Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Nowe echosondy Raymarine Element


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
414 odpowiedzi w tym temacie

#321 OFFLINE   dżemik

dżemik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 235 postów
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 03 kwiecień 2021 - 12:03

Dobra chłopaki...

Odpaliłem elementa z przetwornikiem w wiaderku wody.

Istotnie procedura @Selk'a chyba jest OK. Piszę chyba ponieważ łódka stoi w Garażu z grubymi ścianami i stropami i łączności z GPS chyba nie ma. Chodząc po tych zakładkach, wchodzę w zakładkę >prędkość i mam tam:

-VMG to waypoint

-VMG to windward

-średnia prędkość

-max prędkość

-prędkość po wodzie

 

 

Na razie zafajkowałem tą "prędkość na wodzie" -na razie nie wiem czy to jest prędkość według GPS czy prędkość względem wody (czyli stoję na kotwicy w prądzie wody) Na monitorze wyświetla mi się "prędkość na wodzie --:--

Czyli coś jest ale muszę zweryfikować to w terenie.

Dzięki @Selk  :)



#322 OFFLINE   selk

selk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 781 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Zbyszek

Napisano 03 kwiecień 2021 - 12:40

Dobra chłopaki...

Odpaliłem elementa z przetwornikiem w wiaderku wody.

Istotnie procedura @Selk'a chyba jest OK. Piszę chyba ponieważ łódka stoi w Garażu z grubymi ścianami i stropami i łączności z GPS chyba nie ma. Chodząc po tych zakładkach, wchodzę w zakładkę >prędkość i mam tam:

-VMG to waypoint

-VMG to windward

-średnia prędkość

-max prędkość

-prędkość po wodzie

 

 

Na razie zafajkowałem tą "prędkość na wodzie" -na razie nie wiem czy to jest prędkość według GPS czy prędkość względem wody (czyli stoję na kotwicy w prądzie wody) Na monitorze wyświetla mi się "prędkość na wodzie --:--

Czyli coś jest ale muszę zweryfikować to w terenie.

Dzięki @Selk  :)

na zdrowie :)

ciesze się ze pomogło

ja tez podawałm na sucho z jakichs notatek własnych bo sprzet stoi w innej lokalizacji

 

co do spalenia przetwornika kiedyś pytałem jakiegos dystrybutora

i :

upgrade oprogramowania tez wymaga podłaczenia echo i  najlepiej przetwornika a czasami i u niektórych producentów jest to  koniecznie

wiec co za problem na krótko mozna bez

na dłuzej (powyzej 15 min)

przetwornik w wiadro wody i problem z głowy

 

z tym że z własnych obserwacji nie zauważyłem żeby woda sie jakos zagrzała w zauwazalny sposób po pół godzinie zabawy z upgradem softu 


Użytkownik selk edytował ten post 03 kwiecień 2021 - 12:41


#323 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5492 postów
  • Imię:adam

Napisano 03 kwiecień 2021 - 12:50

na zdrowie :)
ciesze się ze pomogło
ja tez podawałm na sucho z jakichs notatek własnych bo sprzet stoi w innej lokalizacji
 
co do spalenia przetwornika kiedyś pytałem jakiegos dystrybutora
i :
upgrade oprogramowania tez wymaga podłaczenia echo i  najlepiej przetwornika a czasami i u niektórych producentów jest to  koniecznie
wiec co za problem na krótko mozna bez
na dłuzej (powyzej 15 min)
przetwornik w wiadro wody i problem z głowy
 
z tym że z własnych obserwacji nie zauważyłem żeby woda sie jakos zagrzała w zauwazalny sposób po pół godzinie zabawy z upgradem softu



Chyba tylko w raymarine upgrade ekranu wymaga podłączenia przetwornika..., badz dystrybutor powiedzial co wiedział. Aktualizuje się ekran , który, obsługuje badz nie xdcr. Niektóre funkcje badz widoczność xdcr mogą wymagać jego podpiecia, ale napewno nie jest wymagane podłączeni go do ekranu celem aktualizacji. W przypadku przetworników z black box, aby zaktualizować box, wymagane jest podłączenie do ekranu, nie mniej jednak sam xdcr nie jest wymagany, gdyż tam niema co aktualizowac
  • Maciej_K lubi to

#324 ONLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 03 kwiecień 2021 - 13:17

Aktualizuję systematycznie różne Raymarine (element, axiom, itd,) i nigdy nie było potrzebne podłączenie przetwornika. To jakiś fake


  • Jaro1569 lubi to

#325 OFFLINE   selk

selk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 781 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Zbyszek

Napisano 03 kwiecień 2021 - 13:57

Chyba tylko w raymarine upgrade ekranu wymaga podłączenia przetwornika..., badz dystrybutor powiedzial co wiedział. Aktualizuje się ekran , który, obsługuje badz nie xdcr. Niektóre funkcje badz widoczność xdcr mogą wymagać jego podpiecia, ale napewno nie jest wymagane podłączeni go do ekranu celem aktualizacji. W przypadku przetworników z black box, aby zaktualizować box, wymagane jest podłączenie do ekranu, nie mniej jednak sam xdcr nie jest wymagany, gdyż tam niema co aktualizowac

ja nie mówie ze dystrybutor raymarine tak powiedział - to moze dwuznacznie opisałem sorry

 

pare lat temu  targach sprzetu rybackiego/wedkarskiego jak byłem to sie  w jakiejś dyskusji technicznej pytałem  o kwestie upgrade softu do  sprzetu

coś mi sie kojarzy że chodziło o jakieś echo gdzie rózne przetworniki szły do tego samego echo

 

i taką informacje uzyskałem ale który  to był dystrybutor - sorry nie pamietam



#326 OFFLINE   Jaro1569

Jaro1569

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 11 postów
  • Lokalizacjaszczecin
  • Imię:Jarosław

Napisano 04 kwiecień 2021 - 11:18

Witam wszystkim, mam pytanie, zakupiłem niedawno elementa 9 wgrany jest w nim soft 3.8.55 chce odrazu wgrać najnowszy 3.13.76 pytanie brzmi czy nie muszę wgrywać wcześniejszych aktualizacji??? Czy wystarczy ta najnowsza i będę miał już wszystkie poprawki z tych wcześniejszych??? Dzięki z góry.

#327 OFFLINE   mr-perch

mr-perch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • Lokalizacjaolsztyn

Napisano 04 kwiecień 2021 - 14:36

Instalujesz 3.13.76 i tyle



#328 OFFLINE   mr-perch

mr-perch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • Lokalizacjaolsztyn

Napisano 04 kwiecień 2021 - 14:39

Chłopaki... "odpaliłem" dzisiaj pierwszy raz na wodzie Elementa -wszystko cacy.

Nie mogę się dogrzebać (chyba w ustawieniach) aby na ekranie wyświetlała się wartość prędkości... -co to trzeba naklikać?

Wybierz SOG w ustawieniach GPS danych wyświetlanych na ekranie. Będzie to prędkość łodzi podawana z wyliczeń GPS.



#329 OFFLINE   mr-perch

mr-perch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • Lokalizacjaolsztyn

Napisano 04 kwiecień 2021 - 14:46

Witam. Po aktualizacji Element 9 HV100 z ver3.10.10 do 3.13.76 nie mam możliwości obejrzenia map RealBathy, które pieczołowicie tworzyłem w ub roku. Nie posiadam map Navionics, C-Map, itp na karcie SD
Z tego co podaje instrukcja nowego LightHouse 3, potrzebne są LightHouse NC2 charts. Dla Polski "chwilowo" brak.
Co proponujecie zakupić (nawet najtańsza opcja), żeby można było Mapy RealBathy obejrzeć i tworzyć dalej?
Pozdrawiam

Odpowiem sam sobie i przy okazji wam. Temat ogarnąłem. Ver3.13.76 tworzy pliki o innym nazewnictwie niż np ver3.10.10, którą miałem do tej pory. Nowa wersja nie widzi zatem plików zapisanych przez poprzedni soft. Dziwne, ale prawdziwe. Żeby móc dalej działać z mapami RealBathy zapisanymi przed aktualizacją, należy zmienić nazwę pliku w katalogu głównym na karcie microSD z realbathydb na realbathydb_mapbox.


  • pawlo29 i AdrianMa lubią to

#330 OFFLINE   dżemik

dżemik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 235 postów
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 04 kwiecień 2021 - 21:49

@mr-perch 

możesz trochę jaśniej -jestem analfabetą cyfryzacji -po jakich zakładkach się do tego doklikam?


  • dlugi190 lubi to

#331 OFFLINE   pawlo29

pawlo29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 968 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Każmierski

Napisano 05 kwiecień 2021 - 07:16

Może ktoś coś słyszał ??? czy do Elementa  dopiszą  WI FI  aby można było we dwóch na łodzi oglądać , fajna sprawa 



#332 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4669 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 05 kwiecień 2021 - 07:32

Prędzej nowy model wypuszczą, bo teraz duże promo na te ekrany jest, a to może oznaczać, że coś się szykuje. 


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 05 kwiecień 2021 - 07:32


#333 OFFLINE   mr-perch

mr-perch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • Lokalizacjaolsztyn

Napisano 05 kwiecień 2021 - 08:58

@mr-perch 

możesz trochę jaśniej -jestem analfabetą cyfryzacji -po jakich zakładkach się do tego doklikam?

Załączony plik  databoxes.jpg   62,49 KB   11 Ilość pobrań



#334 OFFLINE   pawlo29

pawlo29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 968 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Każmierski

Napisano 05 kwiecień 2021 - 20:36

Prędzej nowy model wypuszczą, bo teraz duże promo na te ekrany jest, a to może oznaczać, że coś się szykuje. 

Za tym się nie nadąży , 7 nie sprzedam bo za dużo stracę a potem sporo trzeba dołożyć , a WI FI przydało by się  :D  .



#335 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5492 postów
  • Imię:adam

Napisano 05 kwiecień 2021 - 20:56

z elektronika jest tak ,ze w momencie zakupu sie jest w plecy :)



#336 OFFLINE   trybek83

trybek83

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów
  • LokalizacjaNiemcy
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Trybuś

Napisano 11 kwiecień 2021 - 10:48

Witam. Kupiłem parę dni temu ELEMENT 7 i jest to moja pierwsza nazwijmy to poważna echosonda. Zacząłem się nią bawić i sprawdzać co w niej ciekawego jest. Wszedłem w opcje map no i wyświetliła się lista paru tj. Navionics, C Map no i LightHaus. Po zobaczeniu co w niej jest postanowiłem ją aktualizować i po tej aktualizowano znikły mi z listy obie Navionics i C Map. Może mi ktoś powiedzieć dlaczego tak się stało ?

#337 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4669 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 11 kwiecień 2021 - 11:50

Witam. Kupiłem parę dni temu ELEMENT 7 i jest to moja pierwsza nazwijmy to poważna echosonda. Zacząłem się nią bawić i sprawdzać co w niej ciekawego jest. Wszedłem w opcje map no i wyświetliła się lista paru tj. Navionics, C Map no i LightHaus. Po zobaczeniu co w niej jest postanowiłem ją aktualizować i po tej aktualizowano znikły mi z listy obie Navionics i C Map. Może mi ktoś powiedzieć dlaczego tak się stało ?

Kilka postów powyżej szukaj.....



#338 OFFLINE   pawlo29

pawlo29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 968 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Każmierski

Napisano 26 kwiecień 2021 - 17:01

Koledzy przedłużał ktoś subskrypcję mapy Navionics + Small   . Teraz widzę że to zdrożało , żeby można było jeszcze korzystać z map  społecznościowych a tak słabo 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5



#339 OFFLINE   pawlo29

pawlo29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 968 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Każmierski

Napisano 27 kwiecień 2021 - 17:35

Aktualizacja mapy Navionics + Small  koszt 590 zł na dzień dzisiejszy  ;)  , tyle musiałem zapłacić 



#340 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4669 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 27 kwiecień 2021 - 19:36

To są ukryte koszty Elementa, o których rzadko który sprzedający wspomina. By rysował normalnie i socjalki były- najdroższa opcja na rynku. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych