Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

9 stopowy allrounder w #6


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
78 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 06 luty 2012 - 11:33

http://www.ebay.co.uk/itm/RL-Winston-96-Fly-rod-/27090344586 1?pt=UK_SportingGoods_FishingAcces_RL&hash=item3f131a896 5#ht_500wt_1357

Zostało 9 godzin, za 150 powinno się wyrwać :D Baardzo fajna wędka, leciutka, ładnie się ładuje. A 3 części to i tak żadna różnica, spokojnie mieści się w dozwolonej długości w każdych liniach lotniczych.

No i za 200 poszedł :D.Kuba kupiłeś?

#62 OFFLINE   Tomasz Dyduch

Tomasz Dyduch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 406 postów
  • LokalizacjaPolanka Wielka Oświęcim
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Dyduch

Napisano 10 luty 2012 - 11:11

Hej
Szukam, przekopuję, otchłanie internetu.
Temat ten sam od dawna - uniwersalna kij #6.
Szczerzę się coraz bardziej na nowego orvisa clearwatera, dumam tez nad frequent flyerem. Miał ktoś z nimi styczność?
Ew jakieś inne propozycje do tysia? Nie musi byc super wypas, ma robić robotę i nie zabijać prostotą/prostactwem...

Za nieco więcej niż tysia 1100-1200 kupisz uzywane Sage Z Axis i wg mnie to jest najlepszy allrounder. Takiego teraz chce sprzedać kolega na flyfishing - długo go nie może sprzedać więc myślę, że spokojnie można się targować.
pzdr
tomek

#63 OFFLINE   TroutFan

TroutFan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 postów
  • LokalizacjaNad Łebą
  • Imię:Bartosz

Napisano 10 luty 2012 - 21:17

Lookam, lookam, najtańsze w okolicy 400 GBP. ale - będe miał oko, taki 9'6 do #6 bym wciągnął w takiej cenie z miejsca

http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=1 70780681422&ssPageName=ADME:B:SS:US:1123

#64 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1971 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 13 luty 2012 - 20:47





Widać tu fragment mojego ulubionego wędziska ultralite -od Hardy 9 feet aftm 5- o którym wcześniej pisałam.kardi

Załączone pliki



#65 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 13 luty 2012 - 21:31

@kardi - wypuść szczupaka i podnieś kij bo nic nie widzę...
Fajna okolica, rybcia też elegancka... :mellow:

#66 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1971 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 14 luty 2012 - 10:33

@kardi - wypuść szczupaka i podnieś kij bo nic nie widzę...
Fajna okolica, rybcia też elegancka... :mellow:

Hej @Lady.Szczupak sprzed paru miesięcy,pływa(mam nadzieję) ;) Wędkę sfotografuję po powrocie do Poznania,bo w tym wątku to o nią chodziło.pzdr-kardi


#67 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1971 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 18 luty 2012 - 16:55

Cześć! Zdjęcia wspomnianego wcześniej wędziska zrobione w warunkach domowych (pogoda nie sprzyja wyjazdom)

Załączone pliki



#68 OFFLINE   RobbyG

RobbyG

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 81 postów

Napisano 31 marzec 2012 - 07:51

Witam Wszystkich,
Szukam kija w podobnej klasie (i cenie) jak w tytule wątku. Mam okazje coś dostać na prezent i chciałbym zapytać Kolegów o opinie (ew. doświadczenia, preferencje) dot. Orvis Clearwater (II) i Ross Essence FC. Byłbym bardzo wdzięczny za wskazówki.
Dodam, że jestem absolute beginner jeśli chodzi o muchę :mellow:

Pozdro
RG


#69 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1971 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 15 kwiecień 2012 - 12:11

http://www.ebay.co.uk/itm/HARDY-ULTRALITE-FLY-FISHING-ROD-9- FOOT-5WT-/200742532561?pt=UK_SportingGoods_FishingAcces_RL&a mp;hash=item2ebd2ff5d1 -gdyby ktoś szukał czegoś naprawdę sprawdzonego...-pzdr-kardi

#70 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 07 maj 2012 - 23:34

Długo szukałem i grzebałem, w końcu staneło na nieco innej wędce niż myślałem.
Klasa #6 ale 9'6. 4 kawąłki, tuba etc
Kij to Taimen CLX
Obawiałem sie trochę, wybierając kij z niższej półki, ale powiem szczerze - jestem pod wrażeniem jakości co do ceny.
Wędk dośc szybka, ze sporym zapasem mocy, ale i bardzo akuratna, nawet na krótkim dystansie, ale również można nią pipnać po horyzont jak trzeba.
Ma kilka niedoskonałości jeśli chodzi o wykonanie rękojeści i uchwyt, ale boshh, cięzko kij w tej cenie porównywac z rękodziełem od rodbuilderów. Zobaczymy za jakis czas jak bedzie wyglądać, czy korek się utrzyma etc... Ale póki co jestem przekonany ze będzie dobrze.
Ważne ze działa, robi, jestem z niego bardzo zadowolony

#71 OFFLINE   Fanc

Fanc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 155 postów

Napisano 26 czerwiec 2012 - 20:30

Witam,
w ostatni weekend zlamalem mojego allrundera, naprawa troche potrwa i szukam czego na zastepstwo. Znalazlem w pobliskim sklepie ciekawy kijek, machalem nim troche na sucho i zrobil na mnie bardzo pozytywne wrazenie. Konkretnie chodzi o Sharpe's of Aberdeen Gordon 9' #6, moze zna ktos ten kijek i ma jakas wyrobiona opinie?

Pozdrawiam

#72 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 09 październik 2012 - 23:42

@kardi @mysha mam do was pytanie, jesli ktos inny zna z-axisa #6 to tez chetnie poslucham opini. Mam ten kij, jestem nim zachwycony bo szybko zrobilem postep w odleglosci rzutow i zaczalem lowic ryby, ale kompletnie raczkuje i bardzo niepewnie sie czuje w temacie muchowym. Mam sznur Airflo Ridge WF6 i w miare go opanowalem. Chce brnac dalej.

Po pierwsze jakim najwiekszym streamerem moge rzucac tym kijkiem?

Po drugie czy moge i czy ma sens przeciazyc go sznurem #7? Czytalem o takich praktykach, ale ze nie wiem "czym to sie je" to nie wiem czy taki manewr cokolwiek daje.

Po trzecie jaka linke zastosowac aby tym kijem osiagnac najwiekszy dystans streamerem imitujacym ukleje z punktu pierwszego ;)

#73 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 10 październik 2012 - 05:17

Myślę, że powinieneś nabyć linkę dedykowaną do szybkich kijów węglowych np coś takiego.Raczej bym nie kombinował aby mu krzywdy nie zrobić, jak jesteś raczej początkującym muszkarzem.Przeciążanie kija to raczej zabawa dla zaawansowanych, ewentualnie jak ktoś dobrze patyka sprawdzi i stwierdzi błędny opis to tak a zaxis raczej poprawnie jest opisany.Przy normalnych linkach linka np. do szybkich kijów węglowych powinna być o 1/2 klasy przeciążona ale masz 6-kę i od razu 7-kę, nie ma połówek, więc to co Ci podałem pewnie najlepiej dla kijka będzie służyło.
http://www.taimen.co...sage_5780/92944

Użytkownik Jozi edytował ten post 10 październik 2012 - 05:22


#74 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 10 październik 2012 - 11:43

Moze zaproponujesz tez jakas intermediate albo plywajaca z sinktipem. Chce sie pobawic streamerami. Chce nimi daleko ciskac. Na j.pl ktos pisal ze sinktip jest fajny.i latwiej go wyrwac z wody poczatkujacemu.

#75 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1971 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 10 październik 2012 - 15:00

http://www.bogdangaw...roducts_id/4838
Witam i zacznę może od tego że masz bardzo dobre wędzisko :) .Warto dobrać kołowrotek large arbor i kilka linek na zapasowych szpulach.Proponuję linki w klasie wedziska,a więc 6tki.Pływającą już masz,model z lekko tonaca końcówką (Intrm.) proponuję w linku.Trzeba ostroznie obchodzić sie z przejrzystą ,ostatnia częścia linki-jest podatna na urazy.Sznura 7 można oczywiście użyć-nic nie powinno się stać,ale na poczatku muszkarskiej drogi i przy dość sztywnym,szybkim wędzisku nie polecam tego rozwiązania.Pływającą linką najłatwiej się łowi i na tym skupiłbym się do czasu opanowania rzutu,ale i prowadzenia muszki.Po prostu lepiej widać,latwiej zaprezentować,stosujac odpowiednie przypony ,przynetę.Także streamer może być w ten sposób podany,jeśli jednak przypon bedzie dość dlugi,lub już fabrycznie przygotowany jako tonący.
Uważam ponadto,ze mnogośc typów linek,ktore aktualnie się nam proponuje utrudnia naukę muszkarstwa i rodzi ciagle watpliwiści :o
Każde niepowodzenie,czy to w trakcie rzutu czy juz polowu nad rzeką można przecież usprawiedliwic brakiem odpowiedniej linki :P lub złym dobraniem jej do posiadanego wedziska.Tak więc szukamy tej jedynej słusznej konfiguracji,na szczęscie doskonaląc w tym czasie umiejetnosci.A kiedy przychodzi wprawa i doświadczenie okazuje sie,ze łowienie wiekszością posiadanych zestawow idzie nam dobrze.Jeśli do Twojego z-axisa zastosujesz markową linkę wf6-już masz,wf6 z końcowką typu Interm.,oraz linki tej klasy z ewidentnie tonącą końcówką-sink tip(ale tą nabył bym na końcu)to musi się udać.
Producent linki-w mojej ocenie to drugoplanowe w przypadku liderów rynku zagadnienie.Rio,SA,Cortland,Sage,-to trochę jak Audi,BMW i Mercedes-rzecz gustu i doświadczeń.Ja lubię Cortland,ale nie zmienia to faktu,ze próbowałem wielu innych kupowanych w dobrej cenie czesto na wyprzedażach.
Streamer może być Twoją wędką ekspediowany,szczególnie jeśli bedzie zbudowany z lekkich syntetykow,a hak nie z tych Janosikowych :lol:
Na koniec uwaga natury ogólnej-muszkarstwo nie składa się tylko z rzutu.Muszka łowi w wodzie,i to tam,a nie w powietrzu powinna głównie przebywać.Rzut to tylko środek,a potem zaczyna się cała reszta-prezentacja,dostrzeżenie brania,zaciecie i hol. Początkujacy muszkarz powinien-jestem o tym głęboko przekonany-zaczynac od połowu na blizszych dystansach i raczej przy użyciu mniejszych,lekkich przynet .No a potem,potem-"do przodu"dalej i dalej.pzdr i powodzenia-kardi

#76 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 10 październik 2012 - 15:30

Często łowię blisko, znacznie bliżej niż mogę maksymalnie rzucić, bo na razie najłatwiej mi się ryby które widzę albo dokładnie wiem gdzie są.

Czy możesz podać maksymalną wielkość haka (numer) bo mam za mało doświadczenia żeby samemu to ocenić. Jozi mi podpowiedział żebym używał streamerków max 5-6cm bo mogę większymi uszkodzić wędkę i zamierzam się do tego zastosować.

Może faktycznie przez pewien czas pobawię się pływającą linką i dokupię tonący przypon, zwłaszcza że jak rozruszam rękę to zaczyna mi coś z tego wychodzić. Tutaj niestety znów rozkładam ręce i nie wiem jaki konkretnie powinien być. Mogę ponownie poprosić o podpowiedź? Łowienie muchówką sprawia mi już dużą frajdę bo zwyczajnie "działa", ale w sklepie muchowym gubię się jak diabli.

#77 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1971 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 10 październik 2012 - 16:20

http://hurch.pl/fluo...leader-p72.html
Przypon z fluorokarbonu lekko tonie ,sprawdzi się dobrze w połowie na mokre przynety,w tym i streamera.Długość powinna być dobrana do łowiska,np w pstrągowych jeziorach często uzywamy długich -np 1,5 x długość wedziska,ale przeważnie przypon jest krotszy nieco od wędziska,tak aby trzymana w lewej ręce muszka powodowała,ze linka-a raczej jej połączenie z przyponem - przeszła już nieco poza szczytową przelotkę,co bardzo ulatwia typowe rzeczne muszkowanie.Połączenie linki i przyponu w zależnosci od typu zakonczenia linki.Myślę,że 9 stóp to dobra długość ,tym bardziej,ze bedzie go trochę z czasem ubywać.Gubiąc trochę "koniczność"czyli po prostu zbieżność przyponu mozemy ostatni odcinek uzupełniac przywiazując żyłkę lub fluoro o odpowiedniej srednicy.
Haczyk -może 6 tka?To jednak naprawdę nie takie proste(stosunek wielkości haka do przynety)i tu jak zwykle polecam podręcznik A. Sikory.Link przedstawia przykładowy przypon i uwagi o producentach mam tu podobne jak powyzej,gdy pisalem o linkach muchowych. :)

#78 OFFLINE   Jerzy Kowalski

Jerzy Kowalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisano 11 październik 2012 - 21:41

Jeśli mogę parę słów dorzucić do tego, co pięknie opisał Paweł, to sugerowałbym, zwłaszcza do dużych mokrych much czy streamerów, konstruowanie przyponu z odcinków żyłki tak dobranych, żeby przypon był w stanie "unieść" sporą muchę. Gotowy, koniczny przypon moze do tego nie bardzo dobrze służyć jako kostruowany do suchej muchy i innego rodzaju treansmisji energii. Z szybciej tonącą linką można sobie pozwolić na stopsowanie do dużych much krótkiego, a nawet bardzo krótkiego przyponu o sporej średnicy. Wtedy mucha może zatonąc na prawie taką samą głebokośc jak koniec linki ... zaś na długim przyponie moze być o wiele wyżej ... Jeśli głebokosć prowadzenia much ma znaczenie, to linki o jednolitym profilu tonięcia powinny być najlepsze (wiele linek ma szybkośc tonięcia określaną dla "belly", a końcowa część konicznego odcinka pływa sobie o wiele wyżej ...

Do rzucania linka F/S (z tonącą końcówką) jest trudna, podobnie jak stosowanie linki pływającej z tonącym przyponem. Nagła zmiana gęstości i srednicy linki załamuje dynamikę rzutu ... a jesli już o linkę "intermediate" chodzi, to tonie ona wolno (choć są i "fast intermediate", któe w stojącej wodzie po dalekim rzucie i przy powolnym prowadzeniu much potrafia zejść pod powierzchnię całkiem dobrze) i nie bardzo rozumiem koncepcje producentów wytwarzających linki F/S z końcówką "intermediate", zwłaszcza krótką, rzędu 4-5m. Ale to inna historia... ;-)

Nie bałbym się stosowania linki #7 do wędziska #6, zwłaszcza linki WF, przy relatywnie krótszych rzutach ... Przy bardzo krótkich (bliżej niż 12-14m = 3m przyponu + 3 m wędziska + 9 m linki - zwis linki) rzutach, kiedy za szczytową przelotką jest mniej linki niż "standardowe obciążenie", takie "przeciążenie" byłoby nawet pożądane. Natomiast nawet przy dłuższych rzutach dodatkowy odcinek "running line" nie obciąża wędziska nadmiernie ... Jeśli mozna takim wędziskiem #6 rzucać cała długościa linki DT#6, to tym bardziej można rzucać linką WF#7, której masa będzie wtedy nawet mniejsza ... Numeracja wędzisk jest często dość "konserwatywna", czyli niższa niż rzeczywista "nośność" blanku ...

Wędzisko można uszkodzić uderzajac muchą, ale nie musi ona wcale być duża ... bardziej istotna jest masa muchy i dynamika rzutu ... Natomiast streamery mozna skonstruować tak, żeby haczyk był stosunkowo krótki (short shank) zaś konstrukcja muchy z łatwo "suszących się" w powietrzu materiałów - długa ... zwłaszcza dotyczy to much "szczupakowych" ... Można też zastosować mały haczyk na przedłużającej żyłce lub lince, dołaczonej do "oczka" ... Długość "streamera" wcale nie musi być powiązana bezpośrednio z długością i wielkościa haczyka ... a lekkie muchy lepiej "pracują" w wodzie - lepiej "streamera" czy "włosiankę" sprowadzić głebiej cięzką linką (o dużej gęstości) stosując krótki przypon niż mordować się z obciążoną muchą i lekką (małej gęstości - słabo tonącą czy pływającą) linką ... nierzadko można też z powodzeniem posłużyć się lekką (choć sporych rozmiarów) muchą i lekką (pływającą lub słąbo tonącą) linką ...

No i oczywiście "muchy łowią wtedy, kiedy są w wodzie" ... ;-) ... więc rzuty są "narzędziem", a nie celem w łowieniu ... choć od sprawności ich wykonywania zalezy możliwośc dobrego prowadzenia much ... ;-)

Pozdrawiam serdecznie

Jerzy Kowalski

#79 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 11 październik 2012 - 23:18

Przetrawiam wszystkie te rady. Musze wszystkie wasze odpowiedzi przeczytac jeszcze pare razy zeby nic mi nie umkmelo. Na takie wlasnie odpowiedzi liczylem. Teraz pora to wszystko ogarnac rozumem, zanalizowac, zsyntetyzowac i wprowadzic w zycie :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych