Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

BASSY 2012


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
107 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 08 styczeń 2012 - 22:28

http://www.fishbase.org/Introductions/IntroductionsList.php? ID=3385&GenusName=Micropterus&SpeciesName=salmoides& amp; amp;fc=302&StockCode=3581

http://www.fishbase....-salmoides.html

#42 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18619 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 styczeń 2012 - 22:32

Poprosiłem naszych forumowych ichtiologów żeby zechcieli sie wypowiedzieć, mam nadzieję że nie zrobia uniku bo temat ciekawy :D a w międzyczasie CLAUDIO będzie nas raczył kolejnymi ślicznotkami :mellow:

#43 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5007 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 08 styczeń 2012 - 23:00

Niestety mimochodem pojawił się dość niebezpieczny wątek. Widzę, że kolegom podobają się bassy i byli by żywo zainteresowani posiadać je w naszych wodach :angry: . Niestety nie jest to dobry pomysł, tak samo jak nie jest dobrym pomysłem zarybianie wód wszelkimi gatunkami ryb, które nie należą/ały do naszej ojczystej ichtiofauny. Jak byśmy nie kombinowali nie można tak robić i długo by o tym pisać.

Pod pojęciem bass, występuje szereg ryb okoniokształtnych wcale nie należących tylko do rodziny Centrarchidae ale także: Percichthyidae, Serranidae, Polyprionidae, Moronidae, Acropomatidae, Latidae itd. Mogą być to zarówno gatunki morskie, słodkowodne lub dwuśrodowiskowe jak np. Lates calcarifer. Wiele z nich żyje w ciepłych wodach ale są i takie, które żyją w klimacie podobnym do naszego lub nawet trudniejszym. Wiele mogło by u nas żyć a także się rozmnażać. Miałem je w domowym akwarium, basenie i ogrodowym stawku, wszędzie dawały sobie radę (rozród).

Jednakże jak wiecie ingerencja w naturę nigdy nie przyniosła nic dobrego (np. patrz jezioro Wiktorii, są tam wielkie 200kg bassy ale wyjadły wszystkie inne endemiczne rybki, które ewoluowały tam wiele lat i potrafiły osiągnąć niespotykany stopień opieki nad potomstwem). Przykładem krajowym jest wpuszczenie do wód otwartych pelugi, która skundliła nasze coregonidae i teraz już sami nie bardzo wiemy co mamy :(. Podobne historie można by mnożyć w nieskończoność, cieszę się, że Claudio je łowi u siebie i niech tak zostanie :mellow:

#44 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18619 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 styczeń 2012 - 23:08

No dobrze, ale co z Micropterus ? Były u nas prowadzone próby introdukcji czy też nie? Jak to wyglądało historycznie i dlaczego zostało zarzucone? I skąd się bierze że bassy są stwierdzane w odłowach zlewni Wisły czy Bugu ( bass czarny wielkogębowy )


#45 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 08 styczeń 2012 - 23:24

Friko są stwierdzane bo była introdukcja. Ja mogę tylko potwierdzić to co napisał wcześniej Remek. Łowiłem bassy przez cały sezon była normalna zima potok nie zamarzał ale woda miała max 5 stopni przez długi czas. Im to nie przeszkadza. Aczkolwiek klimat był zupełnie inny niż w PL.Zdecydowanie bardziej na południe i więcej upałów. Może to nie chodzi o to co bass może wytrzymać bo wtedy bierzesz tylko skrajną. Czyli generalnie tak jak ja to chcę przekazać to za krótko w ciągu roku jest ciepła woda. I to może być powód dlaczego im u nas niedobrze. A jeśli chodzi o gatunki konkretnie to małogebowy byłby łatwiejszy do introdukcji. Jest bardziej nurtową rybą która potrafi stać np w rynnie tak obstawiam, że ma większe wymagania tlenowe od wielkogębowego więc w zimnym powinno mu być lepiej. Ja o bassach wiem tyle co złowiłem w rzece, a żeby była jasność nie jestem ichtiologiem tylko samoukiem :D

#46 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18619 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 styczeń 2012 - 23:29

Zacytuję może to opracowanie które wymiania bassa w PL:

http://aa.ipan.lublin.pl/artykuly/acta_agrophysica/ActaAgr_8 6_2003_1_1_153.pdf

str. 156 , poz. 37 w tabeli

Micropterus salmonidae Lacepede

#47 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18619 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 styczeń 2012 - 23:30

Miałem je w domowym akwarium, basenie i ogrodowym stawku


Ja też bym tak chciał !

#48 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5007 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 08 styczeń 2012 - 23:31

Ryby te były wpuszczane u nas do stawów to fakt. Faktem jest też, że różne sytuacje losowe (wysoka woda etc.) spowodowały ich uwolnienie do wód otwartych. Badania nie były kontynuowane ze względu na nierentowność, krótko mówiąc bassy nie osiągały ekonomicznie uzasadnionych przyrostów. Skąd pojawiają się różne dziwne ryby w naszych wodach otwartych? - możliwości jest kilka: wody balastowe jednostek pływających, migracje, eksperymenty akwarystów i dziwaków, ucieczki ze stawów. W naszym kraju mamy również trochę wód ciepłych podgrzewanych co zwiesza możliwości rozwoju i ekspansji gatunków inwazyjnych. Pracowałem kiedyś w zespole zajmującym się badaniem gatunków inwazyjnych pod kątem chorób jakie mogą im towarzyszyć w zb. Włocławek, jest tam coraz więcej nowych gatunków babek i wiem, że potrafią migrować dalej.

#49 OFFLINE   jbk

jbk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1282 postów
  • LokalizacjaKętrzyn , Meolo(I)
  • Imię:Jarosław
  • Nazwisko:Balik

Napisano 08 styczeń 2012 - 23:31

Ale Cię Friko na te bassy wzieło :lol:

#50 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18619 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 styczeń 2012 - 23:37

Dzięki Gucio. O babce to słyszałem, ba widziałem ją na Zalewie Zegrzyńskim - okonie się nią opychały. Natomiast jeśli chodzi o bassa to słyszałem tylko o bassach słonecznych właśnie w jakiś kanale elektrowni z podgrzaną woda, Dolna Odra bodajże.

Oczywiście jest jasne że z obcymi gatunkami należy uważać i mam nadzieję że nikt nie jest iditą który pobiegnie do sklepu akwarystycznego żeby wpuszczać bassa do rzeki :unsure:


Mnie rzecz interesuje troche od strony naukowej, w sensie na ile niebezpieczny taki gatunek jest w naszych warunkach. Skoro zarzucono hodowlę to wydaje się że jednak bassy słabo u nas dawały sobie radę. Te stwierdzane w odłowach ( wymieniłem źródło ) to pewnie muszą być jakieś bardzo małe rybki - jeśli byłoby inaczej to wędkarze raportowali by przypadki złowienia bassa, a o takim przypadku (poza wymienionym basem słonecznym) w PL jeszcze nie słyszałem.

No więc zakładając żebym sobie chciał takiego bassa pohodować na prywatny użytek np. w akwarium czy oczku wodnym to chyba nie byłoby to bardzo niebezpieczne dla środowiska :unsure:

#51 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2943 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 08 styczeń 2012 - 23:37

Odnośnie bassa słonecznego to w Polsce jest przynajmniej jedna bardzo dobrze rozwijająca się populacja (w ciepłych wodach zrzutu z elektrowni).

#52 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18619 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 styczeń 2012 - 23:40

Ale Cię Friko na te bassy wzieło :lol:


a żebyś wiedział :lol: i to od jakiegoś czasy już najblizej PL z tego co się zorientowałem, bassy w stanie dzikim łowia na pograniczu węgiersko-chorwackim, ściślej w rzece Drawa. Na youtubie są filmiki jak chłopaki po starorzecach śmigają za tym basikami - zupełnie jak nasi za okonioami :D z tą różnicą że tam z tego co wudziałam C&R jednak było

#53 OFFLINE   CLAUDIO

CLAUDIO

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 929 postów
  • LokalizacjaMADRID

Napisano 08 styczeń 2012 - 23:42

Jest jeden kolega na forum(luksaj)co ma(mial) zamiar cos takiego zorganizowac u siebie na stawie,wpuscic Bassy sciagniete z zagranicy i sprzedawac pozwolenia na wedkowanie na jego wodzie.Czy mu to wyjdzie nie wiem pozyjemy zobaczymy czego Mu zycze z calego serca.

#54 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18619 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 styczeń 2012 - 23:45

Jest jeden kolega na forum(luksaj)co ma(mial) zamiar cos takiego zorganizowac u siebie na stawie,wpuscic Bassy sciagniete z zagranicy i sprzedawac pozwolenia na wedkowanie na jego wodzie.Czy mu to wyjdzie nie wiem pozyjemy zobaczymy czego Mu zycze z calego serca.


@luksaj

- jakby co to ja chętnie zapłacę za takie wędkowanie i zrobię reportaż z takiego łowiska :mellow: moim zdaniem pomysł jest super. Oczywoście woda zamknięta itp

#55 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1619 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Napisano 09 styczeń 2012 - 00:01

Do stawu jeszcze dużo krzaków i innych badyli, żeby było jak w USA albo u Rexa Hunta i jazda z gumkami :mellow:

Staw stawowi nierówny, ale są takie że aż grzech marnować je na karpiowiska.

#56 OFFLINE   CLAUDIO

CLAUDIO

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 929 postów
  • LokalizacjaMADRID

Napisano 09 styczeń 2012 - 00:29

To tak zeby nie bylo ze goloslowny jestem! :mellow:
.
<_< :mellow: 56cm!
Przyneta jak widac Salmo Egzekutor
Wedka Quarow 2,13
Kolowrotek Stradic 2500
Plecionka 0,19 Pajak

Załączone pliki

  • Załączony plik  rekord.jpg   135,19 KB   693 Ilość pobrań


#57 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18619 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 styczeń 2012 - 00:53

Wow, ale brzucho :o u okoni idzie w garba, a bassów w bebech jak widać - gratulacje. Mocno dał popalić?

#58 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 09 styczeń 2012 - 07:42

Mnie najlepiej łowiło się bassy na przynety powierzchniowe typu torpedo ze śmigiełkiem. Trzeba było dobrze się podkraść na metę, żeby ich nie spłoszyć. Rzucało się na dużą odległość. Po wpadnięciu przynęty do wody błyskawicznie pojawiały się falki prujące w jej kierunku, jedna czasem dwie a nawet trzy. Kwestia była tylko który zdąży pierwszy:) Wielkość przynęty raczej nie ma znaczenia. Największy bass jakiego przy mnie złowiono wziął na wobler suicka z 3 kotwami taki jak używa się na muskie:)

#59 OFFLINE   CLAUDIO

CLAUDIO

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 929 postów
  • LokalizacjaMADRID

Napisano 09 styczeń 2012 - 12:41

Ano dal popalic taka ryba to juz naprawde duzy okaz!Wiem ze nie najwiekszy ale dla mnie super.

#60 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14826 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 09 styczeń 2012 - 13:02

Ano dal popalic taka ryba to juz naprawde duzy okaz!Wiem ze nie najwiekszy ale dla mnie super.


Jak to nie najwiekszy ?

Na tamtym wyjezdzie najwiekszy.
To naprawde okazowa ryba - taki BASS.

Jeszcze raz graty!

Pozdrawiam

Guzu