Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Daiwa Certate - wszystkie generacje (2004, 2010, 2016, 2019, 2024)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1367 odpowiedzi w tym temacie

#901 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14826 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 12 styczeń 2021 - 22:26

Z tym zaznaczeniem przekładni to jest ciekawa sytuacja. Wspomniałem o tym wcześniej, że coś takiego należy robić praktycznie w każdym kołowrotku zanim się wyciągnie koło napędowe ale... jak to się ma w praktyce? tzn. dlaczego akurat jest to zalecane? Czy przekładnia po dłuższym użytkowaniu dotarła się tak, że przestawienie koła tak, że się inne ząbki będą spotykać a to sprawi, że zacznie się ząbkowanie? A kto dociera przekładnie w fabryce na montażu? Bo od nowości kręci gładko.
Rozbieranie kołowrotka dogłebniej to już inna sprawa i jak pisze kolega guciolucky lepiej się za taka daiwe nie zabierać a już tym bardziej osoby co nigdy nie miały doczynienia z rozbieraniem kołowrotków chociażby takich za 150zł.
Kiedyś smarowałem moje redy i zaubera a jednego reda udało mi się rozebrać na czynniki pierwsze, wyczyścić co trzeba, nasmarować gdzie trzeba i czym trzeba i złożyć i chodził nawet lepiej.
Taką certate bym się bał rozbierać i odradzam ale każdy jest dorosły i są to jego pieniądze.


Z tym każdy dorosły to bym nie przesadzal ;)
A jakie może mieć znaczenie takie znaczenie bądź nieznaczenie ? Nie bardzo moge sobie dorobić do tego filozofię w kontekście kołowrotka z przełożeniem choćby 5,2 czy 5,3.


Raczej patrzyłbym na to, co mówi @Gucio.
Drobiazgi, siła dokręcenia, kolejność dokręcania.

#902 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 13 styczeń 2021 - 07:24

Myślałem, że wątek rozwinie się w kierunku wielce emocjonującego i rozwojowego tematu: "jaki najlepszy smar do Certate?", a tu stare, oklepane rozterki serwisantów amatorów... (bez urazy, jako amatorów, chodzi mi o osoby, które robią to niezawodowo, niezarobkowo, a nie niefachowo).

Jako, że sam takim jestem poniekąd, to też dodam, że każde rozebranie i ponowne skręcenie młynka choć minimalnie zmieni geometrię mechanizmu. Więc należy je ograniczać do minimum.
Ze znaczeniem przekładni od niedowiarka przeszedłem na etap dezorientacji. Logika przecież wyraźnie wskazuje, że jest jak mówi Guzu: ma ono znaczenie tylko dla przekładni, w której przełożenie ma wartość całej liczby, tj. np. 5,0 czy 6,0. I tylko używanej, rzecz jasna. W tych ułamkowych i tak każdy ząb koła spotka się kiedyś z każdym zębem piniona. Ale... Zauważyłem, że jednak nieprzezębianie przekładni o niecałkowitej wartości przełożenia jakby też dawało lepszy skutek...

A tak do tematu: podobno w Certate jest po zdjęciu dupki otwór w obudowie, dający możliwość cyknięcia smaru na koło (chyba to posuwu osi)

Użytkownik smokwelski edytował ten post 13 styczeń 2021 - 07:27


#903 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 13 styczeń 2021 - 09:05

Jak się postarasz to przesmarujesz wszystkie bebechy



#904 OFFLINE   dyliog

dyliog

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 225 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Łukasz

Napisano 13 styczeń 2021 - 10:02

Myślałem, że wątek rozwinie się w kierunku wielce emocjonującego i rozwojowego tematu: "jaki najlepszy smar do Certate?", a tu stare, oklepane rozterki serwisantów amatorów... (bez urazy, jako amatorów, chodzi mi o osoby, które robią to niezawodowo, niezarobkowo, a nie niefachowo).

Jako, że sam takim jestem poniekąd, to też dodam, że każde rozebranie i ponowne skręcenie młynka choć minimalnie zmieni geometrię mechanizmu. Więc należy je ograniczać do minimum.
Ze znaczeniem przekładni od niedowiarka przeszedłem na etap dezorientacji. Logika przecież wyraźnie wskazuje, że jest jak mówi Guzu: ma ono znaczenie tylko dla przekładni, w której przełożenie ma wartość całej liczby, tj. np. 5,0 czy 6,0. I tylko używanej, rzecz jasna. W tych ułamkowych i tak każdy ząb koła spotka się kiedyś z każdym zębem piniona. Ale... Zauważyłem, że jednak nieprzezębianie przekładni o niecałkowitej wartości przełożenia jakby też dawało lepszy skutek...

A tak do tematu: podobno w Certate jest po zdjęciu dupki otwór w obudowie, dający możliwość cyknięcia smaru na koło (chyba to posuwu osi)

 

Można tak zrobić ale zawsze pozostaje kwestia starego smaru, chyba, że wyczyścisz tylko to widoczne wtedy koło napędowe i dodasz kapkę nowego smaru daiwy.



#905 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 13 styczeń 2021 - 13:21

Jaki smar Daiway polecasz? SLP Works 104 bdzie dobry?

 

#906 OFFLINE   dyliog

dyliog

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 225 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Łukasz

Napisano 13 styczeń 2021 - 13:48

Specem od tego nie jestem, osobiście bym nie eksperymentował i wybrał właśnie ten smar.



#907 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 558 postów
  • LokalizacjaHannover
  • Imię:Zbigniew

Napisano 14 styczeń 2021 - 12:35

Witam Kolegow,
Szukam odpowiednika starej seri Daiwa Tournament z2500ia. Czy Model certate 3000 XH Wielkosciowo zastapi mi Stary Model?
Dziekuje zä pomoc.
Pozdrawiam Zbigniew

#908 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5008 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 14 styczeń 2021 - 16:49

Nie mam już żadnego turka żeby zmierzyć ale z pamięci to będzie gdzieś między 3000xh a 3000cxh, weź 3000xh i będzie najwyżej ciut szersza szpulka, pozostałymi parametrami będziesz zachwycony.
  • krokop lubi to

#909 OFFLINE   psd27

psd27

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 969 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 15 styczeń 2021 - 16:42

A XH to nie jest duże przełożenie, co w efekcie daje dużo więcej nawinięte linki niż 71cm w Turku Z2500iA? No i tamten Turek wazy koło 270gr. Oczywiście nie wiem, czy Kolega @Krokop bierze pod uwagę te aspekty 🙃
  • krokop lubi to

#910 OFFLINE   jacekp29

jacekp29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1650 postów
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Popławski

Napisano 15 styczeń 2021 - 21:22

Xh to nie jest wielkie przełożenie?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

#911 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5008 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 15 styczeń 2021 - 21:44

Kolega pyta o rozmiar, nie o przełożenie. XH oznacza przekładnie high speed. 3000C to będzie przybliżony rozmiar 2500 R4, nie pamięta czy Turek miał trochę szersza szpulkę? Biorąc pod uwagę pozostałe parametry to ja polecę 3000 "bez C".
  • cristovo lubi to

#912 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 15 styczeń 2021 - 21:56

kilka lat temu kupiłem dokładnie takiego używanego Turka, puszczała się na mrozie (czyli od plus 10) oporówka, ale wielkościowo to kojarzę go właśnie w okolicach Ceraty LT 3000 (bez C).....szpula Turka mogła mieć nieco mniejsza średnicę, ale naprawdę Certate LT 3000D (taką posiadam) nie wydaje się przesadnie duża, a legendy o głębokiej jak dziura budżetowa szpuli należy włożyć między bajki, trochę podkładu plus 150 metrów plecionki np. PE 1.2......przełożenie można sobie dopasować do potrzeb, 3000XH nawija 93 cm za jednym obrotem korby......dużo mało, co komu się podoba ;)    



#913 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 558 postów
  • LokalizacjaHannover
  • Imię:Zbigniew

Napisano 15 styczeń 2021 - 22:02

Czołem Koledzy,
Dziękuje za szybka odpowiedz . Szukam młynka wielkość z2500 ia z szybkich przełożeniem . Omawiany model uwazam ze Bedzie idealny. Do wagi nie przywiazuje uwagi.
Pozdrawiam Wedkarzy
  • cristovo lubi to

#914 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 15 styczeń 2021 - 22:06

na pewno rozmiar 2500 Certaty LT będzie za mały.....a 3000 z literką C to tylko większy rotor i szpula......3000 bez C to ciekawa opcja do średnich zastosowań ;)


  • smokwelski i saitt lubią to

#915 OFFLINE   majunio

majunio

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 285 postów

Napisano 16 styczeń 2021 - 15:38

Ja mam 3000 i 2500s-xh, więc mogę porównać bo miałem też certate poprzednich generacji w tych rozmiarach całkiem sporo. Obecne 3000 jest porównywalne właśnie z starymi 2500 a obecne 2500 bliżej ma do poprzednich 2000.
  • Guzu, elpojo i krokop lubią to

#916 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5008 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 16 styczeń 2021 - 16:19

No i ostatecznie uradziliśmy to samo :) ja też mam certate różnych gen. jeno turkoci brak ;)
  • Guzu i krokop lubią to

#917 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14826 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 16 styczeń 2021 - 16:23

No i ostatecznie uradziliśmy to samo :) ja też mam certate różnych gen. jeno turkoci brak ;)


A teraz nadchodzi certate 21 SW...
  • miramar69, guciolucky i krokop lubią to

#918 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4966 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 16 styczeń 2021 - 16:35

... byle troszkę skłoniła się jednak ku mocniejszej konstrukcji , a nie tylko do gabarytów ...  ;)



#919 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9511 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 16 styczeń 2021 - 16:45



No i ostatecznie uradziliśmy to samo :) ja też mam certate różnych gen. jeno turkoci brak ;)

Takiej?



#920 OFFLINE   bartosz311287

bartosz311287

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 663 postów
  • Imię:Bartosz

Napisano 22 styczeń 2021 - 17:30

https://www.daiwa.co...fgrYhJCIf_Qr7PM


  • Guzu, xyzzvpc i cristovo lubią to