Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Casting ultra light


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3817 odpowiedzi w tym temacie

#3561 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1743 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 02 luty 2023 - 23:07

Wiedziałem, iż przyjdzie taki czas. Bo to tanga trzeba.... pazura.


  • Alexspin lubi to

#3562 OFFLINE   llunker

llunker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 56 postów

Napisano 03 luty 2023 - 05:58

W końcu powrót na odpowiednie tory:)

#3563 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2890 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 03 luty 2023 - 07:31

Casting UL bawił mnie najbardziej jak to jeszcze nie było modne ;)

 

Chyba coś mi umknęło, a dzisiaj aliexpres mi podsunął szpulkę o masie zaledwie 3 g do Aldebarana :⁠-⁠O Obecnie najlżejsza na rynku, czy jeszcze bardziej wypadłem z obiegu i są jeszcze lżejsze?
https://a.aliexpress.com/_EGr2fbd

Widzę, że Chińczycy wyażurowali szpulkę i urwali jeszcze dziesiętne części grama i już ma 2,8 g :lol:



#3564 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4559 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 03 luty 2023 - 07:55

Jak zaczną cieniować zgodnie z kierunkiem to dopiero będzie lajt 😉

A tak na poważnie to ciekaw jestem jak z realnym zakresem użytkowym i z trwałością w górnych granicach tego zakresu. No i chyba lepiej kciukiem za mocno nie hamować 😅
  • Alexspin i bob74 lubią to

#3565 OFFLINE   Sławek.Sobolewski

Sławek.Sobolewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2336 postów
  • LokalizacjaWarmia&Mazury, kraina 3000 jezior w dorzeczu Wisły i rzek pobrzeża Bałtyku

Napisano 03 luty 2023 - 10:12

Tak myślałem. Bo waga przynęt dosyć spora. Eksperymentowałeś z innymi Daiwami typu Alphas/Steez CT + roro/k.t.f., bądź Alphas/Steez Air? Może zmieniłbyś trochę zdanie na temat hamulca Daiwy :). Szczególnie w przypadku, kiedy szpula ma ruchomy induktor.


Tak, alphas ct + lekka szpulka, ale w optymalnych warunkach różnić znaczących nie zauważyłem. Nad wodą rzadko kiedy są takie super warunki, szczególnie z łódki czy na bardziej otwartej przestrzeni. Te wąskie szpulki jakoś do mnie nie przemawiają. Ja ul w warunkach bojowych łowię na dość grube linki #0.6 minimum, super cienkie się nie sprawdzają. Nadal twierdzę że daiwa nie potrafi zrobić najlepszego multika do ul, testerzy różni też tak mówią.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

#3566 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1743 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 03 luty 2023 - 13:56

Casting UL bawił mnie najbardziej jak to jeszcze nie było modne ;)

 

Widzę, że Chińczycy wyażurowali szpulkę i urwali jeszcze dziesiętne części grama i już ma 2,8 g :lol:

 Kamil ma zupełną rację, wiem, bo wtedy z Nim jeździłem na ryby. Łoił mi dupę za każdym razem. To były ABU typu C , oraz Daiwa Millionerka, jakaś czarna. Wszystkie te konstrukcje były kręcone prawą łapą. To było kilkanaście lat temu. Nie znam nikogo kto w tych czasach uprawiał taki masochizm. Ze skutecznością oczywiście.



#3567 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2890 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 03 luty 2023 - 16:08

E tam, były już wtedy Availe do Shimano Scorpiona 1001, czy CC51, no i sama CC51SS była już fabrycznie stricte pod UL, ale jednak Abu 1500C miało wówczas najlżejszą tuningowaną szpulkę ;)


  • minecjusz lubi to

#3568 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1743 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 03 luty 2023 - 18:16

To i tak rzucałeś lepiej, a przynajmniej nie gorzej niż w/w młynki. We wprawionej ręce, oczywiście.



#3569 OFFLINE   minecjusz

minecjusz

    szogun

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1712 postów
  • LokalizacjaWRZEŚNIA/ORZECHOWO
  • Imię:Przemo

Napisano 05 luty 2023 - 17:16

Novis bierz Kamila i wpadnijcie Latem na Powidz do mnie. Jest domek.....krypa..... porzuca się trochę....potem ognisko i skrzyneczka piwka, albo i dwie.... Jakoś pogodzi się czasowo okonie na UL i szczupłe na swimbaity :) Zawsze można podjechać na Wierzbiczany.....potrenować większe okonie :)


  • Paweł Bugajski, Rodu i Alexspin lubią to

#3570 OFFLINE   niemiec

niemiec

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 20 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Adam

Napisano 06 luty 2023 - 19:09

Panowie, ponownie składam zapytanie, czy ktoś ma na zbyciu szpulę oryginalną lub KTF  do ALDEBARANA  BFS XG zakup 2019r 



#3571 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1743 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 06 luty 2023 - 19:13

Novis bierz Kamila i wpadnijcie Latem na Powidz do mnie. Jest domek.....krypa..... porzuca się trochę....potem ognisko i skrzyneczka piwka, albo i dwie.... Jakoś pogodzi się czasowo okonie na UL i szczupłe na swimbaity :) Zawsze można podjechać na Wierzbiczany.....potrenować większe okonie :)

Kamil to nie paczka do zabrania. Jak będzie chciał, to się odezwie.



#3572 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 07 luty 2023 - 18:40

Jak zaczną cieniować zgodnie z kierunkiem to dopiero będzie lajt

A tak na poważnie to ciekaw jestem jak z realnym zakresem użytkowym i z trwałością w górnych granicach tego zakresu. No i chyba lepiej kciukiem za mocno nie hamować

Nie no bez przesady...bez bicia przyznam się,ze uzytkuje chinskie szpulki od 8lat w róznych multikach i jeszcze nie zdarzyło by mi sie,żeby coś popsuć.



#3573 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4559 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 07 luty 2023 - 23:27

Ja również jakieś tam używam, ale żadna z nich nie waży 3 gram. Gdzieś przecież musiała zniknąć masa, a co za tym idzie musi też być delikatniejsza. Czy to się przekłada na trwałość ? Sądzę, że tak. Dużo rzecz jasna zależy od użytkownika i ewentualnego przyłowu bo jeśli się trafi to nikt linki ciąć nie będzie 😉
  • Alexspin lubi to

#3574 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 898 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 08 luty 2023 - 00:09

zależy do jakiej wędki zamontujesz szpulkę... za grubej plecionki raczej nie da się nawinąć, bo wejdzie jej za mało... z własnego doswiadczenia: szpulka roro do alphasa sv dała radę holowi suma ok.120cm na plecionce pe 1,5... nie szukałem uszkodzen, ale rzucała jak wcześniej bez problemów... to co prawda nie 3g, ale przy mniejszej średnicy szpula będzie trudniejsza do zgniecenia... ja bardziej obawiam się ewentualnego wygięcia ośki, juz nie jest stalowa...



#3575 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 08 luty 2023 - 14:20

Ja również jakieś tam używam, ale żadna z nich nie waży 3 gram. Gdzieś przecież musiała zniknąć masa, a co za tym idzie musi też być delikatniejsza. Czy to się przekłada na trwałość ? Sądzę, że tak. Dużo rzecz jasna zależy od użytkownika i ewentualnego przyłowu bo jeśli się trafi to nikt linki ciąć nie będzie

Nawięcej wagi w tej szpulce urwano na ośce która orginalnie jest stalowa i długa.Co do użytkowania to ja nie widze plecionki grubszej niż 0,4# PE na tej szpulce,nylon odpada,bo rozciagliwy i za mocno nawiniety przenosi siły na szpulkę...zresztą nylon na szpulce o tak małej srednicy,makabrycznie się odkształca w krótkim czasie i trzeba cieniutkie żyłki wymieniać praktycznie co wypad na ryby,trochę to bezsensu,chyba że się lubi produkować śmieci z plastiku którego się nie recyklinguje.Co do przenaczenia tej szpulki i ewentualnych przyłowów to ja widze tak...jak to bedzie zestaw z kijem do 3g,precionką 0,2#PE i przyponem strzałowym z żyłki 0,10-0,12 mm,to sprawy przyłowów dużych rybek rozwiazują się same czasami w ułamkach sekundy.



#3576 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 08 luty 2023 - 14:34

zależy do jakiej wędki zamontujesz szpulkę... za grubej plecionki raczej nie da się nawinąć, bo wejdzie jej za mało... z własnego doswiadczenia: szpulka roro do alphasa sv dała radę holowi suma ok.120cm na plecionce pe 1,5... nie szukałem uszkodzen, ale rzucała jak wcześniej bez problemów... to co prawda nie 3g, ale przy mniejszej średnicy szpula będzie trudniejsza do zgniecenia... ja bardziej obawiam się ewentualnego wygięcia ośki, juz nie jest stalowa...

Alphas i Aldebaran BFS 22 to dwie całkiem odmienne konstrukcje.Alphas jeśli chodzi samą ''karoserię'' z przekładnią to kulturysta w porównianiu do Aldebarana,którego ramka po zdjęciu boczków i bebechów wyglada i w dotyku jest jak z papieru.


  • Mateo1989 i Alexspin lubią to

#3577 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 21 luty 2023 - 20:28

Silver, Gekka i Aira jak na niskoprofilowce rozmiaru 28 są wyjątkowo masywne. Każdy waży ok 170g! Każdym z nich, z zamienną, głęboką szpulką i stałym wirnikiem, można rzucać 15g cw na odległość!!! Bez obaw ale i bez rewelacji. W podobnej konfiguracji bf szpulka większej średnicy jak 28mm ma korzystniejszą dla rzutu rotację, dłużej się kręci. Za to zamienną głębszą szpulkę można wypełnić plecionka do połowy i z 1,5g cw poradzi sobie lepiej a na pewno nie gorzej jak bf szpulka o większej średnicy. Na forum TT podają link do szpulki jw.

 

Jeśli chodzi o kółka przekładni to wyczuwalnie lżejsze ułatwiają kontakt z przynętą tak jak cięższy rotor w spinningu pomaga ściągać obrotówki. Opis jest w konwencji iluzoryczno- forumowej ale prawa fizyki działają i warto je sobie przypomnieć :)     


Użytkownik king edytował ten post 21 luty 2023 - 20:40

  • Mateo1989 lubi to

#3578 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 22 luty 2023 - 22:09

Wczoraj był międzynarodowy dzień ochrony różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego i trzeba było edytować. Rozróżnić litery znakami diakrytycznymi, żeby nie było błędów :) 

Wałki odróżnia np. długość. Skrajne podparcie długiego wałka bfs zmniejsza poprzeczne do osi przemieszczenia korpusu szpuli. Całość kręci się spokojniej a to może przełożyć się na dłuższe rzuty. Przycinanie wałka bfs skraca start szpulki teoretycznie, na papierze i tylko minimalnie. Praktycznie nie odczuwalnie, jednak nie w ultralightcie. W bfs każda bryła oraz to jak się obraca wreszcie zaczyna mieć znaczenie :)  Długi wałek łatwiej przyspiesza ale krótki lepiej staruje. I znowu nic za friko.     



#3579 OFFLINE   kamilslimak

kamilslimak

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 39 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 16 kwiecień 2023 - 22:22

Cześć

Czy ktoś wie, gdzie można kupić zapasową szpulkę do Aldebarana BFS z 2022 roku? 



#3580 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 17 kwiecień 2023 - 17:45

Cześć

Czy ktoś wie, gdzie można kupić zapasową szpulkę do Aldebarana BFS z 2022 roku? 

Tu na przykład: https://www.hedgehog...jp/product/5338






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych