Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
AUTORSKI

Sparta Rods

autorski-rb

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
683 odpowiedzi w tym temacie

#661 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18581 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 marzec 2023 - 10:54

Dzięki Łukasz, bardzo ciekawa konstrukcja muszę przyznać


  • Franc i Profil_Nieaktywny lubią to

#662 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 14 marzec 2023 - 10:54

Jesli brodzisz gleboko to bedzie duzo wygodniej bo wedka lekka. Dokladasz jakas nowa, lekka Stelke i masz trociowke o wadze lekkiej pstragowki.

Co do zasiegu to trzeba by zrobic jerkbaitowy zlot pod katem najdalszych rzutow i tylko wtedy wszystko wyjdzie w praniu co i jak daleko rzuca.

Przy ultra cienkiej plecionce roznice pewnie nie beda duze.


Stelle są do d..y kiedyś ktoś to powiedział i się sprawdza :D do lekkich zestawów tylko daiwa Mq ;) Co do testów to mam od wielu miesięcy już ten plus że z uzbrojonym na tasmach kijem wychodzę całe 20 metrów nad jezioro i rzucam :D wtedy sam mogę w 5 minut porównać odległości w różnych systemach zbrojenia ;)
  • strary lubi to

#663 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 14 marzec 2023 - 10:57

Dzięki Łukasz, bardzo ciekawa konstrukcja muszę przyznać


Widziałem że jest jakaś odświeżona wersja na ten rok już także trzeba obadać czy aby nic się nie zmieniło bo blank wybitnie szczytowy i fajnie jakby był dostępny taki jak go lubię :)

#664 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2700 postów
  • LokalizacjaRoztocze
  • Imię:Mateusz

Napisano 14 marzec 2023 - 14:50

O tak moje niedopatrzenie. Delfin to i delta, tak to widzę 👍 Do tradycyjnego zbrojenia są ładniejsze opcje 😉
  • Profil_Nieaktywny lubi to

#665 OFFLINE   sharkfishing

sharkfishing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1420 postów
  • Lokalizacjachicago
  • Imię:bruno
  • Nazwisko:dadej

Napisano 14 marzec 2023 - 15:03

Gulf akurat delfin z delta lata dalej jak klasyczny stozek cos na ten temat wiem troche tego przetestowalem. Napewno z at micro waive najlepsze zbrojenie na rynku pod spinning

#666 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 14 marzec 2023 - 15:17

Gulf akurat delfin z delta lata dalej jak klasyczny stozek cos na ten temat wiem troche tego przetestowalem. Napewno z at micro waive najlepsze zbrojenie na rynku pod spinning


Zrobię mały off
Możesz uzasadnić w jakikolwiek sensowny sposób twierdzenie iż Delta wpływa korzystnie na odległości żutowe w porównaniu do np tradycyjnych Y ?
Pytam bez zlośliwości
Po prostu np doświadczenia żutowców temu przeczą
No ch6ba że miałeś w ręku identyczne blanki z różnym systemem zbrojenia i wprost z tego "testu" wyszło że Delta daje te parę % wiecej

#667 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18581 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 marzec 2023 - 16:32

Teoretycznie może chodzić o szybsze gaszenie linki.  W praktyce żeby osiagnąć optymalne efekty trzeba by robić kij pod konkreny kołowrotek i konkretną linkę. Nie wiem czy tuaj większe znaczenie ma system zbrojenia czy raczej rodbuilder który potrafi wycisnąc max z danego systemu zbrojenia - osobiście obstawiałbym to drugie.  Jest różnica pomiędzy poprawnym uzbrojeniem wędki a wyciśnięciem z niej rzutowego maksimum - miałem okazję kiedyś przekonać się o tym porównując dwe wędki na identycznym blanku, z tym samym kołowrotkiem i przynętą i rzucając z jednej i z drugiej. Obie uzbrojone jak najbardziej prawidłowo ale jedną rzucałem wyraźnie dalej - sam do końca nie wiem dlaczego. Albo przypadek albo wyższy stopień wtajemniczenia rodbuildera - z nieistniejącej już , niestety, pracowni.



#668 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 14 marzec 2023 - 16:38

Zasugerowałem się stwierdzeniem iż
"Napewno z at micro waive najlepsze zbrojenie na rynku pod spinning"
Nie moim zdaniem, nie najlepsze dla mnie tylko po prostu najlepsze
Więc zakładając iż wie co mówi musi być w tej Delcie coś extra

#669 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18581 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 marzec 2023 - 19:01

Delta i Microvawe mają podobne założenia - szybkie zgaszenie linki i wyprowadzenie jej na prostą.

 

To chyba dosyć oczywiste że nie ma czegoś takiego jak jeden najlepszy system zbrojenia :)   wędkarstwo jest zbyt zróżnicowane żeby dało się oblecieć wszystko  na jedno kopyto, kolega pewnie użył skrótu myślowego



#670 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4433 postów

Napisano 14 marzec 2023 - 19:23

Lukasz- jasne ze sa do d..y :) Szczegolnie jak jest cala metalowa Saltiga co wazy 355 gram :)

Jesli wedka ma byc wybitnie customowa to robiona pod konkretny kreciolek ( wysokosc stopki i srednica szpuli) i linki. W tym segmencie bardzo duzo sie zmienilo na przestrzeni lat. Te wielosplotowki sa miekkie i nawet male przelotki nie robia roznicy w rzutach.

Inaczej sie to ma gdy zamierzamy uzywac zylek, szczegolnie 0.25+. Wtedy wedki staja sie bardziej celne kosztem dystansu, ktory na rzekach sredniej wielkosci z pstragami czy trociami nie ma znaczenia :)

Dziwi mnie ze nie buduje sie na delfinie wszelkich morskich czy sumowych jigowek gdzie walczy sie wielkimi przelotkami...

Lukasz- tak z ciekawosci: jak sprawuje sie delta-delfin w wedkach powyzej 9' i 12 lbs z zylkami 0.25 ?

#671 OFFLINE   sharkfishing

sharkfishing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1420 postów
  • Lokalizacjachicago
  • Imię:bruno
  • Nazwisko:dadej

Napisano 14 marzec 2023 - 19:29

Delfin Delta prawidlowo uzbrojona (wszystkie robil mi Janusz, wiec chyba lepiej nie mozna) porownywalalem do sklepowej wedki bh challenger rzutyn nieco dalsze ale co najwazniejsze mocy wzrasta na korzysc delfina delta Dennis Verreet i ja mamy 8' challengery na 10-20k Stella lub Saltigi i w porownaniu do stock wedek roznica jest znaczna. Jak to przedstawia sie na lekkich slodkowodnych wedkach ciezko mo powiedziec bo mam tylko Januszowe wedki.
Podsumowujac delfin czy microwave juz ze sluch wiem ze leci dalej jak na srednio zrobionym zbrojeniu. Kazdy kto dluzej urzywa wedek robionych rozpozna po dzwieku i drganiach z czym masz do czynienia ale wtedy wedka musi byc zrobiona pod dany kolowrotek a nawet linke wtedy te obydwa systemy gaszace szybko linke robia robote

Użytkownik sharkfishing edytował ten post 14 marzec 2023 - 19:32


#672 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 14 marzec 2023 - 19:34

Lukasz- jasne ze sa do d..y :) Szczegolnie jak jest cala metalowa Saltiga co wazy 355 gram :)

Jesli wedka ma byc wybitnie customowa to robiona pod konkretny kreciolek ( wysokosc stopki i srednica szpuli) i linki. W tym segmencie bardzo duzo sie zmienilo na przestrzeni lat. Te wielosplotowki sa miekkie i nawet male przelotki nie robia roznicy w rzutach.

Inaczej sie to ma gdy zamierzamy uzywac zylek, szczegolnie 0.25+. Wtedy wedki staja sie bardziej celne kosztem dystansu, ktory na rzekach sredniej wielkosci z pstragami czy trociami nie ma znaczenia :)

Dziwi mnie ze nie buduje sie na delfinie wszelkich morskich czy sumowych jigowek gdzie walczy sie wielkimi przelotkami...

Lukasz- tak z ciekawosci: jak sprawuje sie delta-delfin w wedkach powyzej 9' i 12 lbs z zylkami 0.25 ?


Sumowych i morskich sporo się robi w delfinie , kiedyś Janusz mi zrobił trochę takich wzmacnianych uchwytów pod większą stopkę z 1 warstwa maty więcej, te dolniki co wkleiłem to od poppingow 80 i 100 lb są i właśnie mega fajnie wychodzą rzutowo pod gruba plecionka + wysoka ramka relatywnie blisko uchwytu , dużo więcej można bezpiecznie wykrzesać z blanku i stabilniejsze ugięcie uzyskać, co do wędek o jakie pytasz stricte pod żyłkę jednak klasyczne formy zbrojenia są nieuniknione ale każde klasyczne zbrojenie w zestawieniu z delfinem jest bardziej plastyczne bo jednak można bardziej kombinować ze stozkiem i wielkością przelotek.
Bardzo fajne są przelotki stricte surfcastingowe z wysoką ramka i małym pierścieniem, reversy są świetnym rozwiązaniem pod bardzo dalekie rzuty z żyłki ale warunkiem są przynęty lotne , dużo kombinowałem z tym zbrojąc kije pod streamera ze spławikami rzutowymi, pod nieloty typu wobler , obrotowka jednak stara szkoła działa najlepiej.
  • Friko lubi to

#673 OFFLINE   sharkfishing

sharkfishing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1420 postów
  • Lokalizacjachicago
  • Imię:bruno
  • Nazwisko:dadej

Napisano 14 marzec 2023 - 19:36

Bujo buduje sie u mnie linki zaczynaja sie w przedziale .3-.4 mm blizej. 4 co do rzutow najwazniejsza dla mnie zaleta jest brak splatan od wiatru(wind knots)

#674 OFFLINE   sharkfishing

sharkfishing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1420 postów
  • Lokalizacjachicago
  • Imię:bruno
  • Nazwisko:dadej

Napisano 14 marzec 2023 - 19:39

Swego czasu Janusz pracowal nad swoja przelotka startowa, mam nadzieje ze to tego tematu wroci

#675 OFFLINE   sharkfishing

sharkfishing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1420 postów
  • Lokalizacjachicago
  • Imię:bruno
  • Nazwisko:dadej

Napisano 14 marzec 2023 - 21:12

,,Ciezkie" delfiny😀

Załączone pliki


  • Sławek77, strary i Del Toro lubią to

#676 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4433 postów

Napisano 14 marzec 2023 - 22:11

Lukasz,

Nie koniecznie chodzi mi o dalekie rzuty zylka, generalnie czy sie to nie placze czy skreca?

Friko kiedys polowil kapitalnych pstragow na malej rzece w UK gdzie wymagane sa dlugie wedziska do prezentacji woblerow w rynnie pod drugim brzegiem. Odleglosc sie nie liczy, natomiast takie "zbicie" predkosci powinno w praktyce podniesc celnosc zestawu...
  • Profil_Nieaktywny lubi to

#677 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 14 marzec 2023 - 22:24

Lukasz,

Nie koniecznie chodzi mi o dalekie rzuty zylka, generalnie czy sie to nie placze czy skreca?

Friko kiedys polowil kapitalnych pstragow na malej rzece w UK gdzie wymagane sa dlugie wedziska do prezentacji woblerow w rynnie pod drugim brzegiem. Odleglosc sie nie liczy, natomiast takie "zbicie" predkosci powinno w praktyce podniesc celnosc zestawu...


Z celnością może tak być, ja bardziej to rozpatruje w kategorii flappingu bo jednak przy tak niskiej przelotce startowej to ta żyłka będzie bardziej o blank uderzać niż o przelotkę, i jeszcze jedno co mam odrazu w głowie to nawet przy powiedzmy tym 12lb blanku choker będzie bardzo blisko uchwytu czyli w dosyć mocnej części blanku i wydaje mi się że niekorzystnie to wpłynie na komfort holu czy chociażby samo obciążenie żyłki. Generalnie to nawet w weekend sobie to obczaję na kilku wędkach bo nie ukrywam że delty z żyłka raczej nie zestawiałem już dawno , nawet w bardzo delikatnych wędkach pod białoryb ostatnio startuje przy delfinie często z attg 16 10 8 6kt i dalej w recoilach tytanowych , bardzo fajnie to działa z żyłkami cienkimi i fluorocarbonami , wydaje mi się że nie ma jakiejś drogi na skróty z żyłkami co do wysokości przelotek, bardziej skłaniałbym się ku drodze w mniejsze pierścienie ale bliżej kolowrotka.

#678 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 14 marzec 2023 - 22:52

Lukasz,

Nie koniecznie chodzi mi o dalekie rzuty zylka, generalnie czy sie to nie placze czy skreca?

Friko kiedys polowil kapitalnych pstragow na malej rzece w UK gdzie wymagane sa dlugie wedziska do prezentacji woblerow w rynnie pod drugim brzegiem. Odleglosc sie nie liczy, natomiast takie "zbicie" predkosci powinno w praktyce podniesc celnosc zestawu...

Ty tak na serio z tym zbrojeniem do celności ?
Bo jak tak dalej pójdzie to będziecie zamawiać kije uzbrojone tak żeby np wobek 5cm, 3,4gr leciał na żyłce 0,20 z kołowrotka certate 2500 ze szpulą wypełnioną pod rant nie dalej jak 16m a najlepiej lądował w przedziale 15-16m

W delcie co prawda nic nie mam i nie miałem (stąd pytania) ale nie wydaje mi się żeby ten czy inny system zbrojenia (pod warunkiem zgrania z mocą kija itp) miał jakikolwiek znaczący wpływ na celność zestawu
Pomijam tu magiczne podawanie przynęty z multika pod krzaczki (puszczanie kaczki) czy tym podobne cyrkowe sztuczki

Użytkownik jajakub edytował ten post 14 marzec 2023 - 22:55


#679 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4433 postów

Napisano 15 marzec 2023 - 17:42

Witam,

Generalnie rod-building powinien po kilkunastu latach i nie wiadomo ilu wedkach prowadzic w kierunku konstrukcji jakie pasuja do naszego lowienia. Z zylka zbijana szybko na stosunkowo malej przelotce startowej mam doswiadczenia po seryjnym SG 3.20. Gdy odleglosc nie miala znaczenia to jakby celniejszy byl, moze to tylko moje spostrzezenia.

#680 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18581 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 marzec 2023 - 19:33

Mi się wydaje że zbrojenie może mieć wpływ na "celność" zestawu - zestaw jest tym celniejszy im mniej siły musimy włożyć w rzut.  Żle uzbrojona wędka ==> więcej siły przy rzucie ==> mniejsza dokładnośc


  • MatB lubi to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: autorski, autorski-rb

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych