Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak zaimportować mapę satelitarną do echosondy Lowrance?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
731 odpowiedzi w tym temacie

#701 OFFLINE   leepek

leepek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 17 październik 2020 - 06:10

1. A skąd każdy punkt chmury punktów dostaje swoje współrzędne jak nie z GPS? Czy to wbudowanego w ekran echo, czy z anteny zewnętrznej? 

 

2. Kwestie układów względnych? bezwzględnych? pominę. 

 

3. Linia brzegowa może Ci się nie pokrywać gdyż zdjęcia z Google nie zawsze są dokładne. W Google Earth można to łatwo sprawdzić przełączając mapy z różnych lat. 

 

4. Przetwornik wcale nie musi "patrzeć" idealnie w dół i nie gimbal jest potrzebny ;) 

 

5. Tak jak piszesz, właśnie o  modelowanie 3D w powalającej dokładności mi chodzi, do którego to modelowania jednak GPS RTK jest w mojej opinii niezbędny. 

 

 

 

W przypadku SS3D i chmury punktów, każdy punkt dostaje swoje współrzędne......

To jak chcecie przyporządkowywać dane z zewnnętrznego GPS???

 

Poza tym jeśli chodzi o dokładność, to być może błąd w moich pomiarach, na moim jeziorze jest powiedzmy 10 metrów..... (wiem przesadzam)

Ale jest to błąd bezwzględny istotny jak np chcę się wpasować w istniejącą dokładną mapę....

 

Ale w ukladzie względnym ten błąd jest zawsze taki sam. Więc jeśli pomiar jest np kopnięty na wschód o 9,5 metra to ten błąd jest zawsze taki sam, a więc w układzie względnym, ograniczonym do jednego jeziora ta dokładność jest zawsze taka sama.

Np jesli na dnie mam kamien oddalony od szczytu pomostu o 100 metrów dokładnie na północ, to ta wartość się nie zmieni licząc od szczytu pomostu. A w układzie globalnym może być wartość błędna, ale dla nas nie ma to znaczenia.

 

Jeśli mam zmapowany jakiś fant na dnie, to zawsze go znajdę. Nie potrafię dostrzec błędu.

A że te moje pomiary niekoniecznie zgadzają się z linią brzegową z google?? A jakie to ma znaczenie??

 

Poza tym pomiary za pomocą SS3D to temat na książkę...

A sama dokładność pozycjonowania GPS to ostatnia rzecz, której bym się czepił....

SS3D to bardzo precyzyjne narzędzie........ ale największym wyzwaniem jest, sprawić, żeby przetwornik zawsze "patrzył" idealnie w dół.

A do tego potrzeba już stabilizacji podpbnej do tej z gimbali fotograficznych.

 

Dokładność mapy z chmury 3D jest powalająca. To bardziej modelowanie 3D, skanowanie 3D niż mapowanie.



#702 OFFLINE   Gar4field

Gar4field

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Kot

Napisano 18 październik 2020 - 10:24

Każdy punkt chmury ma swoje własne współrzędne, które są obliczane na podstawie jednej pozycji GPS.

Ten główny pomiar na podstawie którego całość jest obliczana musi być absolutnie dokładnie z przetwornika patrzącego idealnie w dół.

Jeśli tak nie jest cała chmura jest przechylona, bądź w lewo, bądź w prawo, w przód lub do tyłu.

Jak mamy chmurę i powierzchnię przez nią stworzoną pochyloną, to przejazd w jedną stronę nie będzie się zgadzał z pomiarami prowadzonymi w stronę przeciwną.

 

Selektywność SS3D jest bardzo wysoka, to nie jest tak, że podaję najkrótszą odległość od przetwornika w dół. SS3D zapisuje chmurę tak jak sonar wielowiązkowy. Minimalne przechylenie powoduje błąd.

Jeśli by logować wartość tego odchylenia to można by było na całej chmurze policzyć korektę bezpośrednio z twierdzenia Pitagorasa.

 

Zrozumienie różnicy między modelowaniem w układzie względnym a bezwzględnym jest absolutnie kluczowe.....

Błąd pomiaru na odległości 100 metrów jest minimalny, pomijalnie mały.........

 

Jeśli ten układ względny powiększymy i zaczniemy liczyć od powiedzmy idlicy pałacu kultury, to nie poruszamy się w etkach metrów, a w setkach kilometrów....

 

Zrozumienie skąd wynikają te błędy jest absolutnie kluczowe.

 

Jestem w stanie zmierzyć z dokładnością 1cm długość pomostu, ale nie jestem w stanie z taką dokładnością zmierzyć odległości od iglicy pałacu kultury.....

 

 

Można zrobić szybki test SS3D

Jadąc przez jakiś kanał z wyświetlanym trybem 3D wystarczy przekosić przetwornik. Jedna strona nagle stanie się płytsza, druga nagle głebsza.........

 

I jeszcze z praktyki.......

O ile współrzędne punktów chmury tak na 10m w lewo i 10m w prawo są całkiem dokładne...... to współrzedne na 30m od przetwornika w lewo lub w prawo dokładne już nie są........

Szukam sposobu, na obcięcie zakresu z chmury pochodzącej z SS3D



#703 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4759 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 18 październik 2020 - 13:46

Zanim do chmur dostąpim- trochę przemyśleń z praktyki odnośnie zbierania danych. Czekam na wynik testów  Cov, nudzi się i może komuś się to przyda....

https://sonaryimapy....ie-dane-do.html



#704 OFFLINE   leepek

leepek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 19 październik 2020 - 05:33

Nie musisz mi tłumaczyć zasad nadawania współrzędnych punktów chmury.

Tak samo nie musisz się rozwodzić o układach, jestem geodetą więc i układy i chmury punktów nie są mi obce ;)

Poczytaj o technologii IMU w GPS. Myślę, że w tym znajdziesz rozwiązanie przechyłów/pochyłów itp. 

Tyle, że to kosztowne rozwiązanie, raczej nie do celów wędkarskich. 

 

 

Każdy punkt chmury ma swoje własne współrzędne, które są obliczane na podstawie jednej pozycji GPS.

Ten główny pomiar na podstawie którego całość jest obliczana musi być absolutnie dokładnie z przetwornika patrzącego idealnie w dół.

Jeśli tak nie jest cała chmura jest przechylona, bądź w lewo, bądź w prawo, w przód lub do tyłu.

Jak mamy chmurę i powierzchnię przez nią stworzoną pochyloną, to przejazd w jedną stronę nie będzie się zgadzał z pomiarami prowadzonymi w stronę przeciwną.

 

Selektywność SS3D jest bardzo wysoka, to nie jest tak, że podaję najkrótszą odległość od przetwornika w dół. SS3D zapisuje chmurę tak jak sonar wielowiązkowy. Minimalne przechylenie powoduje błąd.

Jeśli by logować wartość tego odchylenia to można by było na całej chmurze policzyć korektę bezpośrednio z twierdzenia Pitagorasa.

 

Zrozumienie różnicy między modelowaniem w układzie względnym a bezwzględnym jest absolutnie kluczowe.....

Błąd pomiaru na odległości 100 metrów jest minimalny, pomijalnie mały.........

 

Jeśli ten układ względny powiększymy i zaczniemy liczyć od powiedzmy idlicy pałacu kultury, to nie poruszamy się w etkach metrów, a w setkach kilometrów....

 

Zrozumienie skąd wynikają te błędy jest absolutnie kluczowe.

 

Jestem w stanie zmierzyć z dokładnością 1cm długość pomostu, ale nie jestem w stanie z taką dokładnością zmierzyć odległości od iglicy pałacu kultury.....

 

 

Można zrobić szybki test SS3D

Jadąc przez jakiś kanał z wyświetlanym trybem 3D wystarczy przekosić przetwornik. Jedna strona nagle stanie się płytsza, druga nagle głebsza.........

 

I jeszcze z praktyki.......

O ile współrzędne punktów chmury tak na 10m w lewo i 10m w prawo są całkiem dokładne...... to współrzedne na 30m od przetwornika w lewo lub w prawo dokładne już nie są........

Szukam sposobu, na obcięcie zakresu z chmury pochodzącej z SS3D

 


  • siarq lubi to

#705 OFFLINE   Gar4field

Gar4field

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Kot

Napisano 19 październik 2020 - 08:53

Nie musisz mi tłumaczyć zasad nadawania współrzędnych punktów chmury.

Tak samo nie musisz się rozwodzić o układach, jestem geodetą 

 

Nie tylko ty na tym forum jesteś, gdybyś nie zauważył.

Rzeczy o których piszę są na tyle proste, że każdy z kolegów obecnych na forum jest je w stanie zrozumieć i ustrzec się błędów, które choćby mnie, na początku przygody z SS3D udało się popełnić. Serio myślisz, że zapodasz hasło IMU i kogokolwiek na tym forum tym przestraszysz??

 

Sprawę poruszania się w układzie względnym przedstawię jeszcze w inny sposób. Zapewne "geodeci" mnie za to powieszą.

Mamy takie pojęcie jak dewiacja magnetyczna. Chodzi o to, że dowolny kompas pokazuje północ nieco inaczej niż to jest na mapie. W każdym punkcie globu dewiacja magnetyczna ma inną wartość.

Można to niby szybko korygować wg tabeli poprawek. Tyle, że te tabele mają różną dokładność.

 

Dla swoich potrzeb, na swoich mapach używam tylko północy magnetycznej. Tą jestem w stanie zmierzyć bez żadnych poprawek podczas zbierania logów, jak i podczas odczytywania mapy. Północ magnetyczna to zwyczajnie przyjęte zero układu. Równie dobrze mógłbym się namierzać na gwiazdę Gar4fielda.

Wszystko jedno na co, byle było to stałe, niezmienne w czasie i żebym potrafił to zmierzyć.

 

Dokładność GPS w układzie globalnym tak samo zależy od naniesionych poprawek na pomiar.

A jeśli nie mamy systemu nanoszenia poprawek GPS??? To na odległości powiedzmy 15 km ta odchyłka, ten błąd jest identyczny.

Wprawdzie nie mamy rzeczywistych danych GPS, ale kto powiedział, że musimy??

Mamy dane zawsze z tym samym błędem, dzięki czemu zawsze jesteśmy w stanie wrócić w ten sam punkt.

 

Przetwornik przy SS3D absolutnie musi patrzeć pionowo w dół. Przekonałem się o tym pierwszego dnia użytkowania SS3D.

Wpływałem w kanał, który miał bardzo wąską nitkę o wystarczającej głębokości. Nie zauważyłem, że mam przekoszoną sztycę przetwornika i na ekranie widziałem, że po lewej mam głębiej.... no i w ten sposób wjechałem w mieliznę.

 

Wspomniana przez kolegę poprawka IMU dotyczy samego ustalenia pozycji przez "telewizorek", to w telewizorku znajduje się moduł GPS i żyrokompas.

W przetworniku SS3D również znajduje się żyrokompas, ale nie znajduje się tam GPS. Nie wiem ile osi obsługuje żyro z przetwornika. W logu jest niestety tylko wartość kursu magnetycznego.

 

Sprawa pomiaru przez SS3D jest bardzo podobna do pomiaru miernikiem laserowym. Pomiar następuje do punktu, w którym widzimy kropkę lasera.

Dokładnie tak samo sięs z ss3D. Pomiar następuje dokładnie do punktu widzianego przez przetwornik SS3D.

 

Niestety na razie korekta pionu w SS3D nie jest przeprowadzana, a szkoda.

Jest to dla mnie jak do tej pory największa wada SS3D

 

Podobnie sprawa, o ktorej już koledzy tutaj pisali, czyli fakt, że moduł GPS jest w "telewizorku" a nie w przetworniku.

 

Tak, że kolego @leepek od geodety wypadałoby wymagać nieco więcej...


Użytkownik Gar4field edytował ten post 19 październik 2020 - 08:55


#706 OFFLINE   leepek

leepek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 19 październik 2020 - 09:44

Nie do końca Sławomirze zrozumiałeś o co mi chodzi. 

 

Wcześniej wspominałem o GPS RTK i do tego nawiązałem w ostatniej wypowiedzi. 

Montując GPS RTK z IMU na jednej sztycy z przetwornikiem,znając odlegość między nimi, problem masz rozwiązany.

I to nie tylko przechyłów, pochyłów ale i zanurzenia przetwornika, jak również zmiany poziomu lustra wody.

Otrzymujesz współrzędne przetwornika z dokładnością centymetrową oraz informacje z IMU. 

 

 

Tak więc kolego @Gar4field, przetwornik absolutnie nie musi patrzeć pionowo w dół ;)

Oczywiście nie mówię o odczytach realtime, ale o późniejszym opracowaniu zebranych danych. 

 

Na prawdę uważasz, że jak masz dokładność 3m z GPSa w telewizorku, to powiedzmy za pół roku GPS zaprowadzi Cię dokładnie w to samo miejsce zakładając ponownie błąd 3m? 

A co z konstelacją satelit? Twoim zdaniem, dzień w dzień jest ona identyczna? 

Wg mojego doświadczenia, sumując błędy, możesz się znaleźć nawet 6m od swojego punktu. 

 

Możemy tu się rozwodzić o magnetyzmie, astronomii, możemy również o grawimetrii jakbyś chciał tylko po co ? 

Nie o tym to wątek. 

 

ps.

Ja wymagam od siebie wystarczająco dużo wiec skończ z takimi płytkimi tekstami.

 

Pozdrawiam  ;)



#707 OFFLINE   Gar4field

Gar4field

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Kot

Napisano 19 październik 2020 - 12:09

Nie do końca Sławomirze zrozumiałeś o co mi chodzi. 

 

Wcześniej wspominałem o GPS RTK i do tego nawiązałem w ostatniej wypowiedzi. 

Montując GPS RTK z IMU na jednej sztycy z przetwornikiem,znając odlegość między nimi, problem masz rozwiązany.

I to nie tylko przechyłów, pochyłów ale i zanurzenia przetwornika, jak również zmiany poziomu lustra wody.

Otrzymujesz współrzędne przetwornika z dokładnością centymetrową oraz informacje z IMU. 

 

A czy SS3D oferuje w zestawieniu z dowolnym telewizorkiem Lowreance pomiar RTK??

No chyba raczej nie, prawda??

 

Druga sprawa, że format SL3 sam w sobie nie oferuje możliwości zapisu odchyłki kątowej...

Reasumując, chcąc używać SS3D out of box, konieczne jest zapewnienie pionowego patrzenia przez przetwornik.

 

Pisałem o tym, że jeśli logować odchyłki kątowe (niekoniecznie za pomocą RTK) to po połączeniu logu SL3 z tym z zapisanymi odchyłkami kątowymi, daje się taką korekcję zrobić.

Teoretycznie proste, ale w praktyce nie jest już to takie oczywiste.

 

SS3D samo w sobie korekcji pionu nie robi !!!

 

Pomiar RTK, charakteryzuje to pomiar czasu rzeczywistego bez postprocessingu (korekty), czyli jeśli wogóle mamy liczyć korektę, do tego z dwóch niezależnych logów, to cały misterny plan...... w p......

 

Powtórzę z całą stanowczością.

SS3D samo w sobie, w konfiguracji z dowolnym telewizorkiem lowreance nie robi korekty pionu. Mało tego, nie zapisuje w logu wartości odchyłki kątowej od pionu dla przetwornika.

A więc konieczne jest zapewnienie pionowego widzenia przetwornika...

 

Można faktycznie na sztycy zamocować osobny GPS i żyro i logować te dane.

Można też inne kombinacje staroindiańskie zastosować, ale samo w sobie SS3D tego nie oferuje....

 

Chmurę obrabiam w ReefMasterze i chociażby z tego powodu muszę dostarczyć dane poprawne (niewymagające obliczeń korekcyjnych)

Dlatego stosunkowo najłatwiej zrobić to za pomocą fizycznego poziomowania (chyba lepiej napisać pionowania) przetwornika i korzystać tylko z logu sl3.

 

 

Co do samej zmienności pomiarów w układzie lokalnym....

Pierwsze pomiary do map batymetrycznych prowadziłem w 2012 roku. Do tej pory te logi wykorzystywane są w moich mapach. Z tamtych czasów pochodzą pierwsze moje waypointy.

Do tej pory nie zauważyłem, żeby coś się zmieniło.

Podobnie jest z dewiacją magnetyczna...

 

Być może faktycznie nie są to centymetrowe dokładności, ale z łatwością odnajduję fanty typu opona na dnie, pojedyncza płyta chodnikowa itp...



#708 OFFLINE   leepek

leepek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 19 październik 2020 - 12:40

No i amen.
Rozważaliśmy po prostu różne metody a może lepiej napisać różne wykorzystanie pozyskanych danych.

Odnośnie idealnego pionowania samego przetwornika, jest to faktycznie mało realne do wykonania. 

Za dużo czynników, typu fala, obłożenie na łodzi, przemieszczanie sie po mniej itd...

 

Tu fajny artykuł węgierskich inżynierów o pomiarach z wykorzystaniem Lowrance: 

 

https://www.research...the_Drava_River



#709 OFFLINE   5384

5384

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1840 postów
  • LokalizacjaBug graniczny
  • Imię:Sebastian

Napisano 14 listopad 2020 - 15:49

Od około miesiąca jestem właścicielem nowej zabawki echa Lowrance HOOK Reveal 9 ;)

Ogólnie fajowa zabawka ale chciałem mieć mapy bo swoich jeszcze nie porobiłem.

No i tutaj był problem bo nie mogłem uruchomić na echu map pobranych z neta a dokładniej C-MAP z tej strony: https://www.genesism...com/Home/Index 

Nie znalazłem dokładnego wytłumaczenia co i jak więc wrzucam ten post.

 

Na początek rejestracja na stronie: https://www.genesism...SignUp/Register

Następnie dodanie swojego plotera bo inaczej nie pobierzemy map.

Teraz bardzo istotna sprawa odczytujemy z urządzenia (wchodzimy w ustawienia i software lub about)  dwa parametry: 1. Serial number oraz 2. Content ID czyli po polsku ID Podłączenia. 

Po właściwym podaniu numerków i dodaniu plotera na stronie genesismaps możemy pobrać interesujące nas mapy.

Rozpakowany katalog z nazwą jeziora np. ZbiornikNielisz wrzucamy bezpośrednio na czystą kartę microSD. Można wrzucać sporo jezior ;)

Po włożeniu do urządzenia karty przy uruchomieniu mamy pytanie czy dodać nowe obszary w tym przypadku czy dodać ZbiornikNielisz? Oczywiście potwierdzamy pozytywnie.

Teraz w ustawieniach w zakładce mapa wybieramy źródło ZbiornikNielisz i po sprawie ;) Na mapie widoczny jest zbiornik. 

Na ta mapę można nakładać swoją wersję odczytów dna ;)

Chyba wszystko napisałem jak coś nie jasne to piszcie ;) Pomogę ;)


  • Spigott lubi to

#710 OFFLINE   Spigott

Spigott

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 postów

Napisano 28 listopad 2020 - 18:28

WZOROWA instrukcja !!!   Rejestrację i mapy odpaliłem w 5min. :)


  • 5384 lubi to

#711 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4759 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 20 marzec 2021 - 11:41

Dla tych, którzy chcą więcej od swego sprzętu: 

 

A tutaj krótki tekst (wstępniak?) do Reefmastera + niespodzianka dla chcących poćwiczyć mapy. 

 

https://sonaryimapy....wicie-od-j.html


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 20 marzec 2021 - 11:51


#712 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 21 marzec 2021 - 07:37

Jesteś wielki! Pełen szacun! To się nazywa profesjonalizm.

#713 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4759 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 21 marzec 2021 - 22:20

Jesteś wielki! Pełen szacun! To się nazywa profesjonalizm.

Dobra mapa wymaga czasu i na wodzie, i przed kompem. Jeśli ktoś zacznie dłubać po swojemu, testować - znaczy że moje wypoty mają sens.

Wysłane z mojego Redmi 8 przy użyciu Tapatalka

#714 OFFLINE   Szymon74

Szymon74

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 16 kwiecień 2021 - 08:24

Czy ktoś próbował uruchomić mapę Jeziora Błędno przy Zbąszyniu .Niby jest zrobiona mapa tutaj https://www.genesismaps.com/SocialMap ,ale nie mogę jej uruchomić -ploter Lowrance Elite Ti7 nie widzi jej. Może ktoś sprawdzić ?



#715 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 16 kwiecień 2021 - 08:26

A inne mapy działają?



#716 OFFLINE   Szymon74

Szymon74

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 16 kwiecień 2021 - 08:43

Tak ,inne działają.



#717 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 16 kwiecień 2021 - 09:08

Wczoraj importowałem mapę socjalną. Katalog nie zawierał wszystkich plików. Dzisiaj powtórzyłem import i jest OK.



#718 OFFLINE   flyfisher33

flyfisher33

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 82 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Michał

Napisano 17 kwiecień 2021 - 09:41

Czy ktoś próbował uruchomić mapę Jeziora Błędno przy Zbąszyniu .Niby jest zrobiona mapa tutaj https://www.genesismaps.com/SocialMap ,ale nie mogę jej uruchomić -ploter Lowrance Elite Ti7 nie widzi jej. Może ktoś sprawdzić ?

Mapy z literką "ł" w nazwie nie działają. Można dodawać logi, ale po ściągnięciu echosonda nie czyta mapy. Kiedyś pisałem maila do nich w tej sprawie, po czym w niektórych pozmieniali na "L" i zaczęły działać po zaimportowaniu.


Użytkownik flyfisher33 edytował ten post 17 kwiecień 2021 - 09:41


#719 OFFLINE   Szymon74

Szymon74

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 17 kwiecień 2021 - 12:09

Wszystko jasne .dzięki.



#720 OFFLINE   Szymon74

Szymon74

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 17 kwiecień 2021 - 12:10

A może mógłbyś do nich napisać jeszcze raz  :) ...






Użytkownicy przeglądający ten temat: 5

0 użytkowników, 5 gości, 0 anonimowych