Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Najlepszy kołowrotek muchowy - subiektywny ranking użytkowników


  • Please log in to reply
2012 replies to this topic

#1861 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5,420 posts
  • Imię:Kamil

Posted 17 September 2019 - 19:14

No tak, ale jak na kołowrotek 90mm nie mogę upchnąć DT5 to też trochę słabo

#1862 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 posts
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Posted 17 September 2019 - 20:39

Istnieją klasyki z przełożeniem, tzw. multipliery, które zaprojektowano do szybkiego zwijania linki.

Posiadam takie wynalazki, ale nieczęsto używam, bo na rybach, podobnie jak w życiu, nigdzie mi się nie spieszy.

A Forest, zaiste, słusznie poruszył estetykę tych, modnych obecnie, kół młyńskich.

Przy lekkiej wędeczce wyglądają szpetnie i pokracznie, choć, być może, ktoś w nich dostrzega jakieś

piękno, jak niektórzy zachwycający się się jakimś nurtem artystycznym, dajmy na to kubizmem, i potrafią

powiesić na ścianie takie mazepy.



#1863 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 posts
  • LokalizacjaCentrum

Posted 17 September 2019 - 22:27

No tak, ale jak na kołowrotek 90mm nie mogę upchnąć DT5 to też trochę słabo


Właśnie dziś na hardego ultralajta 3000 opisanego jako 3/4/5 i średnicy 9cm i wadze 96 gram nawinąłem dt5 i jeszcze było miejsce na podkład.
Dobra.
Średnica zewnętrzna kołowrotka nie oznacza tej na której jest linka.
Na wyżej wspomnianego hardego 2000 2/3/4 wejdzie z małą ilością podkładu i wf5.
Osobiście uważam,że przy kupnie sprzętu trzeba myśleć i dowiadywać co i jak bo potem są rozczarowania.

I jak to sierżant wspomniał.Jeden lubi ferrari inny rolls royce.

Edited by Radek79, 17 September 2019 - 22:34.


#1864 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,976 posts
  • Lokalizacja3miasto

Posted 18 September 2019 - 05:15

(...)
Na wyżej wspomnianego hardego 2000 2/3/4 wejdzie z małą ilością podkładu i wf5.
(...)


Nieprawda, na ultralajta 2/3/4 wchodzi od biedy wf4 praktycznie bez podkładu... No i jest zzzza lekki do 9' #4. A szkoda bo bardzo mi się podobał...

#1865 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5,420 posts
  • Imię:Kamil

Posted 18 September 2019 - 07:42

Ja pytałem kilu sprzedawców w PL i UK i twierdzili, że na CA DD 3000 nie wejdzie DT5

#1866 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 posts
  • LokalizacjaCentrum

Posted 18 September 2019 - 19:14

Nieprawda, na ultralajta 2/3/4 wchodzi od biedy wf4 praktycznie bez podkładu... No i jest zzzza lekki do 9' #4. A szkoda bo bardzo mi się podobał...


No cóż miałem nawinietą dt#4 co prawda typu prezentejszyn na 2000.Ja akurat lubię krótsze kije 8' i mam wyważenie jak ta lala.Poza tym do suchej gdzie kij dużo operuje w pionie lekki kołowrotek jest znośny.

Kolego Bazyl mam nawiniętego Rio Mainstreama dt#5 na 3000.A to wyjątkowo wrednie gruba linka.
Jak to mówią (bez urazy(raczej weź na humor)) zmień dilera...bo Ci pociska baje.

Nie CA DD tylko FW DD posiadam.

Edited by Radek79, 18 September 2019 - 19:18.


#1867 OFFLINE   Darek P

Darek P

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 185 posts

Posted 18 September 2019 - 20:41

Rio mainstream ma tylko 25 m długości...

#1868 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 posts
  • LokalizacjaCentrum

Posted 18 September 2019 - 20:49

Rio mainstream ma tylko 25 m długości...



Cholercia faktycznie mało.
Wfki gold czy grand mają 27.
2 metry cienkiego runningu w stosunku do dt robi znaczną różnicę.

#1869 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,064 posts
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Posted 30 September 2019 - 22:38

http://www.flyhouse....lt.aspx?lang=pl

Cześć. Oj dawno mnie tu nie było, bo casting zdominował coraz krótszy czas na wędkowanie, niemniej tęsknota dojmująca za muchą wraca. Uważam wprawdzie, że króla - Hatcha - nikt nie zdetronizował, ale nowy Orvis Mirage LT mnie zainteresował. Używa ktoś ? Mirage w wersji starszej mnie na kolana nie powalił i odpuściłem, ale ... kto wie, może LT wnosi cis nowego. Tak na marginesie, czy Bauery, o których było wyżej to te, w których szpulę zwalnia się tym samym „pokrętłem” co reguluje hamulec ? Jeśli tak to jakiś tego nie czuję, pomimo, że niby wygodne, bo bez zmiany uchwytu wędziska można hamulcem „kręcić”.
  • marian-56 likes this

#1870 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 posts
  • LokalizacjaCentrum

Posted 01 October 2019 - 17:14

Widziałem nowego mirage ale nie lt.
Super koło.
Król hatch w niskich klasach jest raczej hrabią :)
Cześć,witaj.
Zacznij łowić na muchę.
Te wszystkie casty i spiny to lypa :)
Serdeczności
  • robert.bednarczyk likes this

#1871 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,064 posts
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Posted 01 October 2019 - 19:24

Widziałem nowego mirage ale nie lt.
Super koło.
Król hatch w niskich klasach jest raczej hrabią :)
Cześć,witaj.
Zacznij łowić na muchę.
Te wszystkie casty i spiny to lypa :)
Serdeczności


Radku wracam do muchy i póki lód rzeki nie skuje będę się uganiał za lipieniami.
Gadaliśmy o tym nie tak dawno w czasie spotkania nad wodą i powtórzę - nie zamykaj się na inne metody, po castingu/spinningu mucha będzie jeszcze bardziej doceniana.
  • Marszal, Paweł Bugajski and Radek79 like this

#1872 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 posts
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Posted 02 October 2019 - 10:26

Radku wracam do muchy i póki lód rzeki nie skuje będę się uganiał za lipieniami.
Gadaliśmy o tym nie tak dawno w czasie spotkania nad wodą i powtórzę - nie zamykaj się na inne metody, po castingu/spinningu mucha będzie jeszcze bardziej doceniana.

Coś w tym jest, bo po norweskim spinningowaniu bardzo tęsknię za muchowaniem i lipieniami. A najbardziej za Towarzystwem.


  • Paweł Bugajski and robert.bednarczyk like this

#1873 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 posts
  • LokalizacjaCentrum

Posted 02 October 2019 - 17:01

Ja tam łowię tylko na muchę.
Za mało czasu mam żeby brać się za inne metody...ale nie żałuję.
Skujemy Ci te wszystkie lipienie :)

Edited by Radek79, 02 October 2019 - 17:03.

  • robert.bednarczyk likes this

#1874 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2,132 posts
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Posted 02 October 2019 - 17:23

Panowie, wracamy do tematu.



#1875 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,294 posts
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Posted 22 October 2019 - 23:31

Witam.

Pflueger Medalist.

Myślałem o nich od dawna ... po żółtych Featerlightach i złotym gralu w postaci szklanych CGR-ów od Cabelasa, kolejny "amerikan drim" ...  :rolleyes:

Modele 1492 i 1494.

Funkiel nówka nieśmigane. Ze dwadzieścia lat przeleżały na półce, ale olejek jeszcze kapie i smar wcale nie stwardniał. Z pudełkami, instrukcjami. Za cenę,której nie podam,bo i tak nikt by mi tu nie uwierzył - interes lepszy niż niż darmowa kamienica od akowca i auta od bezdomnego.

Model 1492 - najmniejszy z serii. Hamulec z wewnętrzną, trzystopniową (brak-lekki nacisk-mocniejszy nacisk) regulacją poprzez przestawienie krzywek. Tak samo regulacja lewo praworęczna.

Średnica leciutko powyżej 70 mm, waga 133 g. Do linek #3-4, chociaż i DT5 wejdzie. Głębokość szpuli - coś pośredniego między tradycyjnymi a LA.

Model 1494 - dedykowany do sznurków #5-6, ale zmieści i #8 z pełnym podkładem, waga 157 g i ciut powyżej 80 mm średnicy. Hamulec z pełną regulacją przy pomocy pokrętła na rancie korpusu, świetnie i płynnie działający.

Kręciołki genialne w swej prostocie, rozbieralne do najmniejszego detalu (prawie) i niezniszczalne przez to. Epokowa konstrukcja, jakże nowoczesna onegdaj i dająca swoim dizajnem, nawet do dzisiaj, odpór muchowym alufelgom i kołom ze szprychami.

Porównał bym je do konstrukcji, niezawodności i popularności AK-47.

Serie 14 to modele z pełną ramką. W odróżnieniu od późniejszych modeli 15, gdzie ramkę imitowała pełna szpula.

Do bambusa pasują ... ale się zobaczy. Na razie szkło obsłużą - to mieszane z węglem także ... żeby amerikan drim się spełnił w całości ...  :D

Pozdrawiam.

Attached Files


Edited by Forest-Natura, 22 October 2019 - 23:43.

  • Sławek Oppeln Bronikowski, Pisarz.......ewski Piotr and sierżant like this

#1876 OFFLINE   randomrodmaker

randomrodmaker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 419 posts
  • LokalizacjaKrk
  • Imię:Paweł

Posted 23 October 2019 - 07:26

Forest nie podniecałbym się tą amerykańskością, bo to jest "amerikan drim"  made in China podobnie jak te wallmartowe żółte szklaki i zielone cgr. Litery AK po serii oznaczają Hong Kong, CJ to byłby japończyk, przełom lat 70/80.


Edited by randomrodmaker, 23 October 2019 - 07:30.

  • marian-56 and MATIQUES like this

#1877 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,294 posts
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Posted 23 October 2019 - 10:04

Witam.

Paweł ... Nie podniecam się amerykańskością wyrobu, bo jak wół są na nim nalepki że majfrendy go robiły.

Ten amerikan drim w postaci taniego, prostego i dostępnego niemal wszędzie sprzętu do flajfiszingu, spowodował że jest tam (w USA) więcej wędkarzy muchowych niż wszystkich wędkarzy w Europie razem wziętych ...I dlatego teraz można podniecać się łinstonami, sejdżami, ablami, śimsami i dziesiątkami innych merykańskich marek.

Takie tanie i proste konstrukcje zrobiły dzisiejszy popyt na wszystko co jest związane w USA z flajfiszingiem, łącznie z flajfiszingową kulturą, powszechnym zwyczajem szanowania i wypuszczania ryb oraz obecnym trendem burzenia zapór utrudniających ich migrację.

Pewnie uogólniam, ale te kręciołki na żywo są jak śliczne zabawki ... trafił przez przypadek w moje ręce kawałek historii światowego flajfiszingu  :P

Pozdrawiam.


Edited by Forest-Natura, 23 October 2019 - 10:05.

  • sierżant and Richi55 like this

#1878 OFFLINE   pawelz

pawelz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 172 posts

Posted 23 October 2019 - 12:36

..

Ten amerikan drim w postaci taniego, prostego i dostępnego niemal wszędzie sprzętu do flajfiszingu, spowodował że jest tam (w USA) więcej wędkarzy muchowych niż wszystkich wędkarzy w Europie razem wziętych .....

Mysle ze gdybys rozdal sprzet muchowy w Polsce nawet za darmo to nie zwiekszylaby sie znaczaco ilosc muszkarzy w naszym kraju. Bo oprocz sprzetu to jeszcze musimy miec co i gdzie lowic.

W tej chwili czesc dawnych purystow (na muche to tylko lososiowate i lipien) zaczyna przenosic swoje zainteresowania na brzany, klenie, jazie swinki itp inny bialoryb czy drapiezniki, jako alternatywe dla ryb ktore znikaja w oczach.

Ale umowmy sie, w wiekszosci rzek nizinnych lowienie leszczy czy nawet jazi nie jest tak skuteczne na muche jak na inne metody. Podobnie z drapieznikami. Wprawny spinningista bedzie mial na pewno lepsze wyniki na statystycznej rzece nizinnej niz muszkarz.

Jesli trend bedzie sie poglebial (coraz wieksza lipa z pstragiem a szczegolnie lipieniem), to czesc muszkarzy przerzuci sie na mulaki a czesc po prostu odpusci. A nowych za wielu sie nie pojawi. I nie pomoze dostepnosc i taniosc sprzetu. Bo trzeba jeszcze tym miec co lapac.


  • aigle and Richi55 like this

#1879 OFFLINE   MATIQUES

MATIQUES

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 200 posts
  • LokalizacjaAndrychów/Kraków
  • Imię:Mateusz

Posted 24 October 2019 - 06:58

No fajny ten amerikan drim do CGR-a Ale thomasowi bym tego nie zrobil;)
  • marian-56 and MichałZ like this

#1880 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,294 posts
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Posted 24 October 2019 - 10:29

No fajny ten amerikan drim do CGR-a Ale thomasowi bym tego nie zrobil;)

Witam.

Mateusz ... i to jest właśnie " flaj polisz drim" ...

Pozdrawiam.

PS. Tylko z przymrużeniem oka to potraktuj  :rolleyes:  ;)