Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Głowice rzutowe- pytanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Herman

Herman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 18 grudzień 2011 - 14:08

Witam.
Mam pytanie- czy jest prawdą, że do jednoręcznej wędki stosujemy głowice o numer cięższe niż klasa kija? Spotkałem się z taką opinią. Czyli- do kijka #8 głowica w klasie 9?
Próbowałem kiedyś rzucać kijkiem #9 i głowicą Intermediate #9 + running, rzuty wychodziły mi bardzo kiepskie i mało to było przyjemne.


#2 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 18 grudzień 2011 - 17:41

Różnie, nie da 0-1 odpowiedzieć Tak lub Nie.
W większości wypadków obecnie okresla się masę w gramach bądź grainach masę głowicy. Innych tez głowic - krótszych, używa się do wedek jednoręcznych

#3 OFFLINE   Fanc

Fanc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 155 postów

Napisano 18 grudzień 2011 - 23:09

Szkoda ze ten watek nie pojawl sie troche wczesniej :( . Zaoszczedzilbym pare zloty i nie zostal z nieprzydatna glowica.

#4 OFFLINE   Fanc

Fanc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 155 postów

Napisano 18 grudzień 2011 - 23:14

Moze ktos opowie cos wiecej w tym temacie?


#5 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4435 postów

Napisano 19 grudzień 2011 - 08:18

Szkoda ze ten watek nie pojawl sie troche wczesniej :( . Zaoszczedzilbym pare zloty i nie zostal z nieprzydatna glowica.


Jaka masz głowicę i do jakiej wędki planujesz jej używać? Tragedi generalnie nie ma, zawsze można uciąć ileś tam tak żeby pasowała.




#6 OFFLINE   kwiat

kwiat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 121 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 19 grudzień 2011 - 09:01

Z moich doświadczeń wynika, że do wędek mniej pancernych (w moim przypadku St. Croix Imperial #6) pasują głowicę w klasie wędki. Do wędek bardziej pancernych (blanki typu saltwater - Sage Xi2) zapodaję o numer cięższe i jest gites. Jeżeli jednak ktoś założy dopasowaną głowicę i nie potrafi poprawnie rzucać double haul'em może stwierdzić, że jest kaszana... chcąc przyjemnie rzucać głowicą należy opanować tą technikę. Łatwiej się nauczyć i rzucać głowicami krótszymi (10-11m), połączenie głowicy z runningiem też może kogoś zniechęcić - ja preferuję pleciony rdzeń i z niego pętelki...
powodzenia
kwiat
fanc źle dopasowaną głowicę zawsze można sprzedać - co masz?

#7 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 19 grudzień 2011 - 09:45

Dlatego - lepiej zapytać, niż kupić 2x

Z moich doświadczeń wynika, że do wędek mniej pancernych (w moim przypadku St. Croix Imperial #6) pasują głowicę w klasie wędki. Do wędek bardziej pancernych (blanki typu saltwater - Sage Xi2) zapodaję o numer cięższe i jest gites. Jeżeli jednak ktoś założy dopasowaną głowicę i nie potrafi poprawnie rzucać double haul'em może stwierdzić, że jest kaszana... chcąc przyjemnie rzucać głowicą należy opanować tą technikę. Łatwiej się nauczyć i rzucać głowicami krótszymi (10-11m), połączenie głowicy z runningiem też może kogoś zniechęcić - ja preferuję pleciony rdzeń i z niego pętelki...
powodzenia
kwiat
fanc źle dopasowaną głowicę zawsze można sprzedać - co masz?

Kwiat - nie zawsze tak jest, linki bardzo róznią się miedzy sobą.
Dla przykładu - miałem Xi2 #10 i linki Pike - też #10. Linka Pływajaca była świetnie dopasowana, linka tonąca była zbyt lekka.
Są linki, które klasowo dociążają nawet bardzo mocarne pały - choćby, a jakże, kto by się spowdziewał, że o niej wspomnę - 40+CSW <_<

#8 OFFLINE   salmon1977

salmon1977

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1564 postów
  • LokalizacjaIńsko-STARGARD
  • Imię:GrzehU

Napisano 19 grudzień 2011 - 11:40

Sorki ze z taka rzecza tu..mam sznur pływajacy wf #6 co zrobic aby poprawic jego lotnosc,odległosc(chodzi mi o osiagniecie dalszej odległosc strimerkiem)i aby koncowka toneła powiedzmy do 50cm.Czyzby jakis leadcore?Prosze o porade... Embarassed
A moze przypon tonacy pociagnie sznurek do podkladu..
http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/edan-plecione-przypo ny-koniczne-g6-a149-p1356-k7510.html

#9 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 19 grudzień 2011 - 12:32

Sprzęt, wbrew opinii, nie rzuca, rzuca rzucacz
to nie spin, gdzie załozenie cięższej/lotniejszej przynęty pozwoli wyfrunąć to po horyzont.
W ramach anegdoty - kiedyś, przed przeprowadzką, gdy salon Vision miał casting pool, chciałem wypróbowac jedna z wędek. GT seatrout bodajże. #8, oczywiscie w sklepie był kołowrotek z linką #8 i śmigaj sobie do woli. Wyszedł ze mną Adam Sikora, tak popatrzeć, doradzić. Chwilę z tym powalczyłem, wyfruneło z 15 metrów i oddałem w pąsach, no jakoś nie lata. Bardzo się zafrapowała, wywinął całą 30 kilku metrową linkę i kawałek podkładu i w 3 wymachach wyłożył ją przed sobą :huh: Oddał, mrugając okiem i mówiąc - coś się musiało zaplątać, że nie chciało ci lecieć <_< <_< <_<

Jednym słowem, rewolucji nie zrobi zmiana sprzetu, choć oczywiście odpowiednie dogranie zestawu glównie do stylu rzucania i umiejętnosci usera ma duże znaczenie w wygodzie i komforcie użytkowania.

Co do samego pytania - zamiast linka pływajaca plus dołączany tip, co zaburzy całe fruwactwo, wolałbym linkę w okreslonym stopniu tonięcia - np 3, coś jak nieodżałowany compound Visiona, gdzie running plywa, a głowica stopniowo tonie, dzięki czemu unikasz wygiętej w wodzie linki.
Bez pójścia w koszta wybrałbym tonący, i to szybko tonący polyleader - co jak to:
http://hurch.pl/poly...-trout-p81.html
Choć produkuje to kilka firm, również i airflo, link tylko przykładowo, na szybko.

#10 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 19 grudzień 2011 - 12:39

No Kuba można się załamać jak mistrzu wypruje na luzaku całą linkę a TY masz problem połowę wypchać :lol: .
Też na wiosnę czeka mnie pewnikiem nauka wypychania linki :lol: :lol: :lol:

#11 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3656 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 19 grudzień 2011 - 14:00

No Kuba można się załamać jak mistrzu wypruje na luzaku całą linkę a TY masz problem połowę wypchać :lol: .
Też na wiosnę czeka mnie pewnikiem nauka wypychania linki :lol: :lol: :lol:

Nie tylko Ciebie to czeka :mellow: Ja co prawda rzucanie jako tako opanowałem, jeśli chodzi o lekkie zestawy, ale #9 z głowicą to już inna bajka. Zaopatrzę się w jakiś mocny kask i ochronę karku co by ucha nie stracić <_< Kuba mi wsio spasował, więc mam pewność ze powinno robić, reszta w moich rekach :lol:

#12 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 19 grudzień 2011 - 14:04

To ja chcę żyć powyżej #7 się nie zasadzam :lol: :lol: :lol:

#13 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 19 grudzień 2011 - 14:30

Trzeba by na wiosenno-zimowym zlocie warsztaty zorganizować
Wziąć zestawy, oślą łączkę znaleźć i ogień.
Ja mam znowu w druga stronę. #6 to dla mnie granica tego co rozumiem, z #4 zaczyna być cyrkowo, raz miałem #3 i był już monthy python.

Choć, nie ukrywam, marzy sie mi krótka muchówka, coś 7'6, #3-4 i łowienie w małych zarosniętych rzeczkach na suchara.

#14 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3656 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 19 grudzień 2011 - 15:52

Trzeba by na wiosenno-zimowym zlocie warsztaty zorganizować
Wziąć zestawy, oślą łączkę znaleźć i ogień.
Ja mam znowu w druga stronę. #6 to dla mnie granica tego co rozumiem, z #4 zaczyna być cyrkowo, raz miałem #3 i był już monthy python.

Choć, nie ukrywam, marzy sie mi krótka muchówka, coś 7'6, #3-4 i łowienie w małych zarosniętych rzeczkach na suchara.

To możemy pójść na układ, ja nauczę Cie lekko, Ty mnie tego na szczupłego :mellow:

#15 OFFLINE   Fanc

Fanc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 155 postów

Napisano 19 grudzień 2011 - 20:18

[quote]
Szkoda ze ten watek nie pojawl sie troche wczesniej :( . Zaoszczedzilbym pare zloty i nie zostal z nieprzydatna glowica.
[/quote]

Jaka masz głowicę i do jakiej wędki planujesz jej używać? Tragedi generalnie nie ma, zawsze można uciąć ileś tam tak żeby pasowała.



[/quote]
Obawiam sie ze z ta glowica co mam za wiele sie nie wykambinuje. Mam dwureczna wedke scierra ferox #9/10 13'9 ft. Ktos mi polecil do niej glowice asf rio, no i taka tez chcialem zamowic . Jadnak dystrybutor rio na rynku niemieckim stwierdzil ze nie produkuja juz asf i zastopuje ja teraz unispey . No wiec ja kupilem w dodatku vesitipa w klasie takiej jak wedka i okazalo sie ze jest o polowe za ciezka. Nie wiem czy warto to ciac, moze lepiej ja odsprzedac i rozgladnac sie za czyms bardziej odpowiednim?

#16 OFFLINE   Fanc

Fanc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 155 postów

Napisano 19 grudzień 2011 - 20:41

Z moich doświadczeń wynika, że do wędek mniej pancernych (w moim przypadku St. Croix Imperial #6) pasują głowicę w klasie wędki. Do wędek bardziej pancernych (blanki typu saltwater - Sage Xi2) zapodaję o numer cięższe i jest gites. Jeżeli jednak ktoś założy dopasowaną głowicę i nie potrafi poprawnie rzucać double haul'em może stwierdzić, że jest kaszana... chcąc przyjemnie rzucać głowicą należy opanować tą technikę. Łatwiej się nauczyć i rzucać głowicami krótszymi (10-11m), połączenie głowicy z runningiem też może kogoś zniechęcić - ja preferuję pleciony rdzeń i z niego pętelki...
powodzenia
kwiat
fanc źle dopasowaną głowicę zawsze można sprzedać - co masz?

Przyznaje sie ze dopiero zaczynam z dwurecznymi wedkami i napewno muzse jeszcze duzo trenowac technike. No ale jesli dla porownania zakladam pozyczona linke w dodatku o 2 klasy wyzsza i wyrzucam cala
(42m)linke bez najmniejszego wysilku, a swoja w klasie rownej wedzisku mam problem osagnac 30m. To chyba nie jest to dobry zestaw no i tez po przeliczeniu grainow wyszlo ze glowica ma 60 gram a wedka opisana jest 31-33 gramy. Tak ze zostaje sprzedaz i kupno innej, mysle ze po tym wadku nastepy zakup bedzie juz udany.
Glowice mam Rio unispey versitip 9/10 plywajaca + 4 tipy f, i, s3, s6.

#17 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 19 grudzień 2011 - 21:34

60 gram?? :huh:
Guideline #12 miał 52...
Dobrze policzyłeś? ze w ogóle kij nie poszedł, to przecież prawie +100%

#18 OFFLINE   Fanc

Fanc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 155 postów

Napisano 19 grudzień 2011 - 21:50

60 gram?? :huh:
Guideline #12 miał 52...
Dobrze policzyłeś? ze w ogóle kij nie poszedł, to przecież prawie +100%

Nie wiem czy jest to dobrze przeliczone, no ale tak wyszlo z obliczen sprzedawcow sklepu w ktorym go kupilem . Na opakowani widnije 150gr/ 60gm. Ja jestem sklonny w to wierzyc, bo feroxy uchodza za szybkie kije a moj pod tym gnie sie jak krowi ogon i jest tak wolny ze glowica prawie wogole nie wyciaga runingu.


#19 OFFLINE   Fanc

Fanc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 155 postów

Napisano 19 grudzień 2011 - 21:58

Wogule zagadka z tym sznurem, bo w katalogu go nie ma, tzn jest ale opisany 42 gramy.


#20 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4435 postów

Napisano 20 grudzień 2011 - 11:43

Tu znajdziesz świetne głowice, cena śmieszna w porównaniu do Guideline czy Rio. Na początek zawsze radzą przycinać do górnej wartości- łatwiej naładować wędkę.

http://www.scandinavianflylines.com/shop/index.php?cPath=21_ 101_96

Bujo




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych