Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Klasyfikacja AFTMA - wydzielone z watkow EGO i pierwsza budzetowka


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
385 odpowiedzi w tym temacie

#341 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 07 marzec 2018 - 08:53

jedno drugiemu nie przeczy i dobrze zrobiony z dobrych modułów będzie i szybki i z parabolicznym ugięciem..

no ale nie kosztuje to mniej niż obiad w knajpie...



#342 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 07 marzec 2018 - 12:12

Nie chcę społeczeństwa uformowanego reklamą, więcej o tym zagadnieniu tutaj: http://flyfishing.pl...g.php?id=158431

Po kupnie od Kol. MkFly z FORS wędki Ross FS i Airflo multitip w Spencie 10 lat temu nie spodobała mi się akceptacja społeczna bezpośrednio wynikająca z posiadania i nie miałem ochoty przekraczać kolejnych inicjacji towarzyskich na tym opartych. Wolałem postawić się współczesnym normom społecznym, ponieważ nie odpowiadają one na potrzeby duszy człowieka, tylko na potrzeby rynku - czyniąc z człowieka jego bezwolny trybik.

 

Doświadczenia z Winstonami:

- cztery różne modele na sucho we Flyhose

- rzucanie Winstonem LT i Cortlandem 555 kolegi (jak zwykle nie lepiej niż Batson RX6, który w medium nie ma dla mnie - póki co - konkurencji)

 

Moje szczupaki:

110, 79, 73 i trochę sześciesiątek. Druga metrówka to tylko hol, miała 105 cm ale mi spadła. Jakiś wędkarz ją złowił na kopyto tydzień po mnie i niestety zjadł. Ten 110 cm może jeszcze żyć, nie wiem, nie sprawdzam, nie prześladuję, niech sobie żyje w swoim dołku - szukam innych egzemplarzy. O "napylaniu metrówek" pisał sarkastycznie Tałer, ja go tylko przytaczałem. Mam jedną na koncie.

 

Tyle jeśli chodzi o fakty.

 

Klasę AFTMA wydaje mi się, że czuje w łapie i Winstony nie wzbudziły moich wątpliwości klasowych, jak choćby dwa Rossy, które miałem i były bardzo pałowate.


Użytkownik Krzysiek Dmyszewicz edytował ten post 07 marzec 2018 - 12:15

  • darek1 lubi to

#343 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 07 marzec 2018 - 12:44

Trochę z innej beczki bo tak się nie znam, ale czy Ross na pewno robi swoje (!) wędki? Bo kołowrotki chwalone, ale o wędkach coś za bardzo nie słychać...



#344 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 07 marzec 2018 - 12:49

Na sucho powiadasz. To jakim prawem piszesz : Uczciwie się przyznam, że jedyna firma, której moc nie wzbudzała moich wątpliwości to były Winstony. W tych wędkach chyba na ślepo bym dał linkę klasową na większe rzeki. ?

To właśnie głęboko nieuczciwe. Ile wędek sprawdziłeś na CC a potem, jak piszesz "w łapie"? Takie testy też przeprowadzasz "na sucho" a potem negujesz wieloletnią wiedzę producentów i prawdziwych użytkowników "na mokro" podpierając się niszowymi opiniami, często prosto z intelektualnej d...?

Ja łowiłem na 4 Winstony, a "w łapie" czułem, że dwie piątki są za słabe do WF-5 przy dalekich rzutach (tak naprawdę to kompletnie nie nadawaly się do rzutów na dystans), jedna była ok pod linką w swojej klasie, a jedna siódemka, którą obecnie często łowię dobrze chodzi pod linkami zarówno 7 jak i 8 i jakby lepiej pod tą drugą.

 

Ale w sumie to naprawdę nie przeszkadza mi Twoja samotna walka przed lustrem, tylko nie wprowadzaj ludzi w błąd na forach. 

 

https://www.youtube....h?v=SlxdAJmeLcQ


  • Pluszszcz lubi to

#345 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 07 marzec 2018 - 12:50

Nie wiem kto robi, ja się obraziłem na Rossa FC #5 za to, że pod lipieniem 36-38 (już mi pamięć szwankuje) ledwie pracował... byłem na początku zauroczony i dałem 5/5 w Spencie, ale później było mi z nim za sztywno.

 

Załączony plik  IMGP2444.jpg   71,79 KB   3 Ilość pobrań Załączony plik  IMGP2445.jpg   70,4 KB   3 Ilość pobrań Załączony plik  IMGP2450.jpg   66,46 KB   3 Ilość pobrań

 

 

@Mart, zgodność z klasą a rzucanie na dystans to dwie różne sprawy. Natomiast wziłęm Cantarę i RT, oceniłem klasę na sucho, a c-c i łowienie potwierdziły moje przypuszczenia. Problem miałem tylko jeden - zbędną linkę #6 do Cantary, którą kupiłem "stojąc okrakiem" pomiędzy tym co czułem a co było napisane. Dlatego moje zaufanie do tego co czuję w ręce rośnie w czasie. Pomijam już fakt ile razy podczas rozkładania się nad wodą kolega czy napotkany wędkarz dał mi machnąć czymś na sucho, później to oceniłem i po założeniu określonej linki nie czułem już zaskoczenia.

Jedynym kijem który mnie zaskoczył był szklany Lamiglas, ponadprzeciętna niemoc blanku - dlatego moje poszukiwania są w zakresie pomiędzy medium a slow. Miałem Lamiego #4. Myślę, że coś 2/3 drogi od Lamiglasa i 1/3 od Batsona RX6 to byłoby moje optimum, we wszystkich klasach od jelcowych UL do szczupakowych "dziewiątek".


Użytkownik Krzysiek Dmyszewicz edytował ten post 07 marzec 2018 - 12:59

  • darek1 lubi to

#346 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1834 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 07 marzec 2018 - 13:36

cytujesz Michała, ale nie przeczytałeś ze zrozumieniem tego co przekazał i dlaczego ERN nie pokazuje nic, a określona na kiju klasa, jest zalecaną, bo obciążenia są dynamiczne a nie statyczne. Gdzieś też był filmik z testów kijów na hali... Ciekawy jestem jak by wyszły na plazy pod wiatr... Ile kijów by zdechło i podało linke na połowe dystansu...



#347 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 07 marzec 2018 - 13:49

@Mart, zgodność z klasą a rzucanie na dystans to dwie różne sprawy.

 

To może zacznijmy kontruktywnie, od początku. Co to jest zgodność z klasą wg KD?



#348 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 07 marzec 2018 - 13:50

Marian,

Nie wiem ile kijów by zdechło. Ten wątek właśnie po to chyba istnieje, żeby takie rzeczy pokazać lub o nich opowiedzieć. Każdemu coś kiedyś zdechło lub miało niekomfortowy nadmiar mocy. Nie trzeba zachowywać tego tylko dla siebie.

 

Mart,

Zgodność wędki z klasą to takie coś, że jak łowisz na normowej odległości, to sprężystość kija i masa linki w największym stopniu pomaga Ci rzucać. Innymi słowy, jak założysz linkę lżejszą lub cięższą, to już musisz dać z siebie więcej, żeby rzucanie było tak samo eleganckie. Optymalna masa linki do określonej wędki istnieje, sprawdziłem to mając 10 lat gdy lepiłem kulki gliniane różnej wielkości do blanków z bylicy pospolitej i rzucałem się tym z kolegami. Jedyna niepokojąca zmienna to człowiek i jego timing. Ten jednak często idzie w parze z akcją. Ot i tyle.


Użytkownik Krzysiek Dmyszewicz edytował ten post 07 marzec 2018 - 14:01


#349 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 07 marzec 2018 - 14:05

 

Zgodność wędki z klasą to takie coś, że jak łowisz na normowej odległości,

 

A normowa odległość? Tylko proszę nie tłumacz kolejnym terminem wymagającym dalszego definiowania.


  • Matiz992 lubi to

#350 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 07 marzec 2018 - 14:21

A po co tłumaczyć? Normę AFTMA znasz.



#351 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 07 marzec 2018 - 14:44

Czyli od producentów oczekujesz by na każdej wędce opisywali "takie coś", że jak nabywca łowi na 9 metrach, to sprężystość kija i masa linki w największym stopniu pomaga mu rzucać. Zapewne też oczekujesz że to "takie coś" będzie uwzględniało indywidualne uwarunkowania fizyczne większości nabywców i większość sytuacji nad wodą, używanych linek, przynęt itp. A jak producent miałby "takie coś" określić?



#352 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 07 marzec 2018 - 15:02

Tak, dokładnie tego oczekuję. A "jak" to już nie moja brocha. Jeśli jednak rzucam 10 jardami linki i jest mi o wiele gorzej w klasie niż +2, to producent coś schzanił. Na szczęście metodą c-c można wyłapać większość takch kwiatków, o kupowaniu zbęnych linek nie wspominając.



#353 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 615 postów

Napisano 07 marzec 2018 - 15:15

Metoda CC jest z tej samej sfery pomysłów co wędka, którą kiedyś wykonał Adam Słodowy. Składała się z trzech listewek  połączonych śrubkami i nakrętkami z motylkiem...


  • randomrodmaker lubi to

#354 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 07 marzec 2018 - 15:23

Tak, dokładnie tego oczekuję. A "jak" to już nie moja brocha.

 

Ja Ci powiem jak. By zadowolić oczekiwania KD producent musiałby określić i wystandaryzować pojęcie pomagania wędkarzowi w rzucaniu w najwyższym stopniu i zdefiniować stadardowego wędkarza, jego standardowe umiejętności, linkę, muchę i warunki, wszystko qva standardowe.

Potem znaleźć fly castera, który będzie odpowiadał standardowi wędkarza, zapewnić mu resztę standardowych warunków i kazać rzucać na 9 metrów linkami o różnych klasach. A po takiej standardowej sesji rzutowej uzyskać odpowiedź na pytanie: przy której lince jej masa w największym stopniu pomagała Ci qva rzucać chłopaku? I tak dla każdego modelu.


Użytkownik mart123 edytował ten post 07 marzec 2018 - 15:24

  • MaverikZagan lubi to

#355 OFFLINE   MaverikZagan

MaverikZagan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 520 postów
  • LokalizacjaŻagań
  • Imię:Paweł

Napisano 07 marzec 2018 - 15:29

:blink:  :wacko:  Co tu się wyprawia dobry wątek na książke pod tytułem rozterki muszkarza,



#356 OFFLINE   tzienkiewicz

tzienkiewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów
  • LokalizacjaBielsko Biała
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 07 marzec 2018 - 16:07

Bo KD na podstawie szczątkowych doświadczeń wyciąga filozoficzne wnioski. A że chlopina umie walić w klawiaturę to produkuje ogromne ilości chłamu. Ktoś go kiedyś źle potraktował to odreagowuje tutaj. I na innych forach.
Przepraszam że nie na temat.
  • Pluszszcz i marckus lubią to

#357 OFFLINE   MaverikZagan

MaverikZagan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 520 postów
  • LokalizacjaŻagań
  • Imię:Paweł

Napisano 07 marzec 2018 - 16:16

 

 

Bo KD na podstawie szczątkowych doświadczeń wyciąga filozoficzne wnioski. A że chlopina umie walić w klawiaturę to produkuje ogromne ilości chłamu. Ktoś go kiedyś źle potraktował to odreagowuje tutaj. I na innych forach.
Przepraszam że nie na tema

 

 

Za co ty pszepraszasz przeciez tutaj 85 % treści jest nie na temat nigdy nie miałem problemu z jakąś klasyfikacją aftma, wszystkie linki i wędki współgrały ze sobą te za 200 zl z linką za 120 zł i te za 2500 z linką za 300, szybki fast potrzebował czasem innej linki lub o pół klasy przeciążonej jak opisuje producet, inne kije zwyczajnie pracowały pod linką w tej klasie w której opisana była wędka. A wy bijecie pianę od roku  :ph34r:



#358 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaCentrum

Napisano 07 marzec 2018 - 16:55

http://www.flyfishin...158427&offset=0

#359 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1834 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 07 marzec 2018 - 16:57

Od początku dyskusji mówiłem i będę dalej mówił. Klasa AFTM okresla wagę 30 stóp linki. Kij opisany dla danej klasy poradzi sobie zarówno z pełną głowicą, mając zapas mocy na haula i powieszenie jej w overhangu, jak i spokojnie pozwoli łowić krótszym niż magiczne 91,4, bo kazdy blank ma "widełki", analogiczne jak w spinningowych. Różne konstrukcje, więc różna akcja kija, pozwala na dobranie kija do swoich indywidualnych preferencji, techniki i temperamentu. 

Błedem jest zakładanie że kij jest źle opisany bo mnie nie pasuje, ponieważ jest 1000 innych dla których będzie ideałem. Ja wole wybrać inny niż przestawiać swoje przyzwyczajenia, spowalniać czy przyspieszać ruchy i timing.

Sage szczerze nie lubię, bo nie pasuje mi i już, ale nie będę negował ludzi ktorzy są nim zachwyceni - po prostu nie jest to kij dla mnie i nie będę kombinował z linkami żeby się z nim dogadać.

Uwielbiam Winstona BIIx a BIIIx mimo iz podobny juz też wymagałby zmian w moim rzucaniu.

Zakochałem się w starym Scott'cie G, niestety za późno, bo kije zniknęły nawet z rynku wtórnego, a wprowadzone później odnowione już nie były tym samym.

Producenci robia kije w pełnym zakresie, akcji, szybkości, ugięcia, mocy...

Trzeba tylko wiedzieć czego się od kija oczekuje i wybrać producenta i model z którym nie bedziemy musieli walczyć, a wtedy naraz okaże się że sprzet "sam rzuca".

Mimo ze lubie kije dośc miekkie, ale jednak spręzyste, to z Truflą Daiwy sie nie dogadałem, zakochałem się za to w budżetowym Specilandzie od Cormorana, który miał dwie wady - dwuskład i kiepska przelotka na topie. Po wymianie na H&H kij ma u mnie dozywocie.


  • Pluszszcz, tzienkiewicz i Richi55 lubią to

#360 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 07 marzec 2018 - 16:58

No cóż, temat w środowisku raczej się nie przyjmie, a na moją skrzynkę mailową jak od 10 lat dalej będą pisać ludzie w ten sposób:

 

 

Cześć Krzychu, naprawdę podziwiam Twoją determinację na forach. Mam kilka pomysłów, ale nie będę o nich pytał, bo rzucą się na mnie tak samo jak na Ciebie. Mam taką rzeczkę koło .............. w której żyją ...................... oraz duże ...................... Planuję połowić tam z brodzenia latem wielkie .................. i znalazłem na eBayu ......................... Jak myślisz, która linek muchowych byłaby do tego najlepsza? Pisałeś o jakiś stożkach. Czy zatem .................. Nymph byłaby dobra? Rzuty będę wykonywał raczej krótkie, bo rzeczka mocno meandruje. ................. w tej rzece zajadają się tłustymi .................... i dlatego planuję kupić ............... lub................. Co o tym myślisz? (...) Jak będziesz w moich stronach to zapraszam do siebie. Spanie masz w pakiecie. Trzym się brachu.

 

Tworząc zwarte środowisko niech Wam się nie wydaje zbyt wiele. Ludzie kombinują i myślą i chcą projektować muszkarstwo po swojemu. Nie kazdy z nich chce pisać, gdy pisanie jest zakazane, a jakakolwiek otwartość surowo karana.


  • darek1 lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych