Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

CTS Affinity X 11'0'' #7


  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#61 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4,086 posts
  • LokalizacjaŚLĄSK

Posted 17 September 2013 - 06:13

Rzucam tym samym kijem i nie wydaje mi się żeby 24 gramy plus polyleader go przeciążały (mamy 360 plus około 65-75 grainów więc wychodzi książkowe 435 dla tego kija). A może proste rozwiązanie, jesli masz dwie głowice praktycznie w tej samej wadze 24 gr to może warto jedną ciachnąć ,od strony muchy, do 22 gramów dodać poly i będzie dobrze. Wtedy kupujesz tylko zestaw polyleaderów a nie cały komplet. Ale nie spodziewam się żeby te 2 gramy robiły różnicę. Jeśli kasa nie gra roli to bierz zestaw, produkt jest dobrze zrobiony jedynie do mojego łowienia nie pasuje :-)

A swoją drogą jaki jest powód dla dwóch głowic z tak podobną masą, czy one aż tak różnią się profilem że rzut i prowadzenie inaczej wychodzi?

 

Tomek.

 

Głowice które posiadam były starannie dobierane do kija i docinane. Kijem lekko przeciążonym lepiej się podobno rzuca ja wolę jak jest na pograniczu lotności głowicy, czyli lekko. Teraz jest idealnie. Głowice mają różny kształt przez co obsługują odmienne wielkością wabie. Vision ACE jest w moich warunkach przeznaczona do dużych much, max co łowiłem to 15-18 cm. GUIDELINE TRIPLE D obsługuje typowe trociowe, duże mokre i mniejsze muchy, idealna prezentacja. Raczej nic nie będę docinał, głowice zostawię w spokoju natomiast pobawię się zestawem polyleaderów zgodnie z sugestią (taniej). Wątpię by w tym przypadku duże muchy chciały latać a na tym najbardziej mi zależy. Tomek a jaki wagowo młynek używasz do wspomnianego CTS-a 11' #7, konkretnie waga kołowrotka ewentualnie firma, model.

 

Pozdrawiam

 

Andrzej



#62 OFFLINE   jasiekcom

jasiekcom

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 365 posts
  • Lokalizacjaprzedstawiciel marki EGO
  • Imię:Daniel
  • Nazwisko:Kasprzak

Posted 17 September 2013 - 07:19

Andrzeju chyba mam ten zestaw głowice  + tipy te z zestawu + tipy poza zestawowej. Komplet jest zestawiony pod visiona switcha #7 czyli głowica 400 grainsów/26 gr. Pisałem "chyba" bo to świeży nabytek jeszcze nie przetestowany. W chwili obecnej cały zestaw jest w Kanadzie bo pożyczyłem znajomemu jaki zestaw rezerwy na łoski wieć nie mam jak sprawdzić.  Ewentualnie Andrzeju do przetestowania będzie za jakieś 2 -3 tygodnie.



#63 OFFLINE   darko

darko

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 446 posts

Posted 17 September 2013 - 08:48

.


Edited by darko, 12 February 2014 - 12:34.


#64 OFFLINE   tomaszek11

tomaszek11

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 posts
  • LokalizacjaNadolice Wielkie

Posted 17 September 2013 - 11:09

Duże muchy na polyleaderze z długim przednim taperem - mi to się nie udaje. Ale mam świadomość swoich dużych braków w technice, mało łowię w Polsce na muchę to i ćwiczyć nie mam kiedy. Moje poszukiwania głowicy do kija #7 i wiekszych much praktycznie kończą się na rio skagit max short http://www.rioproduc...agit-max-short/, można wybrać wersję z tipami lub używać T-tipów np. od visiona.

Produkt na rok 2014 to i za dużo informacji od użytkowników w sieci jeszcze nie ma ale ci co już mają bardzo sobie chwalą, lata z ciężkimi muchami. Analogicznie z dużymi (objętością) też powinno latać.

 

Co do kołowrotka, tutaj udało mi się bez ekperymentów. Mam "zestaw" od @Tomiego więc też Speedrunner tyle że niebieski. Szybciej i łatwiej mi było w ten sposób tym bardziej że wiedziałem że takie zestawienie się sprawdza. Nawet pomału oswajam się z pomarańczowymi tippetami na niebiskim blanku ;)

Nie mam do niego zapasowych szpul (na razie) więc jako drugi kołowrotek używam Orvis Mach IV. Jest trochę lżejszy (jakieś 190gr) od Opti ale mam tam nawinięte więcej podkładu więc na kiju wychodzi bardzo podobnie. Wyważenie jakieś 15-16 cm od środka stopki w obu przypadkach. Z glowicą poza przelotkami środek ciężkości przesuwa się praktycznie idealnie w środek foregripu. Piszę "z głowy" więc mogę się mylić o jakiś 1cm, czy pół. Zresztą nie wiem czy ma to aż takie wielkie znaczenie.

Jedyny problem z Loopem to odrobinę mniejsza pojemność niż myślałem, muszę nawinąć jak najcieńszy podkład. W czasie łowienia z wyciągniętą głowicą praktycznie nie ma to znaczenia ale podczas holu i podbierania, szczególnie dużych ryb, nie zawsze jest możliwość przyłożenia się do poprawnego ulożenia całej głowicy na kołowrotku (poza przelotkami zostaję jeszcze przepon i kawałek tipa) i zdarza się że czasami się linka lekko przytnie o obudowę. Straciłem tak w tym roku rybę która dałaby mi najwięcej radości....chyba.

Teoretycznie mógłbym wziąść większego Opti ale byłby chyba za duży do tego kija. Z orvisem takich kłopotów nie mam, tam pojemność szpuli jest dużo większa praktycznie przy tej samej "pojemności teoretycznej" według producenta. Zależy pewnie jak który producent rozumie wypełnienie kołowrotka linką.

 

Tomek.



#65 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2,738 posts
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Posted 17 September 2013 - 14:06

Andrzej, ja uzywam systemow Rio (AFS) i Airflo (Rage Compact i Skagit) i jestem bardzo zadowolony. Vision nie mialem przyjemnosci testowac i raczej na to sie nie zanosi, jak dla mnie przegieli z cena. Ciekawe, ze wedki i kolowrotki maja w bardzo konkurencyjnych cenach w porownaniu do reszty producentow, a linki o 30-50% drozsze.



#66 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4,438 posts

Posted 17 September 2013 - 14:47

Witam,

 

Dla mnie te ostatnie posty sa swietnym przykladem jak mozna sobie skomplikowac zycie uzywajac do polowu ryb pieknego narzedzia jakim jest wedka muchowa. Ile razy potrzeba w realnych warunkach nad polska rzeka zmieniac glowice czy tipy? Ile ich potrzeba jednoczesnie do skutecznego lowienia ryb takich jak pstragi czy nawet glowacice? Ile linek mial na glowatke ze soba Grzesiek? 

 

Dla mnie muszkarski sprzet im prostszy tym lepszy, idealne sa linki w jednym kawalku, zintegrowane, mozna je kupic nawet w wersji skandynawskiej. Po kiego czorta jesli nie jest to potrzebne przeciagac ten caly majdan przez przelotki w te i nazat? 

 

A jak juz koniecznie chcesz lowic w ten sposob to nie lepiej wziac jakas linke plywajaca/intermediate, opierdzielic ze 3 metry i dodac do tego ogolnie dostepne koncowki np. Airflo a  nie modzic, liczyc grainy, snapy, ilosc wolframu w T cos tam iles tam. 

 

A bo bym zapomnial- liczy sie calkowita masa zestawu czyli linka plus leader plus mucha. Jak bylem na ostatnim zlocie glowatkowym to switchem #8-9 lowilem przycieta zwykla linka Airflo 40+ w klasie #8 i duze muchi lataly az sie zastanawiali koledzy jak to mozliwe i ze baron cos musial przykombinowac ( muchy duze tzn. 25-30 cm przypominajace w wodze rybe a nie minoga czy pijawke). 

 

Bujo



#67 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4,086 posts
  • LokalizacjaŚLĄSK

Posted 17 September 2013 - 14:58

Zastanawia mnie pytanie o wagę młynka(chyba ,że za lekki i środek ciężkości wypada poza korkowym uchwytem)...dla mnie pojemność i sprawność hamulca istotniejsze.

Ciekawe co wybierzesz?

 

Darek - młynek mam solidny w hamulcu jak i budowie... ;)

Głowice zostawię w spokoju, poczekam jak Daniela zestaw wróci z Kanady, może "chłopak" da pomachać linkami wtedy zdecyduję. :D

 

Tomek - z tego co widziałem na fotkach to był Runner a nie Speedrunner. Sprawdź co masz przy kiju...

Pojemność Loop Runner jest wystarczająca jeśli chodzi o głowicę do #7, running line + podkład (30lb Orvis Gel-Spun).

Miałem Speedrunner-a, dla Twojego kija Runner jest idealny. Co do zapasowej szpuli - wymiana głowicy nad wodą trwa chwilę, na mój gust nie ma co się pakować w drugą szpulę...

 

http://andrzejstanek.pl/post/43

 

Dzięki wszystkim za cenne rady.



#68 OFFLINE   darko

darko

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 446 posts

Posted 17 September 2013 - 16:01

.


Edited by darko, 12 February 2014 - 12:34.


#69 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4,438 posts

Posted 17 September 2013 - 17:34

Ok, wszystko rozumiem ale do jakich ryb np. w Polsce jest sens uzywania skagitow, multi-tipow czy innych wynalazkow ostatnich kilku lat? Trocie i lososie w rzekach i chyba bedzie tyle( raczej kelty bo przeciez nie srebrniaki). Glowatka zapewne jako ostrozna ryba sp....i najdalej jak sie da przy nawalaniu skagitami, szczupaki nie maja sensu bo kazdy, kto je lowil doskonale wie, ze potrafia prowadzic przynete do samych nog/lodzi, zerujacy pstrag ruszy sie do streamera nawet z duzego dolka itd. 

 

Ja na swoje lowienie zabieram glownie jedna/dwie linki i w razie czego mam do tego tipy Airflo w roznych dlugosciach i klasach toniecia. Uzywam ich bardzo rzadko. 

 

Pozdrawiam,

 

MW



#70 OFFLINE   darko

darko

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 446 posts

Posted 17 September 2013 - 18:03

.


Edited by darko, 12 February 2014 - 12:33.


#71 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4,086 posts
  • LokalizacjaŚLĄSK

Posted 17 September 2013 - 18:22

To ja coś dopowiem - w switch-a uzbroiłem się dla własnej wygody. Stoję po kolana a sięgam tam gdzie przedtem musiałem pół Dunajca forsować. Samo rzucanie daje dużo przyjemności, satysfakcji z "wyczynu"...  ;)  Największe dla mnie było zaskoczenie jak na małe mokre łowiłem lipienie, słowem pełnia szczęścia. Człowiek niecierpliwy jest, ciągnie go do przodu, szuka dziury w całym stąd pytania o głowice, tipy inne "szpagaty". A kto mi zabroni...  :D



#72 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4,438 posts

Posted 17 September 2013 - 18:30

Witam,

@darko,

Nie ma srebrniakow bo jak sa to wedkarze nie moga ich lowic.

@ Andrzej Stanek

Kilka lat temu lowilem switchem lipienie na suchary i tez bylo w porzadku.

#73 OFFLINE   jasiekcom

jasiekcom

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 365 posts
  • Lokalizacjaprzedstawiciel marki EGO
  • Imię:Daniel
  • Nazwisko:Kasprzak

Posted 17 September 2013 - 20:28

Głowice zostawię w spokoju, poczekam jak Daniela zestaw wróci z Kanady, może "chłopak" da pomachać linkami wtedy zdecyduję. :D

 

Andrzej mówisz i masz ;) będzie na pewno okazja niestety na Pucharze Głowatki nie będę bo tak jak rozmawialiśmy telefonicznie mam w tym samym czasie tradycyjne spotkanie klubowe. Ale jak tylko sprzęt wróci do mnie to odezwę zresztą trochę info będę miał od kumpli bo wiem, że ostro go testują  :D  po dwuch dniach nie maja sił na dalsze łowienie może w Polsce też dożyjemy takich czasów czego nam Wszystkim życzę.

Daniel



#74 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4,086 posts
  • LokalizacjaŚLĄSK

Posted 19 August 2015 - 20:49

Potrzebuję informacji - najcieńszy Running Line pod głowicę AMBUSH 350 grains. Muszę upchać podkład (cienki) + Running Line + głowica na Evotec G4 5-8. Obecny Guideline 30 lb + głowica wchodzi na styk kleszcząc szpulę. Mogę skrócić trochę rozbieg jednak szkoda niszczyć oryginalnie zarobiony. Dajcie jakiś namiar na sensowny Running Line 20-25 lb i stosunkowo cienki lub coś podobnego. Warunek, musi dobrze w łapie leżeć przy wybieraniu. Pozdrawiam. Andrzej.



#75 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2,132 posts
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Posted 19 August 2015 - 20:58

Jeśli cienki to zdecydowanie mono - np. Amnesia. 



#76 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4,086 posts
  • LokalizacjaŚLĄSK

Posted 19 August 2015 - 21:12

Kiedyś próbowałem Amnesia i jakoś bez entuzjazmu, używałem jej także jako przypony strzałowe, tu sprawdzała się idealnie. Stosowałem do tej pory GUIDELINE Shooting LRL DC. Fajnie leży w ręce. Najchętniej to bym zamienił ten co mam na słabszy np. 20-25lb. Może ktoś chętny?



#77 OFFLINE   tomaszek11

tomaszek11

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 posts
  • LokalizacjaNadolice Wielkie

Posted 20 August 2015 - 00:07

A musi być pływający jak LRL ? Jeśli nie to znacznie cieńszy jest 25lbs TSL. Dobrze utrzymuje się go w palach, mam dwie grubości 0,71 i 0,86. Oba są Ok, ale to intermedium, mi to nie przeszkadza, nauczyłem się żyć z runningami intermedium dlatego że cieńsze właśnie.

Jednak z "inżynierskiego" punktu widzenia to stosując running na poziomie - 0,70 mm (nie słyszałem o cieńszych przy wytrzymałości 25lbs) nie wiele zyskasz miejsca na szpuli.

~ 2 mm przy równo ułożonych zwojach, ale w przypadku holu większej ryby i tak wszystko bierze w łeb.... 

Może rozwiązaniem jest flat shooter od visiona. Mam na dwóch mniejszych kołowrotkach (w klasie 6-9 czy jeszcze mniejszy Opti runner) po 50 metrów. Generalnie np. głowica guideline scandi 380 grain plus 50 metrów tego runningu zajmuje mniej miejsca na kołowrotku niż np. linka w klasie 9. Myśli że na G4 5-8 też spokojnie wejdzie. Z drugiej strony ja szpulę 100 metrową rozciąłem na pół a spokojnie wystarczy gdzieś 30metrów. Może mieć minus, jest płaski, monolityczny i bardziej śliski niż klasyczne liki ale da się tego nauczyć. Mi pasuje bo dobrze z nim lekkie głowice latają. Zdecydowanie (bardzo zdecydowanie) lepszy od amnesii.



#78 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2,738 posts
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Posted 20 August 2015 - 03:19

Varivas Airs 36lb - plywajace mono. Tu o nim pisalem:

http://jerkbait.pl/t...-slick-shooter/

Jest naprawde OK przy lapaniu z wody lub kamienistym brzegu.



#79 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4,086 posts
  • LokalizacjaŚLĄSK

Posted 20 August 2015 - 06:28

Dzięki Panowie za podpowiedź, już wiem co szukać. Właśnie chodzi o miejsce na szpuli. Mam dwa młynki podobnej wielkością a tylko jeden zostawiam sobie do switch-a. Padło na G4 5-8. Teraz powinno zadziałać.  :)



#80 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4,438 posts

Posted 20 August 2015 - 08:24

Po co komu 50 metrow runningu? Jak dodac do tego minimum 10 metrow glowicy plus tip to wychodza dystanse zakrawajace o mistrzostwo swiata :)