Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Klasyfikacja AFTMA - wydzielone z watkow EGO i pierwsza budzetowka


  • This topic is locked This topic is locked
385 replies to this topic

#321 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4,897 posts
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Posted 06 March 2018 - 18:00

Nie odbieram przyjemności bycia,  nawet siermiężnym youtuberem pustym niczym tykwa. Skąd ten pomysł!!  :rolleyes: Jestem ostoją tolerancji..

 

.. miałem napisać - pustym jak murzyński tam tam - ale to byłoby trochę niegrzeczne.. :)   


Edited by Sławek Oppeln Bronikowski, 06 March 2018 - 18:03.


#322 ONLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,839 posts
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Posted 06 March 2018 - 18:07

popatrzmy na blanki spinningowe.

Ta sama długość, ta sam moc blanku wyrazona w lb, taki sam optymalny ciężar rzutowy, Każdy ugina się inaczej przy jednakowo rosnącym obciążeniu, innymi słowy potrzebuje różnego obciążenia do jednakowego "poziomu"ugięcia. 

Jakie bzdury wyjda przy teście CC ?? Jak różne wyniki, a przeciez podlegają dokładnie tym samym zasadom, prawom fizyki i zależnościom jak blanki muchowe.

Żeby utrudnić, sa kije o różnej mocy a takim samym CW. Każdy przy pomiarze pokaże Ci inne wyniki. Co wtedy powiesz ??

Mimo tego będa opisane optymalną jednakową wagą przynęt.. Dlatego zamiast latania z woreczkiem, wolę jednak zawierzyć opisowi CW, mocy blanku i akreslonej pasujej mi akcji i ugięciu.



#323 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 posts

Posted 06 March 2018 - 18:16

Nie znam się na spinningach i nie analizowałem odmiennych mocy przy tym samym c.w.

 

Natomiast to, że coś jest mgliście niejasne nie oznacza, że ja na drugi dzień będę tylko patrzał na napisy na opakowaniach i według nich konfigurował zestaw muchowy.



#324 ONLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,839 posts
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Posted 06 March 2018 - 18:26

blank to blank, to tylko grafitowa rurka o okreslonej zbieżności wykonana z włokien grafitowych poukładanych w różnych kierunkach i kombinacjach spręzystości.



#325 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 posts

Posted 06 March 2018 - 18:37

Bo ja wiem czy rurka. Mało miałem spinningów w ręce, które bym sobie mógł wyobrazić jako muchówki. To chyba inny świat. Trzymajmy się muchówek. Wartościowy był Twój przykład z muchówką, gdy c-c Cię zawiodło. Ale ze spiningami to chyba można odpuścić.



#326 ONLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,839 posts
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Posted 06 March 2018 - 19:17

Alez dlaczego ?? mało to spinów powstaje na blankach muchowych?? W druga strone też działa i na Batsonowskim SPG powstawały bardzo fajnie muchówki.

Mam Spina robionego w Anosie na blanku muchowym Loopa, a teraz przezbrajam szklaną odległościówkę na switcha. Blank to blank i jesli ma pasujące ugięcie i CW to da się zrobić na nim wszystko.



#327 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,976 posts
  • Lokalizacja3miasto

Posted 06 March 2018 - 19:36

(...)

 

Krytykujesz więc metodę, którą można sprawdzać wędki różnych firm, aby koniec końców zaproponować coś jeszcze bardziej nieporównywalnego - to jest dopiero ciekawostka dnia :)

 

Wędki są projektowane i robione przez ludzi i dla ludzi. Stąd czynnik ludzki w procesie opisu wędki nie powinien dziwić. Dam Tobie drugą szanse na zrozumienie że:

 

(...)
It's also important to note that the AFTM scale only defines the line class based on the mass of the first 30 feet (9.14 meters) of line. It is not a class standard for rods. Therefore, there is no such thing as an "AFTM class-5 rod," even if we use such a term all the time. The AFTM number printed on the rod does not follow any defined and standardized scale, it's just the rod designer's or manufacturer's line recommendation for the rod. Even if most of us agree with a designer's rating, there aren't any standardized scales that clearly define a "5-weight" rod.
(...)

źródło: http://www.sexyloops...cles/8rod.shtml


 



#328 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 posts

Posted 06 March 2018 - 20:02

Tałer,

Ale ja znam ten artykuł z Sexyloops, ale widzę, że chyba nie czytałeś tego, co zapodałem jako link na poprzedniej podstronie tego wątku:

 

 

(...) Ok, we may have a clearer idea of what a rod rating should be, but why can’t it be universal? There are numerous reasons:

  • First, the way we fish, our physical capabilities, our casting proficiency. I remember a friend of mine (wrist) casting his 9 foot Fenwick rod built for a #6 line with a WF3.
  • Secondly, other masses (rod shaft, guides and wraps, line in the guides) also influence the speed of the tackle and contribute to the lack of universality.
  • Third: the fact that rods are hard springs, increasing their stiffness as they deflect. This is a matter of design and it also contributes to scatter the rod/line fit.

Although imperfect, the current system is quite fair for rating rods, and it should be all right if you cast like the chief rod designer. If not, you know how you can adapt the line. This is cheaper than changing the rod.

 

Źródło: http://fly-fish-guid...ly-rod-ratings/

 

Poza tym ja i moje woreczki ryżu oraz wyczucie w ręce to też jest czynnik ludzki, a to o czym pisał @Thymallus jest argumentem ostatecznym w doborze zestawu - musi nam pasować, cokolwiek o tym nie myślą inni.

 

Ostatecznie nikt Cię nie zmusza do korzystania z metody c-c ani do rezygnacji z zaleceń producentów. Ja to ich zalecenia omijam szerokim łukiem.

 

EDIT. Uczciwie się przyznam, że jedyna firma, której moc nie wzbudzała moich wątpliwości to były Winstony. W tych wędkach chyba na ślepo bym dał linkę klasową na większe rzeki. Co do niektórych pacjentów z wyższej i niższej półki to lepiej zmierzyć.


Edited by Krzysiek Dmyszewicz, 06 March 2018 - 20:05.

  • darek1 likes this

#329 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 posts

Posted 06 March 2018 - 20:16

Ten trzeci argument, który sprowadza się do odmiennego stopnia usztywniania się wędek przy wzroście ugięcia, który jako pierwszy poruszył na flyfishing Kol. Jachu i później Trout Master, jest do rozkminienia. Zapraszam do wspólnej rozkminki :-)


  • darek1 likes this

#330 ONLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,839 posts
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Posted 06 March 2018 - 20:32

a co tu jest do rozkminiania?? Stożek im blizej dolnika tym ma wieksza średnicę a więc i większa sztywność, więc wraz ze wzrostem ugięcia zwiększa się sztywnośc całości układu. Wszystko wynika wprost ze zbiezności blanku, oraz maretiałów jesli zostaną uzyte włokna o róznym stopniu spręzystości.

Abu w swoim starusieńkim szklanym ZOOMie zastosowało myk ze zmienną grubością ścianek blanku, uzyskując kapitalny kij o dokładnie takiej charakterystyce.



#331 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,976 posts
  • Lokalizacja3miasto

Posted 06 March 2018 - 21:26

(...)

 

EDIT. Uczciwie się przyznam, że jedyna firma, której moc nie wzbudzała moich wątpliwości to były Winstony. W tych wędkach chyba na ślepo bym dał linkę klasową na większe rzeki. Co do niektórych pacjentów z wyższej i niższej półki to lepiej zmierzyć.

 

Podejrzewam że Twoja negatywna ocena czy wątpliwości co do rożnych wędek wynika z tego że po wszystkich oczekujesz tego samego, co było by zbieżne z Twoim wyobrażaniem "wędki idealnej". Dodatkowo jak mniemam wędki które miałeś okazje zastawiać z Winstonami próbowałeś tylko na sucho przy sklepowym stojaku. To bardzo złudne, szczególnie przy np. Orvis-owsich Helios-ach. Ja się tak przejechałem na Access-ie, dopiero nad rzeką pod linką, a przede wszystkim pod rybą kij pokazał swoje prawdziwe oblicze. Zakochałem się... Co do Winston-ów to rzeczywiście urzekają, maja to coś i skutkiem czego jeden już czeka w kącie na pierwsze łowienie na suchą. Tylko że nie można ich przyrównywać do np. wędek Sage-a, to zupełnie inne kije, inna filozofia. Dla mnie Sage to narzędzia do zadań specjalnych, choć nie miałem w ręku większości modeli to z racji tego co miałem okazje poznać, nigdy bym po "suchara" Sage-a nie wybrał. Za to jeśli chodzi o "pajki" to po przerobieniu kilki kijów skończyło się właśnie na Z-axis-ie, który zastąpił wyśmiewanego przez Ciebie Predatora. Zresztą podejrzewam że mógłby Tobie ten Predator całkiem podpasować, bo był właśnie taki spolegliwy, a przy obecnym kursie $ można go mieć za nieduże pieniądze. No i na koniec zupełnie inny klimat, małe rzeczki, trochę krzaków, generalnie krótki dystans. Tu wybieram Baston-a RX6, kij który ładuje się pod samym sobą. I żeby nie było wszystkie te kije śmigają z linkami w klasach jakimi opisany jest kij. Nic nie trzeba mierzyć, ważyć, kombinować czy przeciążać, wystarczy dobrać odpowiednie narzędzie do zadania które ma wykonać.

 

To że wędki różnych producentów są różne to chyba dobrze? Przynajmniej mamy wybór :) Jak nie pasuje Sage, bierz Winstona ;)



#332 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 posts

Posted 06 March 2018 - 21:37

O matko Tałer.... ja już nie mam siły...

 

Ja się nie śmiałem z Predatora, tylko się śmiałem z Ciebie, że ty się śmiałeś ze mnie, że jestem kumplem Lefty'ego i napylam metrówki na Cantarę. Śmiać mi się chciało, że się tak napinałeś w tej przedszkolnej rywalizacji i zainwestowałeś w Redingtona, a metrówy nie było tylko jakieś pistolety, co przy twoim cielsku wyglądało jeszcze komniczniej. No i co z tego? Miałem Predatora w ręku - złego słowa nie powiem.

 

Do Orvisa Heliosa też nic nie mam. Rzucałem w tartaku i jest to dobra wędka. Wydaje mi się, że trzyma klasę, no może pół za dużo, ale to taki samorzut, że jakieś tam milimetry nie przeszkadzają.

 

P.S. Nie rozumiem, jak można łowić pajki na kije fast. Mnie to przeraża. Jeśli już miałbym łowić czymś innym niż Cantara, to raczej Bad Ass Glass czy coś takiego. Łowię w ciężkim terenie skarp gliniastych i czarnych dębów, węgiel się raczej nie przyda, bo się potłucze i strzeli.


  • darek1 likes this

#333 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,976 posts
  • Lokalizacja3miasto

Posted 06 March 2018 - 22:05

(...) że ty się śmiałeś ze mnie, że jestem kumplem Lefty'ego i napylam metrówki na Cantarę. Śmiać mi się chciało, że się tak napinałeś w tej przedszkolnej rywalizacji i zainwestowałeś w Redingtona, a metrówy nie było tylko jakieś pistolety, co przy twoim cielsku wyglądało jeszcze komniczniej. No i co z tego? Miałem Predatora w ręku - złego słowa nie powiem.

 

(...)

No i widzisz, po raz kolejny konfabulujesz i piszesz o rzeczach o których nie masz pojęcia. A potem będziesz mi coś znowu wmawiał. Redington-a nigdy nie miałem, tak jak Ty nigdy nie byłeś kumplem Lefty'ego (chyba za w snach ;) ), a liczby mnogiej w odniesieniu do metrowych szczupaków już nie skomentuje. Nieważne.

 

 

 

P.S. Nie rozumiem, jak można łowić pajki na kije fast. Mnie to przeraża. Jeśli już miałbym łowić czymś innym niż Cantara, to raczej Bad Ass Glass czy coś takiego. Łowię w ciężkim terenie skarp gliniastych i czarnych dębów, węgiel się raczej nie przyda, bo się potłucze i strzeli.

Spoko luzzz, łowisz po swojemu w jednym konkretnym łowisku o określonych warunkach. Nic w tym złego. Ja łowie w różnych warunkach, na rożnych łowiskach i potrzebuje fast-a, bo wiatr, bo dystans, bo mucha z wiggle tail i trzeba  mieć czym przełamać opór. I to mi działa, bez żadnej filozofii, ERNów, ugięć, AA...



#334 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4,897 posts
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Posted 06 March 2018 - 22:58

No i proszę jak flyfishing integruje.. :) Po przyjacielsku sobie można pofantazmować o rzeczach kompletnie nieznanych, wyobrazić sobie dogłębnie znane ze słyszenia wędki, poprzerzucać się dla wzmocnienia znawstwa i siły przekazu złożonego z dyrdymałków egzotycznie brzmiącymi terminami, nawet dojść do konsensusu pomiędzy tandetą i topem - z natury nieprzysiadalnymi.. a jeden przyjezdny to nawet potrafi seriami orgazmować  przy swoim na biegu wymyślonym, wirtualnym wizerunku, eksperta.. 

Braawo.. :)  


Edited by Sławek Oppeln Bronikowski, 06 March 2018 - 23:01.

  • mart123 likes this

#335 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 posts

Posted 06 March 2018 - 23:17

Zanim człowiek zdąży uwiązać tego full dressa, to już trzeba się kłaść do grobu.

Bardzo lubię jak się wędka fajnie wygina i ma dobraną masę linki i wygodną rękojeść!

 

Attached File  WP_20150608_013.jpg   44.89KB   4 downloads

 

Bo tamten lśniący Ross sprzed 10 lat, to się w ogóle nie chciał giąć, choć do zdjęcia na podłodze by się zapewne nadawał... B)

 

Attached File  IMGP2178-6.jpg   67.72KB   4 downloads

 

Szlag by trafił te kije fast... :angry:

 

Za to leszczyna full flex #3, panie, co to był za kij... teraz już takich nie robią. Ach, jelce kochane i Ci niezności Koledzy x-fast z forów wszelakich... żeby tak założyć Klub Miłośników Parabolików?

 

Attached File  DSCN0879.JPG   109.98KB   4 downloads


Edited by Krzysiek Dmyszewicz, 06 March 2018 - 23:25.

  • darek1 likes this

#336 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 posts

Posted 07 March 2018 - 07:32

.

 

EDIT. Uczciwie się przyznam, że jedyna firma, której moc nie wzbudzała moich wątpliwości to były Winstony. W tych wędkach chyba na ślepo bym dał linkę klasową na większe rzeki. Co do niektórych pacjentów z wyższej i niższej półki to lepiej zmierzyć.

 

Iloma i którymi Winstonami łowiłeś do tej pory? Opisz nam swoje doświadczenia.



#337 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4,897 posts
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Posted 07 March 2018 - 07:32

Puknij tylko w stół, a ekspert wyskoczy z ajfona.. :)  



#338 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 posts

Posted 07 March 2018 - 07:35

i napylam metrówki na Cantarę.

 

 Ile tych metrówek napyliłeś?


  • wojciiech likes this

#339 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,976 posts
  • Lokalizacja3miasto

Posted 07 March 2018 - 08:02

 Ile tych metrówek napyliłeś?

 Nie kopie się leżącego... ;)


  • wojciiech likes this

#340 ONLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,839 posts
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Posted 07 March 2018 - 08:07

(...)

 

Szlag by trafił te kije fast... :angry:

 

Za to leszczyna full flex #3, panie, co to był za kij... teraz już takich nie robią. Ach, jelce kochane i Ci niezności Koledzy x-fast z forów wszelakich... żeby tak założyć Klub Miłośników Parabolików?

 

(...)

jedno drugiemu nie przeczy i dobrze zrobiony z dobrych modułów będzie i szybki i z parabolicznym ugięciem..