alta i Celta.

Aby sprawdzić wibrację korpusu obrotówek stosuję przypon ze struny gitarowej o długości ok. 13cm, zwłaszcza, gdy łowię naprzemiennie woblerami minnow, techniką twitchingu. Sztywny przypon dobrze pokazuje wibrację.

Wibracja korpusu Celty nr 2 i Alty nr 3, była na podobnym poziomie, Alta nr 4 wyraźnie mocniej biła korpusem od Celty nr 2 i Alty nr 3, natomiast Alta nr 6, miała wyczuwalnie mniejszą wibrację korpusu niż nr 4. Celta nr 4 i Alty nr 7 i 8 biły korpusem na podobnym poziomie i na podobnym poziomie skręcały żyłkę. Należy tu dodać, że bicie korpusu wszystkich tych obrotówek było znacznie mniejsze niż rublexowskiego Veltica, czy meppsowskiej Aglii.

Mepps Aglia ze standardowym korpusem, czy Winner z prawie nieważkim korpusem, pracują podobnie – są jednakowo szalone i bardzo skuteczne na różnych wodach (na wodach o różnej głębokości ze względu na ich masę).

Był okres, że często łowiłem na miejskim zalewie, w czasach, gdy był systematycznie zarybiany. Wtedy to wyselekcjonowałem sobie obrotówki, na które najwięcej złowiłem szczupaków. Długo przewodził w tej klasyfikacji srebrny i złoty Mepps Adour nr 3, ale przerobiony, bez dociążającej główki z przodu i igielitowym korpusie, jak w Mepps Winner, bo to płytki zbiornik. Drugim moim odkryciem była właśnie srebrna Alta nr 6 z czerwonym wzorem jak ta na fot. Na nią właśnie złowiłem chyba najwięcej szczupaków, choć największe jednak na Adoura nr 3.

Obecnie doszły woblery i gumy, co z tego skoro drapieżnikiem nikt zalewu nie zarybia, a naturalnych tarlisk w nim jak na lekarstwo.


  • Marcin Rafalski, grzegorz197503, Karpiu95 i 1 inna osoba lubią to

#170 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4553 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 21 lipiec 2023 - 17:32

Panowie czyjego autorstwa są te obrotówki i wahadełko ?

 

Załączony plik  obr.jpg   105,84 KB   19 Ilość pobrań



#171 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2640 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 21 lipiec 2023 - 17:58

Mogę się mylić, ale te obrotówki wyglądają na "aszychminki", czyli dzieła Marka Aszychmina.


  • MaleX i S.N. lubią to

#172 OFFLINE   Sylwek1981

Sylwek1981

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 776 postów
  • LokalizacjaRawicz

Napisano 21 lipiec 2023 - 18:33

Obrotówki to Aszychminki a wahadełko moim zdaniem jest Krzyszczyka - Goldfish.
  • S.N. lubi to

#173 OFFLINE   Ide52

Ide52

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • Lokalizacjaobok Warty

Napisano 21 lipiec 2023 - 19:08

Które obrotówki w rozmiarze 0 i 00 bezproblemowo się kręcą? Ostatnie małe Meppsy, które kupiłem, niestety nie działają praktycznie wcale. Dopiero po poprawkach jako - tako , a tak porażka.


  • Andżej lubi to

#174 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 22 lipiec 2023 - 14:01

Które obrotówki w rozmiarze 0 i 00 bezproblemowo się kręcą? Ostatnie małe Meppsy, które kupiłem, niestety nie działają praktycznie wcale. Dopiero po poprawkach jako - tako , a tak porażka.

Już tu opisałem jak sobie z tym poradzić, tak poprawione chodzą i startują znakomicie.

OBROTÓWKI - strona 2 - Spinning - jerkbait.pl - spinning, baitcasting, flyfishing - strona 2



#175 OFFLINE   chulo

chulo

    Forumowicz

  • TWÓRCY+
  • PipPip
  • 370 postów
  • Lokalizacjapwbaits.pl
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Wasilewski

Napisano 18 sierpień 2023 - 16:21

Zna ktoś może modele czy firmy produkujące obrotówki w rozmiarze 6-7 ?



#176 OFFLINE   chulo

chulo

    Forumowicz

  • TWÓRCY+
  • PipPip
  • 370 postów
  • Lokalizacjapwbaits.pl
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Wasilewski

Napisano 18 sierpień 2023 - 16:22

Cześć, wykonuję takie przynęty. 7 ma 30gr i około 27cm z chwostem


#177 OFFLINE   yffea

yffea

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 530 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 24 sierpień 2023 - 20:18

Które obrotówki w rozmiarze 0 i 00 bezproblemowo się kręcą? Ostatnie małe Meppsy, które kupiłem, niestety nie działają praktycznie wcale. Dopiero po poprawkach jako - tako , a tak porażka.



#178 OFFLINE   yffea

yffea

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 530 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 24 sierpień 2023 - 20:18

Które obrotówki w rozmiarze 0 i 00 bezproblemowo się kręcą? Ostatnie małe Meppsy, które kupiłem, niestety nie działają praktycznie wcale. Dopiero po poprawkach jako - tako , a tak porażka.


Smith Ar-S pięknie się kręcą od razu po wpadnięciu do wody

#179 OFFLINE   jozef.wielki.98

jozef.wielki.98

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów

Napisano 30 wrzesień 2023 - 04:03

Witam wszystkich, mam takie pytanie - czy łowi ktoś z was na obrotowki z przednim obciążeniem i jak się sprawdzają

Wysłane z mojego Lenovo TB-X104L przy użyciu Tapatalka

#180 ONLINE   Dziad Wodny

Dziad Wodny

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 64 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:D
  • Nazwisko:W

Napisano 30 wrzesień 2023 - 10:50

Które obrotówki w rozmiarze 0 i 00 bezproblemowo się kręcą? Ostatnie małe Meppsy, które kupiłem, niestety nie działają praktycznie wcale. Dopiero po poprawkach jako - tako , a tak porażka.


DAM Effzett. Nie trzeba ich poprawiać i dlatego wolę je od Meppsów. Moim zdaniem nie rdzewieją też tak jak te ostatnie.
  • Tom Rob i Umbra lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych