Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Multiplikatory Daiwa Steez


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
241 odpowiedzi w tym temacie

#221 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4584 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 28 marzec 2019 - 13:16

Sławek plytka szpula równa się lżejsza szpula ☺ takie jest moje zdanie.

#222 OFFLINE   slava

slava

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 379 postów
  • LokalizacjaŁomianki
  • Imię:Sławek

Napisano 28 marzec 2019 - 16:07

Sławek plytka szpula równa się lżejsza szpula ☺ takie jest moje zdanie.

Zgadzam się w 100%, staram się sprostować informacje jakie padły, że mniejsza średnica szpuli sprzyja niższym gramaturom przynęt. Wg. mnie wręcz odwrotnie ;).


  • S.N. lubi to

#223 OFFLINE   Paweł J

Paweł J

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaPiła
  • Imię:Paweł

Napisano 28 marzec 2019 - 18:25

Serednica szpulki podobna jak przy starym Pixy lub Presso.
Przy szpulkach SV zalecają nawinąć plecionkę do pierwszej lini markującej, w tedy ma dalej polecieć. Przyznam że sam tego jeszcze nie sprawdziłem.

To działa, uwierz.
  • maykel lubi to

#224 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 28 marzec 2019 - 18:37

Zgadzam się w 100%, staram się sprostować informacje jakie padły, że mniejsza średnica szpuli sprzyja niższym gramaturom przynęt. Wg. mnie wręcz odwrotnie ;).

Masz rację, tyle, ze niektórzy mogą to interpretować inaczej ( ja nie), patrząc na szpulę z boku. W tym przypadku użyłbym określenia "głębokość szpuli" a nie średnica. Przeca w kołowrotkach stałoszpulowych od lat znane jest pojęcie szpuli typu "match" , czyli płytszej. Tu działa podobny mechanizm.


  • slava lubi to

#225 OFFLINE   hose4ras

hose4ras

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaDarłowo
  • Imię:Arkadiusz
  • Nazwisko:<’)))>{

Napisano 28 marzec 2019 - 18:41

Mniejsza srednica to moim zdaniem lepszy start, cala masa szpulki jest blizej osi obrotu, mysle jednak ze nie wplywa to na dlugosc rzutu, tzn nie poleci dalej.
  • maykel lubi to

#226 OFFLINE   maykel

maykel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • Imię:Michał

Napisano 28 marzec 2019 - 18:48

Dokladnie to co napisał Arek, cyt. z kinga "Witam,
początkowo nie kojarzyłem średnicy szpulki z komfortem w zarzucaniu lekkimi przynętami. Bardziej z masą. Po kupieniu szpulki od Megabassa raz dwa nauczyłem się, że szybki start i hamowanie samodzielnie opisuje tylko moment bezwładności ;) Masa ale też jej oddalenie od ośki.
Pozdrawiam"

BTW. nigdzie nie napisałem, że ze szpuli o mniejszej średnicy leci dalej...

Użytkownik maykel edytował ten post 28 marzec 2019 - 18:52


#227 OFFLINE   Jan13

Jan13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 123 postów
  • LokalizacjaSamborzec
  • Imię:Jan

Napisano 28 marzec 2019 - 21:27

Zdecydowanie chodzi tutaj o wagę nawiniętej plecionki (nie potrzebujesz mieć 300m PE0,6 na okonia), a nie o mniejszą średnicę. Idąc tym tokiem rozumowania - nie ma sensu produkowanie płytkich szpul, bo lepiej nawinąć mniej plecionki na głęboką? Bzdura wg. mnie.

Ten mark znajduje się tylko na płytkich szpulkach, a dokładnie szpulkach SV.

 

Jak wspomniałeś nie ma sensu stosowania niepełnej szpulki z szpulkach typu deep, czyli głębokich. To kompletne nieporozumienie.

 

Z dostępnych linek najlżejsza jest plecionka, więc najlepiej wykonać podkład z plecionki jeżeli chcemy cienką żyłkę zastosować. Coś z tematu zastosować żyłkę 6 lb na szpulce standardowej 16lb/100m.

Wiem że trochę nielogiczne by to było ponieważ szpulka taka nadal by jakieś 20 do 22 gram ważyła.

Stosując szpulkę 105SV i 6lb/80m będziemy przy około 14 gramach, tak mniej więcej.

 

Ups, rozpisałem się.


  • rothen lubi to

#228 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 04 kwiecień 2019 - 21:04

Witam, nauczyciel zwany przez niektórych wiejskim mędrcem opowiadał, że zaraz po wojnie w szkole kadetów, jak któryś z nich więcej uczył się i zawyżał poziom to koledzy go bili :D
Chyba te czasy już minęły ale niewykluczone, że wrócą dla internetowych copywriterów.
 
Start opóźnia bezwład, a start szpuli multika opóźnia jej moment bezwładności. Moment bezwładności można sprowadzić do masy i kwadratu odległości jej środka od osi obrotu. Masa i jej oddalenie dotyczą elementów tzw. szpuli, tj. ścianek i dna, linki, wałka, obracających się części łożysk i ewentualnie hamulca rzutowego. Zmiana momentu bezwładności elementów polega na zmianie ich masy i odległości od osi.
Płaskie szpulki to pomniejszenie tylko masy. Mniejszej średnicy szpulki to jednoczesne pomniejszenie masy i jej oddalenia od osi. Zmiany tylko masy lub zmiany masy i jej oddalenia mogą być w różnym zestawieniu elementów tzw. szpuli. Te zmiany zawsze mają na celu łatwiejsze zarzucanie jeszcze lżejszymi ciężarkami. Przeważnie, ale nie zawsze, kosztem tzw. mocy. Są tacy, dla których cena nie gra roli. Jak w bajce o kowalu i diable ;)
Kiedyś rzeczywiście szybciutko przypomniałem sobie, że nie tylko cena ogranicza zamienną szpulkę od Megabassa.
Młodsi uczniowie muszą pytać i słuchać swojej Pani/Pana od fizyki :)  Pozdrawiam

  • golsyl lubi to

#229 OFFLINE   Jan13

Jan13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 123 postów
  • LokalizacjaSamborzec
  • Imię:Jan

Napisano 04 kwiecień 2019 - 23:11

 

Witam, nauczyciel zwany przez niektórych wiejskim mędrcem opowiadał, że zaraz po wojnie w szkole kadetów, jak któryś z nich więcej uczył się i zawyżał poziom to koledzy go bili :D
Chyba te czasy już minęły ale niewykluczone, że wrócą dla internetowych copywriterów.
 
.......

 

Nie bardzo rozumiem do czego zmierza kolega? Czy kogo ma na myśli.

 

W dalszej części też do końca nie zrozumiałe.

Myślę że chodzi o silę która będzie potrzebna by daną szpulkę do danej prędkości rozpędzić w zależności od stosowanego kija, przynęty i linki.

 

Nie jestem pewien czy aż tak teoretyczne przemyślenia są tu na miejscu.



#230 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 08 kwiecień 2019 - 21:00

Witam, zmierzam do obrony.
I pewno nie musimy rozumieć się do końca.
Zgadzam się, że ważna jest siła napięcia linki w chwili zwalniania kciuka lub do rozpędzania szpulki, ale np. do rzucania xul ciężarkami zwykle wystarczy ok 10x słabsza linka w porównaniu z surfcastingowym przyponem strzałowym.
Aż tak bardzo bym nie przesadzał z tym teoretyzowaniem.
 
Żeby dalej poleciało nie wystarczy nawinąć plecionkę do pierwszej linii markującej sv czy również, ale be przesady, mniej na szpulkę typu deep. Dodatkowo trzeba stopniowo zmniejszyć siłę hamowania szpulki. Najbardziej przydatne do tego są hamulce rzutowe z dużą ilością ustawień i szerokim zakresem regulacji.
Kiedyś urwałem nie więcej jak 1/6 długości nawiniętej plecionki. Ratowałem się zmniejszaniem hamowania i silniejszymi rzutami. Z ustawieniami zwykle nieosiągalnymi latało, jak to mówią aby szum :)  Pozdrawiam


#231 OFFLINE   Mwallo

Mwallo

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 21 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Michał

Napisano 30 październik 2021 - 09:48

Witam,

Przymierzam się do zakupu w/w STEEZ’a z przełożeniem 6.3 . Może, któryś z Was używa i zna górny zakres bezpieczny dla tego młynka … ??

Będę wdzięczny za podpowiedź ✋

#232 OFFLINE   maykel

maykel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • Imię:Michał

Napisano 30 październik 2021 - 10:34

Witam,

Przymierzam się do zakupu w/w STEEZ’a z przełożeniem 6.3 . Może, któryś z Was używa i zna górny zakres bezpieczny dla tego młynka … ??

Będę wdzięczny za podpowiedź

To multik w klasie ML/M, najbezpieczniej do 30-35g.

Wysłane z mojego LM-G710 przy użyciu Tapatalka

#233 OFFLINE   Mwallo

Mwallo

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 21 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Michał

Napisano 30 październik 2021 - 10:41

No proszę, mam na myśli STEEZa A TW 1016HL myślałem, że „ogarnie” do 100g…


Napisałem to w tytule ale mod podpiął to pod ten temat.

Użytkownik Mwallo edytował ten post 30 październik 2021 - 10:43


#234 OFFLINE   maykel

maykel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • Imię:Michał

Napisano 30 październik 2021 - 10:45

Steez A TW nie miałem, powinien dać radę do 100g

Wysłane z mojego LM-G710 przy użyciu Tapatalka

#235 OFFLINE   PILOT

PILOT

    :)

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1494 postów
  • LokalizacjaCałyświat:)

Napisano 02 listopad 2021 - 11:48

To mocna maszynka i sprawdzona. Da radę do 100g połowić. A jak długo..? Niewiadomo;)

#236 OFFLINE   adriano

adriano

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 595 postów
  • LokalizacjaŚwiebodzin
  • Imię:Adrian

Napisano 13 grudzień 2022 - 09:11

Panowie do sandaczówki 3/4 Oz Steez z przełożeniem 7.1 da radę bez uszczerbku i dyskomfortu na korbie przy zwijaniu czy lepszy będzie 6.3 ?

#237 OFFLINE   dnk

dnk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 242 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Damian

Napisano 13 grudzień 2022 - 10:03

Da radę, to nie jest nie wiadomo jak duża różnica w przełożeniu. Ważnym czynnikiem wpływającym na trwałość jest to czy podbijasz z korby czy nie.

#238 OFFLINE   adriano

adriano

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 595 postów
  • LokalizacjaŚwiebodzin
  • Imię:Adrian

Napisano 13 grudzień 2022 - 10:07

Raczej wybieranie luzu ale i zdąży się leniwe pociągnięcie gumy masy łącznej pod 25g.
Steeza 6.3 miałem już kiedyś wiem co może ale z przełożeniem 7.1 nie wiem czego mogę się spodziewać

#239 OFFLINE   metallum

metallum

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Filipek

Napisano 14 grudzień 2023 - 09:33

Witajcie!

Szukam steez'a do przynęt w zakresie 7-30g. Zależy mi na dalekich rzutach bo kij się ląduje niesamowicie..ST Croix Legend Glass.

Wybór padł z uwagi na HLC na 21 Steez A TW HLC 7.1L.

Mało piszą o tych Steezach, a jest ich cala masa. Budżet mam...ale zero wiedzy.

Posiadam dwie calcutty 201 i najnowsza MD..ale są za ciężkie do takich przynęt.

Którego Steeza? Czy wybrany będzie dobry? 

AII,SV,TW?

 

Dziękuję za pomoc.



#240 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 17 grudzień 2023 - 21:07

'21 Steez A TW HLC ma szpulkę średnicy 36mm i hamulec dedykowany do rzutów na odległość ale ciężarkom 20-60g. W zakresie przynęt 7-30g lepiej będzie współpracował mniejszy rozmiar, 34mm z hamulcem Magforce Z Boost, tj. '23 Steez A2 TW 1000. Za 1,5 roku będzie zapewne też '25 Steez rozmiar 32 z hamulcem do dalekich rzutów.

Jeśli to nie musi być Steez, to najmniejszy '19 Antares ma szpulkę rozmiaru 34 i hamulec odśrodkowy, który już nie trzeba kontrolować kciukiem w rzutach na odległość przynętami cięższymi od 7g.