Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Wędki "na dożywocie"


  • Please log in to reply
237 replies to this topic

#201 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6,226 posts
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Posted 29 April 2024 - 15:50

Mam Larusa Legion. Wersję 3m i c.w. 3-21g. Naprawdę super katapulta. Mimo małej liczby przelotek podaje przynęty zaskakująco precyzyjnie. Mój to w rzeczywistości wyższy model Balzera, chyba nawet o tej samej nazwie. Nie łowię już zbyt często długimi kijami, ale mam jakieś obiekcje przed jego sprzedażą i tak odkładam w nieskończoność.

Edited by Hesher, 29 April 2024 - 15:51.


#202 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 589 posts
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Posted 29 April 2024 - 17:17

Mam takie dwa, w służbie już ponad trzydzieści lat. Shimano Power Loop cast 2,75m 20-45g i Abu Ambassadeur 1000 2,13m do 30g. Kije powolne, pracujące po korkową rękojeść. Obydwa obalają współczesny dogmat, że na sandacza musi być "kosa". Duże przelotki - duża zaleta na mrozie i podczas sypiącej topoli.



#203 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,497 posts
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Posted 29 April 2024 - 17:38

A do mnie wrócił model, który używałem wcześniej, całkiem sporo czasu (ok.8 lat). Zbyłem kilka dobrych lat temu. 

Attached File  20240128_091745.jpg   52.54KB   15 downloads

To Lamiglas X86MTS.

Nie ten sam ale taki sam, znaczy wersja fabryczna, w dobrym stanie. Chyba więc.... Kwalifikuje się? ;)


Edited by popper, 29 April 2024 - 17:40.

  • miramar69 likes this

#204 OFFLINE   Darek_W

Darek_W

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 257 posts
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Dariusz

Posted 29 April 2024 - 18:37

To ja mam wspominamą wielokrotnie na forum Szkocką Daiwę Samurai-S 2,44m 3-15g Naprawiana przez Kamila z forum. Przy omotacie na łączeniu wysunęła się podczas łowienia i troszkę uszkodziła. Kamil zrobił naprawę po mistrzowsku! I nie uwierzycie ale 2 dni temu wziąłem ją testowo nad Wisłę i na SALMO Horneta 3 wyjąłem na tę kluskę sandacza tak na oko 65  :) nawet nie wyjmowałem z wody jak poluzowałem żyłkę to pod nogami się wyczepił i popłynął. Nic dziwnego że się nie wciął na nią sandał bo się gnie do samego uchwytu kołowrotka, na rybach cuda się zdarzają  :D kolejny raz fotka…

Attached Files



#205 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 589 posts
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Posted 29 April 2024 - 18:56

Zbyłem kilka dobrych lat temu...

 

Nie ten sam ale taki sam, znaczy wersja fabryczna, w dobrym stanie. Chyba więc.... Kwalifikuje się? ;)

Zdrada musiała boleć, ale jeśli żal jest szczery, to chyba uznamy  :)


  • popper and Darek_W like this

#206 OFFLINE   Łukasz90

Łukasz90

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 186 posts

Posted 29 April 2024 - 23:11

Szczerze gdybym miał dostęp nielimitowany albo do 3-4 sztuk to wysprzedaje wszystkie wędki i kupuje Mistrall Chellenger -tylko ta wersja zwykła nie wklejanka. Jakieś 20 lat temu kupiłem 2,7 metra do 20 gram i co ja z ta wędką wyprawiałem i jakie akcje ona u mnie przeżyła. Najlżejsza to rzucanie  wielkim kopytem z 35-40 gramową główką. Ta wędka gnie się normalnie prawie w oO -kilkukrotnie byłem pewny ,że strzeli. Ostatnio dorwałem 7-15 gram i szczerze sądziłem ,że tamta była jakaś wyjątkowa, zaczarowana ,ale wziąłem ja na pstrągi i rzucałem twisterem z 1,5 gramową główką i leciało na 40-50 metrów i wszystko czułem.  Drugim modelem jest Robinson Kinetik Spin 2,7m 10-30g -wędka , która dała mnie masę ogromnych ryb -ale z drugiej strony wędka mega pechowa. Żadna inna nie była tyle razy łamana co ta i szczerze leży teraz połamane i zastanawiam się czy znowu ja odsyłać do Robinsona by ją mnie naprawili. Trzecia  Robinson Bluebird Zander Spin -ta czeka aż załatwię przelotkę szczytową. Wiem poleje się fala hejtu na mnie ale naprawdę nie leżą mnie żadne St Croix - choć mam ich kilka jak te trzy wędki a szczególnie ten Mistrall. Tak jak pisałem sprzedaje wszystkie za kilka nowiutkich, dziewiczych sztuk. 



#207 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4,899 posts
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Posted 29 April 2024 - 23:49

Oooo.. Łukaszu - no to mamy prawdziwy, ciągle jeszcze nieodkryty skarb, co niechybnie pogubiony świat naprostuje :)

 

Moja stara osoba ma na tzw dożywocie trochę ponad czterdzieści doskonałych kijów. W żaden sposób nie potrafiłbym jeszcze bardziej ograniczyć  tej skromnej kolekcji. Bo jak można skumulować w jedno wszystkie użyteczności, style i techniki? Eintopf?!

Miałem jeszcze niedawno ponad setkę.. ale większa część, to była tylko przejściowa fascynacja.. :)      


  • Rheinangler likes this

#208 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,888 posts
  • Imię:Hubert

Posted 30 April 2024 - 06:32

... ale wziąłem ja na pstrągi i rzucałem twisterem z 1,5 gramową główką i leciało na 40-50 metrów i wszystko czułem.  ...

Nie wiem co jest bardziej fascynujące? Rzuty na 40-50 m, czy to, że wszystko czułeś. Fajnie jakbyś jakbyś jakiś film instruktażowy nagrał i się pochwalił.


  • Radek_Z and Kozi81 like this

#209 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5,357 posts
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Posted 30 April 2024 - 06:49

Wiekszosc "rzeczy", ktore chcemy/usilujemy nazwac sa procesami a nie konkretnymi stanami. Pierwszym komponentem tej ukladanki jaki tracimy z pola widzenia jest uplywajacy czas.Potem kolejne z jego perspektywy uproszczenia zacieraja nam ostrosc widzenia...To zjawisko dotyka rowniez wedek, ktorych uzywamy.

Mimo tego nie mozna powiedzeic, ze wedka jest tylko lepiej czy gorzej dopasowanym dodatkiem, do naszej techniki lowienia, specyfiki wody w ktorej lowimy gdyz i taka kategoria nie jest dla kazdego lowiacego jakims tam stopniujacym wyznacznikiem jego wedkarskiego kunsztu. Mamy do niej (wedki) stosunek wrecz emocjonalny i nierzadko obarczamy ja za jakas tam porazke czy chwalimy za to, ze bez niej sukces bylby niemozliwy. Ponadto, nawet u tych wedkarzy, ktorzy jednak swiadomie nabywaja wedki, pojawiaja sie checi sprawdzenia tego czy owego "marketingowego wodotrysku" czy kolejnej wedki "okoniowo-sumowej" z nowego nieznanego jeszcze materialu etc.... W mniej przerysowanej formie tego zjawiska, sa poszukiwania grali, uniwersalow i tym podobnych mentalnych motywatorow albo usprawiedliwiaczy kolejnych zakopow. Sentymentalne poszukiwanie, czegos co kieds tam sprzedalimy mimo, ze dobrze dzialalo jest czesto obarczone wieloma trudami i wydatkami a jego efekt nie zawsze jest zadowalajacy. Dlatego, ze zazwyczaj jestesmy juz w innym punkcie naszego wedkarskiego rozwoju, co moze ozaczac, ze dopiero teraz jestesmy w stanie docenic walory kiedys sprzedanego kija albo, ze to co kiedys dawalo nam te pewnosc i doskonalosc wyboru,- bylo tylko etapowe wlasciwe dla tamtego juz minionego czasu...

Mialem rozne okresy w swojej wedkarskiej pasji i zawsze staralem sie jak najdokladniej dobrac wedki by sprawialy mi frajde podczas lowienia. Szukalem rowniez uniwersalnych rozwiazan z wygody albo przeciw paranoi targania kilku kijow ze soba... Obecnie, troche podobnie do Slawka mam jakas tam stala kolekcje i modele przejsciowe, ktore zapewniaja mi komfort podejcia do tzw szafy i doboru kija w zaleznosci od "czynikow" jakie uwazam w danm dniu za istotne. Wedka na dozywocie, choc jest terminem dla wielu z nas zrozumialym to moim zdaniem egzystuje jedynie w warstwie emocjonalnej...


Edited by Rheinangler, 30 April 2024 - 07:41.

  • doktorek, guciolucky and Rebel64 like this

#210 OFFLINE   Darek_W

Darek_W

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 257 posts
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Dariusz

Posted 30 April 2024 - 07:21

Czasy się zmieniają, technologia ewoluuje więc te stare wędki są czasem “zdeaktualizowane”. Moja Daiwa pochodzi z czasów gdy miałem jedną wędkę i idąc na ryby nie miałem żadnych dylematów którą zabrać ;) Straciłem sporo ryb z uwagi na jej akcję ale pewnie i sporo dzięki akcji wyholowałem. A ostatnio pokazała że nawet mętnookiego potrafi przytrzymać. Cuda, cuda, cuda.


  • Biesan likes this

#211 OFFLINE   Dawid.K

Dawid.K

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 180 posts
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Dawid

Posted 30 April 2024 - 09:25

Od prawie 10-ciu lat użytkuję spina na monoblanku Lamiglasa XP-Pros Bass 843 2,13m. Okoń na ciężko, szczupak, sandacz. Mega fajny blank.  Przerzuciłem sporo innych ale zawsze wracam do "Lamiego".



#212 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,497 posts
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Posted 30 April 2024 - 09:48


…….. Pierwszym komponentem tej ukladanki jaki tracimy z pola widzenia jest upływający czas……………………… Mamy do niej (wedki) stosunek wrecz emocjonalny.... Sentymentalne poszukiwanie, czegos co kiedys tam sprzedaliśmy mimo, ze dobrze dzialalo jest czesto obarczone wieloma trudami i wydatkami a jego efekt nie zawsze jest zadowalajacy. ….....


W punkt Arku. Nie da się wejść do tej samej rzeki.

#213 OFFLINE   Kozi81

Kozi81

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 91 posts

Posted 30 April 2024 - 09:54

Nie wiem co jest bardziej fascynujące? Rzuty na 40-50 m, czy to, że wszystko czułeś. Fajnie jakbyś jakbyś jakiś film instruktażowy nagrał i się pochwalił.

Hubercie luzik :) Ludziom, wędkarzom w szczególności hehe , często stopy mylą się z metrami. A w wadze funty z kilogramami  :lol:  :lol:  :lol: 



#214 OFFLINE   WSW

WSW

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 36 posts
  • LokalizacjaTrzebnica
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Sobota

Posted 30 April 2024 - 09:58

Jeżeli miałbym wybrać tylko jeden kij, to byłby to Shimano Diaflash Zander Special 2,75 m, pierwsza edycja. Przeróbka, polegająca na wstawieniu wklejki, zmianie przelotek i modyfikacji uchwytu, zmieniła „sandaczówkę”, co prawda tyko z nazwy, w świetną, brzegową okoniówkę.



#215 OFFLINE   korol

korol

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2,202 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:K

Posted 30 April 2024 - 10:12

Z jednej strony nie jestem jakoś wybredny i mogę łowić wszystkim.
Z drugiej, dość świadomy preferencji, potrzeb wymieniam z rozmysłem i raczej już nie wracam do starszych, zwykle mniej klasowych poprzedników.

Na ten moment do łowienia lekkiego mam dwa phenixy (2,9 i 2,75), na sumy StCroix LES HF2 (2,75), a pod bolenie, sandacze batsona xst (2,90).
Te wędki obsługują wszystko.
 

W zapasie pod sumy leży jeszcze BeastMaster AX 20-50, a na wypady zagraniczne travel też Shimano. I tyle.

 

Z moich starych wędek, zachowałem swój pierwszy węglowy spinning kongera, castmaster 2,40, ponad 20 letni. Znajomy bardzo ładnie mi go odmłodził wymieniając, korek, przelotki itd.
Ale to dla syna, w ramach przekazania tradycji rodzinnych. Sam już bym do niego nie wrócił mając phenixy :)



#216 OFFLINE   Łukasz90

Łukasz90

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 186 posts

Posted 30 April 2024 - 10:59

Hubercie luzik :) Ludziom, wędkarzom w szczególności hehe , często stopy mylą się z metrami. A w wadze funty z kilogramami  :lol:  :lol:  :lol:

 

Stojąc na brzegu przerzucałem na drugą stronę rzeki. Z ciekawości zmierzyłem na mapie wychodzi +/- 45metrów 

Nie wiem co jest bardziej fascynujące? Rzuty na 40-50 m, czy to, że wszystko czułeś. Fajnie jakbyś jakbyś jakiś film instruktażowy nagrał i się pochwalił.



#217 ONLINE   Umbra

Umbra

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 posts
  • LokalizacjaŚrodkowa Wielkopolska
  • Imię:Daniel
  • Nazwisko:Mikołajczak

Posted 30 April 2024 - 11:05

Za to moim ulubieńcem jest Dragon HM80 Electra dream.
Fakt, że wędek to za dużo nie miałem, max 20 sztuk licząc wszystkie.
Kij jak dla mnie bajka; klenie, jazie, bolenie, okonie, pewnie i pstrągi można tym łowić.
Wyjąłem nim parę przyłowów, w tym szczupaka 80cm, sumek ok. 70cm, leszcza kapotnika
Łowię tylko na rzekach i dla mnie ten kijek jest super
Duże przelotki, akcja szybsza niż większość kleniówek, głębokie ugięcie

Sent from my ASUS_I006D using Tapatalk
  • Łukasz90 likes this

#218 OFFLINE   POLONIAb

POLONIAb

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 366 posts
  • Lokalizacjabyd
  • Imię:A
  • Nazwisko:S

Posted 30 April 2024 - 11:47

Jak dla mnie:
na dużą rzekę hm 90 black hunter do 35 gram, pierwsza edycja z aluminiowym uchwytem,
-na wszystkie inne wody Fenwick HMG ML.
I tyle by wystarczyło. Hmmm....to skąd w szafie jeszcze ze 20 innych chrustów :-)
  • strary likes this

#219 OFFLINE   Mariusz1000

Mariusz1000

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 316 posts
  • Lokalizacjanad wodą
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:G

Posted 30 April 2024 - 16:52

U mnie od dobrych paru lat Jaxon Grey Stream 198 cm, do 12 g, dwuskład, superokoniówka, na dożywocie, bo jak się nie popsuje, a nie chce się popsuć, to nie pozbędę się przecież za max 100 zł.



#220 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14,825 posts
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Posted 30 April 2024 - 16:54

Wbrew pozorom im wiecej przerzucam, tym wiecej tych dozywotnich znajduje

Na razie mam 4 sztuki :

1. CD Travel 210 cm 3 czesci. Moc 20 lb. cw do ok 60 g. Spining. Zbudowana przez Atlantisa, potem zmieniona rekojesc, by nadazyla za moimi zmieniajacymi sie preferencjami. Lekki, ciety, czuly. Dobre ugiecie. Szczupaki, sandacze, bassy, brzany, pstragi teczowe (!)...pare ryb kijek zlowil https://jerkbait.pl/...IR#/biggrin.png

2. St Croix SCV 7MF. 210 cm. 1 czesc. Medium power. Rzuca u mnie do 25 g + gumka sandaczowa. Moja podstawowa sandaczowka i wedka na lekko i krotko. Super czulosc, cietosc, lekkosc. Custom z USA.

3. Loomis GL3 ST1084-2. 260 cm. 2 czesci. 12 lb mocy. Fabrycznie spieprzona, przezbrojona przez Zbyszka @yglo. Ulubiony kijek na duza rzeke z pontonu. Super kij do woblerow za kleniem. W tym roku bedzie lowil tez brzany w Iberii.

4. (dopisany potem - bo nie przebywa tu ze mna w Barcelonie). CD Pike 240 28 g. 2 czesci. 17 lb mocy. Dla mnie kij boleniowy, sandaczowy, szczupakowy a i sumczykom dawal rade na Odrze. Przepiekne ugiecie. Rybe trzyma SUPER. Przezbrojony przez @yglo.

Takze :
2x CD (NZ)
1x SC V
1x GL3

Zadnego z nich sie nie wyrzekne

Pozdrawiam

Guzu


Wpis sprzed 12 lat.
Mam jedną z tych wędek.
Tego loomisa gl3.
Od lat nim nie łowie:)

Takie to dożywocia i wedki na nie. U mnie :)
  • Friko, popper, strary and 2 others like this