Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Akumulator lifepo4 - zakup, użytkowanie, konserwacja / naprawy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2312 odpowiedzi w tym temacie

#1481 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5511 postów
  • Imię:adam

Napisano 29 czerwiec 2021 - 21:51

Chyba że żywota dokona po 2 sezonach , czas pokaze

#1482 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1018 postów

Napisano 29 czerwiec 2021 - 22:37

Wątpię, żeby akurat Liitokala używała najtańszych ogniw, natomiast realne 80 Ah przy specyfikacji 100 Ah na Ali się niestety zdarza. Kilka osób z forum kupiło to sprawdzimy co wyjdzie w innych egzemplarzach.



#1483 OFFLINE   cezorator

cezorator

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 950 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Pacocha

Napisano 30 czerwiec 2021 - 07:26

Welcom aliexpress... jeśli po pełnym naładowaniu oddał 75ah to więcej z niego nie wyciśniesz, a z czasem na 90% "demncja" tego egzemplarza będzie postępować.Przy tanich ogniwach badz grade b,c powszechne jest zjawisko nietrzymania pojemnosci i dużych rozjadow.napiec

No cóż. Jak padnie to go rozbiorę i sprawdzę każde ogniwo z osobna oraz BMS. Wyciągnę wnioski na przyszłość :)

Doświadczenia kosztują.


  • siarq lubi to

#1484 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5511 postów
  • Imię:adam

Napisano 30 czerwiec 2021 - 07:37

Jak to mówią - niema ryzyka , nie ma zabawy. Pionierstwo kosztuje :)

#1485 OFFLINE   trex

trex

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 161 postów
  • LokalizacjaJaworzno
  • Imię:Bogdan

Napisano 30 czerwiec 2021 - 08:55

Po pierwszej próbie nie wygląda to dobrze.

Pierwsza sprawa  po pełnym naładowaniu do 14,8V oraz po odczekaniu 10 minut akumulator miał 13,8 V - to chyba za mało bo powinien mieć 14,6 V.

Następnie zacząłem rozładowywanie i BMS odłączył akumulator przy 11,2 V a nie jak w specyfikacji 10 V.

Miernik pokazał 75 Ah.

Moc uzyskana 925 Wh.

Wychodzi na to, że za mało w stosunku do specyfikacji.

Naładuję jeszcze raz i sprawdzę jeszcze jutro lub pojutrze innym miernikiem .

W weekend postaram się zrobić próbę na silniku elektrycznym w łódce.

Obawiam się, ze przy większych poborach BMS może zbyt wcześnie odciąć akumulator.

 Charakterystyka rozładowania akumulatora LiFePo4 jest taka jak na załączonym wykresie. Wynika z niego, że dla napięcia powyżej 13,3V i poniżej  11,2V pojemność akumulatora wynosi mniej jak 3% nominalnej pojemności . Zarazem osiąganie tych maksimów wynikających z "możliwości" LiFePo4 jest obarczone znacznie szybszym zużywaniem ogniw. Stąd takie, a nie inne ustawienie "fabryczne" BMS-a

Niemniej, z tego co piszesz pojemność Twojego akumulatora  jest znacznie niższa od deklarowanej.

Załączone pliki


  • Seki lubi to

#1486 Guest_Drac_*

Guest_Drac_*
  • Guests

Napisano 30 czerwiec 2021 - 22:59

Po pierwszej próbie nie wygląda to dobrze.
Pierwsza sprawa po pełnym naładowaniu do 14,8V oraz po odczekaniu 10 minut akumulator miał 13,8 V - to chyba za mało bo powinien mieć 14,6 V.
Następnie zacząłem rozładowywanie i BMS odłączył akumulator przy 11,2 V a nie jak w specyfikacji 10 V.
Miernik pokazał 75 Ah.
Moc uzyskana 925 Wh.
Wychodzi na to, że za mało w stosunku do specyfikacji.
Naładuję jeszcze raz i sprawdzę jeszcze jutro lub pojutrze innym miernikiem .
W weekend postaram się zrobić próbę na silniku elektrycznym w łódce.
Obawiam się, ze przy większych poborach BMS może zbyt wcześnie odciąć akumulator.


Ja również uważam, że to kwestia dużych poborów, stąd szybsze odcięcie.
Przy mniejszym poborze prądu pewnie oddałby jeszcze więcej amper.

Mam nadzieję, że niedługo dojedzie mój drugi lifepo.
Wtenczas przetestuję obydwa na wodzie.
Planuję cisnąć na maxa żeby dużo prądu schodziło, a końcówkę na mniejszych obrotach. Mam maszynkę chińską co zlicza ah, które przejdą od aku do silnika.
A jak już mnie odetnie, to sprawdzę ile prądu poszlo i spłynę na drugim aku..... :)
  • Maciek. lubi to

#1487 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5511 postów
  • Imię:adam

Napisano 01 lipiec 2021 - 07:29

Źle uważasz, prqd 50a/60a dla pakietu 100ah to żadne wyzwanie i niema on żadnego wpływu na pojemnosc przy tej wartości i temperaturze . Pakiet jest rozjechany badz felerny, lub źle została zmierzona pojemnosc

Użytkownik siarq edytował ten post 01 lipiec 2021 - 07:29


#1488 Guest_Drac_*

Guest_Drac_*
  • Guests

Napisano 01 lipiec 2021 - 07:51

W takim wypadku dziękuję za sprostowanie mojego myślenia.
Czyli lifepo przy prądzie 50a i 10a oda tyle samo? Nie odetnie go wcześniej?

Moje domysły były podyktowane wskaźnikiem napięcia na aku. Przy dużych obciążeniach napięcie chwilowe spada do np 11,5v, po wyłączeniu silnika wraca do 13,3.
Stąd, gdy aku będzie już bliski wyczerpania, napięcie może zejść tak nisko, że Bms go odetnie, pomimo że jeszcze pusty nie jest.
Jednocześnie zdaje sobie sprawę że napięcie w lifepo utrzymuje się niemal do końca na wysokim poziomie.
Niemniej, dziękuję za info, a test na wodzie zrobię I podzielę się informacjami.

#1489 ONLINE   cezorator

cezorator

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 950 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Pacocha

Napisano 01 lipiec 2021 - 12:51

W takim wypadku dziękuję za sprostowanie mojego myślenia.
Czyli lifepo przy prądzie 50a i 10a oda tyle samo? Nie odetnie go wcześniej?

Moje domysły były podyktowane wskaźnikiem napięcia na aku. Przy dużych obciążeniach napięcie chwilowe spada do np 11,5v, po wyłączeniu silnika wraca do 13,3.
Stąd, gdy aku będzie już bliski wyczerpania, napięcie może zejść tak nisko, że Bms go odetnie, pomimo że jeszcze pusty nie jest.
Jednocześnie zdaje sobie sprawę że napięcie w lifepo utrzymuje się niemal do końca na wysokim poziomie.
Niemniej, dziękuję za info, a test na wodzie zrobię I podzielę się informacjami.

Twoje domysły są słuszne. Bo jak akumulator na przedostatnim tchu obciążysz mocno to napięcie spadnie i odetnie go BMS.  Po wskrzeszeniu BMS inną baterią i podłączeniu silnika na małych obrotach (niskim amperażu)  podziała jeszcze trochę.

Tu nie chodzi o spadek pojemności tylko o chwilowe obniżenie napięcia poprzez duży pobór prądu.


Użytkownik cezorator edytował ten post 01 lipiec 2021 - 12:52


#1490 OFFLINE   cezorator

cezorator

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 950 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Pacocha

Napisano 01 lipiec 2021 - 12:53


Mam nadzieję, że niedługo dojedzie mój drugi lifepo.
 

A jaki masz pierwszy a jaki idzie jako drugi ??



#1491 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5511 postów
  • Imię:adam

Napisano 01 lipiec 2021 - 14:05

Ale ten duży pobór oznaczs duża moc, a bateria ma zmagazynwana dana energię. Jeśli obicazysz wieksza moca , to szybciej ja zużyjesz...do tego dochodzi zdolność oddawania Energi wyrażona jako parametr C . To oc czym piszesz , że.zmniejszysz pobor w końcowej fazie , niewiele wniesie , uzyskasz minimalnie więcej. Z pustego i Salomon nie naleje. A prady 1/2c nie są niczym strasznym dla.lifepo4

#1492 Guest_Drac_*

Guest_Drac_*
  • Guests

Napisano 01 lipiec 2021 - 17:31

Stare lifepo to produkt Kanavano.
Teraz jedzie liitokala.
Obydwa deklarowane 120ah.
Kanavano realnie oddał ok 95ah przy poborze.... Chyba 20a.
W sezonie często pływam, silnik haibo m150 plus echo. Dla mnie rewela. A najcięższe co noszę to skrzynia z przynetami, bo waży pewnie tyle co silnik. Aku w końcu nie ważyłem, ale jest lekki.

#1493 OFFLINE   MaciekH

MaciekH

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 postów
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 01 lipiec 2021 - 17:56

Stare lifepo to produkt Kanavano.
Teraz jedzie liitokala.
Obydwa deklarowane 120ah.
Kanavano realnie oddał ok 95ah przy poborze.... Chyba 20a.
W sezonie często pływam, silnik haibo m150 plus echo. Dla mnie rewela. A najcięższe co noszę to skrzynia z przynetami, bo waży pewnie tyle co silnik. Aku w końcu nie ważyłem, ale jest lekki.

Możesz zapodać info gdzie kupiłeś, jaka cena, itp.?



#1494 Guest_Drac_*

Guest_Drac_*
  • Guests

Napisano 01 lipiec 2021 - 19:54

Ten co jedzie, liitokala:
925,04 zł 15%OFF | 12V 100Ah 120Ah LiFePO4 bateria 12.8V baterie litowe 3000 cykli dla kamperów RV wózek golfowy Off-Road Off-grid Solar Wind
https://a.aliexpress.com/_vVbEeT

Zapłaciłem 1008zl za 120ah i ładowarkę 10a - "kupuj na pęczki"


Kanavano, który użytkuję od lata /lipiec sierpień???/ 2020 :
1 671,22 zł 25%OFF | 12V 100AH LiFePo4 akumulator o dużej pojemności akumulator litowo-żelazowo-fosforanowy z metalowa obudowa LED oświetlenie zapalniczki
https://a.aliexpress.com/_vZeuGP

Płaciłem za niego ok 1400 zł razem z dwoma ładowarkami po 6a. Jest opcja ładowania 6 lub 12a.

#1495 ONLINE   cezorator

cezorator

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 950 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Pacocha

Napisano 01 lipiec 2021 - 20:36

Ten co jedzie, liitokala:
925,04 zł 15%OFF | 12V 100Ah 120Ah LiFePO4 bateria 12.8V baterie litowe 3000 cykli dla kamperów RV wózek golfowy Off-Road Off-grid Solar Wind
https://a.aliexpress.com/_vVbEeT

Zapłaciłem 1008zl za 120ah i ładowarkę 10a - "kupuj na pęczki"

 

Ten mój wygląda identycznie. Ciekawe czy środki są takie same ?



#1496 Guest_Drac_*

Guest_Drac_*
  • Guests

Napisano 01 lipiec 2021 - 23:29

Liitokala ma ogniwa 4s1p, Kanavano wsadza różne, ten mój aku nie miał opisanych ogniw. Czy te 4s1p to jakiś cud? Nie wiem. Ale chyba lepiej jak sprzedawca daje informacje co sprzedaje.
Kanavano działa, od litokali oczekuję co najmniej tego samego, czyli 95ah i niezawodności.

#1497 OFFLINE   cezorator

cezorator

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 950 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Pacocha

Napisano 02 lipiec 2021 - 06:17

Liitokala ma ogniwa 4s1p, Kanavano wsadza różne, ten mój aku nie miał opisanych ogniw. Czy te 4s1p to jakiś cud? Nie wiem. Ale chyba lepiej jak sprzedawca daje informacje co sprzedaje.
Kanavano działa, od litokali oczekuję co najmniej tego samego, czyli 95ah i niezawodności.

no to chyba z tego co piszesz to na minus 25 Ah to standard :) Skoro Twoje 120 Ah mają 95 Ah to mój 100 Ah ma 75 Ah :)

Trzeba takie odejmowanko mieć na względzie przy kupnie. Jakbym to wiedział w kwietniu kupiłbym 120 Ah..

Zważyłem poza tym ten akumulator i ma 10,3 kg. to jest 1,2 kg mniej niż analogiczne setki od innych.



#1498 OFFLINE   Seki

Seki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 02 lipiec 2021 - 06:31

4s1p to opis konfiguracji, a nie ogniw :) co tam siedzi to trzeba rozkręcić i zobaczyć.

#1499 OFFLINE   cezorator

cezorator

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 950 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Pacocha

Napisano 02 lipiec 2021 - 07:07

4s1p to opis konfiguracji, a nie ogniw :) co tam siedzi to trzeba rozkręcić i zobaczyć.

zgadza się. symbol ten oznacza, że szeregowo jest spięte po jednym ogniwie.

4s2p  oznacza, że równolegle połączono dwa ogniwa, a następnie 4  pary tych ogniw połączono w szereg. 

4s3p  oznacza, że równolegle połączono trzy ogniwa, a następnie 4  trójki  tych ogniw połączono w szereg.


  • grewas lubi to

#1500 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2163 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 02 lipiec 2021 - 07:35

S oznacza serial - szeregowo
P oznacza parallel - równolegle

Użytkownik wuran edytował ten post 02 lipiec 2021 - 07:36