Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Akumulator lifepo4 - zakup, użytkowanie, konserwacja / naprawy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2306 odpowiedzi w tym temacie

#2101 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 918 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 29 listopad 2023 - 22:51

Myślę że 50-70% będzie git. Ja mam oba na poziomie 60-70%

#2102 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4809 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 29 listopad 2023 - 23:32

Nie ładuj powyżej 80% i będzie dobrze. Jak masz BMS z BT, to możesz sprawdzić. Podobno idealnie jest około 50% ale wpływ tego jest tak znikomy, że nie warto sobie zawracać głowy.

#2103 OFFLINE   pajczi

pajczi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 134 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 01 grudzień 2023 - 09:05

40-50% jest zalecane - polecam edukacje o bateriach tutaj:

https://batteryunive...google_vignette



#2104 OFFLINE   2703tomi

2703tomi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 193 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 01 grudzień 2023 - 11:34

Podzielę się uwagą producenta LiFePo4 firmę Enerblock

 

Rozmawiałem z pracownikiem serwisu tej firmy i w przypadku ich produktu zalecają przechowywać akumulator naładowany na 80%

 

Przedział 75-85% jest w pełni akceptowalny.

 

Być może różni producenci różnie zalecają znając swój produkt. Czytelnik może mieć niezły dylemat: 40-50%, czy np. 80%

 

Spytajcie może u producentów swojego modelu. Jedno jest jednak pewne, Nie zostawiam naładowanego na 100%

 

Pozdrawiam



#2105 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5506 postów
  • Imię:adam

Napisano 01 grudzień 2023 - 11:50

Poprostu  przechowywać nie w pełni naładowane . Różnie piszą i podaj producenci . 50-80%

ogniwa nowe zazwyczaja przychodzą w około 20-30% naładowane . Aczkolwiek to też ma wpływ czas na to. Bo od zejścia z lini testu do momentu składania mija od kilku tygodni do kilku miesięcy . Nie spotkałem się jeszcze nigdy z ogniwami nowym naładowanymi powyżej +- 60%


  • Ziomal lubi to

#2106 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 01 grudzień 2023 - 13:18

Dorzucę coś od siebie, przez ostatnie 3 lata akumulator był odstawiony do garażu w 100% naładowany i leżakował tak do maja. Akumulator z 2017 roku 100Ah ( jeszcze w szarym pudle ) spadek pojemności przez 6 lat to 3Ah.

 

Żeby było jasne .

Nikomu nie proponuję przechowywania naładowanego na 100% akumulatora, ale jak widać nie jest problem czy będzie miał 50, 60 , czy 80% naładowania.

Zresztą większość i tak nie ma jak sprawdzić, BT nie jest aż tak dokładny. więc nie ma się czym przejmować wytrzyma od sezonu do sezonu.



#2107 OFFLINE   Apioo

Apioo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1226 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 09 grudzień 2023 - 17:02

Panowie mam lifepo4 230ah, chciałbym je ładować ze spaliny i spalinę startować z tego akumu. Czy muszę coś instalować między silnikiem, a akumulatorem czy wystarczy silnik podpiąć bezpośrędnio do akumulatora?



#2108 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5506 postów
  • Imię:adam

Napisano 09 grudzień 2023 - 17:25

Wpierw sprawdź czy spalina odpali


  • Apioo lubi to

#2109 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1465 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 09 grudzień 2023 - 17:44

Tak jak napisał @Siarq najpierw zobacz czy silnik zapali .
U mnie suzuki startuje i zrezygnowałem z dodatkowego aku rozruchowego ale mam tak ponieważ mam krótkie przeloty i nie mam możliwości ,,przeładowania” aku
  • Apioo lubi to

#2110 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5506 postów
  • Imię:adam

Napisano 28 grudzień 2023 - 18:03

jesli by ktos chcial zobaczyc jak wygladaja od srodka akumulatory z firmy volt , to w linku filmik z sekcji jego

 

https://www.facebook...18296442459259/


  • godski, Maciek_7 i karkoszek lubią to

#2111 OFFLINE   highvoltage

highvoltage

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 postów
  • Imię:Krz

Napisano 28 grudzień 2023 - 20:00

Panowie mam lifepo4 230ah, chciałbym je ładować ze spaliny i spalinę startować z tego akumu. Czy muszę coś instalować między silnikiem, a akumulatorem czy wystarczy silnik podpiąć bezpośrędnio do akumulatora?


Jaki masz Bms w środku i jakie ogniwa

#2112 OFFLINE   mafer

mafer

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 postów
  • LokalizacjaSzprotawa

Napisano 29 grudzień 2023 - 17:57

jesli by ktos chcial zobaczyc jak wygladaja od srodka akumulatory z firmy volt , to w linku filmik z sekcji jego

 

https://www.facebook...18296442459259/

Niedługo czeka mnie kupno aku i wybiłeś mi tym filmem z głowy volta. Ciekawe czy green cell to podobna "jakość"? Dołożę i kupię coś markowego lub zbudowanego na porządnych komponentach przez znającego się na rzeczy majstra.



#2113 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 29 grudzień 2023 - 18:07

Nie chcę Cię martwić @mafer, ale prawie wszystkie te mocno firmowe w obudowie mają nie ciekawe ogniwa, o bms nie wspomnę. ( teraz żałuję, że nie nagrywałem filmów :) )

Jeśli chcesz mieć dobry akumulator składaj sam lub zleć złożenie.

Masz po za gwarancją tu w kraju serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, dobre sprawdzone ogniwa i zawsze pomoc.



#2114 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5506 postów
  • Imię:adam

Napisano 29 grudzień 2023 - 18:43

Niedługo czeka mnie kupno aku i wybiłeś mi tym filmem z głowy volta. Ciekawe czy green cell to podobna "jakość"? Dołożę i kupię coś markowego lub zbudowanego na porządnych komponentach przez znającego się na rzeczy majstra.

 

pokazywalem tu gdzieś kiedyś baterie z greencel , bodajże 20ah. lutowane ręcznie na saszetkach … greencell ,volt itp . To są masowi importerzy , którzy kupują kontenerami po taniości . Nie są to moje fantazje , tylko stan faktyczny tych wyrobów. Możesz u mnie na fb zobaczyć moje baterie , jak powstają , jaki sprzęt jest używany do tego. 



#2115 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15608 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 grudzień 2023 - 23:57

Nie wiem czy ctek ma funkcje zliczania ah, napewno takowe posiada victron blue smart , lub większej mierze ładowarki modelarskie - ale on do tanich też taczej nie należą . Kup raz a dobrze victron , naładujesz kwasy i lit , 5lat gwarancji - nie zawodny i sprawdzony sprzet

Blue Smart Charger 12V/7A

Też ma tą funkcję? Na czym to polega - obciąza aku i rozładowuje go do odłączenia BMS a później ładuje i pokazuje pojemność? 

 

Ta tańsza również to robi?

Blue Smart Charger IP65


Użytkownik godski edytował ten post 29 grudzień 2023 - 23:59


#2116 OFFLINE   Apioo

Apioo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1226 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 31 grudzień 2023 - 09:20

Jaki masz Bms w środku i jakie ogniwa

Nie wiem, kupowałem akumulator od Kolegi Siarq, 230ah z bluetooth.



#2117 OFFLINE   mafer

mafer

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 postów
  • LokalizacjaSzprotawa

Napisano 31 grudzień 2023 - 19:18

Jest sens ekonomiczny budować samemu akumulator LiFePO4? Nie jestem kompletnie w temacie ale nie jest przypadkiem tak, że ja kupując jednorazowo kilka ogniw i BMS do jednego akumulatora zapłacę za nie więcej od tych, którzy tych akumulatorów składają w roku kilkadziesiąt?

Do tego jest pewne ryzyko wtopy bo jak w wielu dziedzinach tak i w tym temacie są chyba pewne niuanse o których dowiedziałbym się dopiero podczas lub co gorsze po zbudowaniu takiego akumulatora.


Użytkownik mafer edytował ten post 31 grudzień 2023 - 19:19


#2118 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5506 postów
  • Imię:adam

Napisano 31 grudzień 2023 - 19:25

niuans jest taki , ze bedziesz sklada z tego co dostaniesz , bez zadnej segregacji ogniw, z rozstrzalem napieciowym, pojemnosci i IR . A to po czasie wychodzi w eksploatacji,prócz tego brak gwarancji a zalet pewnie parę złotych taniej

Użytkownik siarq edytował ten post 31 grudzień 2023 - 19:38


#2119 OFFLINE   highvoltage

highvoltage

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 postów
  • Imię:Krz

Napisano 01 styczeń 2024 - 02:09

Jest sens ekonomiczny budować samemu akumulator LiFePO4? Nie jestem kompletnie w temacie ale nie jest przypadkiem tak, że ja kupując jednorazowo kilka ogniw i BMS do jednego akumulatora zapłacę za nie więcej od tych, którzy tych akumulatorów składają w roku kilkadziesiąt?
Do tego jest pewne ryzyko wtopy bo jak w wielu dziedzinach tak i w tym temacie są chyba pewne niuanse o których dowiedziałbym się dopiero podczas lub co gorsze po zbudowaniu takiego akumulatora.


Jeżeli znasz się co nieco to jak najbardziej ma to sens. Jednak jeżeli nie masz podstawowej wiedzy z dziedziny elektrotechniki to jednak lepiej kupić gotowca

#2120 OFFLINE   mafer

mafer

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 postów
  • LokalizacjaSzprotawa

Napisano 01 styczeń 2024 - 10:56

Wiedzę o prądzie i napięciu mam ale to może wystarczyć do zbudowania jakiegoś akumulatora. Aby był on dobrej jakości trzeba jeszcze wiedzieć z jakich komponentów to zrobić, a poza tym dochodzą niuanse o których wspomniał siarq.