Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Budowa domu - pomoc, informacje itp.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
155 odpowiedzi w tym temacie

#141 ONLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1933 postów

Napisano 15 grudzień 2017 - 18:29

średnia temperatura w sezonie grzewczym w Polsce to +5,4 oC, licząc od października do kwietnia

 

Małe i średnie domy budowane obecnie, mają zapotrzebowanie 4-9kW, w czasie największych mrozów. Domy budowane zgodnie ze sztuką budowlaną.

 

Średnie zużycie paliwa w samochodach osobowych (bez żadnego liczenia) to 5-10l/100 km. Takiej mniej więcej odpowiedzi oczekiwałem :)



#142 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 15 grudzień 2017 - 19:04

Średnie zużycie paliwa w samochodach osobowych (bez żadnego liczenia) to 5-10l/100 km. Takiej mniej więcej odpowiedzi oczekiwałem :)

Średnie zużycie paliwa (prądu) przez pompy ciepła, w domach obecnie budowanych to 300-500kWh/miesiąc :D .

Bez żadnego liczenia. Tu więcej informacji http://forum.murator...A-zużycie-prądu  zbyt dużo zmiennych by odpowiedzieć jednoznacznie, ile "pali" pompa ;) .

Zadowala Cię to?

Bardzo dużo ostatnio o zużyciu energii na ogrzewanie, a jest wiele innych zagadnień nie mniej ważnych.


Użytkownik Z.Milewski edytował ten post 15 grudzień 2017 - 19:06

  • bartsiedlce lubi to

#143 OFFLINE   Delbanka

Delbanka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 770 postów
  • LokalizacjaKoszalin
  • Imię:Artur

Napisano 15 grudzień 2017 - 19:08

Czy ktoś z moderatorów może zamknąć ten wątek?



#144 ONLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1933 postów

Napisano 15 grudzień 2017 - 19:14

Średnie zużycie paliwa (prądu) przez pompy ciepła, w domach obecnie budowanych to 300-500kWh/miesiąc :D .

Bez żadnego liczenia. Tu więcej informacji http://forum.murator...A-zużycie-prądu  zbyt dużo zmiennych by odpowiedzieć jednoznacznie, ile "pali" pompa ;) .

Zadowala Cię to?

Bardzo dużo ostatnio o zużyciu energii na ogrzewanie, a jest wiele innych zagadnień nie mniej ważnych.

Ok, o to mi chodziło. Resztę sobie wygoogluję. Dręczy mnie pytanie  za ile lat zrównają się koszty Pompy ciepła i zwykłych grzałek w piecu lub nawet bezpośrednio w kaloryferach. Czy warto sobie głowę zawracać super-hiper pompą ciepła, która do tego hałasuje dzien i noc ;), w domu o pow 100m2. Zapotrzebowanie ok 6 kW.

 

A tego Pana z Koszalina niech derekcja nie słucha :)


Użytkownik FidoAngel edytował ten post 15 grudzień 2017 - 19:21


#145 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4891 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 15 grudzień 2017 - 20:48

Teraz domów w tradycyjnym rozumieniu, nie buduje się prawie wcale. Stawia się różne formy pałacyków rodem z Castoramy, które są raczej ideologicznie poprawnymi, domopodobnymi urządzeniami do mieszkania, potwornie przy tym  drogimi, wyjątkowo obsługowymi, nietrwałymi , z nowobogackim lookiem przemijającym równie błyskawicznie co i marketingowe narracje.. :)  


  • popper i Małkociniak lubią to

#146 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 15 grudzień 2017 - 21:48

Teraz domów w tradycyjnym rozumieniu, nie buduje się prawie wcale. Stawia się różne formy pałacyków rodem z Castoramy, które są raczej ideologicznie poprawnymi, domopodobnymi urządzeniami do mieszkania, potwornie przy tym  drogimi, wyjątkowo obsługowymi, nietrwałymi , z nowobogackim lookiem przemijającym równie błyskawicznie co i marketingowe narracje.. :)  

Każdy (prawie) buduje to, na co go stać.

Nie każdy buduje to, co potrzebuje.

Wiele domów nie oślepia nowobogactwem, wręcz znikają w tle swoją skromnością. Nie wszyscy chcą się afiszować stanem swojego konta i gustem zasobnego wielbiciela disco polo.

A trwałość... cóż, wszystko przemija.

Dla mnie wystarczy, a następne pokolenie i tak nie będzie chciało w tym mieszkać, zbudują "lepsze".

Zarządzane i dozorowane przez roboty, czy inne dobrodziejstwa cywilizacji. Tak jak my przedkładamy, ciepłe i suche "domopodobne urządzenia", nad wilgotne i zimne bunkry ceglane :) .


  • strary lubi to

#147 OFFLINE   Delbanka

Delbanka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 770 postów
  • LokalizacjaKoszalin
  • Imię:Artur

Napisano 15 grudzień 2017 - 21:50

Ok, o to mi chodziło. Resztę sobie wygoogluję. Dręczy mnie pytanie  za ile lat zrównają się koszty Pompy ciepła i zwykłych grzałek w piecu lub nawet bezpośrednio w kaloryferach. Czy warto sobie głowę zawracać super-hiper pompą ciepła, która do tego hałasuje dzien i noc ;), w domu o pow 100m2. Zapotrzebowanie ok 6 kW.

 

A tego Pana z Koszalina niech derekcja nie słucha

Sami szpece, tylko robić nie ma komu  :P


  • Jano lubi to

#148 OFFLINE   Rodu

Rodu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1898 postów
  • Imię:Robert

Napisano 15 grudzień 2017 - 22:09

Postęp -to odzwierciedlenie m. in. tego gdzie(w czym ) mieszkamy i np. czym jeździmy na co dzień .

Jeden jeździ nowym Mercedesem bo tak lubi - stać go na to , inny powie , że to przesada za to można dom wybudować .

Trzeba się z tym pogodzić i nie krytykować .

Wg. mnie , budujmy na miarę naszych potrzeb ,aby stać nas było utrzymać ten dom teraz i w przyszłości .

Inni ,jak stać ich na to , niech budują pałace .

Jak w wędkarstwie - są wędki za kilkadziesiąt złotych i za tysiące - łowią i te i te w odpowiednich dłoniach .

I żeby nie było - od 29 lat pracuję w branży budowlanej  jako wykonawca i tych i tych .


  • strary lubi to

#149 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6254 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 15 grudzień 2017 - 22:51

Panowie, cały czas pomijacie produkcję ciepłej wody, tutaj 5 kW nie wystarczy


  • Rodu lubi to

#150 OFFLINE   Delbanka

Delbanka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 770 postów
  • LokalizacjaKoszalin
  • Imię:Artur

Napisano 15 grudzień 2017 - 23:21

Panowie, cały czas pomijacie produkcję ciepłej wody, tutaj 5 kW nie wystarczy

Niemożliwe, skądże, przecież to specjaliści od wszystkiego, czyli od niczego...nie obrażając tych co mają wiedzę w temacie.

Panowie błagam to nie to forum. Podam Wam na privie trochę stron i tam się udzielajcie.

Może poruszymy wątek medyczny, przecież na tym też wszyscy się znają ... szczególnie znachorzy i wizjonerzy  :P



#151 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6254 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 15 grudzień 2017 - 23:25

Odpuść sobie, to Cafe. Jeśli nie interesuje Cię temat, nie czytaj i nie pisz. Po co ta złość i ten hejt?



#152 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 15 grudzień 2017 - 23:28

Panowie, cały czas pomijacie produkcję ciepłej wody, tutaj 5 kW nie wystarczy

Wystaaarczy!

Zależy jak te 5kW będzie użyte i jakie potrzeby ma zaspokoić te 5 kW. Samotne małżeństwo, czy małżeństwo z 4 dzieci, z tego 2 w pieluchach.? Tetrowych.

Najprostsze i tanie rozwiązanie, to bufor ładowany w taniej, nocnej (w dzień też można, tylko drożej będzie) taryfie, z zapasem ciepłej wody na prysznic dla drużyny piłkarskiej. Ale to rozwiązanie potrzebuje 1m2 w pomieszczeniu gospodarczym, czy jakiej pralni. Można podpiąć zasobnik CWU dużej pojemności i cieszyć się z taniej i dowolnie ciepłej wody.

A jak potrzeby standardowe, to i standardowy zasobnik CWU wystarczy. Standardowej 2+1, lub nawet 2+2 rodzinie. Tylko oszacować, ile się tej ciepłej wody będzie potrzebować i kiedy się jej będzie potrzebować.

Dzisiejsza technika budowlana, znosi wiele niedawnych ograniczeń.

Tylko znaleźć i decydować, co jest dla mnie dobre!

Dzisiejszy, dobrze zbudowany dom, potrzebuje więcej energii na CWU i wentylację (chyba że WM+reku, to nie obowiązuje), niż na samo ogrzewanie. Taki paradoks.

PS

Jako że się na tym słabo znamy, tym chętniej się wypowiadamy. To cafe, możemy sobie popychać, co nam się rzewnie podoba, bez złośliwości jak widać.

Inne zagadnienia leżą odłogiem, tu tylko energia i energia, koszty i koszty. Zaczekajmy na założyciela wątku, aż policzy OZC. To orientacyjne.


Użytkownik Z.Milewski edytował ten post 15 grudzień 2017 - 23:32

  • strary lubi to

#153 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4891 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 16 grudzień 2017 - 10:46

Piguły leczące większość przypadłości, sprzedawane w aptekach, składają się głównie z  talku, cukru pudru i kolorowej glazury dla picu, natomiast w budownictwie wszystko jest przyjazne środowisku, materiały inteligentne, nieustannie lepsze a do kupy składając wszystko jest coraz bardziej ekonomiczne. Ale ceny za iluzje, kosmiczne.. :)



#154 Guest_szkutnik_*

Guest_szkutnik_*
  • Guests

Napisano 16 grudzień 2017 - 11:04

Niemożliwe, skądże, przecież to specjaliści od wszystkiego, czyli od niczego...nie obrażając tych co mają wiedzę w temacie.

Panowie błagam to nie to forum. Podam Wam na privie trochę stron i tam się udzielajcie.

Może poruszymy wątek medyczny, przecież na tym też wszyscy się znają ... szczególnie znachorzy i wizjonerzy  :P

Już Twój drugi taki apel , pierwszy był o zamknięcie wątku.  A teraz moja rada: ja jak mi się wątek/temat nie podoba to nie czytam....



#155 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 18 grudzień 2017 - 13:42

Ja mam kubatury około 700 m, 15 kw kocioł jest ciut za duży, jednak taki doradził hydraulik ze względu na zasobnik wody. Zbiornik mam 200l podłączony do solarów więc na dole układ do podgrzewania wody, drugi z pieca jest powyżej. W lecie jest ok, jeśli mi się nagrzeje woda do 60 stopni  starczy dla wszystkich(4 osoby) na dwa dni, w zimie jeśli się nagrzeje do 60 stopni to tylko jest w  części zbiornika. Wody starczy dla dwojga, jednak moc pieca pozwala na szybkie dogrzanie co przy małej mocy kotła  było by niemożliwe. Gdyby był zasobnik tylko zasilany kotłem i wężownica była by na samym dole to można dać mniejszej mocy kocioł w innym wypadku trzeba będzie czekać na ciepłą wodę.


Użytkownik Andru77 edytował ten post 18 grudzień 2017 - 13:43


#156 OFFLINE   Rodu

Rodu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1898 postów
  • Imię:Robert

Napisano 18 grudzień 2017 - 14:43

Ja mam kubatury około 700 m, 15 kw kocioł jest ciut za duży, jednak taki doradził hydraulik ze względu na zasobnik wody. Zbiornik mam 200l podłączony do solarów więc na dole układ do podgrzewania wody, drugi z pieca jest powyżej. W lecie jest ok, jeśli mi się nagrzeje woda do 60 stopni  starczy dla wszystkich(4 osoby) na dwa dni, w zimie jeśli się nagrzeje do 60 stopni to tylko jest w  części zbiornika. Wody starczy dla dwojga, jednak moc pieca pozwala na szybkie dogrzanie co przy małej mocy kotła  było by niemożliwe. Gdyby był zasobnik tylko zasilany kotłem i wężownica była by na samym dole to można dać mniejszej mocy kocioł w innym wypadku trzeba będzie czekać na ciepłą wodę.

I własnie w takich rozwiązaniach (lub ich braku) w domach u niektórych jest wszystko ok , a gdzie indziej to samo  już się nie sprawdza .






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych