Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak zaimportować mapę satelitarną do echosondy Lowrance?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
731 odpowiedzi w tym temacie

#241 OFFLINE   lamiglas87

lamiglas87

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 287 postów
  • LokalizacjaPałuki/WLKP
  • Imię:Radek
  • Nazwisko:W

Napisano 05 styczeń 2015 - 00:18

W sparwie mapki to chodzi mi o elitke 5 DSI StCroix to jutro do ciebie zadzwonie i sie zgadamy co i jak dzieki za pomoc



#242 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 05 styczeń 2015 - 08:21

Piszesz o HDS5 czy też HDS5 gen2? W sprawie mapki zadzwonię.

HDS5. po prostu zrobiłem cieniowaną mapę "swojej" wody. u mnie na 7HDI hula aż miło, na HDS5 kolegi nie chce ruszyć. nie wiem jak zachowuje się mapa Polski o której pisałem wyżej na wspomnianym HDS5 (nie było to sprawdzone), na mojej Elitce działa.

dziś i jutro jestem dostępny cały dzień, dzwońcie.



#243 OFFLINE   rafalc

rafalc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 postów
  • Lokalizacjadolny slask
  • Imię:rafal

Napisano 05 styczeń 2015 - 13:58

Ja spotkałem się z podobną sytuacją(tylko odwrotną),dostałem mapke cieniowaną na HDS 5 i po odpaleniu na Elicie 7HDI niestety nie można włączyć opcji mapy cieniowanej.Jest tylko zwykła mapa  coś jak LCM(dobrze widoczne izobaty ale czar pryska, bo to nie kolor tylko mapa na zielonym tle)co nieznaczy że mapa jest bezużyteczna.Także robiąc mapy pod HDSa na pewno trzeba skorzystać z jakiś dodatkowych funkcji,myśle że jest to kwestia czasu na dopracowanie i kwesti samozaparcia(z kolegą StCroix zaczynaliśmy zabawe w mapowanie dosłownie od zera i do dziś już jakieś mapki potrafimy stworzyć a jednak cały czas otwierają się jakieś nowe możliwości jak człowiek zagłębia się mocniej w program)



#244 OFFLINE   immortal

immortal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 228 postów
  • LokalizacjaPrzeczyce
  • Imię:Marcin

Napisano 05 styczeń 2015 - 17:57

Panowie, jak generujecie mapy cieniowane? Co to za format mapy?



#245 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 05 styczeń 2015 - 18:00

Panowie, jak generujecie mapy cieniowane? Co to za format mapy?

AT5



#246 OFFLINE   rafalc

rafalc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 postów
  • Lokalizacjadolny slask
  • Imię:rafal

Napisano 05 styczeń 2015 - 18:53

W sparwie mapki to chodzi mi o elitke 5 DSI StCroix to jutro do ciebie zadzwonie i sie zgadamy co i jak dzieki za pomoc

 


 

W sparwie mapki to chodzi mi o elitke 5 DSI StCroix to jutro do ciebie zadzwonie i sie zgadamy co i jak dzieki za pomoc

Radek masz tu na biegu zrobioną mapke dla ciebie z dopływami i dojazdem jak byś miał problem jak tam dojechać.hehe.Wklej to na karte odpal elite>włącz mape>przesuń kursorem na na twój zbiornik(51,51 N/17,43 E)daj zoom i masz podstawową mapke swoich zbiorników która nie zabiera wiele miejsca na karcie.Mapa Polski o której mówi kolega StCroix to już ok 380 Mb(ale to nie problem jak się ma dużą karte pamięci)Jednak gdyby ci to przeszkadzało to masz gotową obrysówke swojego rejonu.

 

edit- nie wiem dlaczego niemoge wrzucić w załączniku pliku LCM(daj namiar na priv z adresem pod który ci to przesłać)

edit-tak powinno to wyglądać,po zoomie pokazuje się więcej szczegułów

Załączone pliki

  • Załączony plik  demo.jpg   53,8 KB   10 Ilość pobrań

Użytkownik rafalc edytował ten post 15 styczeń 2015 - 19:48


#247 OFFLINE   lamiglas87

lamiglas87

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 287 postów
  • LokalizacjaPałuki/WLKP
  • Imię:Radek
  • Nazwisko:W

Napisano 05 styczeń 2015 - 18:54

Mam jeszcze takie pytanie. Czy jakims urzadzeniem zewnetrznym moglbym sobie zrobic mapke batymetryczna i przeniesc do Elite 5 DSI bo szczerze to zalezy mi na tych mapkach bo duzo plywam. Wiem ze sa tu koledzy ktorzy sie na tym znaja :)



#248 OFFLINE   rafalc

rafalc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 postów
  • Lokalizacjadolny slask
  • Imię:rafal

Napisano 05 styczeń 2015 - 20:00

Czytałem kiedyś o tym i oglądałem na YT jak ludzie pływali z laptopami i innymi ustrojstwami,do tego robili jakies kable- przejściówki.Niewiem czy gra jest warta świeczki,skoro dużo pływasz to może sprzedaj sprzęt,dożuć trochę do elitki HDI i sprawa naprawdę jest o wiele prostsza jeżeli jeszcze raczkujesz w temacie.Znawcą do końca nie jestem w tej kwesti,być może faktycznie coś tu jeszcze koledzy podpowiedzą ale czy to będzie opłacalne?



#249 OFFLINE   lamiglas87

lamiglas87

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 287 postów
  • LokalizacjaPałuki/WLKP
  • Imię:Radek
  • Nazwisko:W

Napisano 05 styczeń 2015 - 20:45

No nie no wiadomo ze z calym sprzetem informatycznym nie bede plywal bo to nie o to chodzi pytalem raczej o jakies male urzadzonko ale pewnie nie ma. Wlasnie Rafal ja ostatnio dorzucilem i to sporo bo przesiadlem sie z Eagle 124 Fish Easy na Elitke 5 wiec to juz chyba jest roznica a teraz znowu sprzedawac i kupowac HDI no nie wiem musze sie zastanowic nad tym:/ chcialem ponton sobie kupic :)


Użytkownik lamiglas87 edytował ten post 05 styczeń 2015 - 20:46


#250 OFFLINE   nrt80

nrt80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów

Napisano 05 styczeń 2015 - 21:55

HDS5. po prostu zrobiłem cieniowaną mapę "swojej" wody. u mnie na 7HDI hula aż miło, na HDS5 kolegi nie chce ruszyć. nie wiem jak zachowuje się mapa Polski o której pisałem wyżej na wspomnianym HDS5 (nie było to sprawdzone), na mojej Elitce działa.
dziś i jutro jestem dostępny cały dzień, dzwońcie.

http://www.anglingch...ilitychart.html

#251 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 06 styczeń 2015 - 08:40

zatem kolega ma w swojej sondzie zbyt szybką kartę, lub starszy soft (tak to zrozumiałem). względnie jedno i drugie. dodatkowo jest jeszcze opcja kolorowania map w programie ReefMaster. w zależności którą opcję wybieramy, mapa jest przystosowana dla urządzeń HDI, HDS i innych (są trzy opcje "kolorowania").

 

AT5 is a map file format used by Navico devices, which are compatible with a wide range of Lowrance and Simrad devices.

AT5 maps have a range of features and colour options that are not compatible with all units. When styling user maps or custom palettes, it can be useful to restrict the available styles to those that are compatible with the target system. In practice, this means that certain colours may be removed from the colour selection list, and the transparency option may be disabled.

 

Select the required compatibility from one of Common, Indigo  or NOS. NOS includes transparency options and the full range of colours. Transparency options will be disabled if Indigo or Common are selected, and a smaller subset of colours is offered.

 

Note that this option is simply a "helper" to prevent certain styles or colours being applied to maps within ReefMaster that will result in their displaying incorrectly on older units. The compatibility setting can be changed without affecting any existing maps or palettes.

 

Navico device compatibility guide

·NOS - all generation Lowrance HDS, Simrad NSS and NSE units.

·Indigo - Lowrance Elite and Mark units

·Common - Lowrance LMS and LMX units.

 

 

 

ale, ale. mapę wylicza zupełnie inny program.

IMC dostaje tylko dane w postaci kml, kmz i png zaczerpnięte z RM. uruchamiany jest jako niezależny program, już po wyciągnięciu plików źródłowych i zamknięciu RM. muszę zatem przyjrzeć się jego ustawieniom aby zamknąć temat.


Użytkownik StCroix edytował ten post 06 styczeń 2015 - 08:57


#252 OFFLINE   nrt80

nrt80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów

Napisano 06 styczeń 2015 - 10:00

ale, ale. mapę wylicza zupełnie inny program.
IMC dostaje tylko dane w postaci kml, kmz i png zaczerpnięte z RM. uruchamiany jest jako niezależny program, już po wyciągnięciu plików źródłowych i zamknięciu RM. muszę zatem przyjrzeć się jego ustawieniom aby zamknąć temat.


No jak to mówią ucz się ucz, bo nauka to...
Ale uprzedzam, Lowrance zawsze stosował politykę różnic "z dupy" między seria elite i hds. W starych lcmach była kwestia niekompatybilnosci wysp, a co za tym szlo często mapy pomiędzy seriami miały bugi. ☺

#253 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 06 styczeń 2015 - 11:09

No jak to mówią ucz się ucz, bo nauka to...
Ale uprzedzam, Lowrance zawsze stosował politykę różnic "z dupy" między seria elite i hds. W starych lcmach była kwestia niekompatybilnosci wysp, a co za tym szlo często mapy pomiędzy seriami miały bugi. ☺

 eee, ja to bym chętnie z Tobą pogadał, wymienił się doświadczeniami i nauczył czegoś nowego. tylko czy Ty jeszcze czegoś nie wiesz w tym temacie?



#254 OFFLINE   leepek

leepek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 06 styczeń 2015 - 11:28

Panowie, a kolorowa mapa batymetryczna podgrana w echo to wektorówka czy raster?

#255 OFFLINE   SzymonK

SzymonK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 261 postów
  • LokalizacjaTomaszów Maz.
  • Imię:Szymon

Napisano 06 styczeń 2015 - 12:25

Panowie, a kolorowa mapa batymetryczna podgrana w echo to wektorówka czy raster?

 

Cieniowana - z płynnym przejściem kolorów pomiędzy izobatami to raster, wektorówka zmienia kolor na izobacie, a pomiędzy nimi jest stały. Można mieć wgrane obie, a przełączać między nimi w urządzeniu poprzez włączenie/wyłączenie cieniowania.



#256 OFFLINE   lamiglas87

lamiglas87

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 287 postów
  • LokalizacjaPałuki/WLKP
  • Imię:Radek
  • Nazwisko:W

Napisano 06 styczeń 2015 - 12:53

Czyli panowie, aktualizacja oprogramowania pomogla by mi cokolwiek jesli chodzi o zapisywanie logow czy tu juz nic nie pomoze jedynie zmiana echa? I mam oto taka mapke w swoim echu i czy jestem w stanie zrobic podobna ?   Załączony plik  IMG_1407.jpg   73,19 KB   19 Ilość pobrań



#257 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 06 styczeń 2015 - 13:09

zmiana oprogramowania nic nie zmieni. zrobić podobną, a nawet lepszą możesz.

zmiana echa? tak i nie.

dlaczego? ano dlatego, że wrócę do punktu zrobienia lepszej mapki.

otóż. do zrobienia mapy potrzebujesz logów. logów tych nie zrobisz posiadaną obecnie sondą. (zatem, albo zdobywamy logi, albo zmieniamy echo i robimy je samodzielnie)

konkluzja? wejście w posiadanie logów/echa zapisującego rzeczone, jak również spędzenie dziesiątek godzin nad programem konwertującym te dane na graficzny obraz mapy.

można zrobić batymetrię na niebieskim tle (lcm), można zrobić AT5 (wciąż niebieskie tło wody - plusem jest zaznaczenie lasów, dróg dojazdowych itp. pierdół zaczerpniętych z OSM), można zrobić kolorową (cieniowaną) mapę w formacie AT5. na tym moja wiedza się kończy i jest temat który próbuję ogarnąć. mianowicie nakładanie cieni (opłyniętych akwenów) na mapę OSM. o ile posiadam AT5 Polski będącą odpowiednikiem OSM, o tyle za Chiny Ludowe nie umiem na nie nałożyć cieni z logów dla "swojej" wody" szlag mnie trafia, ale poddać się nie zamierzam.

Irek


Użytkownik StCroix edytował ten post 06 styczeń 2015 - 13:21


#258 OFFLINE   SzymonK

SzymonK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 261 postów
  • LokalizacjaTomaszów Maz.
  • Imię:Szymon

Napisano 06 styczeń 2015 - 13:16

Jak nie chcesz dokładać do interesu możesz rozważyć zamianę sondy na tańszy model, np. elite 4 hdi zrobi logi, ale masz mniejszy ekran, chociaż w praktyce na obrazach sonaru sprowadza się to chyba tylko do krótszej "historii" wyświetlanej aktualnie na ekranie. Pytanie tylko czy jesteś w stanie poświęcić dziesiątki godzin na opłynięcie zbiornika.

 

Irek, też nie umiem połączyć batymetrii z OSM, ale odpuściłem - interesuje mnie tylko to co pod wodą, ląd wokół zbiornika mam w głowie a nie na mapie.


Użytkownik SzymonK edytował ten post 06 styczeń 2015 - 13:19


#259 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 06 styczeń 2015 - 13:23

nie no, ja też mam to w głowie. tak sobie tylko ubzdurałem aby mapa wyglądała profesjonalnie ;-)



#260 OFFLINE   rafalc

rafalc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 postów
  • Lokalizacjadolny slask
  • Imię:rafal

Napisano 06 styczeń 2015 - 13:58

Radku twoja wer.softu to 1.0.0(prawdopodobnie pierwsza jaka wyszla)wiec zaktualizowanie softu na pewno by nie zaszkodzilo tylko raczej pomoglo.Elitki 7 HDI potrafily świrowac na podstawowym sofcie(wiem bo miał kolega i dopiero po wgraniu nowego softu sprzet zaczoł działać poprawnie a wcześniej wytępował  u niego efekt odwróconych logów)Ale sama zmiana softu nie oznacza ze będziesz mogół zapisywać logi(raczej wątpliwe) może natomiast pomóc w lepszym funkcjonowaniu echa.Jak widzisz na razie masz problem z otworzeniem mojej mapy a to zwykly LCM(wiec cos lezy na rzeczy skoro emulator elitki 5 spokojnie go otwiera) A tak na marginesie to nawiazujac do postu irka to na mapce w formacie LCM również można zapisac,drogi dojazdowe nazwy itp.(jak tak zrobiłem w swojej przy uzyciu ME)Co do zrobienia mapy to nie wiem czy nie mylisz pewnych kwesti,mianowicie to nie echosonda robi mapy tylko program np.Drdepth lub reefmaster itp.przy uzyciu logów zapisanych z echa.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych