Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Skrobanie blanku z oplotem

tech-rb blank

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
60 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 909 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 20 październik 2019 - 15:22

 

po co się brać za takie rzeczy , nie mając BLADEGO POJĘCIA !!! co się tak naprawdę robi ????

a jak inaczej chcesz się nauczyć jak to zrobić?


  • S.N. lubi to

#42 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4966 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 20 październik 2019 - 15:51

Na początek trzeba poczytać , dowiedzieć się jak i z czego buduje się blanki .... a dopiero .... ;)

... tu widać na odwrót sprawa postawiona , skoro skrobie się "oplot" którego nie ma i nigdy nie było w tym blanku ...  :(

Mnie uczono , aby najpierw zasięgnąć trochę teorii, potem pytania, podpatrzeć,  a dopiero praktyka ...  :rolleyes:

... choć jak średnia krajowa wskazuje, najpierw się bierzemy za robotę , a gdy coś spieprzymy dopiero czytamy instrukcje ...



#43 OFFLINE   Alek_Art.

Alek_Art.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 postów
  • LokalizacjaZach-pom
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:S.

Napisano 20 październik 2019 - 17:12

No I jest dylemat,skrobac nie skrobac.. :huh: Szczerze mowiac to bardzo chcial bym usunac wszystko z tego blanku.
Wstawianie nowych przelotek w stary spacing w ogole mi sie nie podoba.Chyba zaryzykuje, bedzie dlugie i powolne skrobanie.

Nie tak strasznie to idzie ;) Oskrobałem dzisiaj dwuskład muchowy w około 2,5 godzinki i to ze zdjęciem rękojeści i uchwytu :) No i był kawałek w dodatkowym oplocie, jak widać :) Wyszło bardzo dobrze, wędka cała i gotowa do malowania i zbrojenia :)
Załączony plik  IMG_20191020_180447.jpg   62,59 KB   11 Ilość pobrań

#44 OFFLINE   ManiekL-ski

ManiekL-ski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 100 postów
  • LokalizacjaWroceQ/JuKej
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:L-ski

Napisano 21 październik 2019 - 14:46

... skrobać, skrobać .... za chwilę kupisz sobie NOWY  ;)  i będzie git ... 

po co się brać za takie rzeczy , nie mając BLADEGO POJĘCIA !!! co się tak naprawdę robi ????

 

 

Panie miramar69 moj imienniku;/ Nie wiem, po czym wnosisz ze zaraz kupie sobie NOWY,miales jakis sen proroczy czy po moim zdjeciu profilowym to stwierdzasz…??? :blink:
Zabralem sie za stara wedke,bo nie mam wystarczajacych funduszy na kupno nowej.
Blank sam w sobie bardzo mi odpowiada i nie jest potrzebny NOWY.Biore sie za takie rzeczy,poniewaz robilem juz to wczesniej.Od jakiegos czasu bawie sie w RB,skrobanie blanku nie jest mi obce,ten akurat troszke sie roznil od poprzednich,wiedz skierowalem sie z szybkim zapytaniem na nasze forum,myslalem ze wlasnie do tego sluzy…

 

 

Na początek trzeba poczytać , dowiedzieć się jak i z czego buduje się blanki .... a dopiero .... ;)

... tu widać na odwrót sprawa postawiona , skoro skrobie się "oplot" którego nie ma i nigdy nie było w tym blanku ...  :(

Mnie uczono , aby najpierw zasięgnąć trochę teorii, potem pytania, podpatrzeć,  a dopiero praktyka ...  :rolleyes:

... choć jak średnia krajowa wskazuje, najpierw się bierzemy za robotę , a gdy coś spieprzymy dopiero czytamy instrukcje …

 

 

Rozumiem to ze zle nazwalem konstrukcje zewnetrzna danego blanku,co nie powinno byc powodem od razu do glebowania mnie za to.. <_< 
Wyprowadzil mnie juz z tego bedu kolega czarny1,za co bardzo dziekuje.
Pomysl skrobania calego blanku wyszedl dopiero po sciagnieciu kilku pierwszych przelotek,stad pytanie tak z bata,bo juz bylem w trakcie demontazu kija.

Nie uwazam tez ze cokolwiek spieprzylem,czytam jb.pl duzo, a nawet bardzo duzo,i nie tylko tu.Dlatego blank,ma sie juz bardzo dobrze,wlasnie odpoczywa sobie po wczorajszych zabiegach skrobania i malowania.
Dziekuje za pomoc panowie i pozdrawiam wszystkich tych POZYTYWNIE zakreconych :good:


#45 OFFLINE   ManiekL-ski

ManiekL-ski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 100 postów
  • LokalizacjaWroceQ/JuKej
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:L-ski

Napisano 21 październik 2019 - 15:39

Nie tak strasznie to idzie ;) Oskrobałem dzisiaj dwuskład muchowy w około 2,5 godzinki i to ze zdjęciem rękojeści i uchwytu :) No i był kawałek w dodatkowym oplocie, jak widać :) Wyszło bardzo dobrze, wędka cała i gotowa do malowania i zbrojenia :)
attachicon.gif IMG_20191020_180447.jpg

 

Alek_Art wczoraj przeprowadzilem caly zabieg w podobnym czasie do twojego, teraz czekam az lakier wyschnie i jade dalej :)



#46 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4966 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 21 październik 2019 - 16:59

... skoro tak wszystko wiemy i mamy taką ogromną wiedzę oraz jak się okazuje i praktykę ....  :)  to po co te "oczywiste" pytania na "HELP DESKU" ???  ;)

... z mojej strony tyle ... przepraszam za swoją skromną osobę która zwróciła uwagę ... oświadczam , że już nigdy nie będę ...


Użytkownik miramar69 edytował ten post 21 październik 2019 - 17:21


#47 OFFLINE   Alek_Art.

Alek_Art.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 postów
  • LokalizacjaZach-pom
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:S.

Napisano 21 październik 2019 - 19:06

Myślę, że mniej dziecinne jest to, gdy ktoś pyta, jeśli czegoś nie wie - nawet jeśli odpowiedź na to pytanie jest dziecinnie prosta - niż obrażanie się na drugich jak dziecko :)

#48 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4966 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 21 październik 2019 - 20:37

... nie obrażam się na dzieci ...  ;)  :D



#49 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 8002 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 21 październik 2019 - 22:35

Snieg spadl w PL?  :ph34r: 


  • Adrian Tałocha i Adrian K lubią to

#50 OFFLINE   ManiekL-ski

ManiekL-ski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 100 postów
  • LokalizacjaWroceQ/JuKej
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:L-ski

Napisano 22 październik 2019 - 12:08

... skoro tak wszystko wiemy i mamy taką ogromną wiedzę oraz jak się okazuje i praktykę ....  :)  to po co te "oczywiste" pytania na "HELP DESKU" ???  ;)

... z mojej strony tyle ... przepraszam za swoją skromną osobę która zwróciła uwagę ... oświadczam , że już nigdy nie będę ...

 

Czytanie w myslach czy jak… :doh: 
Prosze mi pokazac,gdzie ja niby wspomnialem o swojej OGROMNEJ wiedzy czy tez OCZYWISTOSCI czegokolwiek w tym, czy nawet, w jakimkolwiek innym temacie..?
NIE WYDAJE MNIE SIE... ;)

Nie przepraszaj za zwracanie uwag (sa bardzo przydatne i potrzebne w kazdym temacie) lecz za styl, w jakim to robisz... :mellow:

Rowniez koncze,nie chce za kazdym razem tlumaczyc sie z czegos czego nawet nie napisalem, bez sensu..
milego dnia.
 



#51 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 8002 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 22 październik 2019 - 12:32

Dobra, czas skonczyc to Panowie. Wracamy do tematu.


  • Jozi lubi to

#52 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4395 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 18 grudzień 2019 - 11:42

Jako to wiec jest tym nieszlifowanym blankiem Daiwa czy innymi podobnymi? To karbowane co jest na wierzchu jest to pozostałość żywicy z oplotu wzmacniającego matę węglową na mandrelu? Ma to jakiś wpływ na wytrzymałość blanku? Mata węglowa jest dużo nizej wiec te żywiczno- lakiernicze "schodki" mogą blank usztywniać, chronią go tez zapewne przed udarami powierzchniowymi ale też swoje ważą.
Chętnie poczytałbym różnych opinii bo mam starą muchówkę Daiwa z podobną powierzchnią a mam zamiar przerobić ją i uzbroić po swojemu.

Pozdr.

#53 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 909 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 18 grudzień 2019 - 13:09

myslę, że spokojnie możesz to zeszlifować... problem w tym, żebyś nie zeszlifował za dużo:) bez odpowiednich maszyn robisz to "na oko" i niekoniecznie równo:(

 

poczytaj też sobie to:

http://jerkbait.pl/p...dkarzem-ro-r319

ciebie interesuje:

"Etap 6 – szlifowanie blanku (na tym etapie pozbywamy się charakterystycznych śladów – bruzd po celofanie na powierzchni blanku)"



#54 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4395 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 18 grudzień 2019 - 15:38

To czytałem. "Za dużo" czyli co? Nie szlifnąć grafitowej maty?
Przy ręcznym "szlifowaniu" wiem że im grubsza warstwa tym większe ryzyko zrobić krzywo. Podobnie jest jak szlifuje się ręcznie pełny pręt węglowy aby zrobić z niego szczytowkę. Jestem ciekaw na jakich maszynach lecą te stożki czyli szczytówki.

#55 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 909 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 18 grudzień 2019 - 15:45

o maszyny pytaj p. Krzyska:)

ja bym szlifował do momentu kiedy prawie nie widać spirali... "prawie" jest tu kluczowe - masz oznaczenie , że jeszcze jest dobrze:)



#56 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4395 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 18 grudzień 2019 - 18:06

W takim razie idąc za twoją radą wypadałoby nie skrobać lakieru a szlifować np. na wiertarce. Wtedy jest większa kontrola tego co zostaje.
Ja szlifowałem szczytówkę z pełnego pręta podobnie jak się robi splity do klejonek. Jedna strona, druga, trzecie i czwarta i mam stozek o przekroju kwadratu. Później już na wiertarce oszlifowalem na okrągło.

Aaaaaa. A co z tym "oznaczeniem że jest jeszcze dobrze"? Przecież szlifując lakier czy żywice masz biały pył. Jak wjeżdżasz na węgiel (grafit) to jest czarny (szary jak mało węgla). Wystarczy kontrola papieru lub pyłu ze szlifowania.
______

Użytkownik trout master edytował ten post 18 grudzień 2019 - 18:09


#57 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 909 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 18 grudzień 2019 - 20:08

jak oskrobiesz to masz nadal spiralę i wchodzisz w wegiel...

ja swoją najpierw oskrobałem, a później tylko wyrównywałem papierem... nie jestem całkiem pewny, ale pył był chyba prawie od poczatku czarny... w moim przypadku chodziło o zeszlifowanie rzeczywistego oplotu (było jakieś 25cm), a spiralkę równałem przy okazji...

 

nie boisz się, że z jednej strony papier wejdzie w węgiel, a z drugiej nadal sciera lakier? ja bym wszystko robił ręcznie... bezpieczniej:)


Użytkownik czarny1 edytował ten post 18 grudzień 2019 - 20:23


#58 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4395 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 18 grudzień 2019 - 20:34

Zaraz. Może zacznijmy od tego co powoduje czy tworzy te spiralę?
Jest to kształt żywicy z maty który powstaje wskutek wypalania? Czy podczas rolowania pod bardzo dużym naciskiem? A może folia ta łączy się z wierzchnią żywicą blanku?
Wg mnie spiralę tę na pewno nie tworzy mata węglowa bo musiałaby być strasznie "rzadka" (o małej gęstości) aby poddać się przy nacisku oplotu z foli. Spirale tę tworzy żywica "wyciekająca" z maty podczas "wypalania". Pytanie tylko teraz ile zostanie w ściankach blanku maty węglowej a ile jest w nim żywicy? Jeżeli węgla jest cieniutko to usunięcie wierzchniej żywicy (spirali) na pewno obniży wage blanku, może będzie "szybszy" ale i słabszy skoro będzie go (ścianki) mniej. :(
Wychodzi na to że skoro firma nie szlifowała blanku to ryzykiem jest robienie tego nie znając materiałów (maty) użytej do jego produkcji. Co innego jest wierzchni lakier a co innego spirala jako cześć grubości ścianki blanku. :(

#59 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 909 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 18 grudzień 2019 - 20:53

jeśli masz prawie milimetr ścianki to spokojnie można szlifować:) jak ścianka "papierowa" to bałbym się nawet skrobać...

niekoniecznie masz racje z ta wyciekajacą żywicą... wydaje mi się, że mata mieknie podczas wypalania... i pewnie przynajmniej częściowo może wypełniać wolne miejsce pod taśmą...

na 100% mozesz bez wiekszego ryzyka oskrobać z lakieru i lekko przeszlifowac - jak będzie czarny pył to będziesz wiedział na czym stoisz:)



#60 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4395 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 18 grudzień 2019 - 21:12

Jeżeli mata mięknie podczas wypalania to jedynie łapie kształt od nawiniętej foli. Innej możliwości nie ma. Nie można wiec tego szlifować bo jest częścią blanku. Producenci którzy szlifują blanki biorą pewnie na to poprawkę używając odpowiednio grubą matę.





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: TECH, tech-rb, blank