Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Akumulator lifepo4 - zakup, użytkowanie, konserwacja / naprawy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2277 odpowiedzi w tym temacie

#1581 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4794 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 31 październik 2021 - 17:39

To raczej ograniczenie urządzenia. W każdym razie producent nie ma pomysłu ani rady na ten problem.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#1582 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5481 postów
  • Imię:adam

Napisano 31 październik 2021 - 19:04

BMS to Daly z BT. Po godzinie BMS się usypia, napięcie niby jest, ale podłącz sobie diodę, która ma mały pobór i poczekaj, a zobaczysz, że zgaśnie. Możesz też ładowarkę USB z podświetleniem. Będzie tak samo. I wpięcie telefonu do ładowarki nie zmieni sprawy. Trzeba wystartować z przycisku, przyłożyć większe obciążenie, albo zacząć ładować. Tylko niech aku nie będzie nabite do pełna. Taki paradoks.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka



Stan naładowania ma wpływ na ta sytuację? To jest pakiet 4s? Co znaczy wystartować z przycisku? To.ma miejsce tylko przy uśpionym bt? Prad wzbudzenia bt jest programowalny zarówno jak czas. Będę musiał sprawdzić któregoś razu. Są też aktualizacje softu , choć z daly miałem mało bms, ale kontakt z nimi jest wmiare sprawny,jak się potupie nogą, to zajmą się tematem

#1583 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4794 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 01 listopad 2021 - 01:03

Daly dołącza taką płytkę z przyciskiem i czterema diodami. Sądzę, że problem jest z rozdzielczością pomiaru prądu. Wygląda na to, że poniżej 100mA BMS stwierdza, że prąd jest 0 i przechodzi w uśpienie. Nie to, że się zawiesza, jak dostanie obciążenie albo ładowanie, to działa. Tak, zauważyłem, że stopień naładowania aku na to wpływa. Jak jest pełny, to ładowarka USB świeci dzień, dwa a później po prostu gaśnie. Taki podobny stan jak przed pierwszym uruchomieniem - jak nie aktywujesz BMS, to napięcie niby jest, ale prąd nie płynie. Z urządzeniami typu dziobówka nie ma problemu.

Pakiet 8s.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Użytkownik psulek edytował ten post 01 listopad 2021 - 01:06


#1584 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5481 postów
  • Imię:adam

Napisano 01 listopad 2021 - 11:09

Mam na stole 8s ,ale nabity na full. Rozładuje i podłącze jakiś ekranik co ma znikoma konsupcje. Sprawdzę, czy u mnie też tak jest

#1585 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5481 postów
  • Imię:adam

Napisano 03 listopad 2021 - 18:33

Akumulator naladowany w 70% (8S), sztuczne obciążenie 0.1A pobiera cały czas. Mniejszego obciazenia nie jestem w stanie na dzień dzisiejszy dac. Po odłączeniu go , odczekaniu kilku h i ponownym załączeniu, pracuje normalnie przy tym prądzie(0.1A) . Pisałem też do źródła, inżynier się wypowiedział ,że to raczej ladowarka przechodzi w jakiś stan czuwania. Bms dzialaja 0/1 przepuszcza badz nie. Samo wzbudzenie bt może wymagać większego obciazenia zarówno dla rozladowania jak i ladowania- tj. Do ustawienia. Ewentualnie wgrać nowszy soft, choć to zapewne nic nie wniesie

Użytkownik siarq edytował ten post 03 listopad 2021 - 18:34


#1586 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4794 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 03 listopad 2021 - 19:09

Siarq, zdecydowanie nie jest to przejście podłączonego urządzenia w stan czuwania. To samo jest z pompą zęzową, gdzie prąd czujnika poziomu wody jest minimalny. Mija timeout i pompa z czujnikiem elektronicznym już nie działa, trzeba wzbudzić BMS większym poborem. Wpinam na krótko - działa zawsze. Moja suma obciążeń na pewno jest niższa niż 100mA. Jak kiedyś patrzyłem, to suma w spoczynku wychodzi do 40mA, dlatego zasugerowałem ci diodę LED, bo ta ma bardzo mały pobór. Też nie mam jak dokładnie zmierzyć, ale w takim razie wychodzi, że ta granica działania BMS jest między 0 a 100mA. Pompa z pływakiem nie powinna mieć tego problemu, ale sterowana elektronicznie ma. To że BT nie działa to mnie wcale nie boli, ale to że nie działa kilka czujników i urządzeń w trybie standby już tak.



#1587 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5481 postów
  • Imię:adam

Napisano 03 listopad 2021 - 19:30

moje sztuczne obciazenie dla tego zakresu napiecia ma minimalny prad 0,1A , tym samym nie jestem w stanie tego zweryfikowac. jak znajde chwile czasu to podlacze pod komputer i zobacze czy tam w sofcie mozna jeszcze cos pogrzebac odnosnie tego. 



#1588 OFFLINE   marioligi

marioligi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 309 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 listopad 2021 - 11:52

Może ktoś podrzucić w punktach obsługę lifepo4. W sensie czy można rozładować do zera? Czy przy dłuższym nie używaniu ma być naładowany max czy w 30%?

Czy chować przed słońcem jak li-ion? 

Może ktoś wie również czy ładowarką 4A - teoretycznie przeznaczona do lifepo4 o pojemności do 36 AH naładuję 60 AH :)



#1589 OFFLINE   Blackstarpro

Blackstarpro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 202 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Mer

Napisano 05 listopad 2021 - 12:08

-Nie, minimum 2,5 V na ogniwo.

-Najlepiej ok 50%

-Nie

-Można, 60 Ah / 4A = 15 godzin.


  • marioligi lubi to

#1590 OFFLINE   Seki

Seki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 13 listopad 2021 - 15:10

Rozmawialiśmy tutaj kiedyś o bateriach LiitoKala z Aliexpres do echosondy  i nawet sam taką kupiłem i co gorsza polecałem. Błąd!
 
Te gotowe niebieskie 4SxP to jest taki niewypał jakich mało. Dalem sie 4S6P 12Ah zwieść na początku bo wypady były krótkie i echo mało jadło. Później wyszło szydło z worka. Bateria załamywała się po osiągnięciu 14,4V...
 
Rozebrałem to gówienko nie tak dawno i zamiast 4S6P, było 4S4P, ogniwa o pojemności do 1700mAh, co daje max 6,8 Ah... 
 
No ale bateria potrzebna... kupiłem więc ogniwa, też od Liitokala NCR18650B, sztuk 50, z blaszkami, co by bezpiecznie polutować. Długo szły, ale przyszły. Jakoś 2$ za sztukę kosztowały.
1 z nich ulega całkiem szybkiemu samorozładowaniu, reszta trzyma parametry, ogólnie super. 
 
W teorii mają mieć 3400mAh, może jakimś niskim prądem i do 2,5V coś podobnego by i wyszło, ale przy prądzie 0,5A i rozładowaniu do bezpiecznych 2,9V oddają ponad 3100mAh co uważam za dobry wynik. Jeden BMS z tego felernego pakietu, drugi od Daly i powstały 2 baterie, 15 i 21Ah+.
Pełne zadowolenie i satysfakcja.
 
Gdyby ktoś z kolegów potrzebował to niestety gotowe zdecydowanie odradzam, a żeby było dobrze to trzeba zrobić samemu albo dogadać z kimś, kto potrafi.
 
Screen z testu,
Slot 1  Ogniwo z powerbanku Xiaomi
Slot 2  Liitokala NCR18650B
Slot 3  Liitokala HG2
Slot 4  ogniwo z gotowego pakietu

Załączone pliki


Użytkownik Seki edytował ten post 13 listopad 2021 - 16:07

  • ballin lubi to

#1591 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5481 postów
  • Imię:adam

Napisano 13 listopad 2021 - 15:44

Bo litokala to gnioty i tyle w temacie... takich gniotów jest dużo więcej. Niestety , cena się z czegoś bierze. Nawet topowi producenci maja serię A+/A-/A/B . Z tym że to można łatwo zweryfikować po cenie oraz rozgarniętym handlowcu. Rozstrzal cenowy na tej samej pojemnosci ogniwa może być nawet 100%, w zależności od sortu przy tej samej firmie... także cena czyni cuda. Ostatnio byłem u wulkanizatora, podjechał Pan, wyciągnął 4szt nowiutkie opony do przełożenia. Po 20min wychodzi mistrz wulkanizator czerwony jak piwonia, rzuca gościowi obok samochodu te gumy i mówi, że za stawkę x2 ich nie wywarzy... po 300g ołowiu na kolo.16" i dalej biję. Nie pomogły argumenty właściciela opon , że przecież są nowe i wsumie tanie...tak samo jest z litem.

#1592 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1461 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 13 listopad 2021 - 16:20

Dlatego po mojemu nie ma co żydzić na parę złotych .
Kupiłem 100ah od @Siag . Wprawdzie zapłaciłem więcej ale śpię spokojnie . Aku działa bez problemu a jak wydarzyła się usterka w postaci wysypanego Bms to sprawę załatwiliśmy w 4 dni bez najmniejszego problemu …

Bo tak sobie obserwuję , że zamówienia ogniw z Ali przypomina rosyjską ruletkę …

Użytkownik sero1975 edytował ten post 13 listopad 2021 - 16:24


#1593 OFFLINE   Seki

Seki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 13 listopad 2021 - 16:25

Z całym szacunkiem do Twojej wiedzy, ale nie zgodzę sie, nie jest tak źle, przynajmniej jeśli rozmawiamy o 18650... Te gotowe pakiety to są podróbki Liitokala, przejrzałem stronę firmy i oni nawet nie oferują tego rodzaju baterii. 

 

 

Co do samych ogniw 18650... kupuję 3400mAh za 2$, dostaję nawet jeśli te 5% mniej, to za 2$ jestem super zadowolony, za tę sama pojemność od Panasonica, to ja musze dać 7-10$, to jest 3-5 razy tyle! Do echosondy, gdzie pobory są 0,2A lub mniej na ogniwo, naprawdę nie potrzeba lepiej. 

 

Wspominałem wcześniej też o 32700 LifePO4, poskładałem z tego 2 baterie i super zadowolony jestem.

 

Duże cele LifePo4 to trochę inna bajka i inne prądy, większe ryzyko i fajnie jest mieć wysokiej jakości, wypasiony aku z bt, ale jeśli ktoś ma wybór, taszczyć ołów, lub kupić Lii 100Ah, co w najgorszym razie 80A będzie miało to ja bym poszedł w tą chińszczyznę...  grunt to mieć wiedzę i możliwości aby te cele przetestować po otrzymaniu, bo Alik chętnie odda pieniążki jak sie umie uzasadnić swoje roszczenia.



#1594 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1461 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 13 listopad 2021 - 16:33

Z całym szacunkiem do Twojej wiedzy, ale nie zgodzę sie, nie jest tak źle, przynajmniej jeśli rozmawiamy o 18650... Te gotowe pakiety to są podróbki Liitokala, przejrzałem stronę firmy i oni nawet nie oferują tego rodzaju baterii.


Co do samych ogniw 18650... kupuję 3400mAh za 2$, dostaję nawet jeśli te 5% mniej, to za 2$ jestem super zadowolony, za tę sama pojemność od Panasonica, to ja musze dać 7-10$, to jest 3-5 razy tyle! Do echosondy, gdzie pobory są 0,2A lub mniej na ogniwo, naprawdę nie potrzeba lepiej.

Wspominałem wcześniej też o 32700 LifePO4, poskładałem z tego 2 baterie i super zadowolony jestem.

Duże cele LifePo4 to trochę inna bajka i inne prądy, większe ryzyko i fajnie jest mieć wysokiej jakości, wypasiony aku z bt, ale jeśli ktoś ma wybór, taszczyć ołów, lub kupić Lii 100Ah, co w najgorszym razie 80A będzie miało to ja bym poszedł w tą chińszczyznę... grunt to mieć wiedzę i możliwości aby te cele przetestować po otrzymaniu, bo Alik chętnie odda pieniążki jak sie umie uzasadnić swoje roszczenia.


Oczywiście dobrze prawisz …

Ale ilu jest na forum gości obeznanych z elektryką/elektroniką ?

Ja się do nich nie zaliczam dlatego sięgnąłem po sprawdzone już rozwiązanie …

#1595 OFFLINE   Seki

Seki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 13 listopad 2021 - 16:44

Ja też mam 100Ah z BT od Siarqu, też bardzo sobie chwale i pewnie gdybym sam chciał sobie to poskładać to wyszłoby w podobnej cenie, siarqu wie, które cele i gdzie kupić, ktoś zaczynający musi zaryzykować...

 

No ale te mniejsze aku do echo to nic tylko się brać i sie uczyć :) dużo frajdy jest.



#1596 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5481 postów
  • Imię:adam

Napisano 13 listopad 2021 - 16:50

Nie podnosiłem sporu na ali o pojemnosc I jakośc ogniw z sprzedającym. Jedna przygoda mi wystarczy. Dobrze mowisz, trzeba mieć świadomość zakupu, a na złote napisy reklamowe brać spory margines. Duże pojemnosci na ogniwach "paluszkowych" jak dla mnie , to tylko w specyficznych przeznaczeniach - duze prady,nietypowe gabaryty. Chco częściej spotykane też w małych pojemnościach o dużych pradach. Po za tym , to wiąże się też z dużo większym.nakladem pracy przy budowie. Oczywiście zależy od zaplecza maszyn, ale w warunkach domowych pakietowanie 100 czy 200szt, wraz z balansowaniem, dobieraniem,zgrzewaniem... to zajęcie hobbybistyczne raczej niż oszczędnościowe.

#1597 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1461 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 13 listopad 2021 - 16:52

Ja też mam 100Ah z BT od Siarqu, też bardzo sobie chwale i pewnie gdybym sam chciał sobie to poskładać to wyszłoby w podobnej cenie, siarqu wie, które cele i gdzie kupić, ktoś zaczynający musi zaryzykować...

No ale te mniejsze aku do echo to nic tylko się brać i sie uczyć :) dużo frajdy jest.


Mam też sporo przemyśleń w tej materii czy nie zafundować sobie bateryjki z Ali do echo ;) ale myślę , że mój agm pociągnie jeszcze ze dwa sezony . Natomiast co do baterii zasilającej silnik to raczej pozostanę przy sprawdzonych rozwiązaniach ;)

#1598 Guest_Drac_*

Guest_Drac_*
  • Guests

Napisano 13 listopad 2021 - 17:31

Dlatego po mojemu nie ma co żydzić na parę złotych .
Kupiłem 100ah od @Siag . Wprawdzie zapłaciłem więcej ale śpię spokojnie . Aku działa bez problemu a jak wydarzyła się usterka w postaci wysypanego Bms to sprawę załatwiliśmy w 4 dni bez najmniejszego problemu …


W prawdzie zapłaciłeś ponad 2x więcej.
Padł bms - super że szybka naprawa i w 4 dni masz sprzęt sprawny. Masz też pojemność pewną.
Ale jakby mi aku wysiadło na wodzie to nie byłbym tak spokojny /o ile wydarzyło się to na wodzie/. Pływam bez wioseł i brak możliwości spłynięcia do brzegu to jednak problem.... :)

Mam 2 aku z Ali.
Od dłuższego czasu Kanavano i od niedawna liitokala.
Obydwa kupiłem z deklarowaną pojemnością 120ah żeby mieć ok 90 - 100ah.
Tak więc świadomie kupiłem ok 100ah z ładowarką za niewiele ponad 1000 zł. Do tej pory żadnej awarii.
A nawet jak coś się wydarzy z aku, to w bakiście jest drugi....

#1599 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4794 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 14 listopad 2021 - 11:25

Każdy niech robi jak chce. Ale powiem szczerze, że wbrew pozorom można się wyłożyć na samemu budowanych pakietach. Nie wybuchną co prawda, ale mogą się szybko zdegradować. Miałem przez trzy semestry podstawy elektrotechniki i pomiarów, teorię obwodów, podstawy elektroniki i półprzewodników. Powiedzmy, że było mi łatwiej , bo sporo w głowie zostało. A na koniec i tak rozebrałem baterię i złożyłem jeszcze raz, bo nie ustrzegłem się błędu. Jak ktoś zaczyna budowę pakietu nie znając podstaw typu prawo ohma , łączenie szeregowe/równoległe źródeł napięciowych to niech to lepiej zleci profesjonaliście typu siarq. Sądzę że warto, bo teoria to jedno i niby jest prosto, ale jednak liczą się niuanse.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#1600 OFFLINE   Seki

Seki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 14 listopad 2021 - 11:39

To nie jest fizyka rakietowa, trzeba się uczyć i dla mnie to przyjemność. Jeśli ktoś ogólnie w życiu ma dwie lewe ręce, to faktycznie można sie skaleczyć taka zwartą 18650, duża gęstość energii, z tym nie ma żartów...

Podsumowując, jeśli nie jesteś w stanie wymienić gniazdka bez pomocy elektryka, budowa baterii nie jest dla Ciebie :))

 

Jest YT, są dobre filmiki pokazujące błędy, mnóstwo informacji w necie, trochę logiki w głowie i nie będzie problemów.


Użytkownik Seki edytował ten post 14 listopad 2021 - 11:42





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych