Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Shimano Twin Power 2020


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1400 odpowiedzi w tym temacie

#241 OFFLINE   saitt

saitt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 790 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Paweł

Napisano 18 styczeń 2020 - 11:01

Nie napisałem że "body musi" być całe Alu tylko że ja osobiście takie mam preferencje i mogąc wybierać w zastosowaniach lżejszych niż SW miedzy:
a) full metal body plus rotor ci4+ albo zaion
b ) body hybrydowe lub kompozytowe + full metal rotor
Stawiam osobiście na opcje a)
Życzę każdemu zadowolenia że swoich wyborow😉

Użytkownik saitt edytował ten post 18 styczeń 2020 - 11:02

  • mestre16 lubi to

#242 OFFLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1186 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 18 styczeń 2020 - 12:56



Dla mnie ta próba mocy jest wystarczającym argumentem "za" nowym TP.

Ciekawe jak długo w takich warunkach pociągnie kołowrotek w rozmiarze 4000 z wysokim przełożeniem.



#243 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5360 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 18 styczeń 2020 - 13:48

Ciesze sie,- bardzo sie ciesze, ze watek nie zabrnal w slepa uliczke grupujac przeciw sobie zwolennikow i przeciwnikow, ktorzy doprowadzaja "temperature watku do wrzenia, potem juz leca tylko obelgi i tzw forumowa gonoburza nabiera rozpedu".

Dobrze, ze pojawiaja sie argumenty, proby przekonania ale nie nachalne itd...

Zeby moj zachwyt  :rolleyes: nie byl calkowicie jak slowo na niedziele dopowiem cos w kwesti merytorycznej.

Uzywalem ponad 15lat calkowicie plastikowego kolowrotka (mysl techniczna i materialoznawcza jeszcze z ubieglego wieku) 

Kolowrtek ten byl poskrecany srubami o szerszym zwoju niz w srubach do metalu ale i nie tak szerokich jak blachowkrety czy wkrety do drewna.

Uzywalem go do lowienia troci (7-10 dni zima i 14 dni w lecie) poza tym obslugiwal "zestaw szczupakowy" - mysle, ze dla wiekszosci jest to wyobrazalne obciazenie.

Kolowrotek ten nie wymagal hi-endowych smarow, wrecz przeciwnie. Niewielkie luzy jakie mial przy zakupie-pozostaly az do jego konca, gdy moj 140 kg przerocil sie na niego i polamal korbe i kablak.

Pracowala w nim przekladnia stal-na-fosforobraz a w rolce nie bylo lozyska, nie miala tez oporowki. Lowilo sie nia wspaniale, nigdy mnie nie zawiodla a wycigalem nia naprawde duze ryby....

Nie bede robil zagadek typu - jaki to kolowrotek bo to znana i ceniona na forum maszynka (Daiwa Whisker SS 1600). Pewnie wielu z Was napisalo by podobne rzeczy o tzw "czarnuchach"

Pisze o tym kolowrotku teraz i w tym watku dlatego, ze dla mnie to byl pierwszy sygnal o tym, iz wysokiej jakosci "plastiki" moga dorownywac metalowym konstrukcjom pod wzgledem wytrzymalosci.

Osobiscie nie uwazam, zeby proby zastosowania w konstrukcjach kolowrotow elementow nie metalowych byly by jakims falszywym tropem. To raczej inercja naszych wedkarskich mozgow podpowiada metal jako synonim czegos co jest wytrzymale, solidne i niezawodne a plastik kojarzy sie z chinska zabawka ktora nawet w rekach malego dziecka ulega szybko calkowitemu zniszczeniu... 

Reasumujac moje przemyslenia ,- nie obawialbym sie takich rozwiazan w klasie premium do jakiej nalezy z pewnoscia TP bo moim zdaniem sa one przemyslanymi inzynierskimi decyzjami, choc widzianymi chyba najczesciej jako proby "zaoszczedzenia" co z punku widzenia materialowego nie musi byc koniecznie prawda.


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 18 styczeń 2020 - 13:56


#244 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3529 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 18 styczeń 2020 - 16:52



#245 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 18 styczeń 2020 - 16:56

To, że coś jest lepsze, nie oznacza od razu, że wszystko inne jest zupełnie do niczego. Nie polaryzyjmy zbędnie, bo nie o to chodzi. W czasach czarnuchów i ss też absolutnie topowe kołowrotki były w całości metalowe: stelle, tournamenty, metaroyale ryobi. Plastik był bardzo solidny, bo firmy te wówczas bardzo stawiały na jakość i długowieczność swoich wyrobów, co wymuszała działalność głownie na jdm. Plastik wówczas działał latami teraz tez będzie. Słusznie zauważkno, że platik tu i gdzie indziej to tyljo "prawie" to samo. Na mojecto nie nadzwyczajna jakość tego tworzywa, jak teraz w tp sw, ale grubość i konstrukcja budy. Kto rozręcał kiedyś emblema, dajmy na to, to wie. Tp sw też ma mocarną, grubościenną budę, ze zwykłego xt-7 podejrzewam, jednak np. sręcaną śrubami w stronę metalowej pokrywy, śruby idą w metal nie w plastik.
Do CI4+ i innych Zajonów mam wciąż lekko nieufne podejście. Zgadzam się, że carbonowe materiały potrsfią być piekielnie mocne. Zwróćcie uwagę, że są to jednak zazwyczaj ciasno plecione maty z długich włókien węglowych. W tych wszystkich zajonach wygląda to jakby dosypał do płynnego plasitku garść drobnych włókienek. Pewniectrochę zwiększacto wytrzymałość, obniża masę, lecz nie wykorzystuje pełnego potencjału węgla.
Ale, jak mówiłem wcześniej, szkoda że buda w nowym tp nie metalowa, ale nie twierdzę od razu, że to nie będzie dobra i trwała maszyna. Ładna na pewno. Ja mu daję szansę, bo cena jak sięvto potwierdzi, zachęcająca. Moim zdaniem TP narobi kłopotów Vanquishowi.
  • Catrol lubi to

#246 OFFLINE   shavt

shavt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 818 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Bartek

Napisano 18 styczeń 2020 - 20:25

Wygląda dobrze ten nowy TP. Przy normalnym użytkowaniu pewnie jak wszystkie TP, nie do zajechania.

Taki 4000PG tylko 260g.. ciekawe.



#247 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1968 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 18 styczeń 2020 - 20:39

Taka Daiwa Certate LT 4000 235g. to jest ciekawe.


Użytkownik Artek edytował ten post 18 styczeń 2020 - 20:43

  • przemo_w lubi to

#248 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 styczeń 2020 - 20:41

Taka Daiwa LT 4000 235g. to jest ciekawe.

Który dokładnie model? Link?



#249 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1968 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 18 styczeń 2020 - 20:42

Który dokładnie model? Link?

https://www.mefistof...019-p-2065.html



#250 OFFLINE   ktm777

ktm777

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 18 styczeń 2020 - 20:51

Który dokładnie model? Link


Użytkownik ktm777 edytował ten post 18 styczeń 2020 - 20:52


#251 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5003 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 18 styczeń 2020 - 21:02

Tyle, że to 3000 size

#252 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 18 styczeń 2020 - 21:05

Tyle, że to 3000 size

 I szpula tak gleboka, ze tylko ciut plytsza niz Jezioro Hancza vs Shimano 4000 i wszystkie szpule dostepne od Yumeya :)

Na szczescie mozna sobie wybrac, co komu bardziej pasuje :)



#253 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1968 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 18 styczeń 2020 - 21:15

Tyle, że to 3000 size

Jakie 3000?



#254 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5003 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 18 styczeń 2020 - 21:17

Normalne 3000, literka C oznacza rozmiar w dół tak jak w Shimano C3000 to rozmiar 2500...itd.

Użytkownik guciolucky edytował ten post 18 styczeń 2020 - 21:19

  • Guzu lubi to

#255 OFFLINE   rolen

rolen

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 925 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Marki
  • Imię:Robert

Napisano 18 styczeń 2020 - 21:25

Certate LT4000-C jest odpowiednikiem wielkosci 4000 w Shimano.
Szpula ma srednice 52mm, a korpus jest nawet ciut większy.
Wersja z rynku japońskiego ma wyraźnie płytszą szpule od tej europejskiej 4000D.
  • Guzu i psd27 lubią to

#256 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1968 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 18 styczeń 2020 - 21:26

Normalne 3000, literka C oznacza rozmiar w dół tak jak w Shimano C3000 to rozmiar 2500...itd.

LT 5000 bez C, też niewiele więcej waży. Nie wiem, czy to odchudzanie jest z korzyścią dla kołowrotka, dla ręki może tak.



#257 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5003 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 18 styczeń 2020 - 21:39

4000C to korpus wielkości R4 3000

3000D to hybryda body jak R4 3000 i rotor że szpulą 2500 R4 tylko szpula jest mega głęboka.

Użytkownik guciolucky edytował ten post 18 styczeń 2020 - 21:41


#258 OFFLINE   Catrol

Catrol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 605 postów
  • LokalizacjaJanów / Mińsk Maz.
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Jot.

Napisano 18 styczeń 2020 - 21:40

Ładny ten TP :)

 

...Tak jak piszę Krzysiek aka. "Smokwelski" - Szkoda, że buda nie w pełni metal ale to może nie przesądzi finalnie o jakości maszynki.

Kiedyś Wasze starsze kręćki z plastiku były niebywale trwałe łowiły dużo dużych ryb, w komórce przewalają się (dosłownie z kąta w kąt, obijane milionem innych gratów) Relax'y z młodości Mojego Ojca...i nawet ranty szpul są ok. Ale nie zapominajmy o jednym - o cholernych pseudo ekologach. Bo dzięki nim materiały niemetalowe zostały "zubożone" na poczet durnych norm ekologicznych, których przestrzeganie przez producentów niczego nie zmieniło.

Dzisiejsze plastiki, grafity, kompozyty itp. są ekologiczne, lekkie, tańsze w produkcji...? Ale mogą nie być tak trwałe jak te z dawniejszych czasów.

Oby te w Stadic'u FL i nowym TP okazały się być na prawdę trwałymi :)

 

Nie wiem czy kupię nowego TP w dzień premiery czy trochę później ale raczej kupię, przetestuję jakiś rozmiar.

Tabela rozmiarów i przełożeń wygląda fajnie, oby nie było podziału EUDM / JDM :D


  • coma lubi to

#259 OFFLINE   psd27

psd27

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 968 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 18 styczeń 2020 - 21:41

Certate LT4000-C jest odpowiednikiem wielkosci 4000 w Shimano.
Szpula ma srednice 52mm, a korpus jest nawet ciut większy.
Wersja z rynku japońskiego ma wyraźnie płytszą szpule od tej europejskiej 4000D.

No właśnie z tymi szpulami to mogłaby Daiwa się poprawić, bo brakuje możliwości dogodnego doboru.

Osobiście mega cenię możliwość wymiany szpul pomiędzy stellą 2007, 2010 oraz SW2008. Mam do dyspozycji:

* głęboką szpulę od 2008 (której w praktyce nie da się zapełnić inaczej niż kupując 270 metrów plecionki PE2.0),

* szpulę "S", która jest dostępna do modelu 2007 oraz 2010 (i która przy moim rzecznym łowieniu jest strzałem w dziesiątkę, bo wchodzi na nią w sam raz 150 metrów linki PE1.5/1.2 lub żyłki 0.20)

* "SS", gdzie można nawinąć coś z myślą o łowieniu wiosennych kleniojazi na żyłkę 0.14.

 

No i teraz, jeśli idę na bolenie, zabieram 2008 XG ze szpulą S. Gdy chcesz szczupakować, możesz zabrać 2008 PG z głęboką szpulą, lub na lekko ze szpulą "S". Na wiosenne kleniojazie można do wędki przykręcić 2007 lub 2010 ze szpulą "SS". Na nocne sandacze na woblera mamy 2008 PG ze szpulą "S" - itd itp.


Użytkownik psd27 edytował ten post 18 styczeń 2020 - 22:01

  • Guzu i Rheinangler lubią to

#260 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5003 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 18 styczeń 2020 - 21:49

Ja rozwiązałem to inaczej, mam kilka daiw, używam ich zamiast przekładać szpule, powoduje to, że mi się tak szybko nie znudzą. Nie używam szpul zapasowych więc nie borykam się z problemem po ewentualnej odsprzedaży kołowrotka.