Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Łodzie aluminiowe


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1283 odpowiedzi w tym temacie

#841 OFFLINE   Gar4field

Gar4field

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Kot

Napisano 30 wrzesień 2020 - 12:59

Tu jeszcze znalazłem film wydmuszki o dnie o grubości 2,5 mm aluminium.  

https://www.youtube....h?v=opC3TZh1tqY

Tutaj to kolegę poniosło i to zanacznie. Havoc (w wolnym tłumaczeniu Demolka) to jedna z bardziej niezniszczalnych łodzi. Niezniszczalna jest dlatego, że posiada bardzo zmyślny szkielet, silny szkielet...

 

I tutaj dochodzimy do sedna...

wydmuszkami zwykło się nazywać łodzie bez szkieletu, gdzie sztywność uzyskuje się poprzez przetłoczenia kadłuba.

 

Inna droga to szkielet.....

 

Havoc ma zarówno szkielet, jak i dość zmyślne przetłoczenia burt....

 

 

Wydmuszkami pływa sie fajnie do maks 35 kmh może 40 km/h

Dla szkieletowych 30 kmh to zazwyczaj początek wyjścia w ślizg...

 

Dlatego to zupełnie inne łódki i to tak jakby porównywać motolotnie z myśliwcem....

 

 

Osobiście dla mobilności wolę pontony, bo one jakby do partyzantki wędkarskiej są stworzone...

Do pływania w grubym ślizgu nie zastosuję wydmuszki sorry.......

 

Porównywanie powierzchniami nie ma sensu.......

Do tego celu służy od prawie stu lat taki bezwymiarowy współczynnik porównawczy zwany DLR

https://en.wikipedia...nt–length_ratio

 

Do wzoru podstawia się masę łódki z silnikiem, z bagażem i z załogą.......

Książkowo przy ślizgach nie powinno się przekraczać wartości 180

 

No i dochodzimy do wniosku, że bardzo ciężko jest spełnić ten warunek przy łódce 4 metrowej szkieletowej.....

Natomiast jak się to w ten sposób analizuje, natychmiast wychodzi jakim bezsensem jest wstawianie "pińciu" akumulatorów na 4 metrową łódkę......

 

W ten sposób licząc dochodzimy do wniosku, że między "wydmuszkami" a szkieletowymi "pancernikami" w klasie 4 metrowych łódek jest spora niezagospodarowana dziura......

wydmuszki za wydmuszkowate, pancerniki za pancernikowate...


Użytkownik Gar4field edytował ten post 30 wrzesień 2020 - 12:59


#842 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1938 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 30 wrzesień 2020 - 13:51

https://greenlinerboats.com/#boat miał ktoś słyszał ktoś coś?

#843 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1110 postów

Napisano 30 wrzesień 2020 - 14:06

Zobacz jeszcze łodzie MotoCraft
https://www.motocraftboats.com/

#844 OFFLINE   binio1111

binio1111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 532 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 30 wrzesień 2020 - 20:54

W tym greenlinerze burta mogła by być wyża o 7-10cm i by było miodzio. Ogólnie na rzekę fajna.
Jaka tam jest pawęż? S czy L ?

Użytkownik binio1111 edytował ten post 30 wrzesień 2020 - 20:55


#845 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1938 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 30 wrzesień 2020 - 23:07

Krótsza łódka to S a dłuższa to L

#846 OFFLINE   binio1111

binio1111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 532 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 01 październik 2020 - 05:29

Chodzi mi o tą z filmiku reklamowego green......

#847 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1938 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 01 październik 2020 - 13:17

S

#848 OFFLINE   Wiśnia3005

Wiśnia3005

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 46 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciej

Napisano 01 październik 2020 - 16:54

Tutaj to kolegę poniosło i to zanacznie. Havoc (w wolnym tłumaczeniu Demolka) to jedna z bardziej niezniszczalnych łodzi. Niezniszczalna jest dlatego, że posiada bardzo zmyślny szkielet, silny szkielet...

 

I tutaj dochodzimy do sedna...

wydmuszkami zwykło się nazywać łodzie bez szkieletu, gdzie sztywność uzyskuje się poprzez przetłoczenia kadłuba.

 

Inna droga to szkielet.....

 

Havoc ma zarówno szkielet, jak i dość zmyślne przetłoczenia burt....

 

 

Wydmuszkami pływa sie fajnie do maks 35 kmh może 40 km/h

Dla szkieletowych 30 kmh to zazwyczaj początek wyjścia w ślizg...

 

Dlatego to zupełnie inne łódki i to tak jakby porównywać motolotnie z myśliwcem....

 

 

Osobiście dla mobilności wolę pontony, bo one jakby do partyzantki wędkarskiej są stworzone...

Do pływania w grubym ślizgu nie zastosuję wydmuszki sorry.......

 

Porównywanie powierzchniami nie ma sensu.......

Do tego celu służy od prawie stu lat taki bezwymiarowy współczynnik porównawczy zwany DLR

https://en.wikipedia...nt–length_ratio

 

Do wzoru podstawia się masę łódki z silnikiem, z bagażem i z załogą.......

Książkowo przy ślizgach nie powinno się przekraczać wartości 180

 

No i dochodzimy do wniosku, że bardzo ciężko jest spełnić ten warunek przy łódce 4 metrowej szkieletowej.....

Natomiast jak się to w ten sposób analizuje, natychmiast wychodzi jakim bezsensem jest wstawianie "pińciu" akumulatorów na 4 metrową łódkę......

 

W ten sposób licząc dochodzimy do wniosku, że między "wydmuszkami" a szkieletowymi "pancernikami" w klasie 4 metrowych łódek jest spora niezagospodarowana dziura......

wydmuszki za wydmuszkowate, pancerniki za pancernikowate...

Umieściłem ten film w celu pokazania, że aluminium 3 mm na poszyciu łodzi wędkarskiej eksploatowanej w naszych warunkach to duża przesada. Cześć mniejszych łodzi Havoc jest wykonana z aluminium 0,08 cala czyli 2 mm. Jak widać spójność konstrukcji polegająca na przetłaczaniu materiału poszycia, konstrukcji szkieletu i odpowiednio dobranej grubości burt i dna łodzi tak, aby nie obciążał całej łódki, to recepta na budowę łodzi niezniszczalnej. Wydawało mi się, że cześć kolegów na tym forum używa terminu "wydmuszka" do łodzi o burtach cieńszych niż 3 mm.  



#849 OFFLINE   Gar4field

Gar4field

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Kot

Napisano 01 październik 2020 - 18:30

Wszystkie łodzie Havoc na sezon 2016-2017 miały blachę poszycia grubości 0,1 cala czyli 2,54mm. Jak kolega ma źródła, wskazujące na inne grubości to jestem bardzo zainteresowany. (i nie mówię, że innych grubości nie było. W katalogu 20166/2017 stoi, że grubość poszycia jest 0.1 cala

Ale to nie jest dla tych łodzi najistotniejsze.

 

Istotny jest pancerny szkielet. Dno jest wzmacniane zamkniętymi profilami.

Wydmuszką można nazwać łódź bez szkieletu, nawet bez względu na grubość poszycia. No czego jak czego ale havoca wydmuszką nazwać nie można, bo nie jest pozbawiony wnętrza.

 

Havoc'i mają pancerne szkielety, ale cienkość poszycia jest wielokrotnie stawiana jako jedna z 4 wad tych łódek. (link do źródła zaraz znajdę)

Ale to ma sens.... idea wzięta z innuickich skin on frame boats..

 

Na filmie człowiek tłucze młotem pneumatycznym.... 

Blachę 2.5mm z łatwością można przebić, czyli ten człowiek musiał wiedzieć gdzie uderzać, żeby nie narozrabiać, musiał uderzać w szkielet.

 

Jak na złość umknęły mi gdzieś zdjęcia struktury havoca, ale podobnie (z tym, że dużo delikatniej) mają Lowe Boats

2020-deep-v-supergrid.jpg

Chodzi o te wzmocnienia dna ceownikami, przy czym w havocu te ceowniki są potężniejsze a jeszcze dodatkowo dno jest wzmacniane profilami.

 

W moich konstrukcjach szkielet i pokłady to 2/3 wagi kadłuba (średnio)

Dopiero brak tych 2/3 wagi, brak szkieletu uprawnia łódkę do zaklasyfikowania jej jako wydmuszki.

Czy popełniam gdzieś błąd logiczny?

 

Poniżej link do artykułu, gdzie wskazywane są 4 powszechne problemy z havocami, w tym właśnie cienkość poszycia i to pomimo pancernego szkieletu.

https://www.godownsi...ms-havoc-boats/

 

A tak przy okazji.

Z książek..

Najcieńsza dopuszczalna blacha dla łodzi nitowanych 1.6mm w dnie, ale w łodziach ze szkieletem !!! i to dla łodzi nieślizgowych 10 stóp.

najcieńsza blacha dla łodzi ślizgowych 2.29mm ale też z założeniem, że łódka ma szkielet.

 

I ja nie mówię, że łódka z blachy 1.6 bezszkieletowa od razu się rozleci, bo zapewne tak się nie stanie.

Ale dla wszystkich zwolenników projektowania ultralekkiego, bo tak wyszło z obliczeń i mamy gdzieś scantlingsy polecam zapoznać z historią super hiper yachtu wykonanego w kosmicznych technologiach o nazwie Maximus.

 

I tak przy okazji, grubość spawu dla aluminium ma być równa 0,7 grubości blachy.. to dla blachy 1.6mm byłoby to 1,12mm

No może i można... ale ile czasu trzeba, żeby taką łódkę podziobać, dziobiąc jednomilimetrowym ściegiem?



#850 OFFLINE   Wiśnia3005

Wiśnia3005

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 46 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciej

Napisano 01 październik 2020 - 19:06

Havoc modele 1550DB , 1553DB, 1556DB mają dno o grubości 0,08 cala. Pokaż jakąś swoją konstrukcję poproszę.  



#851 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4961 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 01 październik 2020 - 19:53

post-59093-0-87566600-1601488575_thumb.j  zapożyczone z Jerkbait się śmieje   ;)  :)


  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to

#852 OFFLINE   jacekp29

jacekp29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1649 postów
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Popławski

Napisano 01 październik 2020 - 19:54

A jak jest z Busterem mini. Dno 2mm a boki 1.5 mm, da się tym pływać? Pytam poważnie, bez podtekstu.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Użytkownik jacekp29 edytował ten post 01 październik 2020 - 20:22


#853 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4961 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 01 październik 2020 - 19:55

... teoretycznie jedno z najmocniejszych miejsc łodzi .... a kajak wlazł jak w masło ....  :unsure:



#854 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1110 postów

Napisano 01 październik 2020 - 21:06

Gdzie ty tu widzisz kajak.

#855 OFFLINE   Olo1970

Olo1970

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 414 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Olo

Napisano 01 październik 2020 - 21:31

A jak jest z Busterem mini. Dno 2mm a boki 1.5 mm, da się tym pływać? Pytam poważnie, bez podtekstu.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Jacku, a jaka jest wielkość łodzi? Takie wartości w łodzi do 4 m wydają się być ok, natomiast wiele zależy od jej przeznaczenia.

Wysłane z mojego SM-G715FN przy użyciu Tapatalka

#856 OFFLINE   jacekp29

jacekp29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1649 postów
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Popławski

Napisano 01 październik 2020 - 21:38

Jacku, a jaka jest wielkość łodzi? Takie wartości w łodzi do 4 m wydają się być ok, natomiast wiele zależy od jej przeznaczenia.

Wysłane z mojego SM-G715FN przy użyciu Tapatalka

Tak czytam i bez 3 mm to nie warto wypłynąć .Wisła i jakieś jeziora. Można na spalince popłynąć w slizgu i na elektryki popływać. Jak w Skandynawii daje radę to chyba u nas się nadal.?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

#857 OFFLINE   Lucas

Lucas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaDolina Środkowej Wisły
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Lucas

Napisano 01 październik 2020 - 21:43

Co za różnica, 3 mm czy 2 mm, wszystko to i tak nie ma znaczenia bo przeważnie przywala się najpierw spodziną 😁

#858 OFFLINE   crizz100

crizz100

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1214 postów
  • Lokalizacjamultikonto (@esoxx87, @Marcisio1, @esexlucius)

Napisano 01 październik 2020 - 21:46

Tak czytam i bez 3 mm to nie warto wypłynąć .Wisła i jakieś jeziora. Można na spalince popłynąć w slizgu i na elektryki popływać. Jak w Skandynawii daje radę to chyba u nas się nadal.?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka


U nas się nie nadadzą , bez 3mm poszycia strach w grążele wpływać , albo nie daj Boże na piach na Wiśle , odrazu giniesz na cieńszej a łódka na pół pęka.
Dobrze że nie wiedziałem że wolno mi taką wydmuszka tylko 30km/h pływać i nieświadomie 50 osiągałem :D
  • Biesan lubi to

#859 OFFLINE   Olo1970

Olo1970

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 414 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Olo

Napisano 01 październik 2020 - 21:59

Nie ma łodzi idealnej. Czym innym jest pływanie po grążelach, czym innym po Wiśle, czym innym po Skandynawii. Jak z wędkami. Da się złowić na jedyną wędkę prawie każdą rybę, ale z jakiegoś powodu każdy z nas ma ich co najmniej po kilka. Oczywiście cena wędki i łodzi to całkowicie odległe bieguny, ale to oddaje istotę zagadnienia. Nie ma łodzi idealnej na wszystkie wody, tak jak nie ma idealnej przynęty, czy pogody na ryby.

Wysłane z mojego SM-G715FN przy użyciu Tapatalka

#860 OFFLINE   Gar4field

Gar4field

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Kot

Napisano 02 październik 2020 - 00:09

U nas się nie nadadzą , bez 3mm poszycia strach w grążele wpływać , albo nie daj Boże na piach na Wiśle , odrazu giniesz na cieńszej a łódka na pół pęka.
Dobrze że nie wiedziałem że wolno mi taką wydmuszka tylko 30km/h pływać i nieświadomie 50 osiągałem :D

 

Cierpliwości, te nity się aż tak od razu nie rozklepują.....






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych