Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Belony - gdzie i kiedy?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
700 odpowiedzi w tym temacie

#401 OFFLINE   andrzej1977

andrzej1977

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 34 postów
  • LokalizacjaMińsk Mazowiecki
  • Imię:Andrzej
  • Nazwisko:Karpinski

Napisano 14 maj 2021 - 06:36

Wybieram się w sobotę do Rzucewa  a że nie mam wielkiego doświadczenia z belonami to pytam - co lepsze żyłka czy plecionka?



#402 OFFLINE   Delbanka

Delbanka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 772 postów
  • LokalizacjaKoszalin
  • Imię:Artur

Napisano 14 maj 2021 - 07:00

Tyle opinii ilu łowiących. :)  Ja używam plećki.



#403 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1057 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 14 maj 2021 - 07:27

Wybieram się w sobotę do Rzucewa  a że nie mam wielkiego doświadczenia z belonami to pytam - co lepsze żyłka czy plecionka?

 

Jak masz szybką wędkę to weź żyłkę, jak wędka bardziej miękka to plecionkę. Co byś nie założył i tak część ryb spadnie. 
Do łowienia z brzegu i dalekich rzutów - plecionka. Do trollingu na łódce - żyłka, do spinningu na łódce - jak wyżej, zależy od wędki .


  • Krzysiek Rogalski lubi to

#404 OFFLINE   andrzej1977

andrzej1977

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 34 postów
  • LokalizacjaMińsk Mazowiecki
  • Imię:Andrzej
  • Nazwisko:Karpinski

Napisano 14 maj 2021 - 07:37

Pierwszy raz bułem rok temu. W sobote łowiłem zieloną plecionką i efekty miałem takie jak koledzy. W niedziele wziąłem młynek z pomarańczową i i nie miałem nawet brania. Zastanawiam się jak zdała by egzamin żyłka. A jak żyłka to jaka średnica?


Użytkownik andrzej1977 edytował ten post 14 maj 2021 - 07:39


#405 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 853 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 14 maj 2021 - 09:12

Pierwszy raz bułem rok temu. W sobote łowiłem zieloną plecionką i efekty miałem takie jak koledzy. W niedziele wziąłem młynek z pomarańczową i i nie miałem nawet brania. Zastanawiam się jak zdała by egzamin żyłka. A jak żyłka to jaka średnica?

 

 

Wiążesz metrowy przypon z żyłki - bardziej dla dobrego samopoczucia niż aby zapobiec płoszeniu ryb przez kolorową plecionkę, no może też dla zyskania dodatkowej amortyzacji - i problem z głowy.

Belony to nie stare doświadczone karpie.

Średnica taka, żeby wytrzymałość przyponu była trochę mniejsza niż wytrzymałość plecionki.



#406 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1057 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 14 maj 2021 - 10:42

Pierwszy raz bułem rok temu. W sobote łowiłem zieloną plecionką i efekty miałem takie jak koledzy. W niedziele wziąłem młynek z pomarańczową i i nie miałem nawet brania. Zastanawiam się jak zdała by egzamin żyłka. A jak żyłka to jaka średnica?

 

Nie wiem czy belon rozróżniają kolory plecionek czy nie, zazwyczaj używałem plecionki ciemnozielonej bez przyponu i nie było różnicy w braniach. 

WIem tylko że czasem belony grymaszą odprowadzają przynętę nawetnie dotykając, innym razem trącają, bawią się i też nic. Widać to fajnie w polaroidach przy słąbym wietrze i w czwartek właśnie było sporo odprowadzeń. Czasem belony chętniej biorą na błystkę z czerwonym chwostem, czasem takie ignorują i lepsze są z gołą kotwicą. Jak biorą to biją bezkrytycznie we wszystko co podłużne i srebrzyste, jak nie biorą trzeba pokombinować z przynętami, czasem użyć woblera a nawet jerkować woblerem czy błystką. Każdy dzień na wodzie jest inny i mimo że belona to nie boleń to czasem można zaliczyć lekcję pokory. 

Jeśli chcesz używać żyłki to proponuję od 0,22 w górę, sam używam na łodzi 0,25 = bezpiecznie przy zacięciu i siłowym holu, mniej skręca się w trollingu miedzy miejscówkami. Są tacy co  łowią cieńszymi, są tacy co łowią bardzo  cienkimi - ich sprawa, belona jest silna, widziałem już belony z błystką na cieńkiej żyłce w pysku ...


  • 100bass lubi to

#407 OFFLINE   andrzej1977

andrzej1977

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 34 postów
  • LokalizacjaMińsk Mazowiecki
  • Imię:Andrzej
  • Nazwisko:Karpinski

Napisano 17 maj 2021 - 05:27

Belony zaliczone. W sobote we dwóch na pontonie mieliśmy około 30 sztuk, a w niedziele tylko 9 


  • cobrax i Szczepek2 lubią to

#408 OFFLINE   19john92

19john92

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisano 18 maj 2021 - 07:53

Jest szansa na belony po 26 maja w okolicy Gdyni? Będę w okolicy i chciałem pierwszy raz w życiu spróbować jak to wyglada. Lepiej uderzyć w okolicy Pucka czy może Orłowa? Mam zamiar brodzić...

#409 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1057 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 18 maj 2021 - 08:27

Jak masz zamiar brodzić to Rewa lub Gdynia. 



#410 OFFLINE   Imbatoss

Imbatoss

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Dawid
  • Nazwisko:Dąbrowski

Napisano 19 maj 2021 - 21:16

Panowie, czy jest gdzieś na naszym wybrzeżu miejsce gdzie można połowić belony bez wchodzenia do wody? Co byście polecili? Zamierzam zabrać brata pierwszy raz ale niestety nie posiada ciuchów do brodzenia.



#411 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1057 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 20 maj 2021 - 05:46

Molo w Orłowie, klif w Orłowie, molo Mechelinki i Rewa, port Gdynia plus inne porty Zatoki Puckiej. 



#412 OFFLINE   Imbatoss

Imbatoss

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Dawid
  • Nazwisko:Dąbrowski

Napisano 20 maj 2021 - 08:09

Dzięki wielkie !!



#413 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5832 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 20 maj 2021 - 09:43

Belony tak naprawdę kręcą się wszędzie. Kiedyś łowiłem je idąc wzdłuż brzegu bez wchodzenia, najlepsze były obszary jasnego, płytszego dna i godziny okołopołudniowe, blacha zamkerówka. Wydawałoby się że dobry wieczór okazał się słaby. Rok temu świetny był Abu Toby w zielonkawym kolorze. Powodzenia.



#414 OFFLINE   Dawid.K

Dawid.K

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 180 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Dawid

Napisano 22 maj 2021 - 13:05

Cześć, za około 2 tygodnie będę w okolicy Jarosławca i Ustki. Czy ktoś z was łowił belony w tych okolicach. Zamierzam popróbować swoich sił.

#415 OFFLINE   WiktorK

WiktorK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 140 postów
  • Lokalizacja

Napisano 27 maj 2021 - 09:46

Koledzy, dzieje się coś na pomorzu zachodnim? początek czerwca planuje wybrać sie w okolice słonej wody i nie wiem czy warto brać kija :)



#416 OFFLINE   Mik

Mik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 265 postów
  • Lokalizacja1km od Bałtyku
  • Imię:Michał

Napisano 27 maj 2021 - 17:37

Kija zawsze warto nad wodę zabrać. ;)


  • WiktorK lubi to

#417 OFFLINE   adam4242

adam4242

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 27 maj 2021 - 19:57

Okolice Trójmiasta, ewentulalnie Władyslawowa trafiają sie jeszcze belony z brzegu,? Bedę jutro w okolicy i nie wiem gdzie podjechać.

Użytkownik adam4242 edytował ten post 27 maj 2021 - 20:00


#418 OFFLINE   Kielson1

Kielson1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:K

Napisano 27 maj 2021 - 21:07

W niedzielę spacerowałem po bulwarze w Gdyni. Na jego części wchodzącej w wodę (w okolicy restauracji Barracuda) kibicowałem przypadkowemu wedkarzowi w łowieniu belon. Przez ok pół godziny złowił 3 szt. Było też kilka spadów. Godzina ok 12, słońce, blaszka zielona fluo, 15-20g.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

#419 OFFLINE   adam4242

adam4242

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 27 maj 2021 - 21:32

Dzięki, jak czasu starczy podjadę i spróbuje.

#420 OFFLINE   Grabow

Grabow

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 30 maj 2021 - 19:44

Witam, jadę teraz na długi weekend do Rewy . Czy można tam jeszcze spodziewać się belon z brzegu?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych