Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Drwęca 2018 informacja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
389 odpowiedzi w tym temacie

#261 OFFLINE   Krab

Krab

    Zaawansowany

  • PATRON
  • PipPipPip
  • 718 postów
  • Lokalizacjanad Drwęcą
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Bartosiak

Napisano 06 styczeń 2018 - 19:05

Więcej smolta muszą wpuszczać to w przyszłości więcej trotki będzie.


Przecież poprzedniej jesieni ryb było mnóstwo. Wystarczyło podjechać pod koniec września, by zobaczyć po kilkanaście spławów dziennie. Przyroda rządzi sie jednak swoimi prawami. Skoro ryba szybko weszła, to i równie szybko zeszła. Część poszła w górę na właściwe historycznie tarliska. Dobry rok dla przyrody. I trzeba sie cieszyć, nie narzekać.

#262 OFFLINE   Wesol

Wesol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 724 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Michał

Napisano 06 styczeń 2018 - 19:17

Pięknie skwitowane:

Dobry rok dla przyrody!👍

#263 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4962 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 06 styczeń 2018 - 19:29

Czy kolega na foto w pozycji horyzontalnej robi jakiś żart? 

Jak to w tamtym roku ktoś napisał  ;)  :)

 

TO TROCIE SĄ WĘDROWNE , A NIE WĘDKARZE !!!!! ;)



#264 OFFLINE   Tomas81

Tomas81

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:K.

Napisano 06 styczeń 2018 - 19:35

Troć była obecna w Drwęcy równie długo, jak pozostałe gatunki. Z badań wynika, ze pula genetyczna zamieszkująca Drwęcę jest najbliższa populacji wiślanej, charakteryzującej się największymi przyrostami. Dbajmy o nią, bo dzięki niej możemy przywrócić Wiśle właściwą dla niej genetycznie troc. Póki co pływa w niej odmiana zbliżona do tej z rzek pomorskich, co zapewne jest skutkiem zarybiania niewłaściwym materiałem.

Krzysztof masz sporo racji. Lecz trzeba zrozumieć jedną podstawową rzecz jaką jest jest wpuszczanie dziesiątek tysięcy smolta na malutkim kawałeczku rzeki. On w takiej ilości wręcz masakruje populacje innych ryb. Co innego gdyby troćki i łośki były rozwożone po dopływach ale tu mamy wjeb...nie ogromnej ilości na raptem paru kilometrach rzeki. Zresztą kłócić się nie będę, Drwęcę na odcinku Młyniec- Złotoria obserwuję od grubo ponad 20 lat i widzę co się dzieje. A dzieje się coraz gorzej. Im więcej łososiowatych tym mniej klenia, jazia, płoci, okonia, szczupaka, uklei itp. O brzanie nawet nie wspomnę. I ryby nie zostały wytrute, nie ma rybaka," wędkarze" też nie wyjedli. Więc co jest grane??? Dla mnie pytanie retoryczne...



#265 OFFLINE   silurus

silurus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 828 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Robert

Napisano 06 styczeń 2018 - 19:51

niestety wiele czynników między innymi poniższy 

 

http://wiadomosci.on...iat-lat/gwdf6qt



#266 OFFLINE   Krab

Krab

    Zaawansowany

  • PATRON
  • PipPipPip
  • 718 postów
  • Lokalizacjanad Drwęcą
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Bartosiak

Napisano 06 styczeń 2018 - 20:04

Krzysztof masz sporo racji. Lecz trzeba zrozumieć jedną podstawową rzecz jaką jest jest wpuszczanie dziesiątek tysięcy smolta na malutkim kawałeczku rzeki. On w takiej ilości wręcz masakruje populacje innych ryb. Co innego gdyby troćki i łośki były rozwożone po dopływach ale tu mamy wjeb...nie ogromnej ilości na raptem paru kilometrach rzeki. Zresztą kłócić się nie będę, Drwęcę na odcinku Młyniec- Złotoria obserwuję od grubo ponad 20 lat i widzę co się dzieje. A dzieje się coraz gorzej. Im więcej łososiowatych tym mniej klenia, jazia, płoci, okonia, szczupaka, uklei itp. O brzanie nawet nie wspomnę. I ryby nie zostały wytrute, nie ma rybaka," wędkarze" też nie wyjedli. Więc co jest grane??? Dla mnie pytanie retoryczne...


Też tak kiedyś myślałem jak Ty. Mieszkam nad rzeka 30 lat i widzę zmiany gatunkowe. Pamiętam czasy, gdy złowienie płoci, jazia, klenia czy brzany nie stanowiło problemu. Zreszta miałem taki okres, ze poświęcałem dany rok ma konkretny gatunek. Trochę tych ryb złowiłem. Niestety postępujące wyrybienie to proces dłuższy niż okres intensywnego zarybiania smoltem. Generalnie największa krzywdę wyrządzono rzece, kiedy zdecydowano sie na wyciągnięcie wszystkich drzew powalonych w korycie rzeki. To była dopiero degradacja środowiska. Od tego momentu rzeka zmieniła sie nie do poznania. Zginęły zatoczki i naturalne ostoje. Prąd przyspieszył, rzeka wcięła sie w grunt. Na to wszystko nałożyły sie dużo mniejsze roczne opady deszczu. A na koniec mamy armagedon wywołany przez bobry. Przecież ta rzeka jest juz goła. Krzaków i drzew nad wodą drastycznie ubyło. Zwyczajnie nie ma juz miejsc na tarliska. Koryto rzeki przypomina wybetonowany kanał. W takich warunkach niewiele ryb jest w stanie skutecznie sie wytrzeć. I jeszcze jedno. Do Drwęcy na wiosnę zawsze wstępowały i dalej wstępują ryby z Wisły. Ich brak tam przekłada sie na pustostan w Drwęcy. Znam też takich co tonami odławiali leszcze i jazie na przyujściowym odcinku. I nikt z nimi nie walczył. Zatem problem jest dużo szerszy i spłycanie go do problemu wywołanego jedynie przez smolty jest nadużyciem. Zgadzam sie, ze tez maja wpływ na inne gatunki, ale nie zapominajmy, ze zarybienie następuje w dolnej części odcinka górskiego Drwęcy, a problem dotyczy Drwęcy na całej jej długości. Także na nizinnej. Śmiem nawet twierdzić, ze nizinny odcinek rzeki został wyżarty przez wędkarzy, bo tam smolta jest niewiele. Tylko ten z naturalnego tarła.

#267 OFFLINE   Tomas81

Tomas81

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:K.

Napisano 06 styczeń 2018 - 20:33

Powalonych drzew jeszcze nie brak choć faktycznie jest ich mniej, miejsc zarośniętych jako potencjalnych tarlisk jest nawet więcej. Jedynie to spłycenie i zarastanie koryta rzuca się ostro w oczy. Czy rzeka przyspieszyła? Dzięki większej ilość roślin jest dokładnie odwrotnie, podobnie nie zgadzam się z Twoim stwierdzeniem:

"Zwyczajnie nie ma już miejsc na tarliska. Koryto rzeki przypomina wybetonowany kanał. W takich warunkach niewiele ryb jest w stanie skutecznie sie wytrzeć."

Samo spłycenie nie wpływa na możliwości rozrodowe zwykłych ryb, one wręcz potrzebują roślinności a tej nie brakuje. Oczywiście bez uwzględnienia brzany która faktycznie to odczuła. Ale mając na myśli głównie odcinek tzw górski podstawowym winowajcą są łosiosiowate. Takie jest przynajmniej moje prywatne zdanie. I raczej go nie zmienię wiedząc doskonale jak jest to żarłoczna ryba. W czerwcu/lipcu potrafiłem doczekać się kilkunastu brań na parudziesięciu metrach rzeki na gumy po 10cm/ciut mniejsze wobki, przy łowieniu szczupaków czy większych okoni. Przypadek? Stanowczo nie.



#268 OFFLINE   Krab

Krab

    Zaawansowany

  • PATRON
  • PipPipPip
  • 718 postów
  • Lokalizacjanad Drwęcą
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Bartosiak

Napisano 06 styczeń 2018 - 20:48

Pisząc rzeka przyspieszyła miałem na myśli, to co nastąpiło po usunięciu zwalisk z koryta. Ale to było naprawdę dawno temu. Drwęca przed „kastracja” była typowo nizinna. Porozmawiaj z ludźmi, którzy mieszkają nad rzeką po 50 lat. Dowiesz sie. Sam mam takie informacje z pierwszej ręki, bo teść mieszka i łowi tu od dzieciaka.
Co do brzany, to pudło. Świetnie daje sobie radę w rzece o takim przepływie. Mógłbym Ci pokazać kilkanaście tarlisk brzany. Ba! Wiem gdzie brzany stacjonują. I to jakie! Za to mam problem z namierzeniem tarlisk jazia, leszcza i płoci. Fakt, ze rzeka zarasta nie ma tu wiele do powiedzenia. Kiedyś rzeka wylewała i to było największe dobrodziejstwo dla ryb.

#269 OFFLINE   AAS

AAS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 styczeń 2018 - 21:15

Dzisiaj padła jedna troc przy moście, bez ściemy pls ryby jest mało ale czasami coś siada

#270 OFFLINE   leszekd

leszekd

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 181 postów
  • Lokalizacjaciechocin
  • Imię:leszek
  • Nazwisko:dobr

Napisano 07 styczeń 2018 - 11:56

jak tam panowie ktoś jest nad wodą?

planuje za godzinkę wyskoczyć porzucać trochę.



#271 OFFLINE   VOJT@S

VOJT@S

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 345 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Wojtek
  • Nazwisko:Buczkowski

Napisano 07 styczeń 2018 - 13:38

Ja wczoraj byłem nad rzeką w Złotorii i do samego popołudnia niesłyszałem o jakiej kolwiek wyjętej rybie na tym odcinku,a w lubiczu ponoć tłok jak djabli jak się dowiedziałem



#272 OFFLINE   leszekd

leszekd

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 181 postów
  • Lokalizacjaciechocin
  • Imię:leszek
  • Nazwisko:dobr

Napisano 07 styczeń 2018 - 15:17

Wracam na zero. Widziałem 2 splawy i to na tyle.

#273 OFFLINE   AdamO123

AdamO123

    Nowy

  • Zbanowani
  • Pip
  • 30 postów
  • LokalizacjaMultikonto: tubis, seba 123
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:O

Napisano 07 styczeń 2018 - 15:58

trzeba mieć nadzieje że ryby przy tej wodzie są jeszcze wysoko i po woli zaczną schodzić, sam fakt tylu samic łososia to dobry znak. 

 

Na innych rzekach pomorza jak słupia i parsęta czy reda słyszałem tylko o jednym łososiu ze słupi duży samiec ponoć, ale mała presja w tym roku na słupi poprzez wysoki stan wody. 

 

 

Trzeba poczekać aż ludzi ubędzie jak i wody z rzeki 


Użytkownik AdamO123 edytował ten post 07 styczeń 2018 - 15:59


#274 OFFLINE   wyjec

wyjec

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 434 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz

Napisano 07 styczeń 2018 - 21:58

A tymczasem na Drwęcy takie orzeszki się ujawniają 😡koleś z warszawki wrzucił fotkę z Drwęcy jak się okazało został przyczajony 31.12 i po tym jak ktoś ich pogonił tak zostawili rybkę w linku jeszcze świeża Załączony plik  26231612_1529869763796274_2807544626575028566_n.jpg   48,75 KB   34 Ilość pobrań

https://m.facebook.c...=content_filter

Użytkownik wyjec edytował ten post 07 styczeń 2018 - 21:59


#275 OFFLINE   AdamO123

AdamO123

    Nowy

  • Zbanowani
  • Pip
  • 30 postów
  • LokalizacjaMultikonto: tubis, seba 123
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:O

Napisano 07 styczeń 2018 - 23:29

Troc? Łosoś ?

Duża była na fb link już nie działa :/

#276 OFFLINE   seba 123

seba 123

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 62 postów
  • LokalizacjaMultikonto: tubis, Adam0123

Napisano 07 styczeń 2018 - 23:37

Bydło ! Ciężko ocenić bo up**** w liściach ale raczej troc

Nie mniej jednak kawał *******.
Już wiadomo kto połowil, ci co zaczęli sezon w grudniu a mówili ze rzeka pusta :/
Ktoś wie coś więcej ? Zostawili rybę tak na drzewie ?dlaczego ?!
Mi ra ryba wyglada na jakieś 80 cm

Użytkownik seba 123 edytował ten post 07 styczeń 2018 - 23:38


#277 OFFLINE   M@rcin.

M@rcin.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 75 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Napisano 07 styczeń 2018 - 23:51

Przeklejam z FB:

 

Załączony plik  aaa.jpg   179,68 KB   37 Ilość pobrań

 

Załączony plik  fb.JPG   90,5 KB   35 Ilość pobrań

 

 

 



#278 OFFLINE   seba 123

seba 123

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 62 postów
  • LokalizacjaMultikonto: tubis, Adam0123

Napisano 08 styczeń 2018 - 00:07

Miejsce znane całe dla tych panów wstyd :/ ciekawe ile złowili i czy czytają jerka
Bydło

#279 OFFLINE   Tomek1988

Tomek1988

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1456 postów
  • LokalizacjaBasonia
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Janeczek

Napisano 08 styczeń 2018 - 00:45

Widziałem na FB, facet niezłego gnoju narobił, wstawił foto niby z otwarcia sezonu ale kłamstwo ma krótkie nogi, nie spodziewał się, że chłopaki którzy go przegonili szybko wytropią go na fb. Wątpliwości nie ma bo ryba ta miała pleśniawkę przy ogonie co potwierdzają fotki w postach powyżej. 

 

Za takie postępowanie gość powinien zostać ukarany. Bezczelne chamstwo.


  • gulf lubi to

#280 OFFLINE   silurus

silurus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 828 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Robert

Napisano 08 styczeń 2018 - 11:25

Gonić to bydło, co za sku........l  :angry: