Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Chopin


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
91 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 23 luty 2019 - 17:50

W kwestii formalnej - http://chopin.pl/bio...chopina.pl.html ;)



#22 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Napisano 23 luty 2019 - 18:00

Kocham twórczość Beksińskiego.

Wystawę Jego prac w Nowohuckim Centrum Kultury odwiedzałem co drugi dzień. Dla mnie - wspaniałe malarstwo.

 

Podobnie, a może nawet troszkę wyżej, cenię Franciszka Starowieyskiego.

Obraz "Divina Polonia rapta per Europa profana" smakuje mi bardzo, bardzo...

Ta goła kobieta z aureolą (Polska) porywana przez drugą golaskę, pogańską Europę, siedzącą na byku; cóż za wydźwięk, aktualny przecież...

Rozbawiła mnie do łez filozofia Mistrza, nacjonalistę, jak sam o sobie mówił, po stworzeniu tego dzieła.

Otóż pierwotnie Europa siedziała na byku mocno rozkraczona, później, pod wpływem opinii przestawił jej lewą (?) nogę i zakrył krocze.

I słowa Artysty: "miałem jej nawet namalować złotą cipę" - czyż nie jest to stale aktualne?

 

Panie reverende moderator: proszę nic nie wykrawać z mojego postu, ponieważ podparłem się cytatami, więc się chyba nie godzi :)



#23 ONLINE   cyprys19

cyprys19

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 3938 postów
  • Lokalizacjapułtusk okolice
  • Imię:marcin
  • Nazwisko:k

Napisano 23 luty 2019 - 18:30

A ja kocham Marylę Rodowicz.....hmmmm , nie ,przepraszam to chyba Doda -sam już nie wiem!

A tak na poważnie wychowałem się na klasykach "Metallica" itp.

Odnośnie disco polo nikt tego nie trawi,a wszyscy znają i szczególnie na weselach to widać!

Fryderyka nie lubię,a ostatnio "Słucham tylko Mamy i radia Zet" ;)


  • Byniek lubi to

#24 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6209 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 23 luty 2019 - 21:28

Drugi raz zawiodłeś mojego wewnętrznego trolla Sławku. Jestem fanem niemal tytułowego Slayera i szczerze wątpię żeby ich kompozycje odstawały od naszego pitolenia o Elizie pod wierzbą. O pierwszym Twoim wypadzie nie wspomnę bo żal.


  • talon i Krzysiek P lubią to

#25 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1055 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 luty 2019 - 22:18

Piotrze, przecież kawa nie wyklucza herbaty. To, że Sławek nie jest metalowcem (tak jak my) nie oznacza, że należy piętnować twórczość Fryderyka czy jego wielbicieli. Był facet wybitnym kompozytorem, a to czy ktoś lubi jego muzykę bardziej od Mozarta, Bacha, czy w ogóle nie lubi to zupełnie inna para kaloszy. Trzeba go odróżnić od innych, godnych pożałowania artystów, którzy w wyniku promocji, z powodu takiego czy innego pochodzenia albo koniunktury, zostali wraz ze swoją godną pożałowania twórczością wyniesieni na pomniki. Chopin na pomniki zasługuje. A Slayer? Slayer z Exodusem i Megadeth mają u mnie mały ołtarzyk. Za szaloną połowę lat osiemdziesiątych.
  • mohave lubi to

#26 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6209 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 24 luty 2019 - 06:13

Też miałem szaloną połowę lat osiemdziesiątych. Srałem w pieluchy jak Szatan :D
  • darek3523, Krzysiek P i morrum lubią to

#27 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1055 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 luty 2019 - 07:19

Tej odmiany metalu słuchałem za Gomółki. Muszę chyba ograniczyć przeglądanie forum tuż przed śniadaniem.
  • mohave lubi to

#28 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1088 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 24 luty 2019 - 08:30

Lubie Chopina, najbardziej I like Chopin jak śpiewa Gazebo.

Ale i Mozzart wymiata 😉
https://m.youtube.co...h?v=epTYG6qg1Qo

#29 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 24 luty 2019 - 10:22

Muzyka przed boys'bandami - obojętne jest czy pop jest metal czy niemetal - była przede wszystkim sztuką przeznaczoną do słuchania, estetyzującą przygodą adresowaną przede wszystkim do wyobraźni. TV to zmieniła, muzykę się ogląda.. a podkłady są tylko komercyjne albo ideologiczne..

 

Vide - muzyka utelewizyjniona.. :)


  • Krzysiek P, sierżant i konopaa lubią to

#30 OFFLINE   Krzysiek P

Krzysiek P

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 459 postów
  • LokalizacjaŁódź/Sieradz
  • Imię:Krzysiek
  • Nazwisko:P.

Napisano 24 luty 2019 - 16:41

Sławku, zadziwię Cię- podobało mi się. Muzycznie, nie wizualnie. Zadziwię po raz drugi- moj gust muzyczny, wykuwał się w znoju na taśmach szpulowców, płytach analogiwych i kasetach magnetofonowych. W tv były dwa czarno-białe programy które nie nadawały myzyki której w większości słuchaliśmy. Ze zdziwieniem na pierwszej, pirackiej kablówce i w kolorowym Rubinie oglądaliśmy jak wyglądają nasi idole. A mono muzyka z Kasprzaka czy później stereo z "jamnika"na wyciuranej kasecie nagranej z 3pr w radio dawało do wyobraźni, oj dawało..

Użytkownik Krzysiek P edytował ten post 24 luty 2019 - 16:41

  • konopaa lubi to

#31 OFFLINE   Marcin Rafalski

Marcin Rafalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 749 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 24 luty 2019 - 18:47

Kocham twórczość Beksińskiego. (...)

Kiedyś byłem nim całkowicie zafascynowany. W 1977 czy 8 byliśmy w Sanoku , który już wtedy miał sporą kolekcje... Pamietam zachwyty jak i liczne głosy, często donośnie, oburzenia ze strony innych zwiedzających.  Z czasem moja "miłość" zaczęła sie wypalać. Na pewno ogromny talent... Tyle że przestało być "moje" malarstwo. Koniecznie polecam Grzebałkowskiej "Beksińscy - portret podwójny" a także trudno dziś dostępną pozycję L.Śnieg -Czaplewskiej "@Bex"  Zainteresowanym sugeruję postarać się, poszukać, popytać Mistrz malował także obrazy, hmm, nieco inne, są wyłącznie w prywatnych kolekcjach...Mnie udało się zobaczyć dwa. 


Użytkownik Marcin Rafalski edytował ten post 24 luty 2019 - 19:28

  • Krzysiek P lubi to

#32 ONLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1957 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 24 luty 2019 - 18:52

1266863141_by_pvd_600.jpg



#33 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 25 luty 2019 - 07:05

W Chopinie drażni mnie ta nasza narodowa ciężkość i kiedy go słucham pierwsze co przychodzi mi na myśl to słowa Leśmianowego Bajdały " nie dość ci, żeś potworzył mnie, szkapę i wołka, jeszcześ musiał takiego zmajstrować Dusiołka...

 

Ale żeby nie było, żem całkowity abnegat muzyczny, podzielę się z Wami takim oto kalejdoskopem spostreżeń...

 

...."świat to wielkie energetyczne monstrum" - mówił do swojej dziewczyny Jim Morrison na dachu jednego z wieżowców ,- zapewne po kwasie  ;)

Nie znam się na muzyce, ale ją kocham, znajduję w niej zarówno smutek jak i radość, ale i to że nie są one (radość i smutek) granicznymi wartościami odczuwania piękna tylko wąską ścieżką jakiegoś tam "popu"... Wydaje mi się iż Tym z Twórców, którzy przeszli tę wąską furtkę udało się stworzyć ponadczasowe dzieła, które będą zachwycały "zawsze" a przynajmniej tak długo jak nie dojdziemy do ściany sztucznej inteligencji na co dzień i w ramach jakieś odgórnie zaakceptowanej dozy...

Póki co cieszy mnie i wciąż zachwyca  na przemian słuchany Morrison i burza Vivaldiego z czterech por roku...

... ale to może ja jestem na kwasie....


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 25 luty 2019 - 07:14

  • Pluszszcz, Krzysiek P i J-O-K-E-R lubią to

#34 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 25 luty 2019 - 08:02

Takie wrażenie może sprawiać cokolwiek rozmemłany dźwięk dzisiejszych fortepianów, Chopin na instrumencie ze swojej epoki brzmi jak należy..W 2018 był nawet taki festiwal. Polecam.. :)

 

I tu, Reński, prawo pierwszych połączeń ma dla muzycznej edukacji podstawowe znaczenie. Fascynacja i prosty sentyment do dźwięków zapamiętanych z młodości zazwyczaj przechodzi się w pokoleniową fascynację - bez litości wykluczając wszystko to, co było przed - dlatego fast food święci takie triumfy.. 

A to jest źródło intelektualnie nędznego grepsu pt - pier.olenie o szopenie.. :)


  • mohave i Maciej W. lubią to

#35 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 25 luty 2019 - 09:19

Sławek,- kiedy przymknę oczy by sięgnąć do absolutnie "pierwszych połączeń" to jak we mgle, ale jednak wyraźnie dźwiękowo słyszę radio w kuchni mojej babci, która zajęta jest gotowaniem, brat mój i kuzyni bawią się gdzieś w domu a ja siedzę sam przy radiu z którego płynie zapowiadana cykliczna audycja i wiem tylko, że to program pierwszy polskiego radia i słyszę muzykę Karola Szymanowskiego....


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 25 luty 2019 - 09:30

  • Guzu lubi to

#36 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 25 luty 2019 - 10:27

Mam znajomych, o bardzo podobnych gustach muzycznych.
Razem jeździmy na koncerty. Przeżywamy razem różne muzyczne uniesienia.
Szczera rozmowa z nimi pokazuje, że na pewnym poziomie odbioru muzyka jest czymś bardzo osobistym. Subiektywnym.
Są różnice w percepcji, odbiorze akcentów. Preferencjach.

A co dopiero prowadzić taka rozmowę z osobami o innej wrażliwości, guście, smaku i zapatrywaniach muzycznych ? Jak rozmowa w dwóch językach .

Cała ta rozmowa o muzyce, sztuce to powiedziałbym, że to zupełnie jak... w świadomym wędkarstwie, coraz trudniej o interlokutora, który wniesie interakcje i wymianę opinii.

Myślę, że to nie przypadek.
Jak to kiedyś Arek @Rheinangler powiedział, na pewnym etapie po prostu już nie ma o czym rozmawiać :)

Dlatego lubię rozmowy "O rybach przy muzyce " ;)

Użytkownik Guzu edytował ten post 25 luty 2019 - 10:31

  • Rheinangler i Krzysiek P lubią to

#37 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 25 luty 2019 - 12:13

Z muzyką jest tak samo, jak z resztą sztuk, więc łatwo możemy się zgodzić zgodzę się, że jednak nie wszystko jest jedno i to samo  :) W muzyce, pośród całego tego ludzkiego zgiełku i wrzasku, ocalały rzeczy naprawdę niebanalne.. :)

Tu widzimy kompromis pomiędzy starym a nowym..


  • Guzu, jacekp29 i Rheinangler lubią to

#38 OFFLINE   mohave

mohave

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 183 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Bajerski

Napisano 25 luty 2019 - 13:10

Lubie Chopina, najbardziej I like Chopin jak śpiewa Gazebo.

Ale i Mozzart wymiata
https://m.youtube.co...h?v=epTYG6qg1Qo

No super.... Na czym tego słuchasz? Na katarynie? :lol:


  • Guzu lubi to

#39 OFFLINE   mohave

mohave

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 183 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Bajerski

Napisano 25 luty 2019 - 15:07

Sławek zawarł w w jednym zdaniu wiele prawd, które póżniej zostały wyśmiane i wypaczone przez osoby wogóle nie interesujące się muzyką, bądź też słuchające jej w samochodzie podczas porannego wypadu na ryby, aby nie zasnąć za kierownicą. A już jeśli chodzi o Chopina, to ich kontakt skończył się na tym w postaci płynnej, z powyższego obrazka[ chociaż w to też wątpię]. Muzyka, jako najwspanialsza ze sztuk, towarzyszy mi w życiu od najmłodszych lat i jest moją wielką pasją, której poświęcam więcej czasu niż wędkarstwu. Zawsze irytowało mnie twierdzenie, że o gustach się nie dyskutuje. Co za imbecyl to wymyślił? Dyskutować o literaturze , sztuce, muzyce itp. należy. W wyniku braku rzeczowej dyskusji rodzą się teorie o wyższości kompozycji popowych, czy też nawet Slayera nad Chopinem, Bachem itp. Muzyka jest tak pojemna, że każdy znajdzie coś dla siebie. Ale moi drodzy, porównanie kompozycji Chopina i Slayera jest tylko na miejscu w jedną stronę. Tak jak to uczynił Sławek. Odwrócenie tego porównania dowodzi braku wiedzy muzycznej i jakiegokolwiek osłuchania muzycznego, ponieważ kompozycje Slayera są proste jak konstrukcja cepa. Rozumiem, że tam ktoś znajduje pewien rodzaj energii, identyfikuje się z przesłaniami, fascynuje go prędkość przebierania palcami , bądź też wykorzystanie w sposób szczególny strun głosowych, ale kompozycji wybitnych tam nie ma! Improwizacje są również mało wyszukane. Słuchałem ostrego rocka do czasu, gdy stał się on głównie zjawiskiem socjologicznym, a nie muzycznym i gdybym dzisiaj mając swoje lata uważał że muzyka metalowa niesie wybitniejsze kompozycje niż muzyka Ravela, Verdiego, Gershwina, Francka, Davisa, Coltran'a, Billa Evansa to kazałbym się zamknąć w pokoju bez okien. Tu celowo, obok siebie wymieniłem tuzów klasyki i jazzu, ponieważ dystans ich dzielący jest dużo mniejszy i wiele kompozycji jest wspaniałych, takich które nie wypadają drugim uchem. Również improwizacje są nieco bardziej wyszukane i wymagające wiedzy muzycznej na nieco wyższym poziomie. Oczywiście każdy ma prawo przeżywać muzykę jaką chce i jak chce. Jeśli po jej wysłuchaniu człowiek czuje się lepszym, to spełniła ona swoje zadanie. Ale nad porównywaniami należy się zastanowić, bo można się narazić na śmieszność.

[...] naruszenie regulaminu jerkbait.pl [...]


Użytkownik Friko edytował ten post 25 luty 2019 - 21:09

  • coma lubi to

#40 OFFLINE   mohave

mohave

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 183 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Bajerski

Napisano 25 luty 2019 - 15:14

Też miałem szaloną połowę lat osiemdziesiątych. Srałem w pieluchy jak Szatan :D

I tak zostało ?! ;)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych